Polska. Jura Krakowsko-Częstochowska - największe atrakcje

Kto nie słyszał o Maczudze Herkulesa albo o zamku w Ogrodzieńcu? Pieskowa Skała, Pustynia Błędowska, Jaskinia Nietoperzowa, Dolina Prądnika, Kraków - ile tam znajdziemy atrakcji! Jest mnóstwo powodów, dla których warto wybrać się z odwiedzinami na Jurę Krakowsko-Częstochowską i nie sposób jednym tchem wszystkich wymienić. Dlatego właśnie powstał niniejszy przewodnik.
Polska Południowa, Ojcowski Park Narodowy. Najmniejszy, ale wyjątkowo urokliwy park narodowy w Polsce. Tworzą go jaskinie, doliny, wąwozy i skupiska skał, z których najpopularniejsza to Maczuga Herkulesa. Ojcowski Park Narodowy chętnie odwiedzają amatorzy wspinaczki skałkowej. To idealne miejsce również dla miłośników ruin zamkowych, których jest w okolicy mnóstwo. Polska Południowa, Ojcowski Park Narodowy. Najmniejszy, ale wyjątkowo urokliwy park narodowy w Polsce. Tworzą go jaskinie, doliny, wąwozy i skupiska skał, z których najpopularniejsza to Maczuga Herkulesa. Ojcowski Park Narodowy chętnie odwiedzają amatorzy wspinaczki skałkowej. To idealne miejsce również dla miłośników ruin zamkowych, których jest w okolicy mnóstwo. Shutterstock

Jura Krakowsko-Częstochowska - zaproszenie do podróży

Jura to przepiękne panoramy, malownicze dolinki, imponujące ostańce skalne, rozległe pustynie, tajemnicze groty, wzgórza wapienne... W tym pejzażu odznaczają się liczne średniowieczne zamki pełne dawnych sekretów (o których krążą mrożące krew w żyłach legendy!) i eleganckie pałace o intrygującej historii. Dodajmy jeszcze zabytkowe drewniane kościółki, sanktuaria, samotne kapliczki, muzea, skanseny... Jest w czym wybierać. Jurajskie szlaki nie zawiodą ani miłośników architektury, sztuki i przyrody, ani ciekawych świata poszukiwaczy przygód.

 

Jednak nie tylko niepowtarzalne krajobrazy i tajemnice zaklęte w starych murach kuszą na Jurze. Jest ona także wymarzonym miejscem dla każdego, kto poszukuje aktywnego wypoczynku i adrenaliny. Prócz licznych propozycji dla piechurów, rowerzystów, miłośników wody i ustronnych kąpielisk, znajdziemy tu kilka mniej typowych form spędzenia wolnego czasu. Przede wszystkim Jura to niekwestionowany raj dla miłośników wspinaczki skałkowej, jednocześnie najpopularniejszy i największy taki rejon w Polsce. Pod okiem fachowca można samemu spróbować swoich sił we wspinaczce. Nudzić nie będą się tu grotołazi, dla których, w zależności od stopnia zaawansowania i umiejętności, dostępne są najpiękniejsze jurajskie jaskinie. Również amatorzy turystyki konnej, a nawet paralotniarstwa, znajdą tutaj idealne warunki do uprawiania tych sportów.

 

Jednym słowem: dla każdego coś dobrego. Przewodnik pomoże wybrać najdogodniejszy rejon, doradzi, co trzeba koniecznie zobaczyć i czego nie można przegapić. Każdy, kto lubi mniej lub bardziej aktywnie spędzać wolny czas, znajdzie w nim opisy najciekawszych dla siebie miejsc i atrakcji na Jurze.

Klasztor i sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego w Czernej, Jura, Polska Klasztor i sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego w Czernej, Jura, Polska Shutterstock

Jura Krakowsko-Częstochowska - perły architektury sakralnej

Jasna Góra      
centrum pielgrzymkowe, do którego każdego roku przybywa kilka milionów osób, by modlić się w Kaplicy Cudownego Obrazu. Bohaterską obronę Jasnej Góry rozsławił Henryk Sienkiewicz w "Potopie".

 

Klasztor i sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego w Czernej       
położone w malowniczej dolinie. Miejsce szczególnie warte polecenia dla osób szukających ciszy i spokoju, panuje tu idealna atmosfera do modlitwy i kontemplacji.

 

Kościół w Paczółtowicach           
drewniany gotycki kościół prześlicznie wygląda w promieniach zachodzącego słońca. Wewnątrz znajduje się m.in. łaskami słynący cudowny obraz Matki Boskiej Paczółtowskiej.

 

Kościółek św. Marka w Rodakach       
miejscowość znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej i faktycznie warto tu przyjechać dla drewnianego kościółka, który postawiono prawdopodobnie w XVI w. Ciekawostką jest, że w konstrukcji kościoła nie znajdziemy ani jednego gwoździa.

 

Klasztor i kościół Norbertanek w Imbramowicach
położone na uboczu; widać tu wpływ monumentalnych założeń rzymskich budowli, a piękna, późnobarokowa polichromia w kościele dopełnia wrażenia niesamowitości.

Pieskowa Skała - jeden z nielicznych zamków polskiego odrodzenia. To tu nakręcono wiele scen do niezapomnianych seriali takich jak Janosik i Stawka większa niż życie Pieskowa Skała - jeden z nielicznych zamków polskiego odrodzenia. To tu nakręcono wiele scen do niezapomnianych seriali takich jak Janosik i Stawka większa niż życie Pieskowa Skała - jeden z nielicznych zamków polskiego odrodzenia. To tu nakręcono wiele scen do niezapomnianych seriali takich jak Janosik i Stawka większa niż życie / fot. Shutterstock

Jura Krakowsko-Częstochowska - zamki i pałace, które koniecznie trzeba zobaczyć

Ogrodzieniec   
ruiny zamku nawet dzisiaj pokazują, jak potężny musiał być to zamek w czasach swojej świetności. Doskonałe miejsce na rodzinną wycieczkę, oferujące wiele niecodziennych atrakcji w okolicy.

 

Bobolice         
prywatny właściciel dokonał niemożliwego - z kompletnych ruin, przy pomocy specjalistów, zrekonstruował i całkowicie odbudował zamek. Efekt? Niesamowity.

 

Pałac Padniewskich w Pilicy           
liczne zdobienia na ścianach i gzymsach. Sfinksy pilnujące wejścia sprawiają, że obiekt - choć niszczejący - przenosi nas w bajkowe krainy.

 

Zamek w Siewierzu        
zastaniemy tu dobrze zachowane ruiny zamku książęcego, który następnie był siedzibą biskupów krakowskich. Do bramy głównej poprowadzi nas drewniany most zwodzony.

 

Pałac Potockich w Krzeszowicach
usytuowany w parku krajobrazowym wyłania się nagle spomiędzy drzew i przykuwa wzrok swoją renesansową elegancją. Wciąż piękny, zdaje się opowiadać historie sprzed lat, których był niegdyś świadkiem. Trzeba się tylko dobrze wsłuchać w jego głos...

 

Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku
dobrze zachowany, przepiękny pałac usytuowany nad stawem w parku. Wystarczy trochę wyobraźni, by zobaczyć siedzące na tarasie damy w przepysznych toaletach.

 

Pieskowa Skała
jeden z nielicznych zamków polskiego odrodzenia. To tu nakręcono wiele scen do niezapomnianych seriali takich jak Janosik i Stawka większa niż życie.

 

Zamek w Olsztynie
piękne, romantyczne i tajemnicze miejsce, z którego roztacza się malownicza panorama od Jury Wieluńskiej po wzgórza w okolicy Złotego Potoku. O bohaterskiej obronie zamku i jego dowódcy Kacprze Karlińskim pisali Aleksander Fredro i Władysław Syrokomla.

 

Wawel
tego zabytku nikomu nie trzeba reklamować - to klasa sama w sobie i oczywiście obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Krakowa.

Ojców zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na swoje położenie w Dolinie Prądnika, ale także za sprawą malowniczych ruin zamku. Ojców zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na swoje położenie w Dolinie Prądnika, ale także za sprawą malowniczych ruin zamku. Ojców zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na swoje położenie w Dolinie Prądnika, ale także za sprawą malowniczych ruin zamku. / Shutterstock

Jura Krakowsko-Częstochowska - miasta, które warto odwiedzić

Żarki   
urocze miasteczko z licznymi pozostałościami po kulturze żydowskiej.

 

Wolbrom        
małe kamienice, parterowe budynki z profilowanymi gzymsami i sieniami na przestrzał. Ta małomiasteczkowa zabudowa starej części miasta sprawia wrażenie, jakby czas zatrzymał się tu w miejscu.

 

Sławków        
znane jest z najstarszej działającej karczmy, ale przyjemnie jest się też przespacerować jego uliczkami z niską zabudową - bardzo urozmaiconą zarówno pod względem architektury, jak i daty powstania budynków.

 

Ojców
zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na swoje położenie w Dolinie Prądnika, ale także za sprawą malowniczych ruin zamku.

 

Krzeszowice
koniecznie trzeba pospacerować miejską trasą turystyczną prowadzącą po najciekawszych miejscach.

 

Kraków          
to miasto o pięknej duszy, w którym z każdego zakątka tchnie powiew historii. Umiłowali je poeci, artyści, królowie. Historyczne centrum miasta wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a samych zabytków klasy "0" w Krakowie znajdziemy aż 11!

 

Częstochowa  
kojarzona głównie z Jasną Górą. Warto jednak trochę czasu poświęcić na spacer częstochowskimi ulicami i poznać jej pozostałe zabytki, a tych - wbrew pozorom - jest niemało.

Wspinaczka skałkowa na Jurze - urozmaicona oferta szkół wspinaczkowych pozwoli każdemu spróbować swoich sił w tym najpopularniejszym sporcie na Jurze. Wspinaczka skałkowa na Jurze - urozmaicona oferta szkół wspinaczkowych pozwoli każdemu spróbować swoich sił w tym najpopularniejszym sporcie na Jurze. Shutterstock

Jura Krakowsko-Częstochowska - to trzeba przeżyć

Wspinaczka skałkowa
urozmaicona oferta szkół wspinaczkowych pozwoli każdemu spróbować swoich sił w tym najpopularniejszym sporcie na Jurze.

 

Zjazd tyrolką na zamku Ogrodzieniec
mnóstwo emocji i dobrej zabawy wśród imponujących ruin twierdzy.

 

Spotkanie ze smokiem
sam na sam z groźnym smokiem wawelskim zionącym ogniem to nie lada wyzwanie!

 

Spojrzenie na Pustynię Błędowską z punktu widokowego Czubatka
bardzo popularne miejsce wśród miejscowych i turystów. Widok, zwłaszcza przy zachodzącym słońcu, niepowtarzalny.

 

Spotkanie z "człowiekiem jaskiniowym"
w Jaskini Wierzchowskiej Górnej, podziwiając bogactwa form naciekowych, można natknąć się na "człowieka jaskiniowego"

Wspinaczka skałkowa na Jurze - urozmaicona oferta szkół wspinaczkowych pozwoli każdemu spróbować swoich sił w tym najpopularniejszym sporcie na Jurze.
Przejście z Mirowa do Bobolic to piękna i niezbyt forsowna (bo licząca zaledwie ok. 1,5 km) wycieczka, której początek i koniec wiąże się z 'nagrodą' w postaci obejrzenia ruin zamku w Przejście z Mirowa do Bobolic to piękna i niezbyt forsowna (bo licząca zaledwie ok. 1,5 km) wycieczka, której początek i koniec wiąże się z 'nagrodą' w postaci obejrzenia ruin zamku w Shutterstock

Jura Krakowsko-Częstochowska - najlepsze miejsca na spacery

Dolinki Podkrakowskie
jary i doliny, którymi płyną kręte potoki, do tego słynne bramy skalne i wapienne skały o najdziwniejszych kształtach, to krajobraz, jaki będzie nam towarzyszył podczas spaceru dolinkami.

 

Mirów i Bobolice
przejście z Mirowa do Bobolic to piękna i niezbyt forsowna (bo licząca zaledwie ok. 1,5 km) wycieczka, której początek i koniec wiąże się z "nagrodą" w postaci obejrzenia ruin zamku w Mirowie i całkowicie zrekonstruowanego zamku w Bobolicach.

 

Nadwiślański Park Etnograficzny  
wśród drzew i zagród chłopskich, ogródków, sadów i starych domostw odetchniemy od zgiełku miasta.

 

Krzeszowice   
godna polecenia jest miejska trasa turystyczna po najciekawszych miejscach w mieście. Do obowiązkowych punktów spaceru należą: pałac Potockich, pałacyk Vauxhall i kapliczka w parku.

 

Kraków          
przechadzka wśród zabytkowej zabudowy starego miasta to niezapomniane przeżycie nie tylko dla koneserów sztuki.

 

Żarki
w miasteczku wyznaczono Szlak Kultury Żydowskiej, na którym znajdują się najciekawsze zachowane zabytki bądź miejsca związane z kulturą żydowską.

Kaplica na wodzie, Ojców, Polska Kaplica na wodzie, Ojców, Polska Shutterstock

Jura Krakowsko-Częstochowska - tego nie wolno przegapić

Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie
jedyne takie muzeum w Europie i już choćby z tego względu warto je odwiedzić. Znajduje się ono na terenie fabryki zapałek, a zabytkowa linia technologiczna (z lat 30. XX w.) i XIX-wieczne zabudowania fabryczne czynią z niego unikat na skalę europejską.

 

Grota Łokietka           
to najciekawsza i najpiękniejsza ze znanych jaskiń Ojcowskiego Parku Narodowego. Według legendy, tutaj właśnie ukrywał się przez sześć tygodni król polski Władysław Łokietek przed pościgiem króla czeskiego.

 

Punkt widokowy na zamku Lipowiec         
po wdrapaniu się po nieskończonej liczbie krętych schodków czeka nagroda - piękny widok na okolicę.

 

Góra Birów     
powstał tu gród królewski wzorowany na typowej średniowiecznej twierdzy i teraz każdy może podejrzeć codzienne życie niegdysiejszych jego mieszkańców. W jednym z domów wojownik zasiadł akurat do strawy...

 

Dworek Krasińskich     
zgromadzono tu przedmioty i fotografie związane z jednym z trzech wieszczów polskich, Zygmuntem Krasińskim.

 

Nadwiślański Park Etnograficzny
w niezwykle malowniczej scenerii prezentuje tradycyjną kulturę ludową Krakowiaków Zachodnich. Czeka nas tu spacer m.in. wśród zagród chłopskich z sadami i przydomowymi ogródkami warzywnymi.

 

Kaplica na wodzie
ten nietypowy wybór miejsca na budowę świątyni ma swoje źródło w zarządzeniu cara Mikołaja II, wedle którego nie wolno było budować obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej.

 

Centrum Edukacyjno-Muzealne w Ojcowie          
projekcja filmu, kioski multimedialne, fotografie, makiety, a nawet... jaskinia - to nowoczesny i przyjemny sposób na poznanie historii Ojcowskiego Parku Narodowego.

 

Ruchoma Szopka Olsztyńska      
szopka składa się z ponad 800 drewnianych figur, z czego 300 rzeźb jest ruchomych, a twórca szopki Jan Wewiór wciąż rzeźbi kolejne. Feeria barw i szczegółów nie pozwala oderwać od niej wzroku!

bezdroża, jura bezdroża, jura PROART

Wydawnictwo Bezdroża

Więcej informacji na temat Jury Krakowsko-Częstochowskiej znajdziesz w przewodniku wydawnictwa Bezdroża pt:

Jura Krakowsko-Częstochowska. Aktywnie z historią w tle. Wydanie I

Więcej o: