Taka jest Portugalia

Naturalne piękno Portugalii podkreśla błękit nieba oraz intensywne światło słoneczne, które przyciąga do tego małego państwa turystów z całej Europy. Mimo znacznej komercjalizacji, w Portugalii wciąż jeszcze można spotkać prawdziwie życzliwych ludzi. A portugalskie kurorty to namiastka raju na ziemi.

Zobacz też: Taka jest Hiszpania!
Porto, Portugalia Porto, Portugalia Shutterstock

Portugalia - piękna i przyjazna

Portugalia położona jest na zachodnim krańcu kontynentu europejskiego. Można rzec, że tutaj kończy się Europa, a zaczyna Ocean Atlantycki. Może to właśnie życie na granicy dwóch światów sprawiło, że mieszkańcy Portugalii z taką łatwością godzą oparty na rybołówstwie i rolnictwie, tradycyjny sposób życia z nowoczesnymi technologiami.

 

Portugalia jest niewielka, za to zachwyca różnorodnością krajobrazu. Portugalskie wybrzeże obfituje w liczne zatoki i długie, białe plaże, głąb kraju wypełniają natomiast łańcuchy łagodnych wzgórz i gór, porozcinane przez liczne rzeki. W południowej części Portugalii znajduje się szeroka równina Alentejo, usiana dębami korkowymi i plantacjami oliwek. Naturalne piękno Portugali podkreśla błękit nieba oraz intensywne światło słoneczne, które przyciąga do tego małego państwa turystów z całej Europy.

 

Portugalczycy to w większości ludzie sympatyczni, kurtuazyjni, gościnni i niezwykle tolerancyjni, z tego względu turyści są tutaj mile widziani. Zarówno w dyskotekach i klubach Lizbony, jak i mało znanych wioskach, rozsianych po całym kraju, gdzie do codziennych zajęć wciąż należą pieczenie chleba, tkanie i uprawa roli można spotkać życzliwych ludzi.

 

Zobacz też:

Portugalia w serwisie Podróże.gazeta.pl

Lizbona w serwisie Podróże.gazeta.pl

Hotele w Portugalii

Bilety do Portugalii

Portugalia. Cascais - kurort na portugalskim wybrzeżu Portugalia. Cascais - kurort na portugalskim wybrzeżu Shutterstock

Portugalskie kurorty nad Oceanem Atlantyckim: Estoril i Cascais

Na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego w odległości zaledwie około 29 km od Lizbony położone są dwa ważne ośrodki turystyczne Portugalii - Estoril i Cascais. Oba kurorty połączone są ze stolicą bardzo dobrą siecią dróg. Z tego względu Estoril i Cascais są popularnym miejscem wypadowym na weekendowe wycieczki z Lizbony, szczególnie dla miłośników windsurfingu i golfa. Z Lizbony można dojechać na portugalskie wybrzeże kolejką elektryczną, ze stacji Cais do Sodré, do której dotrzemy zieloną linią metra. Miejscowości Estoril, Cascais i Sintra nazywane są "Złotym Trójkątem", który jako miejsce wypoczynkowe zyskał sławę już na początku XX wieku. Bogaci Portugalczycy chętnie kupują tu dla siebie domy.

 

Od połowy lipca do połowy sierpnia w Estoril trwa festiwal muzyczny. Koncerty i recitale odbywają się w katedrze, forcie i innych atrakcyjnych obiektach. Do ważnych imprez zaliczane są również Targi Rzemiosła, organizowane w lipcu i sierpniu niedaleko dworca kolejowego w Estoril. Podczas targów można nabyć dzieła sztuki, wyroby rękodzielnicze, jedzenie, wino oraz płyty z muzyką ludową.

 

Zobacz też:

Cabo da Roca - na Wielkim Cyplu

Portugalia w serwisie Podróże.gazeta.pl

Lizbona w serwisie Podróże.gazeta.pl

Hotele w Portugalii

Portugalia, kurorty Algarve i Albufeira Portugalia, kurorty Algarve i Albufeira Shutterstock

Portugalskie kurorty nad Oceanem Atlantyckim: Algarve, Albufeira i Lagos

Chociaż Estoril i Cascais to prawdziwe wakacyjne hity, zwłaszcza wśród mieszkańców Lizbony, podróżnicy z Polski być może lepiej kojarzą inne portugalskie kurorty: Algarve, Albufeirę i Lagos.

 

Algarve położone jest w południowej części Portugalii. Swoją sławę regionu turystycznego zawdzięcza jednym z najpiękniejszych plaż w Europie. Plaże w Algarve są piaszczyste, otoczone wysokimi, zbudowanymi z różnobarwnych skał klifami. Niszcząca siła fal morskich wyrzeźbiła w Algarve przepiękne formy skalne, które dodają temu miejscu niesamowitego uroku. Pomimo tłumnie przybywających turystów w Algarve można znaleźć spokojniejszą plażę w jednej z ponad stu zatoczek.

 

Albufeira jest jednym z trzech głównych ośrodków turystycznych Portugalii położonych w regionie Algarve. Jeszcze 30 lat temu było to urocze rybackie miasteczko, dziś Albufeira to spora aglomeracja turystyczna. Latem przybywają tu tłumy turystów, a ich liczba prawie dziesięciokrotnie przewyższa liczbę stałych mieszkańców. Z tego względu baza turystyczna Albufeiry jest doskonale rozwinięta. Ze wszystkich stron w promieniu kilku kilometrów otaczają Albufeirę hotele i kompleksy apartamentów do wynajęcia. Sezon letni trwa tu od maja do końca września. W tym okresie panuje dobra słoneczna pogoda, a deszcze zdarzają się dosyć rzadko.

 

Lagos jest jednym z najstarszych miast położonych na wybrzeżu Portugalii, a jednocześnie jednym z najważniejszych centrów turystycznych regionu. Jak w całym regionie Algarve znajdują się tutaj piaszczyste plaże i wspaniałe formacje skalne, które zostały utworzone przez niszczącą siłę morskich plaż. W okolicach Lagos znajdują się liczne groty i jaskinie, namiętnie eksplorowane przez miłośników speleologii. Centrum miasta Lagos to głównie małe uliczki, stare, białe domy, a na wybrzeżu - nowoczesne porty jachtowe.

 

Zobacz też:

Portugalskie ABC - przewodnik znaleziony w Algarve

Portugalia. Costa do Algarve - skok nad Atlantyk

Malownicze Algarve

Najpiękniejsze plaże Europy

Portugalia w serwisie Podróże.gazeta.pl

Lizbona w serwisie Podróże.gazeta.pl

Hotele w Portugalii

Madera, Portugalia Madera, Portugalia Shutterstock

Madera - portugalska wyspa wiecznej wiosny

Madera to z pewnością jeden z najbardziej intrygujących skrawków portugalskiej ziemi. Wyspa położona jest we wschodniej części Oceanu Atlantyckiego i w rzeczywistości jest wierzchołkiem podwodnego łańcucha górskiego. Madera została odkryta przez Portugalczyków w czasie ekspedycji wybrzeży Afryki Zachodniej, a następnie zasiedlona przez osadników przybyłych z kontynentu. Dziewicze lasy podzwrotnikowe Madery zostały wycięte, a żyzna gleba wulkaniczna umożliwiła rozwój uprawy trzciny cukrowej i winorośli. Wino na Maderze produkowane jest do dziś, a jego niepowtarzalne walory są wynikiem długotrwałych procesów dojrzewania, zachodzących przy wysokiej temperaturze powietrza. Głównym źródłem dochodów Madery jest turystyka - na wyspie panuje klimat podzwrotnikowy, który przez cały rok ściąga tłumy turystów na "wyspę wiecznej wiosny". Madera słynie z cudownych tras wycieczkowych wytyczonych wzdłuż kanałów nawadniających. Madera jest też rajem dla miłośników nurkowania z akwalungiem, zjazdów na linie z urwisk czy wędrówki po trudno dostępnych wąwozach.

 

Na Maderę najlepiej dostać się samolotem (z kontynentalnej części Portugalii startuje kilka lotów dziennie), a na miejscu wynająć samochód. Głównym miastem Madery jest Funchal, który jest najlepszym miejscem wypadowym na zwiedzanie wyspy.

 

Zobacz też:

Wakacje na wyspie. Madera - morskie królestwo smaków

Madera - wiosna na zamówienie

Portugalia w serwisie Podróże.gazeta.pl

Madera w serwisie Podróże.gazeta.pl

Hotele w Portugalii

Park Narodowy Peneda-Geres, Portugalia Park Narodowy Peneda-Geres, Portugalia Shutterstock

Park Narodowy Peneda-Geres

Peneda-Gerês to jedyny park narodowy w Portugalii, położony na północy kraju wzdłuż granicy z Hiszpanią. Został założony w 1971 roku w celu ocalenia odosobnionych, tradycyjnie żyjących wiosek oraz otaczającej je przyrody. Naprzemienne występowanie zbudowanych z granitów i łupków pasm górskich, tworzących mozaikę wzniesień i szerokich dolin, to cecha charakterystyczna parku Peneda-Gerês. Największe wrażenie robią formacje skalne o przedziwnych kształtach, wyrzeźbione przez wędrujące w przeszłości lodowce.

 

Podróż do Parku Narodowego Peneda-Gerês najlepiej odbyć samochodem. Z Porto kierujemy się na północ w stronę Ponte de Lima. Następnie odbijamy na wschód, jadąc wzdłuż doliny rzeki Lima. Infrastruktura turystyczna parku Geres jest dość dobrze zorganizowana - turyści nie napotkają tu raczej problemów ze znalezieniem miejsc parkingowych, noclegowych czy restauracji. Większość parkowej infrastruktury znajduje się w specjalnej strefie buforowej wokół najwyższych wzniesień Geres. Warto odwiedzić, położone w północnej części parku Geres sanktuarium Nossa Senhora de Peneda. Jest to przepiękna, barokowa budowla do której tłumnie przybywają pielgrzymi, w tym jedna z najważniejszych portugalskich pielgrzymek, w której uczestniczą również Hiszpanie, docierająca na miejsce 7 września. Latem obszar parku Geres jest odwiedzany przez wielu turystów, więc najlepszą porą roku na wycieczkę jest wiosna. Jesienią natomiast nawiedzają ten region ulewne deszcze.

 

Zobacz też:

Portugalia w serwisie Podróże.gazeta.pl

Lizbona w serwisie Podróże.gazeta.pl

Hotele w Portugalii

Z pielgrzymki do portugalskiej Fatimy właśnie wróciło blisko 50 Dolnoślązaków. W czasie szalejącego koronawirusa postawili wszystkie służby na nogi. Z pielgrzymki do portugalskiej Fatimy właśnie wróciło blisko 50 Dolnoślązaków. W czasie szalejącego koronawirusa postawili wszystkie służby na nogi. Shutterstock

Fatima - ołtarz Portugalii

Fatima, nazywana również "ołtarzem Portugalii", to nie tylko ważny ośrodek religijny Portugalii, ale także jeden z najważniejszych sanktuariów w świecie religii rzymskokatolickiej. Dla przybywających do Fatimy pielgrzymów to miejsce wielkiej świętej tajemnicy, sześciu cudownych objawień Matki Boskiej z 1917 roku. Pielgrzymki i wycieczki przybywają do Fatimy przez cały rok - szczególnie nasilają się 13 dnia każdego miesiąca, a swoje apogeum osiągają 13 maja i 13 października. W kościele i na placu w Fatimie może się pomieścić nawet ponad milion ludzi i właśnie taka liczba pielgrzymów często odwiedza to miejsce. Z tego względu lepiej omijać Fatimę w okresie największych zgromadzeń pielgrzymów.

 

Do Fatimy można bez większych trudności wybrać się na jednodniową wycieczkę. Zarówno z Lizbony, Tomatu, jak i z Batalhy codziennie odchodzą bezpośrednie autobusy do Fatimy. Warto pamiętać, że na rozkładach jazdy Fatima często wymieniana jest jako Cova da Iria, natomiast najbliższa stacja kolejowa to Estação de Fátima na trasie Lizbona - Porto, która oddalona jest od sanktuarium o - bagatela - 25 km.

 

Zobacz też:

Podróże marzeń: Portugalia

Portugalia w serwisie Podróże.gazeta.pl

Lizbona w serwisie Podróże.gazeta.pl

Hotele w Portugalii

Brzmieniem, które najmocniej kojarzy się z Portugalią, są bez wątpienia rzewne nuty fado. Fado dosłownie oznacza 'los' i jest portugalską odmianą bluesa. Brzmieniem, które najmocniej kojarzy się z Portugalią, są bez wątpienia rzewne nuty fado. Fado dosłownie oznacza 'los' i jest portugalską odmianą bluesa. Shutterstock

Fado

Brzmieniem, które najmocniej kojarzy się z Portugalią, są bez wątpienia rzewne nuty fado. Fado dosłownie oznacza "los" i jest portugalską odmianą bluesa. Ten gatunek muzyki powstał na początku XIX wieku w Lizbonie, a dokładniej w spelunkach Alfamy. Fado łączy w sobie tradycyjne opowieści z rytmami tańców afrykańskich niewolników i arabskich piosenek. Badacze zajmujący się rozwojem fado twierdzą, że pierwszymi wielbicielami tej muzyki byli sutenerzy, prostytutki, marynarze i nożownicy. Czasy uległy zmianie, a fado wciąż ma wielkie grono fanów.

 

W fado przeważnie surowemu, nieszkolonemu głosowi towarzyszą dźwięki dwóch gitar: jednej, 12-strunowej gitary portugalskiej, która ma kształt mandoliny z pudłem rezonansowym o płaskim spodzie i drugiej - klasycznej. Muzyka, jaka płynie z tych gitar, ilustruje pragnienie, smutek i fatalizm. W autentycznych lokalach fado można usłyszeć improwizowane, śpiewane dialogi wykonywane między zawodowcami i amatorami. Za największą divę muzyki fado uznawana jest Amália Rodrigues (1920-1999), która otaczana była wielką czcią. Swoją popularność zawdzięczała niezwykle przejmującemu głosowi, oszałamiającej urodzie, ale przede wszystkim była ucieleśnieniem marzenia o awansie z pucybuta na milionera.

 

Zobacz też:

Portugalia w serwisie Podróże.gazeta.pl

Lizbona w serwisie Podróże.gazeta.pl

Hotele w Portugalii

Portugalczycy słyną z zamiłowania do golfa, a w Portugalii nie brakuje świetnie przygotowanych do gry pól golfowych Portugalczycy słyną z zamiłowania do golfa, a w Portugalii nie brakuje świetnie przygotowanych do gry pól golfowych Shutterstock

Portugalia - mekka golfistów

Nie każdy wie o tym, że Portugalia określana jest jako "mekka golfistów". Początki fascynacji golfem w Portugalii sięgają schyłku XIX wieku - powstał wówczas pierwszy klub golfowy Porto Niblick. Namiętność do golfa przekazali Portugalczykom Brytyjczycy, którzy w tamtym czasie prowadzili liczne interesy w okolicach Porto. W lata 20. i 30. XX wieku pola golfowe w Portugalii zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu. W latach 30. XX wieku krajowe centrum golfa przeniosło się w okolice Lizbony, gdzie powstały pola golfowe w kurortach Estoril i Cascais. To tutaj na grę przybywali monarchowie, między innymi dynastia Windsorów. Obecnie w okolicy Lizbony działa 10 pól golfowych. Innym regionem znanym pośród golfistów jest Algarve, gdzie działają 24 pola golfowe. Algarve to doskonałe miejsce do uprawiania golfa - zimy są tu łagodne, a latem chłodna bryza przynosi ukojenie spalonej słońcem ziemi. Za jedno z najpopularniejszych pól golfowych w Portugalii uznawane jest pole Victoria, które zostało otwarte w 2005 roku i szczyci się sławą pola idealnego zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych graczy.

 

Zobacz też:

Portugalia w serwisie Podróże.gazeta.pl

Lizbona w serwisie Podróże.gazeta.pl

Hotele w Portugalii

Portugalska kuchnia łączy w sobie tradycje kulinarne krajów kolonialnych: Brazylii, Angoli, Mozambiku, Goa i Makao Portugalska kuchnia łączy w sobie tradycje kulinarne krajów kolonialnych: Brazylii, Angoli, Mozambiku, Goa i Makao Shutterstock

Portugalska kuchnia

Portugalska kuchnia łączy w sobie tradycje kulinarne krajów kolonialnych: Brazylii, Angoli, Mozambiku, Goa i Makao. Nieodzownymi dodatkami portugalskiej kuchni są więc bogactwa przywiezione z tych kolonii przez żeglarzy. I tak, wyprawom Vasco da Gamy Portugalczycy zawdzięczają zamiłowanie do curry i cynamonu. Cynamon dodawany jest do słynnych portugalskich jajecznych deserów (doces de ovos), curry natomiast do zup i duszonych potraw.

 

Jednym z najpopularniejszych dań, którego koniecznie trzeba spróbować w trakcie podróży po Portugalii, jest amêijoas na cataplana, czyli skorupiaki wymieszane z krążkami kiełbasy i kostkami szynki w sosie pomidorowym, mocno doprawionym czosnkiem. Ta niezwykła kombinacja wieprzowiny i skorupiaków pochodzi najprawdopodobniej z czasów inkwizycji i służyła w przeszłości przeprowadzaniu... testów wiary. Na północy kraju tradycyjną potrawą jest folar, czyli ciasto drożdżowe wymieszane z kawałkami kurczaka, kiełbasy i dwoma rodzajami szynki. Czysto portugalskim pomysłem jest bacalhau, czyli suszony i solony dorsz. Sami Portugalczycy twierdzą, że potrafią przygotować dorsza na 365 sposobów, czyli po jednym na każdy dzień roku. Najbardziej znaną portugalską potrawą jest dorsz gotowany w rondlu z cienko pokrojonymi ziemniakami i cebulą, ozdobiony jajkami na twardo i oliwkami. Warto też spróbować portugalskich sardynek, grillowanych i podawanych - uwaga - w całości (z głową i wnętrznościami).

 

Zobacz też:

Portugalia w serwisie Podróże.gazeta.pl

Lizbona w serwisie Podróże.gazeta.pl

Hotele w Portugalii

Portugalia, winnice w dolinie rzeki Duero Portugalia, winnice w dolinie rzeki Duero Shutterstock

Portugalskie wina

Produkcja wina w Portugalii wkroczyła w zupełnie nową erę. Nowe gatunki zastępowane są na powrót przez stare, a w mniejszych wytwórniach wytwarzane są dziś trunki o bardzo wysokiej jakości. Największym symbolem krajowego przemysłu winiarskiego Portugalii jest Porto, jeszcze do niedawna jedyne wino kojarzone z Portugalią. Ten wyborny trunek powstaje w górnej części doliny Duero, gdzie rośnie wiele odmian winogron. W październiku ciszę spowijającą ulokowane na zboczach winnice w dolinie Duero przerywa nagły ruch i gwar na polach - rozpoczyna się winobranie. Na plantacjach pojawiają się wówczas rzesze kobiet i dziewcząt, które zbierają dorodne owoce, a mężczyźni przenoszą kosze pełne winogron do winnic. Czerwony moszcz powstaje poprzez wielogodzinne udeptywanie owoców - w niektórych winnicach może ono trwać nawet kilka dni. Owoce bosymi stopami, dniami i nocami, udeptują ochotnicy. Do pracy zachęcają ich tańczące dziewczęta, a czas umilają muzycy przygrywający na akordeonach. Regiony, z których pochodzi najlepsze porto, skupiają się wokół Pinhão. Jesienią po zbiorach wino się fermentuje, co jakiś czas dolewając do niego brandy z winogron. W ten sposób uzyskuje się surowe, mocne porto, które całą zimę leżakuje w piwnicach.

 

Zobacz też:

Portugalia winnym szlakiem w dolinie rzeki Duero

Port z porto słynący

Portugalia w serwisie Podróże.gazeta.pl

Lizbona w serwisie Podróże.gazeta.pl

Hotele w Portugalii

Portugalskie pociągi są dość tanie, ale też wolne, za to widoki są wspaniałe Portugalskie pociągi są dość tanie, ale też wolne, za to widoki są wspaniałe Shutterstock

Podróżowanie po Portugalii jest łatwe

Portugalia jest niewielkim powierzchniowo krajem, z tego względów podróżowanie po niej nie przysparza turystom większych problemów. Niestety portugalskie drogi nie są najwyższej jakości, dlatego jazda samochodem po Portugalii może być utrudniona. Wielu portugalskich kierowców nie przestrzega kodeksu drogowego, przez co Portugalię zalicza się do krajów o największym odsetku wypadków drogowych w całej Unii Europejskiej. Pomiędzy dużymi miastami Portugalii najlepiej przemieszczać się samolotami. Lotniska znajdują się między innymi w Lizbonie, Porto i Fado. Pociągi są raczej wolne i zwykle trzeba się kilka razy przesiadać i pojechać okrężną drogą, aby dojechać do bardziej odludnych miejsc. Znacznym plusem podróży koleją jest natomiast cena, gdyż pociągi są stosunkowo tanie. Na trasach państwowej firmy CP obsługującej portugalskie trasy kolejowe jeżdżą cztery rodzaje pociągów: Regionais, które zatrzymują się na prawie każdej stacji, Inter-Regionais, zatrzymujące się tylko na większych stacjach, Inter Cidades, które zatrzymują się w głównych miastach i Rápidos,  kursujące na szybkiej trasie między Lizboną, Coimbrą i Porto. Komunikacja autobusowa w Portugalii jest bez zastrzeżeń - zwykle jest szybsza i często tańsza niż pociągi. Autobusem w Portugalii można dotrzeć niemal wszędzie.

 

Zobacz też:

Portugalia w serwisie Podróże.gazeta.pl

Lizbona w serwisie Podróże.gazeta.pl

Hotele w Portugalii

Więcej o: