Norwegia, Szwecja, Dania i Finlandia. Największe atrakcje Skandynawii w pigułce

Skandynawia idealnie nadaje się na romantyczny wyjazd w dwoje, wyprawę rowerową ze znajomymi, rejs w gronie najbliższych, spokojny urlop z gromadką małych urwisów czy samotną podróż. Przedstawiamy hity Skandynawii w pigułce: cuda natury, najciekawsze muzea, najpiękniejsze parki, miejsca przyjazne dzieciom, najbardziej interesujące budowle i przeżycia, które podczas wizyty w Skandynawii muszą stać się udziałem każdego turysty.
Skandynawia Skandynawia Shutterstock

Skandynawia - zaproszenie do podróży

Skandynawia to wyjątkowy pod każdym względem fragment Europy. Geograficznie nam bliski, a jednocześnie nieznany. Wielu kojarzy się z wieczną zimą, surowym i niesprzyjającym klimatem, który powoduje, że postrzegamy stereotypowo kraj i jego mieszkańców. W rzeczywistości podróż do Skandynawii stanie się początkiem fascynującej przygody, o której będziemy pamiętać przez całe życie. Bogactwo możliwości, jakie otwiera przed nami region, jest niewyobrażalne. Marząc o Skandynawii, przenosimy się do czterech bardzo różnych krajów. Każde z państw posiada inne tradycje, zwyczaje, prawo, pozycje w strukturach europejskich i oczywiście specyficzny klimat. W Norwegii koniecznie trzeba zobaczyć ogromne rozpadliny skalne, przez które morze wcina się głęboko w ląd, czyli fiordy nadające wybrzeżu niepowtarzalny urok. Szwecja słynie z Nagrody Nobla, wapiennych formacji skalnych na Gotlandii oraz Stora Alvaret, terenu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, ponieważ krajobrazowo przypomina step, a roślinnością Laponię. Odwiedzając Danię musimy zaplanować wycieczki rowerowe. Dobrze przygotowane trasy miejskie, dostępność wypożyczali sprawiają, że kraj idealnie zwiedza się jednośladem. Finlandię natomiast można odwiedzić o każdej porze roku, a niskie temperatury nie będą nam straszne z powodu sauny, która ma także właściwości lecznicze.

 

Norwegię, Szwecję, Danię i Finlandię łączy wiele cech. Wspólne wydarzenia historyczne, stosunek do sportu i zachowana w pierwotnym stanie natura.

Skandynawia idealnie nadaje się na romantyczny wyjazd w dwoje, wyprawę rowerową ze znajomymi, rejs w gronie najbliższych, spokojny urlop z gromadką małych urwisów czy samotną podróż. Tutaj nauczymy się gry w golfa, zabawimy w kręgielni oraz wyciszymy podczas wędkowania.

 

Kraina na północy jest swoistym magnesem, który sprawia, że pragniemy tam wrócić. Krwawe opowieści o łupieżczych wyprawach wikingów przenoszą nas do świata sprzed setek lat. Pomocą w przeżywaniu historii są rewelacyjnie zorganizowane muzea, które są idealnym przykładem, jak można dbać o spuściznę narodową.

 

Skandynawia obdarowuje turystę wszystkim, co najlepsze i najpiękniejsze. Eleganckie i pełne życia stolice zadziwiają pięknie odrestaurowanymi zabytkami architektonicznymi, dostępnością sztuki oraz zadbanymi parkami, w których bezpiecznie pobawią się dzieci a dorośli odpoczną w zaciszu drzew. Daleko od miast poczujemy siłę natury. Dziewicza przyroda zachwyci nas różnorodnością barw; górzyste, poprzecinane rwącymi strumieniami tereny, sprawią, że będziemy chcieli podziwiać dziką naturę z wysokości.

 

Zobacz także:

Szwecja w serwisie Podróże

Dania w serwisie Podróże

Finlandia w serwisie Podróże

Norwegia w serwisie Podróże

Lofoty, Norwegia Lofoty, Norwegia Shutterstock

Skandynawia - cuda natury

1. Błękitna Pora Roku
To noc polarna, czyli zjawisko odwrotne w stosunku do dnia polarnego. Występuje w krajach skandynawskich w okresie zimowym. Nie widzimy wtedy słońca za dnia, gdyż nie pojawia się ono ponad linią horyzontu, np. w Nordkapp zjawisko to występuje od 18 listopada do 24 stycznia. Nie obawiajmy się mrocznych ciemności, bo w czasie nocy polarnej nie jest zupełnie ciemno i dlatego sami Skandynawowie nazywają zjawisko Blue Season, czyli ?Błękitną Porą Roku?.

 

2. Fiordy w Norwegii
Norwegia słynie z fiordów. Na jej terenie znajdują się dwa z trzech najdłuższych fiordów na świecie Hardangerfjorden (179 km) i Sognefjorden (203 km) w pobliżu Bergen.

3. Lofoty


Grupa wysp tworzy malownicze wysepki otoczone poszarpanymi szczytami gór, które toną w lazurowej wodzie. Raj na ziemi.

 

4. Midnattsol, czyli dzień polarny
Występuje na szerokościach geograficznych wyznaczonych przez koło podbiegunowe. Północne obszary Norwegii oświetla słońce nieprzerwanie od maja do lipca.

 

5. "Płonąca" przyroda w Laponii
Laponia jest najpiękniejsza jesienią. We wrześniu krajobraz charakteryzują żółtawo-czerwono-brązowe kobierce. Jak się tu powiada, ?przyroda staje w płomieniach?. To tzw. ruska, czas intensywnych barw, z którymi trudno się zmierzyć nawet najsprawniejszym poetom i malarzom.

 

6. Raukar
Charakterystyczne wapienne formacje skalne na Gotlandii powstały na skutek działania wody i wiatru. Kształtem przypominają różne postacie.

 

7. Stora Alvaret na Olandii
Wapienna równina krajobrazowo przypominająca step, a roślinnością Laponię, występuje tu chrobotek reniferowy. Ponadto można nacieszyć oko trzydziestoma gatunkami storczyków.

 

Zobacz także:

Szwecja w serwisie Podróże

Dania w serwisie Podróże

Finlandia w serwisie Podróże

Norwegia w serwisie Podróże

Mocno zależna od eksportu gospodarka Szwecji zaczyna odczuwać skutki kryzysu, który dotknął strefę euro.
Na zdjęciu: Sztokholm. Mocno zależna od eksportu gospodarka Szwecji zaczyna odczuwać skutki kryzysu, który dotknął strefę euro. Na zdjęciu: Sztokholm. Shutterstock

Skandynawia - najciekawsze muzea

1. Art Kiasma w Helsinkach
Miejsce dla miłośników sztuki współczesnej znane z organizacji bardzo dobrych wystaw. Z roku na rok powiększa się kolekcja, w której dominują niebanalne formy.

 

2. Muzeum Bertela Thorvaldsena w Kopenhadze
Muzeum poświęcone twórczości najbardziej znanego na świecie duńskiego rzeźbiarza. Do interesujących dzieł należą monumentalne rzeźby papieża Piusa VII i cesarza Maksymiliana I Bawarskiego, konny posąg księcia Józefa Poniatowskiego (1832) oraz Mikołaja Kopernika (1828).

 

3. Muzeum Fram w Oslo
Będziemy mogli wejść do wnętrza oryginalnego statku z XIX w., który był wykorzystywany w czasie najważniejszych ekspedycji polarnych. W środku usłyszymy pomruk silnika oraz skrzypienie ?pracujących? drewnianych elementów.

Muzeum Łodzi Wikińskich w Roskilde
Skandynawia kojarzy się z wikingami, co powoduje, że chętnie zaglądamy w miejsca, które pokazują ich życie. W muzeum można obejrzeć pięć łodzi, które podniesiono z mulastego dna fiordu w 1962 r. Latem w czasie ?jarmarku wikińskiego?, można postrzelać z łuku albo posłuchać specjalistów opowiadających o technice okrętowej.

4. Muzeum Muncha w Oslo
Być w Oslo i nie zapoznać się z dziełami jednego z bardziej znanych Norwegów to byłby niewybaczalnym błąd. Muzeum prezentuje największą kolekcję prac artysty, które sam zapisał miastu w testamencie.

 

5. Ny Carlsberg Glyptotek w Kopenhadze
Obowiązkowy przystanek dla miłośników starożytności! Najcenniejsza jest kolekcja rzeźb z okresu rzymskiego.

 

6. Skansen w Sztokholmie
To Szwecja w miniaturze odwiedzana przez ok. półtora miliona turystów rocznie. Na 30 ha zgromadzono nietuzinkowe eksponaty oraz zorganizowano jedyny w mieście ogród zoologiczny.

 

7. Vasamuseet w Sztokholmie
Jedna z większych atrakcji miasta. Muzeum rocznie odwiedza milion turystów, aby zobaczyć słynny okręt ?Waza?, który zatonął zaraz po wodowaniu. Przyczyną katastrofy z 1628 r. najprawdopodobniej był błąd konstrukcyjny.

 

8. Zamek królewski w Sztokholmie
Imponująca kolekcja mebli, gobelinów, klejnotów, zbroi i karoc spowoduje, że poczujemy się jak prawdziwi królowie.

 

Zobacz także:

Szwecja w serwisie Podróże

Dania w serwisie Podróże

Finlandia w serwisie Podróże

Norwegia w serwisie Podróże

Park Tivoli, Kopenhaga, Dania Park Tivoli, Kopenhaga, Dania Shutterstock

Skandynawia - najpiękniejsze parki

1. Kungsträdgården w Sztokholmie
Ulubione miejsce spotkań mieszkańców miasta. Co wieczór w sezonie letnim odbywają się tutaj bezpłatne koncerty.

 

2. Park Frogne
Idealne miejsce na spacer i niedzielny piknik. Część parku stanowi Vigelandsparken ze 192 rzeźbami Gustawa Vigelanda, które budzą wiele kontrowersji z powodu naturalistycznych i przepełnionych erotyzmem form.

 

3. Park przy Zamku Królewskim w Oslo
Duży park z jesionami i lipami, jedno z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców stolicy.

 

4. Rosenborg Have w Kopenhadze
Rozległy park, leżący na terenie dawnego kompleksu zamku Rosenborg i obejmujący dziś m.in. oranżerię i palmiarnię. W jego zachodniej części stoi otwarta dla zwiedzających letnia rezydencja króla Christiana IV.

 

5. Tivoli w Kopenhadze
Najpopularniejsze miejsce spotkań na kawę oraz na niedzielny obiad. Mieszkańcy Kopenhagi uwielbiają Tivoli. W pięknym otoczeniu przyrody serwowane potrawy smakują wyśmienicie.

 

6. Trädgårdsföreningens Park w Göteborgu
Uczta dla naszego zmysłu węchu i przeżyć estetycznych. W parku powstałym po zasypaniu wałów obronnych znajduje się rosarium.

Park rozrywki Liseberg w Göteborgu Park rozrywki Liseberg w Göteborgu Shutterstock

Skandynawia - miejsca przyjazne dzieciom

1. Park tematyczny Świat Muminków w Naantali
Muumimaailma to najciekawsza atrakcja rodzinna Finlandii. Wejdziemy do gabinetu Tatusia Muminka, przytulimy się do Mamy Muminka i oczywiście zrobimy sobie zdjęcie z samym Muminkiem.

 

2. Park rozrywki Liseberg w Göteborgu
Dzieci będą mogły bawić się na huśtawkach oraz przejechać się na grzbiecie kucyka.

 

3. Wioska Świętego Mikołaja w Napapiiri
Święty Mikołaj jest nieco przereklamowany, ale chętnie zrobi sobie pamiątkową fotografię z naszym maleństwem. Pokój, w którym dzieci czekają na audiencję, jest ciepły i przytulny.

? Najbardziej

Opera w Oslo Opera w Oslo

Skandynawia - najbardziej interesujące budowle

1. Katedra w Roskilde
Uchodzi za najpiękniejszy kościół północnej Europy. Świątynia wybudowana jest w stylu gotyckim z elementami architektury romańskiej. Od 1996 r. zabytek jest na liście UNESCO.

 

2. Kościół klepkowy w Urnes
Region na północ i wschód od Bergen nazywa się Sogn og Fjordane. Jest jednym z 19 okręgów czy województw (fylken), na jakie podzielono Norwegię. Największą atrakcją regionu oprócz pięknej przyrody jest kościół klepkowy w Urnes z roku 1130, który znajduje się na liście UNESCO.

 

3. Opera w Oslo
Kształtem ma przypominać lodowiec, ześlizgujący się w wody fiordu. Wielkie otwarcie nastąpiło w 2008 r.

 

4. Twierdza Suomenlinna
Forteca zwana ?Gibraltarem Północy?. Wzniesiono ją między 1748 a 1772 r. na pięciu szkierach. Fortyfikacje broniły dostępu do Helsinek. Suomenlinna była miastem w mieście. W 1806 r. liczyła 4600 mieszkańców, podczas gdy całe Helsinki miały ich zaledwie 4200.

Być w Finlandii i nie skorzystać z sauny to jak być w Rzymie i nie widzieć papieża. W Finlandii wyróżnia się kilka podstawowych typów sauny. Tradycyjna to sauna dymna, w której aromatyczne dymy z ognia mieszają się z parą powstałą z polewania rozgrzanego kamienia wodą. Być w Finlandii i nie skorzystać z sauny to jak być w Rzymie i nie widzieć papieża. W Finlandii wyróżnia się kilka podstawowych typów sauny. Tradycyjna to sauna dymna, w której aromatyczne dymy z ognia mieszają się z parą powstałą z polewania rozgrzanego kamienia wodą. Shutterstock

To trzeba przeżyć w Skandynawii

1. Kęs duńskiego smørrebrød
Za prawdziwie duński wkład w rozwój kuchni światowej uchodzi smørrebrød, czyli coś w rodzaju naszej kanapki.

 

2. Kieliszek wódki Akvavit Linie
Ceniony norweski napój alkoholowy posiada niepowtarzalny i bardzo charakterystyczny smak.

 

3. Odkrycie leczniczych walorów sauny
Być w Finlandii i nie skorzystać z sauny to jak być w Rzymie i nie widzieć papieża. W Finlandii wyróżnia się kilka podstawowych typów sauny. Tradycyjna to sauna dymna, w której aromatyczne dymy z ognia mieszają się z parą powstałą z polewania rozgrzanego kamienia wodą.

 

4. Okrzyk zachwytu w czasie podróży do fiordów
Bergen stanowi doskonałą bazę wypadową do fiordów. Można stąd np. z łatwością dotrzeć do Hardangerfjord, Sognefjord i Osterfjord.

 

5. Plażowanie na Bornholmie
Bornholm posiada piękne piaszczyste plaże. Nagrzany piasek i lazurowe morze sprawią, że poczujemy się jak w raju.

 

6. Postawienie stopy na najdalej wysuniętym na północ punkcie Europy
Wyprawa na Nordkapp może okazać się podrożą, którą będziemy pamiętać do końca życia.

 

7. Przejażdżka metrem
Podróż sztokholmskim metrem wystarczy, aby znaleźć się w galerii sztuki.

 

8. Przejażdżka zębatą kolejką górską Fløibanen w Bergen
Punktem docelowym będzie wzniesienie Fløien (319 m n.p.m.), z którego roztacza się piękna panorama miasta.

 

9. Przejście mostem, który do niedawna był najdłuższym w Europie
Dziś, aby odwiedzić wyspę Olandię nie trzeba stykać się z wodą. W 1972 r. zbudowano most mierzący 6070 m. Olandia jest unikatowa, ponieważ krajobrazowo zupełnie nie przypomina Szwecji.

łosoś łosoś Shutterstock

To trzeba przeżyć w Skandynawii

1. Przygoda na zamku Kronborg w Helsingør
Należy do najsłynniejszych zamków na świecie i od lat znajduje się na liście UNESCO. Popularność zawdzięcza Szekspirowi, który na jego terenie umieścił akcję Hamleta.

 

2. Rejs statkiem do zamku Gripsholm
Główny zabytek w Szwecji. W wielu komnatach zachowano XVI- i XVII-wieczny wystrój. Za jedno z piękniejszych wnętrz uchodzi tzw. Biały Salon przygotowany dla króla Gustawa III.

 

3. Relaks w ogrodzie botanicznym w Göteborgu
Nic tak nie poprawia humoru jak odpoczynek na łonie natury. W Göteborgu taką okazję będziemy mieli w ogrodzie, w którym rośnie ok. 16 tys. gatunków roślin.

 

4. Rowerowa przejażdżka po mieście
Miasta skandynawskie znane są ze swojej otwartości w stosunku do jednośladów. W każdym większym mieście wypożyczymy rower, na którym będziemy mogli zwiedzić miasta.

 

5. Skosztowanie norweskiego łososia
Dla wielu synonimem kuchni norweskiej jest łosoś, którego można jeść na wiele sposobów.

 

6. Spacer po Bryggen
Rząd kolorowych domów w Bergen to oryginalnie zachowana dzielnica z czasów dominacji Hanzy.

 

7. Spacer wąskimi uliczkami Gamla Stan w Sztokholmie
Gamla Stan jest sercem Sztokholmu. Tutaj rozgrywały się najważniejsze wydarzenia z historii miasta.

 

8. Suszona ryba na Lofotach
Wyspy znane z tradycji łowieckich. Przysmakiem jest suszony dorsz ? klippfisk.

 

9. Szaleństwo na koncercie rockowym w Roskilde
W czerwcu odbywa się znany na całym świecie Roskilde Festival, który gromadzi rokrocznie do 75 tys. miłośników ostrej muzyki. Grali tu m.in. Black Sabbath, Bob Dylan i Metallica.

 

10. Towarzyszenie wartownikom podczas zmiany warty w Sztokholmie
Od czerwca do sierpnia codziennie ma miejsce uroczysta zmiana warty straży, której towarzyszy muzyka i przemarsz psów w haftowanych ubrankach.

Całe Visby wpisano na listę UNESCO, głównie ze względu na imponujące mury miejskie. Jest to najlepiej zachowany średniowieczny mur w całej Skandynawii. Całe Visby wpisano na listę UNESCO, głównie ze względu na imponujące mury miejskie. Jest to najlepiej zachowany średniowieczny mur w całej Skandynawii. Shutterstock

To trzeba przeżyć w Skandynawii

1. Uderzenie w piłeczkę golfową w okolicy Helsingør
Północną Zelandię określa się ?mekką golfistów?. W okolicach Helsingør jest 6 klubów z pełnowymiarowymi polami golfowymi. Dla zupełnie niezorientowanych w grze pomocne będą rady instruktorów.

 

2. Wizyta na uniwersytecie w Uppsali
W mieście z długimi tradycjami uniwersyteckimi trzeba odwiedzić Theatrum anatomicum, salę z 1663 r., przeznaczoną do sekcji i badań anatomicznych znajdującą się w najstarszym budynku uniwersyteckim zwanym Gustavianum.

 

3. Wizyta w ?sztokholmskim Wersalu?
Drottningholms slott to XVII-wieczny pałac zbudowany dla królowej Ulryki Eleonory. Uważany jest za najpiękniejszy pałac w kraju.

 

4. Zakup herbaty na Östermalms saluhall
Hale targowe zbudowane w latach 1885?89 są miejscem, w którym kupimy setki gatunków herbaty z całego świata.

 

5. Zakup książki w Helsinkach
Jedna z największych księgarni Europy ? Akateeminem Kirjakauppa, czyli Księgarnia Akademicka. W sprzedaży jest tu kilkaset tysięcy tytułów, również w języku angielskim i rosyjskim.

 

6. Zdjęcie pod murami miejskimi w Visby
Całe Visby wpisano na listę UNESCO, głównie ze względu na imponujące mury miejskie. Jest to najlepiej zachowany średniowieczny mur w całej Skandynawii.

 

7. Zdziwienie pod posągiem cara Aleksandra II w Helsinkach
Tego przeżycia nie doświadczymy w żadnym innym mieście europejskim. Car Aleksander II kojarzy się raczej pejoratywnie, ale Finom kojarzy się z władcą, który dbał o rozwój kraju.

skandynawia, bezdroża skandynawia, bezdroża

Wydawnictwo Bezdroża

Więcej informacji na temat Skandynawii znajdziesz w przewodniku wydawnictwa Bezdroża pt:

Skandynawia, Norwegia, Szwecja, Dania i Finlandia. Wydanie I

Więcej o: