Litwa, Łotwa, Estonia - największe atrakcje nadbałtyckich republik

Państwa nadbałtyckie często są postrzegane jako identyczne, a tymczasem każde z nich jest zupełnie inne. Litwę, Łotwę i Estonię łączy jednak wiele cech wspólnych: wszystkie mają urocze miasta, piękne parki narodowe i zabytki UNESCO. I leżą blisko Polski.
Tallin, Estonia Tallin, Estonia Shutterstock

Litwa, Łotwa i Estonia - zaproszenie do podróży

Państwa nadbałtyckie, które często są postrzegane jako identyczne, mają swoją odrębną tożsamość historyczną i kulturową. Litwa, Łotwa i Estonia tworzą złożony obraz, na który składają się zarówno zabytki architektury i sztuki, nowoczesna architektura, jak i dziewicza przyroda.

Przechadzając się uliczkami pięknej wileńskiej Starówki można podziwiać średniowieczne i barokowe kościoły, magnackie rezydencje i pałace. Ryga zachwyca średniowiecznymi zabytkami, kupieckimi kamienicami i secesyjnymi budowlami o oryginalnych formach i finezyjnych zdobieniach. Miłośników architektury zainteresuje również talliński rynek ze średniowiecznym ratuszem, mieszczańskie kamieniczki i pozostałości fortyfikacji.

Jednak odwiedzenie samych stolic nie daje pełnego wyobrażenia o bogactwie i różnorodności nadbałtyckich miast. Warto udać się do Kowna, aby przespacerować się po uliczkach położonego nad Niemnem Starego Miasta i zobaczyć najpiękniejszy na Litwie ratusz zwany "białym łabędziem". W położonych w malowniczej okolicy Trokach można zwiedzić jedyny w Europie Wschodniej zamek na wyspie. Tartu, główny estoński ośrodek uniwersytecki, warto odwiedzić podczas hucznie obchodzonych Wiosennych Dni Uniwersytetu. Jednym z najciekawszych barokowo-rokokowych zabytków, jakie zachowały się w krajach nadbałtyckich, jest pałac Rundāle, określany mianem "łotewskiego Wersalu".

Bałtyckie wybrzeże zachwyca piaszczystymi plażami. Jedną z głównych atrakcji przyrodniczych tego rejonu są wędrujące wydmy na Mierzei Kurońskiej. Najbardziej znanym łotewskim kurortem jest Jūrmala, miejscowość, w której można nie tylko odpocząć nad morzem, leżąc godzinami na plaży, ale także podziwiać oryginalną zabudowę willową. Jednym z głównych nadbałtyckich ośrodków wypoczynkowych jest Pärnu, letnia stolica Estonii. Miejscem spotkań estońskich urlopowiczów jest także Kuressaare, które nie ustępuje standardem oferowanych usług podobnym miejscowościom wypoczynkowym na Zachodzie.

Miłośnicy natury skierują swe kroki do łotewskiego Parku Narodowego Gauja, największego kompleksu parkowego w krajach bałtyckich, w sercu którego leży miejscowość Cēsis, oraz do nieskażonego ekologicznie estońskiego Parku Narodowego Lahemaa.

Park Narodowy Gauja Park Narodowy Gauja Shutterstock

Litwa, Łotwa i Estonia - cuda natury

Park Narodowy Mierzei Kurońskiej
Obszar parku obejmuje litewską część Mierzei Kurońskiej, pas lądu oddzielający Zalew Kuroński od Morza Bałtyckiego. Charakterystycznym elementem krajobrazu parku są piaszczyste wydmy, które naniosło morze, połacie piasku przypominające pustynię.

Park Narodowy Gauja
Największy kompleks parkowy w krajach bałtyckich obejmuje dolinę rzeki Gauja wraz z dziesiątkami jej dopływów: źródełek, potoków i strumieni. Część obszaru stanowi rezerwat przyrody, reszta powierzchni parku ma charakter bardziej krajobrazowy.

Park Narodowy Lahemaa
Obszar parku obejmuje część bałtyckiego wybrzeża wraz z wysepkami, tereny bagienne i wzgórza morenowe. Część powierzchni parku stanowią ścisłe rezerwaty przyrody, niedostępne dla turystów ze względu na unikalną faunę i florę. Wybrzeża zatok i płytsze wody są usiane charakterystycznymi głazami narzutowymi, spośród których największy jest Jaani - Toma Suurkivi.

Wodospad Jägala
Kaskada o wysokości 7,2 m o bursztynowym kolorze wody, zabarwionej piaskiem jest nazywana "Estońską Niagarą". Jest to jeden z najwspanialszych estońskich pomników przyrody. Wiosną i jesienią wodospad jest najbardziej okazały, natomiast zimą zamarznięta woda tworzy fantazyjne formy.

Rezerwat Dziedzictwa Rebala w Jõelähtme
Rezerwat rozciągający się na powierzchni 25 km2 zawdzięcza swoją sławę odkryciu cmentarzysk datowanych na epokę brązu (800-500 p.n.e.). Na tym terenie odkryto największą liczbę zabytków archeologicznych w Estonii.

Troki, Litwa. W położonych w malowniczej okolicy Trokach można zwiedzić jedyny w Europie Wschodniej zamek na wyspie. Odrestaurowana w XX w. gotycka budowla jest otoczona murami i fosą. Wewnątrz znajduje się muzeum z ekspozycją poświęconą historii Trok i okolicy. Troki leżą na pagórkowatym, porośniętym lasami terenie, obfitującym w jeziora. Właśnie w tej okolicy można poczuć atmosferę dawnej Litwy. Atrakcją Troków jest zamieszkująca je społeczność karaimska. Można spróbować specjałów lokalnej kuchni, nabyć barwny kilim. Troki, Litwa. W położonych w malowniczej okolicy Trokach można zwiedzić jedyny w Europie Wschodniej zamek na wyspie. Odrestaurowana w XX w. gotycka budowla jest otoczona murami i fosą. Wewnątrz znajduje się muzeum z ekspozycją poświęconą historii Trok i okolicy. Troki leżą na pagórkowatym, porośniętym lasami terenie, obfitującym w jeziora. Właśnie w tej okolicy można poczuć atmosferę dawnej Litwy. Atrakcją Troków jest zamieszkująca je społeczność karaimska. Można spróbować specjałów lokalnej kuchni, nabyć barwny kilim. Shutterstock

Litwa, Łotwa i Estonia - perły architektury

Bazylika archikatedralna w Wilnie
Najważniejsza świątynia na Litwie jest nazywana Altare patria - ołtarzem Ojczyzny. Budowla jest nie tylko narodowym panteonem, ale także jednym z najpiękniejszych zabytków wileńskiego klasycyzmu.

Ostra Brama
Jedna z dawnych bram miejskich, która stała się symbolem Wilna. W znajdującej się od strony północnej kaplicy Ostrobramskiej, jest umieszczony cudowny wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Klasztor Kamedułów w Pożajściu
Największy na Litwie zespół klasztorny jest położony w malowniczej okolicy, na półwyspie otoczonym wodami tzw. Morza Kowieńskiego. Sercem monumentalnego barokowego założenie jest kościół klasztorny pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny.

Zamek na wyspie na jeziorze Galvė w Trokach
Jedyny zamek na Litwie i w Europie Wschodniej położony na wyspie. Odrestaurowana w XX w. gotycka budowla jest otoczona murami i fosą. W zamkowych wnętrzach jest prezentowana ekspozycja poświęconą historii Trok i trockim Karaimom.

Secesyjne budowle w Rydze
W stolicy Łotwy zachowało się ponad 130 secesyjnych budynków, rozsianych na całym obszarze miasta. Na szczególną uwagę zasługują: Dom z Wieżyczką, Dom Kariatydy i Atlanta, Koci Dom.

Ruiny zamkowe w Cēsis
W Cēsis znajdują się średniowieczne ruiny fortecy, uważanej niegdyś za drugą pod względem wielkości w Inflantach. Otoczony fosą i dobrze umocniony zamek był główną siedzibą wielkiego mistrza Zakonu Inflanckiego. Do dziś zachowały się imponujące ruiny i okazałe wieże zamkowe.

Pałac Rundāle
Słynny zespół pałacowy uznaje się za najpiękniejszą na Łotwie budowlę barokowo-rokokową, określaną mianem "łotewskiego Wersalu". Pałac został zaprojektowany przez Francesco Bartolomeo Rastrelliego, który był również autorem projektu Pałacu Zimowego w Petersburgu. Wnętrza pałacu są udostępniane zwiedzającym.

Sobór Aleksandra Newskiego w Tallinie
Sobór wzniesiony na wzgórzu Toompea symbolizuje potęgę Rosji i jej wszechogarniające wpływy. Cerkiew została poświęcona protoplaście rodu książąt moskiewskich, władcy Nowogrodu Wielkiego, Aleksandrowi, który w XIII w. podbił większą część terenów Estonii.

Kadriorg w Tallinie
Barokowy kompleks pałacowo-parkowy rozciągający się na powierzchni 100 ha zachwyca bogactwem i rozmachem. Ekspozycja we wnętrzach pałacu obejmuje zabytki sztuki użytkowej, malarstwa i rzeźby.

Zamek biskupi w Kuressare
Zamek jest najlepiej zachowaną średniowieczną fortecą w państwach nadbałtyckich. Pierwotnie był otoczony wysokim murem, którego część zachowała się do dzisiaj. W zamku mieści się muzeum, w którym jest prezentowana ekspozycja dokumentująca dzieje wyspy od czasów prehistorycznych do odzyskania niepodległości.

Starówka w Tallinie, Estonia Starówka w Tallinie, Estonia Shutterstock

Litwa, Łotwa i Estonia - zabytki UNESCO

Wileńska Starówka
Stare Miasto, które rozciąga się na obszarze 255 ha, przetrwało nienaruszone zarówno II wojnę światową, jak i czasy radzieckiej okupacji. Można tu znaleźć wyjątkowe zabytki, reprezentujące wszystkie historyczne style architektoniczne.

Park Narodowy Mierzei Kurońskiej
Skrawek ziemi wcinający się w morze niczym kosa tworzą piaski, które naniosło morze. Ruchome piaski wciąż przesuwają się w kierunku morza, nawet kilka metrów rocznie.

Tallińskie Stare Miasto
Tallińskie Stare Miasto tworzy plątanina wąskich uliczek, mieszczańskie kamieniczki i zabytkowe kościoły. Na szczególną uwagę zasługuje średniowieczny rynek z gotyckim ratuszem.

Muzeum Historii Uniwersytetu w Tartu Muzeum Historii Uniwersytetu w Tartu Shutterstock

Litwa, Łotwa i Estonia - najciekawsze muzea

Litewskie Muzeum Narodowe w Wilnie
Muzeum prezentuje ekspozycję związaną z historią Litwy, obejmującą portery, druki, przedmioty liturgiczne i monety, a także litewską sztukę ludową.

Łotewskie Muzeum Historyczne w Rydze
Ekspozycja związana z dziejami Łotwy obejmuje m.in. kolekcję naczyń żelaznych, ceramicznych, biżuterii i kamiennych narzędzi, używanych przez Wikingów.

Łotewskie Muzeum Sztuki Obcej
Muzeum mieści się w części ryskiego zamku. Wystawiono tu zabytki malarstwa i rzeźby artystów z Niemiec, Francji i Flandrii.

Muzeum Miejskie w Jūrmali
Muzeum w jednym z najważniejszych łotewskich kurortów prezentuje dzieje miasta oraz okolicznych miejscowości. Najciekawszą częścią wystawy jest kolekcja strojów kąpielowych pochodzących sprzed wieku.

Muzeum Historii i Sztuki Cēsis
Ekspozycja przybliża dzieje miasta i okolic od czasów prehistorycznych do momentu odzyskania niepodległości przez Łotwę.

Muzeum Miejskie w Tallinie
Muzeum mieści się w zabytkowych wnętrzach średniowiecznego domu kupieckiego. Ekspozycja przedstawia historię szlaków bałtyckich, modele tradycyjnego estońskiego budownictwa i oryginalne meble.

Muzeum Historii Uniwersytetu w Tartu
Zbiory obejmują kolekcję fotografii oraz dokumentów związanych z historią uczelni aż do 1995 r. Na szczególną uwagę zasługuje zbiór XIII-wiecznych globusów i map.

Meczet w Kownie, Litwa Meczet w Kownie, Litwa Shutterstock

Litwa, Łotwa i Estonia - miejsca o ciekawej tradycji ludowej

Meczet w Kownie
Jest to jedna z czterech tego typu budowli na Litwie. Modlą się tu zarówno Tatarzy, jak i muzułmanie pochodzący z byłych republik radzieckich i Środkowej Azji.

Kenesa karaimska w Trokach
Jest to świątynia Karaimów, którzy pojawili się na Litwie w XIV w. Jest to grupa etniczna posługująca się językiem tureckim, której członkowie są wyznawcami odłamu judaizmu. Kenesa została wybudowana w XVIII w.

Cmentarz karaimski w Trokach
Na terenie cmentarza zachowało się wiele starych nagrobków w formie stelli z napisami po polsku, karaimsku i rosyjsku.

Muzeum Etnograficzne w Rydze
Na skansen składają się zabudowania mieszkalne, zagrody i dwory pochodzące ze wszystkich zakątków Łotwy. Ekspozycję zabytkowych obiektów uzupełniają pokazy dawnych łotewskich zwyczajów, pracy pszczelarzy, kowali czy garncarzy.

Skansen budownictwa drewnianego Rocca Al Mare w Tallinie
Ekspozycja obejmuje unikatową kolekcję zagród chłopskich, wiatraków i spichlerzy pochodzących z różnych regionów Estonii. Wiejskie chaty, szkółka niedzielna i drewniana kaplica z Sutlepa są wyposażone w oryginalne meble i sprzęty codziennego użytku.

Jurmala, Łotwa Jurmala, Łotwa Shutterstock

Litwa, Łotwa i Estonia - to trzeba przeżyć!

Spacer na Zarzecze
Każdy powinien wybrać się do wileńskiej wolnej republiki artystów. Nie warto zwlekać z wizytą na Zarzeczu - kto wie, czy z czasem nie podzieli ono losu moskiewskiego Arbatu. Nikną bowiem przedziwne, misterne drewniane konstrukcje oraz odrapane budynki, które nadają temu miejscu specyficzny charakter.

Spacer na Cmentarz na Rossie
Zwiedzanie wyjątkowej nekropolii, nierozerwalnie związanej z polską historią, jest obowiązkowym punktem wycieczek po Wilnie. Jest to jeden z najstarszych cmentarzy w Europie. Spoczywa tutaj wielu wybitnych Polaków.

Wypicie kawy na szczycie wileńskiej wieży telewizyjnej
Warto opuścić wileńską Starówkę, aby udać się do kawiarni znajdującej się na wieży telewizyjnej, skąd można spojrzeć na miasto z dystansu dzielnicy Karoliniškės i przypomnieć sobie o dramatycznych okolicznościach walk z radzieckim okupantem.

Zakupy na Kiermaszu Kaziukowym
Z okazji dnia patrona Litwy, św. Kazimierza na początku marca w Wilnie odbywa się tradycyjny jarmark odpustowy, podczas którego można nabyć wyroby rzemiosła artystycznego i prace twórców sztuki ludowej.

Przejażdżka kowieńskimi funikulerami
Kolejki szynowe kursujące na krótkich trasach zostały przejęte z Francji. Kowieńskie funikulery łączą centrum miasta ze wzgórzami Žaliakalnis (Zielona Góra) i Aleksotas.

Wycieczka na Górę Krzyży
Jest to wzgórze położone kilkanaście kilometrów na północ od Szawli. Góra Krzyży powstała w okresie powstań na Litwie i była z nimi ściśle związana. Władze carskie zabroniły stawiania krzyży na grobach powstańców, usypano więc górkę, gdzie symbolicznie oddawano cześć poległym. Od tego czasu stale przybywa krzyży, stawianych przez wiernych w różnych intencjach.

Kilka dni odpoczynku w Jūrmali
Jūrmala (Majori) jest najbardziej znanym kurortem wypoczynkowym na Łotwie przyciągającym turystów wyjątkową atmosferą i jasnymi, ciągnącymi się kilometrami plażami. Szczególnego uroku dodają miastu drewniane wille, pochodzące z początku XX w.

Aktywny wypoczynek w Parku Narodowym Gauja
W rezerwacie nie brakuje atrakcji dla miłośników sportów wodnych, jazdy konnej oraz biwakowiczów. W miastach lub ich okolicach można wynająć łódź i spróbować zmierzyć się z nurtem tutejszych rzek.

Wizyta w warsztacie sztuki użytkowej Senu Rotu Kalve w Cēsis
Jest to jedyna w kraju galeria specjalizująca się w wyrobie replik biżuterii według wzorów sprzed wieków. W warsztacie można samemu spróbować wykuć brosze, bransolety, naszyjniki oraz klamry z brązu i srebra.

Uczestnictwo w obchodach Nocy Świętojańskiej
Na Litwie i Łotwie w nocy z 23 na 24 czerwca rozpala się ogniska i szuka się legendarnego kwiatu paproci. W tym dniu w wielu miejscach na Łotwie można usłyszeć tradycyjne pieśni līgo.

Odpoczynek w Pärnu
Pärnu jest jednym z głównych kurortów w Estonii. Miasto położone nad brzegiem Zatoki Parnawskiej przyciąga estońskich urlopowiczów piaszczystymi plażami.

Poznanie dziedzictwa krajów bałtyckich podczas Festiwalu "Baltica"
Festiwal, który w 1988 r. stał się impulsem do pobudzenia ruchów narodowych, odbywa się rotacyjnie w jednym z trzech państw bałtyckich. Podczas festiwalu odbywają się koncerty, widowiska i warsztaty prezentujące tradycyjne pieśni i tańce Litwy, Łotwy i Estonii.

Litewskie cepeliny.  Pyzy ziemniaczane wypełnione farszem, najczęściej mięsnym, choć może być także twarogowy lub rybny, zazwyczaj polane tłustym sosem. Litewskie cepeliny. Pyzy ziemniaczane wypełnione farszem, najczęściej mięsnym, choć może być także twarogowy lub rybny, zazwyczaj polane tłustym sosem. Shutterstock

Specjały kuchni Litwy Łotwy i Estonii

Litewskie kołduny
Małe pierożki wypełnione farszem z surowego siekanego mięsa zmieszanego z łojem i przyprawami, gotowane w rosole.

Litewskie cepeliny
Pyzy ziemniaczane wypełnione farszem, najczęściej mięsnym, choć może być także twarogowy lub rybny, zazwyczaj polane tłustym sosem.

Łotewskie pierogi
Zwyczaj przyrządzania pierogów z różnorodnymi farszami został zaszczepiony przez Rosjan i na stałe wpisał się w nurt tradycyjnej kuchni łotewskiej.

Estońskie naleśniki
Są przyrządzane z nadzieniem serowo-czosnkowym, rybnym, mięsnym, z warzywami, pastami, lodami, miodem, dżemem i bakaliami.

Ryby
Na Łotwie i w Estonii jednym z głównych dań lokalnej kuchni są przyrządzane na wiele różnych sposobów ryby. Na Łotwie do ryb podawane są kiszone pomidory, czeremcha, cebula i marchew. W Estonii warto skusić się na pstrąga z grilla, śledzia w zalewie lub smażoną flądrę.

Czarny chleb
Na Litwie, Łotwie i w Estonii można spróbować tradycyjnego ciemnego pieczywa przyrządzanego na zakwasie. Na Łotwie czarny chleb jest nazywany rupjmaize, a w Estonii leib.

litwa, bezdroza litwa, bezdroza PROART

Wydawnictwo Bezdroża

Więcej informacji na temat Litwy, Łotwy i Estonii znajdziesz w przewodniku wydawnictwa Bezdroża pt:

Litwa, Łotwa i Estonia. Nadbałtyckim szlakiem. Wydanie I

Więcej o: