Macedonia czeka na odkrycie: 10 miejsc, których nie można przegapić

Ślady starożytności, szczypta Orientu, bizantyjskie świątynie, czyste wody jezior i dzikie góry. Do tego niskie ceny i możliwość wjazdu do kraju tylko na podstawie dowodu osobistego. Macedonia ciągle jeszcze czeka na odkrycie przez polskich turystów.

Panorama Skopje, Macedonia Panorama Skopje, Macedonia Shutterstock

1. Skopje - tu czas się zatrzymał w Imperium Ottomańskim

Stolica Macedonii to miasto wielokulturowe, widać tu wyraźnie przenikanie się Wschodu z Zachodem. Kamienny most nad rzeką Wardar prowadzi z socrealistycznej części miasta do Czarszii ? starej dzielnicy handlowej, pozostałości kilkusetletniego panowania Turków na Bałkanach. Wąskie uliczki Skopje wspinają się na wzgórze, wszędzie kwitnie handel - najciekawsze są sklepiki kujundżijów - rzemieślników, którzy wyrabiają ozdoby z miedzi i  srebra. Na małych placykach w cieniu drzew ulokowały się restauracje, herbaciarnie i kawiarnie. Obok meczetów stoją cerkwie. Jedna z nich, niepozorna z zewnątrz cerkiew św. Spasa (Zbawiciela) kryje niesamowite wnętrze, częściowo ukryte pod ziemią, z ogromnym rzeźbionym w drewnie ikonostasem.

 

Nad Skopje wznosi się też średniowieczna twierdza, z której rozciąga się widok na całą stolicę Macedonii. Warto zajrzeć także do muzeum sztuki współczesnej, gdzie można obejrzeć dział Picassa. Budynek został zbudowany według projektu polskich architektów po wielkim trzęsieniu ziemi, które zniszczyło Skopje w 1963 r. Ze Skopje pochodziła Matka Teresa z Kalkuty, jej pomnik wznosi się na deptaku w centrum miasta.

 

Zobacz także:

Skopje. W mieście Matki Teresy

Macedonia. Kanion Matka leży kilkanaście kilometrów od Skopje, można tu dojechać autobusem bądź taksówką Macedonia. Kanion Matka leży kilkanaście kilometrów od Skopje, można tu dojechać autobusem bądź taksówką Shutterstock

2. Kanion Matka - średniowieczne świątynie wśród malowniczych skał

W górach nad sztucznym jeziorem, w wysokim skalnym kanionie o nazwie Matka ukryte są średniowieczne świątynie i klasztory. W szmaragdowej wodzie odbijają się skały, a w ścianach kanionu kryją się jaskinie krasowe, z których najdłuższa ma 180 m. Można przespacerować się dnem kanionu i odwiedzić cerkwie z doskonale zachowanymi pięknymi freskami średniowiecznymi albo ścieżką turystyczną wejść na zbocza i podziwiać ciekawe skalne formacje. Wspinacze mogą spróbować swoich sił na tutejszych skałach. Matka leży kilkanaście kilometrów od Skopje, można tu dojechać autobusem bądź taksówką. W weekendy jest tłoczno i głośno, gdyż mieszkańcy stolicy Macedonii lubią biwakować nad wodą.

Freski nad wejściem do klasztoru św. Jana Bigorskiego w Macedonii Freski nad wejściem do klasztoru św. Jana Bigorskiego w Macedonii Fot. Paul Williams/CC/Wikipedia

3. Klasztor św. Jana Bigorskiego - najpiękniejszy ikonostas na Bałkanach

Najpiękniejszymi zabytkami Macedonii są cerkwie i klasztory. To w nich zatrzymał się czas. W ciszy można podziwiać skupione twarze świętych spoglądające z ikon i w chłodzie odpocząć od letniego skwaru. Jednym z największych w Macedonii i uchodzącym za najpiękniejszy w tym kraju jest klasztor św. Jana Bigorskiego, położony w malowniczym miejscu, w gęstych lasach gór Bistra, wśród wapiennych skał. Prawdziwym skarbem klasztoru jest monumentalny, precyzyjnie rzeźbiony ikonostas. Trzech mistrzów snycerstwa pracowało nad ikonostasem przez 8 lat. Ciekawe są też zabudowania klasztorne oraz galeria ikon. W klasztorze św. Jana Bigorskiego istnieje możliwość noclegu za niedużą opłatą. Dookoła rozciągają się dzikie góry, wytrawni turyści mogą więc wypuścić się na wędrówkę.

Jezioro Ochrydzkie, Ochryda, Macedonia Jezioro Ochrydzkie, Ochryda, Macedonia Shutterstock

4. Jezioro Ochrydzkie - najstarsze jezioro w Europie

Jezioro Ochrydzkie to najgłębsze jezioro na Bałkanach - ma aż 286 m głębokości! Jest to też najstarsze jezioro w Europie i zdaniem wielu jedno z najpiękniejszych na kontynencie. Z jednej strony góry schodzą prawie do jeziora, z drugiej  -  w oddali majaczy zachodni brzeg, należący do Albanii. Do Albanii należy też jedna trzecia jeziora. Woda w jeziorze Ochrydzkim jest czysta i ciepła, idealna do kąpieli. Chętnie przyjeżdżają tu miłośnicy aktywnego wypoczynku, gdyż bez trudu można wypożyczyć łódkę lub kajak oraz robić wycieczki po okolicznych górach. Miłośników przyrody ucieszy natomiast obecność licznych rzadkich gatunków flory i fauny, w tym ryb, z których najbardziej znaną jest pstrąg ochrydzki. Ryby tej nie dostaniemy jednak na talerzu - z obawy o wyginięcie gatunku połowy zostały zakazane. Ciekawe są ryby plašnice - z ich łusek wyrabiane są "perły ochrydzkie", których laik nie odróżni od prawdziwych.

Nad Jeziorem Ochrydzkim bez problemu można znaleźć nocleg, do dyspozycji są zarówno wygodne hotele, jak i niedrogie kwatery prywatne i campingi. Najpiękniejsze plaże są w miejscowościach Trpejca i Ljubanista.

Ochryda, Macedonia Ochryda, Macedonia Shutterstock

5. Ochryda - perła Bałkanów

Nad czystym, błękitnym, otoczonym górami Jeziorem Ochrydzkim leży Ochryda - miasto, w którym wymyślono cyrylicę, turystyczne centrum Macedonii, wpisane na listę UNESCO.

Na wysokim brzegu wznosi się średniowieczna cerkiew św. Jovana, chyba najpopularniejszy widok pocztówkowy z Macedonii. Najpiękniejszą bizantyjską świątynią w Ochrydzie jest jednak znajdująca się w centrum miasta duża cerkiew św. Zofii, której początki sięgają XI w. Nieliczne zachowane malowidła w delikatnych pastelowych kolorach uchodzą za jedne z największych osiągnięć sztuki bizantyjskiej. Nad miastem wznosi się twierdza cara Samuela, z której można zobaczyć albański brzeg Jeziora Ochrydzkiego.

W wąskich uliczkach starego miasta kryją się niezliczone knajpki i sklepiki z pamiątkami i z biżuterią z perłami ochrydzkimi, a kamieniste plaże nie zniechęcają amatorów kąpieli do zanurzenia się w ciepłych i przejrzystych wodach jeziora. W licznych lokalach tętni życie nocne. Mimo że turystów przybywa do Ochrydy wielu, bez problemu można znaleźć noclegi, a ceny zaczynają się już od 10 euro za pokój. Latem w Ochrydzie jest wiele imprez kulturalnych: koncertów, przedstawień, wystaw i happeningów.

Wieś Vevcani, Macedonia Wieś Vevcani, Macedonia Fot. MacedonianBoy/CC/Wikipedia

6. Vevcani - wieś, która jest republiką

Vevcani to wieś położona u stóp gór oddzielających Macedonię od Albanii. Ludność wsi jest macedońska i prawosławna, jej okolice natomiast zamieszkane są przez Albańczyków. Gdy w 1991 r. zaczęły się konflikty narodowościowe i religijne na Bałkanach, mieszkańcy Vevcani, obawiające się wojny, przeprowadzili referendum, w którym 99 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością. Wieś ogłosiła się republiką i wprowadziła własną walutę. Niezależności wsi nikt nie uznał, ale jej mieszkańcy zyskali respekt w całej Macedonii. Dziś "republika" ma przyciągnąć turystów. Vevcani wita napisami "Welcome to Vevcani", "Willkommen in Vevcani", "Bienvenue en Vevcani". Zadbana wieś jest znakomicie oznakowana turystycznie. Z zabytków jest tu cerkiew i stare kamienno-drewniane budynki mieszkalne. Atrakcją przyrodniczą Vevcani są źródła w parku zdrojowym na końcu wsi. W restauracjach ? w których jednak nie można płacić lokalną, vevcańską walutą - warto spróbować macedońskich przysmaków: pity, musaki czy tavce-gravce, czyli pieczonej fasoli. A do picia wyśmienita jest mastika, czyli rakija destylowana z winogron. Zimą w Vevcani hucznie świętowany jest karnawał, ściągający gości nie tylko z Bałkanów.

Klasztor św. Nauma, Macedonia Klasztor św. Nauma, Macedonia Shuttertock

7. Klasztor św. Nauma - tu bije serce świętego

Na brzegach Jeziora Ochrydzkiego jest wiele wspaniałych starych świątyń. Na skalistym południowym cyplu przy samej granicy z Albanią stoi klasztor św. Nauma, pochodzący z IX w. Obecne zabudowania są jednak dużo młodsze, gdyż pierwotny monastyr został zniszczony przez Turków. Pochodząca z XVI w. cerkiew św. Archaniołów przyciąga rzesze pielgrzymów, ściągających do grobu św. Nauma, jednego z uczniów Cyryla i Metodego. Legenda głosi, że w ciszy można usłyszeć bijące serce świętego. Trudno jednak przekonać się, czy legenda głosi prawdę, gdyż w świątyni stale jest gwar ? przed grobem świętego przewijają się rzesze pątników i turystów.

Do klasztoru św. Nauma można się dostać z Ochrydy samochodem bądź autobusem, ale najpopularniejsze są rejsy statkiem. Z klasztoru warto popłynąć łódką do podwodnych źródełek, zasilających wody Jeziora Ochrydzkiego.

Jezioro Prespa, Macedonia Jezioro Prespa, Macedonia Shutterstock

8. Jezioro Prespa - witamy w ptasim eldorado

Jezioro Prespa leży na terytorium trzech państw: Macedonii, Albanii i Grecji, a wygląda tak, jakby to był koniec świata. Jest to jeden z ważniejszych rezerwatów przyrody na Bałkanach. Okolice są zupełnie dzikie, a wąską i krętą drogą przez góry przejeżdżają tylko nieliczni turyści i miejscowi prominenci, którzy w tym dzikim i nieskażonym zakątku ulokowali swoje dacze. Aż dziwne, że tak piękne miejsce nie zostało odkryte przez masową turystykę. Ale też dzięki temu pozostało ono w takim nienaruszonym stanie. Prespa systemem podziemnych kanałów połączona jest z Jeziorem Ochrydzkim. Woda jest czysta, jest tu więc pełno ryb, które przyciągają nie tylko wędkarzy, ale i ptactwo. Łatwo tu można spotkać czaple, perkozy, żurawie, kormorany, a nawet pelikany. W jeziorze Prespa żyją węże wodne ? można je zobaczyć podczas kąpieli, ale nie trzeba się ich obawiać, bo są niegroźne.

Wokół jeziora praktycznie nie funkcjonuje transport publiczny, trzeba więc dysponować własnymi czterema lub - jeśli ma się dobrą kondycję - dwoma kółkami.

Bitola, Macedonia Bitola, Macedonia Fot. Revizionist/CC/Wikipedia

9. Bitola - pozostałości antycznego miasta

Turystów ściągają do Bitoli głównie ruiny antycznego miasta Heraclea Lincestis, założonego przez Filipa II Macedońskiego w IV wieku p.n.e. Położone strategicznie miasto było ważnym ośrodkiem starożytnego państwa macedońskiego. Wykopaliska odsłoniły tu szereg starożytnych zabytków, m.in. amfiteatr, fundamenty świątyń, pozostałości łaźni, a przede wszystkim mozaiki z V-VI w. Heraclea stanowi przedmiot dumy Macedończyków, którzy - konkurując w tym z Grekami - czują się spadkobiercami starożytnej Macedonii.

W Bitoli warto też zapuścić się w wąskie uliczki starej czarszii, gdzie poczuć można orientalny klimat dawnego Imperium Ottomańskiego oraz obejrzeć ślady po dawnym panowaniu Turków: meczety, łaźnię i bezisten, czyli stary bazar.

Klasztor Treskavec, Macedonia Klasztor Treskavec, Macedonia Fot. Geoff/CC/Wikipedia

10. Treskavec - u gościnnych mnichów

Treskavec - jak na prawdziwy monastyr przystało - jest oddalony od siedzib ludzkich i trudno dostępny, stanowi więc znakomite miejsce do oddawania się niezakłóconej przez świat zewnętrzny kontemplacji. Monastyr oddalony jest od miasta Prilep o 10 km, a żeby do niego dotrzeć większość drogi trzeba pokonać pieszo. Droga do miejsc religijnych w założeniu miała mieć pątniczy charakter, co bardzo tu widać - prowadzi przez wysuszoną wyżynę, pomiędzy poczerniałymi skalami o fantazyjnych kształtach i kikutami drzew. Miejsce, gdzie obecnie wznosi się klasztor,  uchodziło za święte już w starożytności, był tu ołtarz Apollina. Obecnie w miejscu pogańskiej świątyni jest cerkiew z XII w., z wnętrzem pokrytym pięknymi freskami, a widoki sprzed monastyru na skaliste szczyty zapierają dech w piersiach. W klasztorze jest możliwość noclegu.

Więcej o: