Europa. 9 pięknych jezior na wakacje

Wakacyjne wyjazdy to nie tylko morze i góry. Warto spróbować czegoś nowego i na urlop wybrać się... nad jezioro. A w Europie jest z czego wybierać! Są jeziora duże, majestatyczne, o niezmierzonych zasobach lazurowej wody i jeziora mniejsze, spokojne i urokliwe, gdzie można się poczuć prawie jak na końcu świata. Kto kocha uprawianie sportów wodnych, właśnie nad jeziorem może się wyszaleć. Kto chce się oddać odpoczynkowi i podziwiać romantyczne zachody słońca, ten także znajdzie w naszym zestawieniu miejsca dla siebie.
Jezioro Balaton Jezioro Balaton Shutterstock

Jezioro Balaton

Jezioro Balaton

Jezioro Balaton jest jednym z najbardziej znanych jezior Europy, dobrze znanym także Polakom. Położone jest w południowo-zachodnich Węgrzech na Nizinie Panońskiej, u południowych podnóży Lasu Bakońskiego, w odległości zaledwie 80 km od stolicy Węgier - Budapesztu. Balaton jest bardzo płytkim (maksymalna głębokość 12 m) jeziorem pochodzenia tektonicznego. Jego długość wynosi 77 km, a szerokość waha się od 4 do 14 km. Balaton jest centrum turystyki i rekreacji Węgier już od kilkudziesięciu lat. Sezon trwa tu zazwyczaj od połowy czerwca do końca sierpnia, wówczas kąpiele są najprzyjemniejsze, gdyż średnia temperatura wody przekracza 23 stopnie Celsjusza.

ZOBACZ TAKŻE: Balaton 30 lat później. Wypiękniał - czy wróci do łask Polaków?

Plażowanie nad Balatonem, Węgry / fot. Peter Megyeri/CC/Flickr.comPlażowanie nad Balatonem, Węgry / fot. Peter Megyeri/CC/Flickr.com

Do licznych atrakcji turystycznych okolic Balatonu można zaliczyć żeglowanie, wędkarstwo albo zwiedzanie okolicznych miejscowości. Na północnym brzegu Balatonu znajdziemy liczne winnice, natomiast na południowym - tętniące życiem kurorty. Warty zobaczenia jest również półwysep Tihany, który w całości stanowi obiekt historyczny - jego centrum jest opactwo benedyktyńskie pochodzące z XI wieku.

Węgry, jezioro Balaton / fot. Peter Krasznai/CC/Flickr.comWęgry, jezioro Balaton / fot. Peter Krasznai/CC/Flickr.com

Chorwacja galeria - Chorwacja, Jeziora Plitwickie Chorwacja galeria - Chorwacja, Jeziora Plitwickie Chorwacja galeria/Shutterstock

Jeziora Plitwickie

Jeziora Plitwickie

Jeziora Plitwickie są jedną z największych atrakcji turystycznych Chorwacji. Najlepiej wybrać się do nich z Zagrzebia na wycieczkę weekendową. Z Zagrzebia poruszamy się na południe autostradą do Karlovca, a następnie dalej na południe w kierunku miejscowości Turanj. Po drodze możemy zatrzymać się w jednej z licznych przydrożnych restauracji, które specjalizują się w serwowaniu opiekanych na rożnie jagniąt i prosiąt - jedzenie będzie na najwyższym poziomie.

Jeziora Plitwickie są niezaprzeczalnie oszałamiające. Woda w nich mieni się szmaragdowo i turkusowo. Wody rzeki Plitvic bulgoczą i przelewają się przez ciąg 16 otoczonych gęstym lasem jezior. Cały obszar Jezior Plitwickich chroniony jest jako park narodowy, który w 1979 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najlepiej zatrzymać się na noc w jednym z trzech parkowych hoteli (uwaga: może pojawić się problem z zaparkowaniem samochodu). Poruszanie się po parku Jeziora Plitwickie jest proste, opłata za wstęp do parku uprawnia do korzystania z panoramicznej kolejki turystycznej, można też wynająć łódkę.

Chorwacja, Jeziora Plitvickie wpisane na listę UNESCO / fot. ShutterstockChorwacja, Jeziora Plitvickie wpisane na listę UNESCO / fot. Shutterstock

 

Dookoła jezior Plitwickich jest sporo szlaków pieszych. Polecamy wędrówki wokół jezior wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy jest mniej turystów, a wschodzące i zachodzące słońce daje wodom jezior niesamowite zielononiebieskie zabarwienie. Na najbardziej oddalonym na północ jeziorze Kozjak znajduje się malownicza plaża. Należy jednak pamiętać o tym że kąpiel we wszystkich jeziorach jest surowo wzbroniona.

Zobacz także:

Jeziora Plitwickie: Twarzą w twarz z cudem natury

Cuda świata: Jeziora Plitwickie

Chorwacja - 15 miejsc, które musisz zobaczyć

Chorwacja w serwisie Podróże.gazeta.pl

Jeziora Plitwickie hotele

10 miejsc w Europie, gdzie góry spotykają się z morzem

Jezioro Garda, Włochy Jezioro Garda, Włochy Shutterstock

Jezioro Garda

Jezioro Garda

Jezioro Garda położone jest na północy Włoch. Jest największym i wciąż jeszcze chyba najczystszym włoskim jeziorem. Piękne położenie jeziora Garda - u stóp Alp, w połowie drogi pomiędzy Wenecją a Mediolanem - od stuleci opiewają poeci i uwieczniają malarze. Dzięki łagodnemu klimatowi nad otoczonym ze wszystkich stron górami jeziorem Garda powstały malownicze osady, uzdrowiska, luksusowe wille i piękne ogrody. Niestety, dawny spokój i cisza nad Gardą są już przeszłością - dzięki drogom szybkiego ruchu latem i w weekendy przybywają tu tłumy turystów, a czystość jeziora z każdym rokiem się pogarsza. Okolice jeziora Garda zaliczane są do najchętniej odwiedzanych obszarów we Włoszech, nad jego brzegiem porozrzucane są liczne kurorty i miejscowości turystyczne.

Letni dzień nad włoskim jeziorem Garda / fot. ShutterstockLetni dzień nad włoskim jeziorem Garda / fot. Shutterstock

Okolice Jeziora Garda najlepiej zwiedzać wyjeżdżając na jednodniowe wypady samochodem. Wycieczkę można rozpocząć na południowym brzegu jeziora Garda, podróżując dalej przez pagórkowate zbocza oraz klify północnego brzegu i wracając wzdłuż wschodniego brzegu jeziora, w cieniu otaczających je gór. Po drodze warto odwiedzić miejscowości Desenzano del Garda, gdzie można degustować miejscowe wino. Miejscowość Riva del Garda, położona na północnym krańcu jeziora Garda jest natomiast bardzo popularna wśród amatorów sportów wodnych. Godne polecenie jest również Malcesine, położone na wschodnim brzegu, gdzie korzystając z kolejki linowej możemy wspiąć się na Monte Baldo. Widoki ze szczytu są nadzwyczajne.

Jezioro Genewskie Jezioro Genewskie Shutterstock

Jezioro Genewskie

Jezioro Genewskie

Jezioro Genewskie położone jest na pograniczu Francji i Szwajcarii, w zagłębieniu tektonicznym pomiędzy Alpami a Jurą. Tradycyjnie jezioro Genewskie dzieli się na dwie części: tzw. Małe Jezioro i Wielkie Jezioro. Do jeziora Genewskiego wpływa wiele rzek, między innymi Rodan, który następnie, jako jedyny, opuszcza jego wody, płynąc dalej w kierunku Morza Śródziemnego. Na jeziorze Genewskim znajduje się kilka dużych wysp oraz setki wystających z wody skał.

Okolice Jeziora Genewskiego są popularnym miejscem, odwiedzanym tłumnie przez turystów. Na północnym brzegu rozpościerają się winnice, położone na wschód i zachód od Lozanny. Nad jeziorem położona jest również Genewa i Nyon, oraz liczne mniejsze miejscowości doskonale wyposażone w infrastrukturę turystyczną. Wartym odwiedzenia miejscem jest Vufflens le Château, w którym znajduje się jeden z najwspanialszych zamków gotyckich w Szwajcarii, wybudowany w XV wieku. Od miejscowości Lutra do Vevey wysoko nad poziomem morza prowadzi droga przez niezwykle urokliwe winnice. Miejscowość Vevey ma bardzo stare tradycje wypoczynkowe, jest znana również na całym świecie z wystawnego święta winobrania odbywającego się raz na 25 lat. W ostatnim czasie, specjalnie dla turystów święto to odbywa się częściej.

Winnice nad jeziorem Genewskim w regionie Lavaux / fot. ShutterstockWinnice nad jeziorem Genewskim w regionie Lavaux / fot. Shutterstock

Jezioro Bodeńskie Jezioro Bodeńskie Shutterstock

Jezioro Bodeńskie

Jezioro Bodeńskie

Jezioro Bodeńskie położone jest u podnóża Alp na pograniczu Austrii, Niemiec i Szwajcarii. Zwiedzenie okolic jeziora Bodeńskiego to wyprawa, która wymaga co najmniej jednego całego dnia i najlepiej wybrać się na nią samochodem. Wokół jeziora Bodeńskiego prowadzi malownicza trasa o długości 50 km. Po drodze warto odwiedzić miejscowość Conny Land, położoną koło Lipperswil gdzie znajduje się delfinarium, czynne latem codziennie w godzinach 9-18. Dobrym sposobem na poznanie północno-wschodniego niemieckiego brzegu jeziora Bodeńskiego jest również rejs którymś z licznych statków wycieczkowych. Gdy planujemy dłuży pobyt nad jeziorem warto kupić BodenseeErlebniskarte, która uprawnia do poruszania się statkami i zapewnia wstęp do większości obiektów na terenie zarówno Niemiec, Austrii, jak i Szwajcarii. W trakcie wycieczki warto odwiedzić Meersburg, położony na terenie Niemiec, wysoko nad jeziorem, otoczony ze wszystkich stron winnicami, które wznoszą się od samego jeziora zboczem aż do murów Państwowego Instytutu Win, w którym mieści się Muzeum Winiarstwa.

Jezioro Bodeńskie / fot.Stefan Munder/CC/Flickr.comJezioro Bodeńskie / fot.Stefan Munder/CC/Flickr.com

Austria. Miejscowość Hallstatt, położona nad jeziorem Hallstätter Austria. Miejscowość Hallstatt, położona nad jeziorem Hallstätter Shutterstock

Jezioro Hallstätter

Jezioro Hallstätter

Miejscowość Hallstatt, położona nad jeziorem Hallstätter, to jedno z bardziej urokliwych miejsc na świecie - w przeważającej części barkowe, pomalowanie na pastelowe kolory, domy niepewnie przytulają się do stromych górskich zboczy niedaleko od brzegów jeziora Hallstätter. Centrum Hallstatt zamknięte jest dla ruchu samochodowego, co znacznie pomaga w utrzymaniu wypoczynkowego charakteru tego miejsca.

Miejscowość Hallstatt, położona nad jeziorem Hallstätter, to jedno z bardziej urokliwych miejsc na świecie / fot. ShutterstockMiejscowość Hallstatt, położona nad jeziorem Hallstätter, to jedno z bardziej urokliwych miejsc na świecie / fot. Shutterstock

Jeśli zamierzacie wybrać się do Hallstatt samochodem, to będziecie zmuszeni pozostawić go na jednym z dwóch parkingów przed miasteczkiem. Jeden znajduje się w tunelu przy drodze dojazdowej, drugi natomiast położony jest nieco dalej od miasta. Jezioro Hallstätter jest bardzo popularne wśród miłośników nurkowania, poszukiwania wraków i ukrytych skarbów. W miejscowości Hallstatt znajduje się szkoła nurkowania, która oferuje turystom około 20 różnych kursów, od elementarnych podstaw po tak specjalistyczne jak "Język ryb" czy... "Podwodne cięcie i spawanie". Nad jezioro Hallstätter najlepiej dojechać z Salzburga, jadąc na południe w stronę Bischofshofen.

Zobacz także:

10 miejsc w Europie, gdzie góry spotykają się z morzem

Jezioro Szkoderskie Jezioro Szkoderskie Shutterstock

Jezioro Szkoderskie

Jezioro Szkoderskie

Jezioro Szkoderskie jest największym jeziorem półwyspu Bałkańskiego. Położone jest na granicy Czarnogóry i Albanii, w rozległej dolinie oddalonej zaledwie o 7 km od brzegu Morza Adriatyckiego. Jezioro Szkoderskie ma charakter obniżenia krasowego, które otaczają niesamowite białe skały wapienne. Ze względu na znaczne wahania poziomu wody, powierzchnia jeziora Szkoderskiego wynosi od 360-550 km2. Na powierzchni jeziora położone są liczne wysepki, na których mieszczą się monastyry. Jest to również popularne miejsce gniazdowania różnych gatunków ptaków, w tym jedno z nielicznych w Europie miejsc występowania pelikanów. Dla zachowania piękna krajobrazu Jeziora Szkoderskiego, znaczna czarnogórska część jeziora została objęta parkiem narodowym.

Zwiedzanie okolic Jeziora Szkoderskiego najprościej rozpocząć jadąc z Podgoricy główną drogą prowadzącą do znajdującego się na wybrzeżu miasta Petrovec. Po drodze mija się miejscowość Vranjina, położoną na wyspie o tej samej nazwie. Droga przebiega tutaj groblą łączącą poszczególne wyspy. Niezapomnianych wrażeń dostarcza wycieczka wzdłuż południowo-zachodniego brzegu jeziora, z Virpazaru aż do granicy z Albanią. Na długości 35 km prowadzi wąska droga, mało uczęszczana, o bardzo słabej nawierzchni, która wije się serpentynami, sprawiając wrażenie jakby była zawieszona nad wodami jeziora.

Jezioro Szkoderskie na terenie Czarnogóry / fot. ShutterstockJezioro Szkoderskie na terenie Czarnogóry / fot. Shutterstock

Zobacz także:

Czarnogóra w serwisie Podróże.gazeta.pl

Jezioro Müritz, Niemcy Jezioro Müritz, Niemcy Fot. Leibnitz2610/CC/Wikipedia

Jezioro Müritz

Jezioro Müritz

Jezioro Müritz położone jest na północy Niemiec, na obszarze Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Jest drugim pod względem powierzchni jeziorem Niemiec. Jezioro Müritz powstało w trakcie ostatniego zlodowacenia i swoim charakterem przypomina bardzo jeziora mazurskie. W celu ochrony unikatowych cech krajobrazu okolice Jeziora Müritz zostały objęte w 1990 roku parkiem narodowym. Prawie wszystkie jeziora Pojezierza Meklemburskiego połączone są rzekami i kanałami. Z tego względu to istny raj dla miłośników wszelkich sportów wodnych. Jachty żaglowe i motorowe, kajaki i kanu tłoczą się w marinach na zachodnim wybrzeżu jeziora. Najlepszym sposobem poznania Pojezierza Meklemburskiego jest więc wędrówka drogami wodnymi. Można wybrać się na rejs statkiem wycieczkowym (idealnym miejscem wypadowym jest Waren, położone na północnym krańcu Jeziora Müritz), albo wypożyczoną łódką lub kajakiem. Mając trochę więcej czasu można dopłynąć nawet do Berlina, który jest odległy o cztery dni wiosłowania. Dla miłośników rowerów została przygotowana malownicza trasa Müritz Radweg, która biegnie wokół jeziora. Łączna jej długości to 82 km. Po drodze można znaleźć liczne miejsca do biwakowania i noclegu, więc wyprawę można podzielić na kilka dni, podziwiając w spokoju pojawiające się niemal za każdym zakrętem niezapomniane widoki na jezioro.

Zobacz także:

Niemcy w serwisie Podróże.gazeta.pl

Jeziorka Duszatyńskie, Bieszczady, Polska Jeziorka Duszatyńskie, Bieszczady, Polska Fot. Janmad/CC/Wikipedia

Jeziorka Duszatyńskie

Jeziorka Duszatyńskie

Jeziorka Duszatyńskie to nazwa dwóch jeziorek osuwiskowych, położonych na południowych zboczach Chryszczatej. Jeziorka Duszatyńskie to jedna z największych osobliwości polskich Bieszczadów. Jeziorka powstały na skutek oderwania zachodniego zbocza Chryszczatej w dniu 13 kwietnia 1907 roku. Wielkie osuwisko zatamowało odpływ potoku Olchowatego w kilku miejscach, a skały i ziemia utworzyły naturalne zapory. Do osunięcia zbocza doszło po wiosennych roztopach i ulewnych deszczach. W ten sposób utworzyło się kilka oczek w zagłębieniach terenu, z czasem jednak oczka te zanikły, podobnie jak trzecie z jeziorek. W 1957 teren Jeziorek Duszatyńskich uznano za obszar chroniony, tworząc rezerwat przyrody "Zwięzło" o powierzchni zaledwie 2,2 ha. W toni wodnej można zauważyć korzenie i kikuty pni drzew, zniszczonych przez osuwisko i zalanych przez wody potoku. Powyżej zbiorników można dostrzec wyraźne, choć już zarośnięte lasem, ślady potężnej rynny osuwiskowej. Z ciekawszych zjawisk warto wymienić zimowe wybuchy wody w miejscach rozerwania pokrywy lodowej, które powstają w wyniku butwienia drewna i resztek roślinności w głębi jeziorek. Miejscowa ludność przez lata uważała to miejsce za zaczarowane, a przyczyny powstania osuwiska wiązała z działaniem diabła, który rzucił ognistą kulę czyniąc spustoszenie. Dzisiaj Jeziorka Duszatyńskie to bardzo popularne miejsce weekendowych wycieczek. Można do nich dotrzeć znakowanymi szlakami z Komańczy lub Cisnej. Z Cisnej prowadzi czerwony szlak przez piękne szczyty porośnięte lasami bukowymi, między innymi Chryszczatą. Trasa liczy sobie około 20 km, więc jest przeznaczona dla wprawnego turysty. Z Komańczy można podjechać samochodem do miejscowości Duszatyn i stamtąd wybrać się na dwugodzinną pieszą wycieczkę.

Zobacz także:

Polska w serwisie Podróże.gazeta.pl

Więcej o: