Włochy. Toskania i Wenecja - największe atrakcje

Wenecja i Toskania, to obok Rzymu, najchętniej odwiedzane przez turystów miejsca we Włoszech. Oba są trochę jak z baśni.
Toskania, Włochy Toskania, Włochy Toskania, Włochy/Shutterstock

Wenecja i Toskania - zaproszenie do podróży

Wenecja i Toskania, to obok Rzymu, najchętniej odwiedzane przez turystów miejsca we Włoszech. Oba są trochę jak z baśni. Jakby nierzeczywista Wenecja, poprzecinana setkami kanałów, w których wodach odbijają się fasady domów, oraz niemalże idealna Toskania z intensywnością swoich kolorów: soczystej zieleni rozległych pól i ciemnej zieleni cyprysów, sieny palonej, ochry, bieli i żółci kamiennych willi i miast, tak wkomponowanych w krajobraz, że wydają się być od zawsze jego częścią.

 

W obu tych miejscach, których wygląd wciąż niewiele różni się od tego, jakim znamy go z płócien renesansowych mistrzów, widać ingerencję człowieka w naturę, którą udało się ujarzmić w harmonijny sposób, nie pozbawiając jej piękna. I patrząc na to piękno, łatwo uświadomić sobie, że to tu właśnie rodziła się kultura, która zadecydowała o późniejszych losach sztuki całej Europy.

 

Toskania to ziemia, gdzie ukształtował się renesans, i która wydała dziesiątki najwybitniejszych malarzy, rzeźbiarzy, architektów i poetów. Dziś ich dzieła można podziwiać przede wszystkim w licznych galerich i świątyniach jej stolicy ? Florencji. Toskania to także kryjące wiele niespodzianek średniej wielkości miasta: Siena, Arezzo, Lukka, Piza, Volterra, Prato, Pistoia. To również prastare wsie, opactwa i twierdze rozproszone wsród łagodnych wzgórz, gdzie żyje się zgodnie z naturą i z jej rytmem, a umiłowanie piękna wydaje się być czymś, co mieszkańcy mają we krwi, być może już od czasów starożytnych mieszkańców tych ziem - Etrusków. To oni sprowadzili tu pierwsze szczepy, zapoczątkowując istotną w regionie gałąź sztuki - produkcję wina.

 

Podobnie Wenecja, kolejny obok Florencji przykład miasta-republiki, była od wieków jedną z włoskich stolic sztuki. Jej teatr, muzyka, opera i malarstwo stały się wzorcem naśladowanym na całym świecie. Także tutejsze rzemiosło nie ma sobie równych.

 

Toskania i Wenecja, w których szuka się i znajduje źródła europejskiej sztuki, to równocześnie miejsca prowincjonalne, swojskie i zupełnie na miarę człowieka. Miejsca, które można zwiedzać bez końca, ale w których można też odpocząć.

 

Zobacz też:
Toskania - w dolinie Val d'Orcia

Cuda świata - wspaniała Toskania

Hotele w Wenecji

Hotele w Toskanii

San Gimignano jest miastem, którego wygląd ukształtowała swoista rywalizacja jego bogatych mieszkańców o to, kto wzniesie najwspanialszą wieżę. Z ponad 70 wież mieszkalnych do dziś zachowało się 14. San Gimignano jest miastem, którego wygląd ukształtowała swoista rywalizacja jego bogatych mieszkańców o to, kto wzniesie najwspanialszą wieżę. Z ponad 70 wież mieszkalnych do dziś zachowało się 14. Shutterstock

Wenecja i Toskania - zabytki architektury i malarstwa

Campo dei Miracoli w Pizie

Oprócz słynnej Krzywej Wieży pizańskie "Pole Cudów" zachwyca także innymi arcydziełami architektury romańskiej, jak katedra, baptysterium i cmentarz Camposanto.

 

Freski Piera della Francesca w Arezzo

Cykl pięknych fresków Piera della Francesca w kościele Franciszkanów w Arezzo.

 

Piazza del Campo w Sienie

Centralny plac o charakterystycznym kształcie, otoczony wspaniałymi zabytkami architektury, na którym skupia się życie tego niezwykłego miasta.

 

Wieże w San Gimignano

San Gimignano jest miastem, którego wygląd ukształtowała swoista rywalizacja jego bogatych mieszkańców o to, kto wzniesie najwspanialszą wieżę. Z ponad 70 wież mieszkalnych do dziś zachowało się 14.

 

Katedra Santa Maria del Fiore i Baptysterium we Florencji

Imponująca katedra z ogromną kopułą autorstwa Bruneleschiego. Leżące przy niej Baptyseterium jest najstarszym budynkiem sakralnym we Florencji.

 

Zobacz też:
Toskania - w dolinie Val d'Orcia

Hotele w Wenecji

Hotele w Toskanii

Toskania. Lukka. Centrum malowniczego miasteczka wyznacza piękny romański kościół San Michele in Foro na Piazza San Michele, dawnym rzymskim forum. Główny portal wspaniałej Duomo di San Martino zdobią reliefy Nicoli Pisana. 
We wnętrzu warto obejrzeć ośmioboczną kaplicę Tempietto (1482-1485) i przechowywaną w niej cedrową rzeźbę Volto Santo (Święta Twarz), czczoną od wieków jako prawdziwy wizerunek Zbawiciela.
Toskania. Lukka. Centrum malowniczego miasteczka wyznacza piękny romański kościół San Michele in Foro na Piazza San Michele, dawnym rzymskim forum. Główny portal wspaniałej Duomo di San Martino zdobią reliefy Nicoli Pisana. We wnętrzu warto obejrzeć ośmioboczną kaplicę Tempietto (1482-1485) i przechowywaną w niej cedrową rzeźbę Volto Santo (Święta Twarz), czczoną od wieków jako prawdziwy wizerunek Zbawiciela. Toskania/Fot. Shutterstock

Wenecja i Toskania - zabytki architektury i malarstwa

Starówka Lukki

W całości otoczona oryginalnymi średniowiecznymi murami, w których obrębie znajduje się wiele romańskich kościołów i przepiękny plac Amfiteatralny (Piazza dell'Anfiteatro), który zachował owalny kształt stojącego tu niegdyś rzymskiego amfiteatru.

 

Katedra w Prato

Kryje piękny cykl fresków Filippa Lippiego i innych artystów wczesnego renesansu.

 

Bazylika św. Marka w Wenecji

Wspaniała świątynia dominująca nad centralnym placem Wenecji. Łączy w sobie wschodnie i zachodnie style architektoniczne.

 

Pałac Dożów w Wenecji

Pałac dawnych władców Wenecji. W jego wnętrzu można podziwiać bogatą kolekcję malarstwa weneckiego, z obrazami takich artystów jak Tiepolo, Veronese, Tintoretto, Tycjan.

 

Inne weneckie kościoły

Wspaniałe barokowe i renesansowe kościoły położone wzdłuż kanałów Wenecji. Kryją w swoich wnętrzach dzieła największych mistrzów malarstwa europejskiego. Warto wśród nich wymienić: imponujący barokowy Kościół Santa Maria della Salute z obrazami Tycjana i Tintoretta; franciszkański kościół Santa Maria dei Frari (są tu obrazy Tycjana, Giovanniego Belliniego, Vivariniego i Basaitiego oraz rzeźby Donatella); barokowy kościół Santa Maria Assunta dei Gesuiti (kryje Męczeństwo św. Wawrzyńca Tycjana oraz obrazy Tintoretta i Palmy Młodszego) oraz kościół San Giorgio Maggiore wzniesiony wg projektu Palladia i kryjący m.in. Ostatnią wieczerzę Tintoretta.

 

Zobacz też:
Toskania - w dolinie Val d'Orcia

Toskania - freski zstępują na ziemię

Hotele w Wenecji

Hotele w Toskanii

Włochy. Półwysep Argentario. Znajdziemy tu wciąż nieskazitelnie czyste plaże i urokliwe dawne osady rybackie. Włochy. Półwysep Argentario. Znajdziemy tu wciąż nieskazitelnie czyste plaże i urokliwe dawne osady rybackie. Shutterstock

Wenecja i Toskania - tu trzeba przyjechać

Val d'Orcia

Niezwykle malownicza dolina, która oddaje sobą całe piękno Toskanii w czystej postaci. Wśród łagodnych wzgórz z uprawami słoneczników, oliwek, winorośli poprzecinanych cyprysowymi alejami leżą niewielkie, pełne uroku miasteczka i średniowieczne opactwa.

 

Półwysep Argentario

Znajdziemy tu wciąż nieskazitelnie czyste plaże i urokliwe dawne osady rybackie.

 

Zobacz także:

Toskania - w dolinie Val d'Orcia

Toskania od Florencji do Pizy

Wakacje z dziećmi na toskańskiej wsi - jest bosko!

Hotele w Wenecji

Hotele w Toskanii

Florencja. Ponte Vecchio. Wspaniała XV-wieczna budowla na rzece Arno, znana przede wszystkim jako most Złotników. Od początku swego istnienia most był sukcesywnie zabudowywany sklepami i kramami, które cieszą oko do dziś. Florencja. Ponte Vecchio. Wspaniała XV-wieczna budowla na rzece Arno, znana przede wszystkim jako most Złotników. Od początku swego istnienia most był sukcesywnie zabudowywany sklepami i kramami, które cieszą oko do dziś. Shutterstock

Wenecja i Toskania - interesujące mosty

Ponte del Diavolo w Borgo a Mozzano

Zadziwiający swoim kształtem most Diabła w niewielkiej osadzie toskańskiego regionu Garfagnana.

 

Ponte Vecchio we Florencji

Wspaniała XV-wieczna budowla na rzece Arno, znana przede wszystkim jako most Złotników. Od początku swego istnienia most był sukcesywnie zabudowywany sklepami i kramami, które cieszą oko do dziś.

 

Ponte dei Sospiri w Wenecji

Słynny wenecki most Westchnień, jak nazywali go pisarze romantyzmu. To z niego po raz ostatni spoglądali na Wenecję prowadzeni do więzienia skazańcy.

 

Ponte di Rialto w Wenecji

Reprezentacyjny most na Canal Grande, zabudowany charakterystycznymi kramami.

 

Zobacz także:

Florencja w 48 godzin

Miasta marzeń: Florencja

Wenecja - spacer po magicznym mieście

25 najlepszych miejsc na wakacje 2011 w Europie

Hotele w Wenecji

Hotele w Toskanii

Galleria degli Uffizi we Florencji. Jedno z najważniejszych muzeów świata. Można tu zobaczyć obrazy Michała Anioła i Rafaela, Caravaggia, Sandra Boticellego, Filippa Lippiego, Cimabuego, Giotta, Holbeina i wielu innych artystów, a także portrety niejednego z polskich królów (Stanisława Augusta Poniatowskiego, Jana III Sobieskiego, paru władców z dynastii Wazów). Galleria degli Uffizi we Florencji. Jedno z najważniejszych muzeów świata. Można tu zobaczyć obrazy Michała Anioła i Rafaela, Caravaggia, Sandra Boticellego, Filippa Lippiego, Cimabuego, Giotta, Holbeina i wielu innych artystów, a także portrety niejednego z polskich królów (Stanisława Augusta Poniatowskiego, Jana III Sobieskiego, paru władców z dynastii Wazów). Shutterstock

Wenecja i Toskania - najciekawsze muzea i galerie

Galleria degli Uffizi we Florencji

Jedno z najważniejszych muzeów świata. Można tu zobaczyć obrazy Michała Anioła i Rafaela, Caravaggia, Sandra Boticellego, Filippa Lippiego, Cimabuego, Giotta, Holbeina i wielu innych artystów, a także portrety niejednego z polskich królów (Stanisława Augusta Poniatowskiego, Jana III Sobieskiego, paru władców z dynastii Wazów).

 

Galleria Palatina we Florencji

Mieszcząca się w pałacu Pittich galeria gromadzi ogromną kolekcję dzieł renesansowych i barokowych, w tym obrazy Rafaela, Tycjana, Tintoretta, Rubensa, Perugina i Caravaggia oraz rzeźy Canovy.

 

Galleria dell'Accademia we Florencji

To właśnie tutaj znajduje się oryginał słynnej rzeźby Dawid Michała Anioła, poza tym inne dzieła tego mistrza oraz malarstwo florenckie z XIII?XVI w.

 

Museo Civico w Sansepolcro

Gromadzi dzieła urodzonego w tym mieście Piera della Francesca.

 

Muzeum Marmuru w Carrarze

Muzeum poświęcone słynnemu białemu marmurowi karraryjskiemu, z którego powstawały m.in. rzeźby Michała Anioła.

 

Museo Etrusco Guarnacci w Volterrze

Gromadzi liczne wykopaliska szuki etruskiej z tych terenów, w tym wyroby z alabastru.

 

Park archeologiczny Baratti e Populonia

Obejmuje pozostałości dawnej Populonii, niegdyś jednej z dwunastu lucumonii - najważniejszych etruskich miast.

 

Museo Correr w Wenecji

Można tu zobaczyć najznamienitsze dzieła malarstwa weneckiego, m.in. Bellinich, Lorenza Lotta, Carpaccia.

 

Gallerie dell'Accademia w Wenecji

Mieszczące się w dawnym kompleksie klasztornym galerie gromadzą największe zbiory malarstwa weneckiego od XIV do XVI w., w tym obrazy Paola Veneziana, Carpaccia, Giovanniego Belliniego, Giorgionego, Tycjana, Lorenza Lotta, Veronesego i Tintoretta.

 

Collezione Peggy Guggenheim w Wenecji

Muzeum sztuki współczesnej mieszczące się w Palazzo Vernier dei Leoni nad Canal Grande. Można tu zobaczyć m.in. dzieła XX-wiecznej awangardy (dadaizm, kubizm, surrealizm itd.).

 

Pinacoteca Querini-Stampalia w Wenecji

Gromadzi obrazy artystów weneckich od XIV do XVI w., m.in. Lorenza di Credi, Bernarda Strozziego, Pietra Longhiego, Palmy Starszego, Giambattisty Tiepola czy Giovanniego Belliniego (Ofiarowanie w świątyni).

 

Galleria Giorgio Franchetti w Wenecji

Można tu podziwiać takie obrazy, jak: Św. Sebastian Mantegni, Wenus Tycjana, dzieła Carpaccia, Tintoretta czy Luki Signorellego, a poza tym gobeliny i meble z XV w.

 

Zobacz też:

Wenecja - miasto mgły i aqua alta

Hotele w Wenecji

Hotele w Toskanii

Szkło z Murano (zwane też szkłem weneckim). Charakterystyczne, wspaniałe kolorowe szkło wytwarzane od stuleci na jednej z wysp Laguny Weneckiej - Murano. Na wyspie, gdzie w XIII w. przeniesiono wszystkie fabryki szkła z Wenecji, znajduje się poświecone tej sztuce Museo dell'Arte Vetraria. Szkło z Murano (zwane też szkłem weneckim). Charakterystyczne, wspaniałe kolorowe szkło wytwarzane od stuleci na jednej z wysp Laguny Weneckiej - Murano. Na wyspie, gdzie w XIII w. przeniesiono wszystkie fabryki szkła z Wenecji, znajduje się poświecone tej sztuce Museo dell'Arte Vetraria. Shutterstock

Wenecja i Toskania - najpiękniejsze rzemiosło regionalne

Szkło z Murano (zwane też szkłem weneckim)

Charakterystyczne, wspaniałe kolorowe szkło wytwarzane od stuleci na jednej z wysp Laguny Weneckiej - Murano. Na wyspie, gdzie w XIII w. przeniesiono wszystkie fabryki szkła z Wenecji, znajduje się poświecone tej sztuce Museo dell'Arte Vetraria.

 

Koronki z Burano

Przepiękne ażurowe tkaniny, których najpiękniejsze przykłady można oglądać w Museo del Merletto.

 

Wyroby z alabastru - Volterra

Volterra słynie z obróbki wydobywanego tu alabastru. W mieście znajduje się poświęcone temu rzemiosłu muzeum.

 

Zobacz także:

Weneckie wyspy - Torcello, Burano, Murano

Wenecja - Burano uwodzi kolorami

Hotele w Wenecji

Hotele w Toskanii

Włochy, Toskania, region Chainti Włochy, Toskania, region Chainti Shutterstock

Rejony winne w Toskanii

Chianti

Słynny region winny, gdzie ze szczepów sangiovese, canaiolo nero, trebbiano toscano i malvasia produkowane jest charakterystyczne czerwone wytrawne wino.

 

Montepulciano

Miejscowość na granicy Val di Chiana i Val d'Orcia. Wina produkuje się tu od czasów etruskich. Najlepsze z nich to szlachetne, czerwone Nobile di Montepulciano oraz nieco mniej wytworne (i tańsze), ale pochodzące z tych samych szczepów (może jednak zawierać domieszki) Rosso di Montepulciano. Wytwarza się tu też Vinsanto - charakterystyczne białe wino deserowe.

 

Montalcino

Miejsce słynące przede wszystkim z wyrobu świetnego (i drogiego) czerwonego wina - Brunello di Montalcino, jednego z najdłużej leżakujących włoskich win.

 

Montalcino i wino. Toskania od winnicy do winnicy

Włochy dla smakoszy. Chiantigiana, czyli Droga Wina

Enoturystyka, czyli podróż szlakiem wina do Toskanii i nie tylko

Hotele w Wenecji

Hotele w Toskanii

bezdroża, toskania bezdroża, toskania

Wydawnictwo Bezdroża

Więcej informacji na temat Toskanii znajdziesz w przewodniku wydawnictwa Bezdroża pt:

Toskania i Wenecja. W krainie cyprysów, oliwy i wina. Wydanie I

Więcej o: