Francja. Paryż - największe atrakcje Paryża w pigułce

Paryż nie jest przereklamowany. Nawet przeciwnicy wielkich miast docenią jego przyciągającą i uzależniającą atmosferę. Prezentujemy hity Paryża w pigułce: dwanaście paryskich cudów, przysmaki, których w Paryżu trzeba spróbować, popularne paryskie wydarzenia kulturalne i festiwale oraz miejsca przyjazne dzieciom.
Paryż, Francja Paryż, Francja Shutterstock

Zaproszenie do Paryża

Nie ma jednego powodu, dla którego warto przyjechać do Paryża. Nie starczyłoby nawet tysiąca stron na opisanie wszystkich ciekawostek, pomników przeszłości, tajemniczych miejsc i światowej sławy atrakcji tego niesamowitego miasta. Nie ma też pewnie osoby, która twierdziłaby, że do Paryża przyjechać nie warto. Nawet przeciwnicy wielkich miast docenią jego przyciągającą i uzależniającą atmosferę. Wystarczy się zagubić w licznych wąskich uliczkach, obserwować tętniące życiem rues z miejsca przy kawiarnianym stoliku, spacerować nad Sekwaną o świcie i o zmierzchu, odpoczywać w parkach miejskich... wystarczy tu przyjechać, by odkryć, że Paryż nie jest przereklamowany. I choć miasto można poznać, czytając wybrane z tysięcy książek na jego temat i oglądając wybrane z milionów dostępnych zdjęć, dotknięcie i poczucie niepowtarzalnej atmosfery Paryża możliwe jest wyłącznie dla tych, którzy skuszą się na przyjazd.

Skoro już macie Państwo ten przewodnik* w rękach i czytacie perswazyjne "Zaproszenie do Paryża", to znaczy, że przynajmniej iskierka chęci na odwiedzenie Paryża tli się gdzieś w kąciku głowy. Niech tli się dalej, i niech zaowocuje wspaniałą podróżą do stolicy kultury europejskiej. A wydawnictwo Bezdroża ma nadzieję, że ten przewodnik pozwoli tę iskierkę jeszcze bardziej rozdmuchać. Powodzenia!

© Stefan Ataman | Dreamstime.com

Kościoły Paryża

 

* Paryż. Stolica sztuki, kuchni i mody. Wydanie I, Bezdroża

 

ZOBACZ TAKŻE:

Paryż w serwisie Podróże.gazeta.pl

Hotele w Paryżu

Loty do Paryża

Paryski Luwr - jedno z najstarszych i największych muzeów na świecie zwiedza rocznie 8,500,000 osób. Paryski Luwr - jedno z najstarszych i największych muzeów na świecie zwiedza rocznie 8,500,000 osób. Fot. Shutterstock

Dwanaście paryskich cudów

Bazylika Sacré-Coeur

Położona na malowniczym wzgórzu Montmartre, bazylika Sacré-Coeur stanowi dogodne miejsce do zadumy, obserwacji ludzi ze wszystkich stron świata i niesamowitej panoramy "białego miasta".

 

Champs-Élysées

Słynna ulica, na której można poczuć arystokratyczny klimat Paryża. Luksusowe sklepy, kina i hotele mają swoje siedziby właśnie tutaj. Tu też odbywają się parady podczas uroczystości państwowych. Pola Elizejskie pamiętają wiele najważniejszych wydarzeń w historii Francji.

 

Cmentarz Père-Lachaise

Tajemnicze miejsce pełne wspaniałych nagrobków i rzucających cień drzew. Tu pochowanych jest wielu znamienitych ludzi, wśród nich polski kompozytor Fryderyk Chopin.

Invalides

Od początku swego istnienia ten kompleks budynków służył jako szpital dla weteranów wojennych. Dziś dodatkowo znajdują się tam muzea oraz grób Napoleona.

 

Katedra Notre-Dame

Wizytówka Paryża i jeden z najpiękniejszych budynków na świecie. Położona na wyspie Cité, budowana przez 170 lat, ta gotycka świątynia ozdabia Paryż od ponad 7 stuleci!

 

Louvre (Luwr)

Najsłynniejsze i najczęściej odwiedzane muzeum na świecie. Zawiera w swoich murach zabytki reprezentujące dzieje ludzkości na przestrzeni tysięcy lat.

 

Łuk Triumfalny

Powstał na pamiątkę napoleońskich zwycięstw. Dziś stanowi zakończenie Pól Elizejskich, których panorama roztacza się z góry tego monumentalnego pomnika.

Musée d'Orsay

Dawny dworzec, który w 1986 r. stał się muzeum sztuki, odwiedzanym rocznie przez ponad 4 mln osób. Muzeum mieści w sobie bogatą kolekcję obrazów impresjonistycznych.

 

Palais Garnier (Opera)

Mieści się tu 2200 osób. Budynek zachwyca zarówno z zewnątrz, jak i w środku.

 

Panthéon

Ogromny gmach, mieszczący w sobie groby znanych ludzi. Tu spoczywa m.in. Maria Curie‑Skłodowska z mężem.

 

Sainte-Chapelle

Na dwóch kondygnacjach tej gotyckiej kaplicy możemy podziwiać wspaniałe rzeźby i witraże, ukazujące sceny biblijne.

 

Wieża Eiffla

Ukończona w 1889 r., nie przestaje przyciągać milionów turystów z całego świata. Ze szczytu roztacza się wspaniały widok na cały Paryż.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Paryż w serwisie Podróże.gazeta.pl

Hotele w Paryżu

Loty do Paryża

Kuchnia francuska, paryskie przysmaki Kuchnia francuska, paryskie przysmaki Shutterstock

Paryskie przysmaki, których trzeba spróbować

Baguette (bagietka)

Francuska podłużna bułka, podawana do śniadań, obiadów i kolacji. Sprzedawana w licznych bagieciarniach, z których zapach pieczywa roznosi się po ulicy.

 

Camembert

Będąc we Francji, nie można nie spróbować słynnych serów. Camembert jest jednym z najpopularniejszych.

 

Crème caramel

Coś na deser - krem z karmelem. Bardzo prosty w przygotowaniu, a jednocześnie doskonały w smaku.

 

Crêpes

Naleśniki o bardzo cienkim cieście, robione na mące pszenicznej. Serwowane z wieloma dodatkami, są daniem konsumowanym codziennie przez miliony Francuzów.

 

Croissant

Tradycyjny rogalik bez nadzienia, spożywany na śniadanie razem z filiżanką kawy lub herbaty. Obecny we Francji od 1839 r.

 

Wino

Doskonałe francuskie wino można przywieźć do Polski jako prezent. Ale lepiej konsumować je na miejscu, do obiadu czy do romantycznej kolacji przy świecach...

 

Zupa cebulowa (soupe à l'oignon)

Podana w tradycyjny sposób, z topniejącym serem na chlebie, stanowi doskonałe i pożywne danie.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Paryż w serwisie Podróże.gazeta.pl

Hotele w Paryżu

Loty do Paryża

Nowy Rok Chiński w Paryżu, Francja Nowy Rok Chiński w Paryżu, Francja Shutterstock

Popularne festiwale i wydarzenia kulturalne w Paryżu

Nowy Rok Chiński

Przemarsz smoków, uliczne koncerty muzyki chińskiej - to wszystko możemy zaobserwować w dzielnicy chińskiej w Paryżu, kiedy to w lutym obchodzony jest tu Nowy Rok Chiński.

 

Pokazy mody

Pokazy nowych kolekcji odbywają się w styczniu i czerwcu, najczęściej w Caroussel du Louvre.

 

Wiosna poetów (Printemps des poètes)

W marcu miłośnicy poezji mogą posłuchać recytacji najnowszych i starszych utworów podczas Wiosny Poetów. Dostępna jest strona internetowa w języku francuskim: http://www.printempsdespoetes.com.

 

Muzyka w ogrodach (Musique dans les jardins)

Od kwietnia do września na otwartych przestrzeniach paryskich ogrodów odbywa się wiele koncertów, gdzie można za darmo posłuchać znanych utworów muzycznych.

 

Festiwal Shakespeare'a

Odbywa się w Lasku Bulońskim. Sztuki klasyczne odgrywane są na zewnątrz.

 

Festiwal Kin

Organizowany w czerwcu, umożliwia nam spędzenie całego dnia przed ekranem kinowym. Za pierwszy film płacimy 7 EUR, każdy kolejny będzie nas kosztował 1 EUR. Cena popcornu też się zmienia. Niestety - na wyższą.

 

Noc muzeów (La Nuit des musées)

W połowie maja, w sobotę wieczorem, mamy okazję odbycia darmowej wizyty w muzeach sztuki.

 

Świętujący kanał (Canal en fête)

Jeden z weekendów czerwca to okazja do odwiedzenia kanału Saint-Martin podczas odbywającego się wówczas święta ekologicznego, gdzie w ciekawy sposób prezentują się rozmaite organizacje, teatry uliczne czy grupy muzyczne.

 

Święto muzyki (Fête de la Musique)

Okazja dla muzyków początkujących i profesjonalistów do podzielenia się swoją pasją. To także sposobność dla miłośników muzyki do posłuchania jej rozmaitych odmian. Więcej w internecie: http://www.fetedelamusique.culture.fr.

 

Parada techno

Wrześniowej fiesty techno fani tego gatunku muzyki nie powinni przegapić. Dokładne info: http://www.planet-tekno.com

 

Dni dziedzictwa kulturowego (Journées du patrimoine)

W jeden z wrześniowych weekendów dla zwiedzających otwierają się drzwi budynków na co dzień niedostępnych, jak choćby ambasady, ministerstwa czy pałac prezydencki. Skorzystać można również z darmowego wstępu do większości muzeów. Info: http://www.journeesdupatrimoine.culture.fr.

 

Miesiąc fotografii

W listopadzie odbywa się wiele ciekawych wystaw fotograficznych.

 

Oświetlenia świąteczne

W grudniu niektóre zabytki nabierają świątecznych barw. Dzięki specjalnym reflektorom efekt jest naprawdę zdumiewający.

 

Szopka (Crèche)

Naturalnej wielkości szopka budowana jest co roku na placu przy Hôtel de Ville. Każdego roku wystrój pochodzi z innego kraju.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Paryż w serwisie Podróże.gazeta.pl

Hotele w Paryżu

Loty do Paryża

Paryż to miasto przyjazne dzieciom Paryż to miasto przyjazne dzieciom Shutterstock

Miejsca w Paryżu przyjazne dzieciom

Aquaboulevard

Kompleks mieszący w sobie baseny, zjeżdżalnie i całą masę innych atrakcji.

 

Cirque de Paris

Umożliwia dzieciom poznanie tajników sztuki cyrkowej, za pomocą np. kursu chodzenia po linie. Przedstawienia cyrkowe odbywają się codziennie po południu.

 

Disneyland

Największy park rozrywki, nie tylko dla dzieci. Tutejsze atrakcje zaspokoją nawet najbardziej wybredne gusta dziecięce. Jedna uwaga: będzie ciężko zaciągnąć malucha z powrotem do domu!

 

Jardin d'Acclimatation

Ogród położony w Lasku Bulońskim, oferujący szeroką gamę atrakcji dla dzieci, np. cyrk, mini-pociąg, teatrzyk, przejażdżka konną.

 

Miasteczko Nauki i Przemysłu (La Cité des Sciences et de l'Industrie)

Mieści się w kompleksie La Villette. Tu można wszystkiego dotknąć, samemu wcielając się w naukowca i poznając tajniki nauk ścisłych. Muzeum stosuje interaktywną metodę uczenia.

 

Muzeum Lalek (Musée de la Poupée)

Ukazuje ręcznie robione lalki nawet z połowy XIX w. W programie są również kursy wyrobu lalek, dla dzieci i dorosłych.

 

Muzeum na trawie (Musée en Herbe)

Muzeum przygotowane specjalnie dla dzieci, przekazujące wiedzę o świecie w sposób intrygujący także dla dorosłych. Położone jest przy rue Hérold, blisko stacji metra Les Halles. Informacje na stronie: http://60gp.ovh.net/~museeenh.

 

Musée Grevin

Prezentuje kolekcję figur woskowych znanych ludzi, z którymi można zrobić sobie zdjęcie.

 

Park Asterixa

Park rozrywki położony 38 km od Paryża, poświęcony Asterixowi i jego przygodom.

 

Park Bercy

Świetne miejsce na odpoczynek. Idealnie nadaje się do przekazania dzieciom wiedzy o środowisku.

 

Teatry Guignol

Położone są w kilku miejscach w Paryżu, m.in. przy placu Concorde czy w parku Buttes-Chaumont. Są to teatry marionetkowe w starym stylu. Przedstawienia są interpretacjami znanych bajek.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Paryż w serwisie Podróże.gazeta.pl

Hotele w Paryżu

Loty do Paryża

paryż, bezdroża paryż, bezdroża Bezdroża

Wydawnictwo Bezdroża

Więcej informacji na temat Paryża znajdziesz w przewodniku wydawnictwa Bezdroża pt:

Paryż. Stolica sztuki, kuchni i mody. Wydanie I

Więcej o: