Nie ma jednego powodu, dla którego warto przyjechać do Paryża. Nie starczyłoby nawet tysiąca stron na opisanie wszystkich ciekawostek, pomników przeszłości, tajemniczych miejsc i światowej sławy atrakcji tego niesamowitego miasta. Nie ma też pewnie osoby, która twierdziłaby, że do Paryża przyjechać nie warto. Nawet przeciwnicy wielkich miast docenią jego przyciągającą i uzależniającą atmosferę. Wystarczy się zagubić w licznych wąskich uliczkach, obserwować tętniące życiem rues z miejsca przy kawiarnianym stoliku, spacerować nad Sekwaną o świcie i o zmierzchu, odpoczywać w parkach miejskich... wystarczy tu przyjechać, by odkryć, że Paryż nie jest przereklamowany. I choć miasto można poznać, czytając wybrane z tysięcy książek na jego temat i oglądając wybrane z milionów dostępnych zdjęć, dotknięcie i poczucie niepowtarzalnej atmosfery Paryża możliwe jest wyłącznie dla tych, którzy skuszą się na przyjazd.
Skoro już macie Państwo ten przewodnik* w rękach i czytacie perswazyjne "Zaproszenie do Paryża", to znaczy, że przynajmniej iskierka chęci na odwiedzenie Paryża tli się gdzieś w kąciku głowy. Niech tli się dalej, i niech zaowocuje wspaniałą podróżą do stolicy kultury europejskiej. A wydawnictwo Bezdroża ma nadzieję, że ten przewodnik pozwoli tę iskierkę jeszcze bardziej rozdmuchać. Powodzenia!
© Stefan Ataman | Dreamstime.com
Kościoły Paryża
* Paryż. Stolica sztuki, kuchni i mody. Wydanie I, Bezdroża
ZOBACZ TAKŻE:
Paryż w serwisie Podróże.gazeta.pl
Bazylika Sacré-Coeur
Położona na malowniczym wzgórzu Montmartre, bazylika Sacré-Coeur stanowi dogodne miejsce do zadumy, obserwacji ludzi ze wszystkich stron świata i niesamowitej panoramy "białego miasta".
Champs-Élysées
Słynna ulica, na której można poczuć arystokratyczny klimat Paryża. Luksusowe sklepy, kina i hotele mają swoje siedziby właśnie tutaj. Tu też odbywają się parady podczas uroczystości państwowych. Pola Elizejskie pamiętają wiele najważniejszych wydarzeń w historii Francji.
Cmentarz Père-Lachaise
Tajemnicze miejsce pełne wspaniałych nagrobków i rzucających cień drzew. Tu pochowanych jest wielu znamienitych ludzi, wśród nich polski kompozytor Fryderyk Chopin.
Invalides
Od początku swego istnienia ten kompleks budynków służył jako szpital dla weteranów wojennych. Dziś dodatkowo znajdują się tam muzea oraz grób Napoleona.
Katedra Notre-Dame
Wizytówka Paryża i jeden z najpiękniejszych budynków na świecie. Położona na wyspie Cité, budowana przez 170 lat, ta gotycka świątynia ozdabia Paryż od ponad 7 stuleci!
Louvre (Luwr)
Najsłynniejsze i najczęściej odwiedzane muzeum na świecie. Zawiera w swoich murach zabytki reprezentujące dzieje ludzkości na przestrzeni tysięcy lat.
Łuk Triumfalny
Powstał na pamiątkę napoleońskich zwycięstw. Dziś stanowi zakończenie Pól Elizejskich, których panorama roztacza się z góry tego monumentalnego pomnika.
Musée d'Orsay
Dawny dworzec, który w 1986 r. stał się muzeum sztuki, odwiedzanym rocznie przez ponad 4 mln osób. Muzeum mieści w sobie bogatą kolekcję obrazów impresjonistycznych.
Palais Garnier (Opera)
Mieści się tu 2200 osób. Budynek zachwyca zarówno z zewnątrz, jak i w środku.
Panthéon
Ogromny gmach, mieszczący w sobie groby znanych ludzi. Tu spoczywa m.in. Maria Curie‑Skłodowska z mężem.
Sainte-Chapelle
Na dwóch kondygnacjach tej gotyckiej kaplicy możemy podziwiać wspaniałe rzeźby i witraże, ukazujące sceny biblijne.
Wieża Eiffla
Ukończona w 1889 r., nie przestaje przyciągać milionów turystów z całego świata. Ze szczytu roztacza się wspaniały widok na cały Paryż.
ZOBACZ TAKŻE:
Paryż w serwisie Podróże.gazeta.pl
Baguette (bagietka)
Francuska podłużna bułka, podawana do śniadań, obiadów i kolacji. Sprzedawana w licznych bagieciarniach, z których zapach pieczywa roznosi się po ulicy.
Camembert
Będąc we Francji, nie można nie spróbować słynnych serów. Camembert jest jednym z najpopularniejszych.
Crème caramel
Coś na deser - krem z karmelem. Bardzo prosty w przygotowaniu, a jednocześnie doskonały w smaku.
Crêpes
Naleśniki o bardzo cienkim cieście, robione na mące pszenicznej. Serwowane z wieloma dodatkami, są daniem konsumowanym codziennie przez miliony Francuzów.
Croissant
Tradycyjny rogalik bez nadzienia, spożywany na śniadanie razem z filiżanką kawy lub herbaty. Obecny we Francji od 1839 r.
Wino
Doskonałe francuskie wino można przywieźć do Polski jako prezent. Ale lepiej konsumować je na miejscu, do obiadu czy do romantycznej kolacji przy świecach...
Zupa cebulowa (soupe à l'oignon)
Podana w tradycyjny sposób, z topniejącym serem na chlebie, stanowi doskonałe i pożywne danie.
ZOBACZ TAKŻE:
Paryż w serwisie Podróże.gazeta.pl
Nowy Rok Chiński
Przemarsz smoków, uliczne koncerty muzyki chińskiej - to wszystko możemy zaobserwować w dzielnicy chińskiej w Paryżu, kiedy to w lutym obchodzony jest tu Nowy Rok Chiński.
Pokazy mody
Pokazy nowych kolekcji odbywają się w styczniu i czerwcu, najczęściej w Caroussel du Louvre.
Wiosna poetów (Printemps des poètes)
W marcu miłośnicy poezji mogą posłuchać recytacji najnowszych i starszych utworów podczas Wiosny Poetów. Dostępna jest strona internetowa w języku francuskim: http://www.printempsdespoetes.com.
Muzyka w ogrodach (Musique dans les jardins)
Od kwietnia do września na otwartych przestrzeniach paryskich ogrodów odbywa się wiele koncertów, gdzie można za darmo posłuchać znanych utworów muzycznych.
Festiwal Shakespeare'a
Odbywa się w Lasku Bulońskim. Sztuki klasyczne odgrywane są na zewnątrz.
Festiwal Kin
Organizowany w czerwcu, umożliwia nam spędzenie całego dnia przed ekranem kinowym. Za pierwszy film płacimy 7 EUR, każdy kolejny będzie nas kosztował 1 EUR. Cena popcornu też się zmienia. Niestety - na wyższą.
Noc muzeów (La Nuit des musées)
W połowie maja, w sobotę wieczorem, mamy okazję odbycia darmowej wizyty w muzeach sztuki.
Świętujący kanał (Canal en fête)
Jeden z weekendów czerwca to okazja do odwiedzenia kanału Saint-Martin podczas odbywającego się wówczas święta ekologicznego, gdzie w ciekawy sposób prezentują się rozmaite organizacje, teatry uliczne czy grupy muzyczne.
Święto muzyki (Fête de la Musique)
Okazja dla muzyków początkujących i profesjonalistów do podzielenia się swoją pasją. To także sposobność dla miłośników muzyki do posłuchania jej rozmaitych odmian. Więcej w internecie: http://www.fetedelamusique.culture.fr.
Parada techno
Wrześniowej fiesty techno fani tego gatunku muzyki nie powinni przegapić. Dokładne info: http://www.planet-tekno.com
Dni dziedzictwa kulturowego (Journées du patrimoine)
W jeden z wrześniowych weekendów dla zwiedzających otwierają się drzwi budynków na co dzień niedostępnych, jak choćby ambasady, ministerstwa czy pałac prezydencki. Skorzystać można również z darmowego wstępu do większości muzeów. Info: http://www.journeesdupatrimoine.culture.fr.
Miesiąc fotografii
W listopadzie odbywa się wiele ciekawych wystaw fotograficznych.
Oświetlenia świąteczne
W grudniu niektóre zabytki nabierają świątecznych barw. Dzięki specjalnym reflektorom efekt jest naprawdę zdumiewający.
Szopka (Crèche)
Naturalnej wielkości szopka budowana jest co roku na placu przy Hôtel de Ville. Każdego roku wystrój pochodzi z innego kraju.
ZOBACZ TAKŻE:
Paryż w serwisie Podróże.gazeta.pl
Aquaboulevard
Kompleks mieszący w sobie baseny, zjeżdżalnie i całą masę innych atrakcji.
Cirque de Paris
Umożliwia dzieciom poznanie tajników sztuki cyrkowej, za pomocą np. kursu chodzenia po linie. Przedstawienia cyrkowe odbywają się codziennie po południu.
Disneyland
Największy park rozrywki, nie tylko dla dzieci. Tutejsze atrakcje zaspokoją nawet najbardziej wybredne gusta dziecięce. Jedna uwaga: będzie ciężko zaciągnąć malucha z powrotem do domu!
Jardin d'Acclimatation
Ogród położony w Lasku Bulońskim, oferujący szeroką gamę atrakcji dla dzieci, np. cyrk, mini-pociąg, teatrzyk, przejażdżka konną.
Miasteczko Nauki i Przemysłu (La Cité des Sciences et de l'Industrie)
Mieści się w kompleksie La Villette. Tu można wszystkiego dotknąć, samemu wcielając się w naukowca i poznając tajniki nauk ścisłych. Muzeum stosuje interaktywną metodę uczenia.
Muzeum Lalek (Musée de la Poupée)
Ukazuje ręcznie robione lalki nawet z połowy XIX w. W programie są również kursy wyrobu lalek, dla dzieci i dorosłych.
Muzeum na trawie (Musée en Herbe)
Muzeum przygotowane specjalnie dla dzieci, przekazujące wiedzę o świecie w sposób intrygujący także dla dorosłych. Położone jest przy rue Hérold, blisko stacji metra Les Halles. Informacje na stronie: http://60gp.ovh.net/~museeenh.
Musée Grevin
Prezentuje kolekcję figur woskowych znanych ludzi, z którymi można zrobić sobie zdjęcie.
Park Asterixa
Park rozrywki położony 38 km od Paryża, poświęcony Asterixowi i jego przygodom.
Park Bercy
Świetne miejsce na odpoczynek. Idealnie nadaje się do przekazania dzieciom wiedzy o środowisku.
Teatry Guignol
Położone są w kilku miejscach w Paryżu, m.in. przy placu Concorde czy w parku Buttes-Chaumont. Są to teatry marionetkowe w starym stylu. Przedstawienia są interpretacjami znanych bajek.
ZOBACZ TAKŻE:
Paryż w serwisie Podróże.gazeta.pl
Więcej informacji na temat Paryża znajdziesz w przewodniku wydawnictwa Bezdroża pt: