Taka jest Hiszpania!

Hiszpania jest krajem popularnym wśród turystów, ale też owianym lekką nutką tajemniczości. To stąd wywodzą się postacie takie jak Don Juan, Don Kichot i Carmen. Hiszpańskie fiesty oraz flamenco kuszą swoją ekspresyjnością i egzotyką, wzbogaconą licznymi pozaeuropejskimi wpływami. Hiszpania to kraj słońca, które przyciąga na wakacje rzesze turystów z całej Europy. To również kraj miedzianozłotej ziemi, niesamowitej witalności oraz gwaru dużych miast i wiosek, które tętnią życiem prawie o każdej porze dnia i nocy.
Hiszpania Hiszpania Shutterstock

Hiszpania - kraj różnorodności

Hiszpania rozciąga się od Pirenejów i ich zachodniego przedłużenia Gór Kantabryjskich poprzez centralny płaskowyż Kastylii, aż do szczytów Sierra Nevada i wapiennych, pustynnych krajobrazów wschodniej Andaluzji.

Hiszpania zachwyca turystów swoim pięknem i różnorodnością krajobrazu. Wielkie, faliste równiny usiane wiatrakami, zamkami, gajami oliwnymi, winnicami i pełnymi kurzu średniowiecznymi miejscowościami, surowe masywy górskie wznoszące się ponad zielone doliny - to wszystko znajdziemy w Hiszpanii.

Hiszpania jest drugim co do wielkości krajem Europy Zachodniej. Rozległe terytorium wypełnia przestrzeń, horyzont zdaje się być nieskończenie odległy, miasta rozrzucone są na dużych obszarach, klimat zaś cechują ekstremalne zjawiska.

 

Zaplanuj wakacje w Hiszpanii:

Hiszpania w serwisie Podróże.gazeta.pl

Hotele w Hiszpania

Bilety lotnicze do Hiszpanii

Wycieczki do Hiszpanii

Corrida w Hiszpanii Corrida w Hiszpanii Fot. Shutterstock

Hiszpania widowiskowa: corrida

Hiszpania słynie z niesamowitych widowisk, do których zaliczana jest corrida. Spektakl ten pełen jest różnorodnych barw, tradycji, pompy, niebezpieczeństwa, krwi i wielkiej odwagi. Chociaż niektórym corrida jawi się jako niepotrzebne zabijanie niewinnych zwierząt, fani corridy dostrzegają w nim dramatyczny taniec mężczyzny, który opanował wytworną sztukę walki. Głównym bohaterem corridy jest hiszpański byk bojowy, który jest groźną i nieoswojoną bestią. Rasa i czystość krwi byków uczestniczących w corridzie jest chroniona od wieków, dzięki czemu zwierzęta te odznaczają się niesamowitą odwagą.

Corrida zaczyna się od paseillo - uroczystej parady otwierającej, podczas której dwóch heroldów w XVI-wiecznych strojach wprowadza toreadorów na arenę przy dźwiękach paso doble. Za nimi pojawiają się matadorzy oraz pozostali pracownicy areny. Kiedy już wszyscy zajmą przeznaczone dla siebie miejsca, gospodarz corridy wyciąga białą chustkę, sygnalizując tym samym wejście na arenę pierwszego byka. Każde widowisko składa się z kilku aktów i z reguły kończy się zabiciem zwierzęcia. Tegoroczny sezon na corridy w Hiszpanii zakończy się 12 października i najprawdopodobniej będzie on ostatnim w historii Katalonii (autonomicznego regionu na północnym wschodzie Hiszpanii), ponieważ tamtejszy parlament uchwalił zakaz corridy od 1 stycznia 2012 roku.

 

Zaplanuj wakacje w Hiszpanii:

Hiszpania w serwisie Podróże.gazeta.pl

Hotele w Hiszpania

Bilety lotnicze do Hiszpanii

Wycieczki do Hiszpanii

Hiszpania, flamenco Hiszpania, flamenco Shutterstock

Hiszpania: zatrać się we flamenco

Innym znanym hiszpańskim widowiskiem jest flamenco. Flamenco to  zarówno pieśń, muzyka gitarowa, jak i taniec. Te trzy formy wyrazu streszczają złożoną duszę Andaluzji. Flamenco to sztuka, która wyraża radość, smutki życia, pozwala zajrzeć w głąb duszy. Pieśni, muzyka i taniec flamenco rozwijały się niezależnie od siebie, a w ich niezwykłym przekazie słychać wpływy arabskie, orientalne i cygańskie. Falbany, żaboty, kastaniety i klaskanie tancerzy to elementy, które dopełniają piękna tego niesamowitego widowiska. Grupa flamenco zwykle składa się z gitarzysty, śpiewającego, klaszczącego rytm oraz tancerzy - kobiet i mężczyzn. Podstawową formą wyrazu we flamenco pozostaje śpiew - ciemny i zawodzący, zachrypnięty i głęboki, który chwyta za serce. Taniec flamenco od zawsze charakteryzował się wielką zmysłowością. Do dnia dzisiejszego w całej Andaluzji odbywają się liczne festiwale ? najpopularniejsze są te w Grenadzie i Sewilli. Poza tym przez całe lato w mniejszych miejscowościach organizowane są festiwale pod gołym niebem.

 

Zaplanuj wakacje w Hiszpanii:

Misterium flamenco w Granadzie

Hiszpania w serwisie Podróże.gazeta.pl

Hotele w Hiszpania

Bilety lotnicze do Hiszpanii

Wycieczki do Hiszpanii

Hiszpania. Gonitwy byków w Pampelunie Hiszpania. Gonitwy byków w Pampelunie Shutterstock

Hiszpania: Pampeluna z bykami

Pampeluna to miasto, które zasłynęło poza granicami Hiszpanii dzięki Ernestowi Hemingwayowi. W swojej książce Słońce też wschodzi opisał on gonitwy byków, odbywające się tu podczas święta Sanfermines. Wydarzenie to przyciąga do Pampeluny tysiące turystów. Każdego roku pomiędzy 6 a 14 lipca organizowane są fiesty ku czci patrona miasta, świętego Fermina, w czasie których odbywają się słynne encierro, czyli gonitwy z bykami po ulicach Pampeluny. 6 lipca w samo południe na Plaza de Consistorial pod miejskim ratuszem w Pampelunie burmistrz oznajmia rozpoczęcie tygodniowego święta. Tysiące ludzi zebranych na placu i otaczających go uliczkach rozpoczyna wielką zabawę. Strzelają szampany, które wylewane są na głowy zebranych. Wszyscy - ubrani w białe stroje z czerwoną chustą (pañuelo) i przepasani czerwonymi szalikami (bufanda) - głośno śpiewają i tańczą na cześć patrona. Zabawa przenosi się na uliczki starego miasta i okoliczne place i trwa do białego rana. Około godziny 20 rozpoczyna się pierwszy bieg byków. Stado składające się z 6 krów i 6 byków przemierza 825 metrów wąskimi uliczkami Pampeluny, kończąc bieg na Plaza de Toros. W gonitwie uczestniczą śmiałkowie, których z roku na rok przybywa. Wieczorem każdego dnia odbywa się corrida, w której stracone zostają byki z rannej gonitwy.

 

Zaplanuj wakacje w Hiszpanii:

Hiszpania w serwisie Podróże.gazeta.pl

Hotele w Hiszpania

Bilety lotnicze do Hiszpanii

Wycieczki do Hiszpanii

Hiszpańska kuchnia - paella z owocami morza Hiszpańska kuchnia - paella z owocami morza Shutterstock

Hiszpańska kuchnia

Hiszpańska kuchnia jest bardzo zróżnicowana regionalnie. Miejscowe specjały wzbogacają tradycje rzymskie i mauretańskie oraz odkrycia pochodzące z Nowego Świata. Wszechobecne są rośliny jadalne sprowadzone z Ameryki przez Kolumba i jego następców. W regionalnych daniach stosunkowo często pojawiają się czerwona fasola i ziemniaki, a pomidory oraz słodka i ostra papryka uzupełniają dania w całym kraju. W Asturii preferowane są wiejskie dania, jak duszona fasola, czy ryż na mleku. W Galicji możemy rozkoszować się doskonałą wołowiną, bogactwem ryb i owoców morza. Natomiast w centralnej części Hiszpanii, w Nawarze i Aragonii, zachwycimy się gulaszem z drobiu, dziczyzny albo cielęciny, których nieodzownym składnikiem będą pomidory i różne odmiany czerwonej papryki. Rejon Morza Śródziemnego to królestwo sałatek, warzyw z pieca, ryb pieczonych w soli lub podawanych w postaci zup. W Walencji należy koniecznie spróbować wyśmienitego ryżu, przygotowywanego na setki sposobów. W Andaluzji natomiast restauracje serwują nam wyśmienite chłodniki i oryginalną rzymską zupę migdałową.

 

Zaplanuj wakacje w Hiszpanii:

Hiszpania w serwisie Podróże.gazeta.pl

Hotele w Hiszpania

Bilety lotnicze do Hiszpanii

Wycieczki do Hiszpanii

Hiszpania. Droga Św. Jakuba nazywana po hiszpańsku Camino de Santiago jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, którego celem jest katedra w Santiago de Compostela. Hiszpania. Droga Św. Jakuba nazywana po hiszpańsku Camino de Santiago jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, którego celem jest katedra w Santiago de Compostela. Shutterstock

Hiszpania dla pielgrzymów - słynne szlaki

Droga Św. Jakuba nazywana po hiszpańsku Camino de Santiago jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, którego celem jest katedra w Santiago de Compostela. Legenda głosi, że złożone są w niej szczątki św. Jakuba, apostoła, który przemierzał terytorium dzisiejszej Hiszpanii i nawracał jego mieszkańców na chrześcijaństwo. Najczęściej uczęszczanym szlakiem jest tzw. Camino Frances, czyli wariant francuski liczący sobie 750 km długości. Wędrówkę rozpoczyna się w Saint-Jean-Pied-de-Port we Francji, po północnej stronie Pirenejów, przechodzi się przez słynny wąwóz Roncesvalles, następnie wędruje się przez górzystą Nawarrę, krainę Basków i dalej przez wyprażone słońcem, kamieniste ścieżki prowincji Burgos, Palencii i Leon, aby po kilku tygodniach wędrówki dotrzeć do deszczowej Galicji. Niektórzy pielgrzymi nie kończą swojej wędrówki w Santiago de Compostela, ale podążają jeszcze kilkadziesiąt kilometrów dalej, jakieś trzy dni drogi, nad wybrzeże Oceanu Atlantyckiego, do miejscowości Fisterra, która często błędnie uważana jest za najdalej na zachód wysunięty punkt kontynentalnej  Europy.

Nie ma jednej wytyczonej trasy wędrówki, pielgrzymi docierają do Santiago de Compostela różnymi drogami. W trakcie wędrówki orientację umożliwiają muszle św. Jakuba oraz żółte strzałki, które wskazują właściwy kierunek marszu. Droga św. Jakuba przeznaczona jest dla pielgrzymów indywidualnych lub małych grup, chcących doświadczyć w drodze ciszy i duchowej przemiany. Do ich dyspozycji są nie tylko znajdujące się po drodze kościoły i kaplice, ale także dogodne miejsca noclegowe w schroniskach dla pielgrzymów, jak również kwatery w gospodarstwach agroturystycznych

 

Zaplanuj wakacje w Hiszpanii:

Hiszpania w serwisie Podróże.gazeta.pl

Santiago de Compostela - Pielgrzymka do gwiazd

Hotele w Hiszpania

Bilety lotnicze do Hiszpanii

Wycieczki do Hiszpanii

W Hiszpanii jest prawie 600 tysięcy ha winnic, co sytuuje ją na pierwszym miejscu pod względem uprawy winorośli  i na trzecim pod względem produkcji win na świecie (po Francji i Włoszech). W Hiszpanii jest prawie 600 tysięcy ha winnic, co sytuuje ją na pierwszym miejscu pod względem uprawy winorośli i na trzecim pod względem produkcji win na świecie (po Francji i Włoszech). Shutterstock

Hiszpania szlakiem winnic

W Hiszpanii jest prawie 600 tysięcy ha winnic, co sytuuje ją na pierwszym miejscu pod względem uprawy winorośli  i na trzecim pod względem produkcji win na świecie (po Francji i Włoszech). Na terenie całego kraju wyznaczono około 50 certyfikowanych obszarów produkcji wina. Wybór win hiszpańskich jest ogromny, a ich jakość w ciągu kilkunastu lat uległa ogromnej poprawie. Amatorzy wina znajdą w Hiszpanii niesamowity bukiet smaków i barw. Od musującego Cava do łagodnego Rioja, od pełnego Ribera del Duero do lekkich, owocowych win galicyjskich. Zasadnicza różnica pomiędzy winem francuskim a hiszpańskim polega na systemie dojrzewania. W Hiszpanii winiarze wybierają wina najbardziej odpowiednie do dojrzewania. Na przykład Reserva spędza co najmniej rok w beczce oraz dwa lata w butelce, zaś Crianza musi mieć co najmniej dwa lata i być przechowywana minimum sześć miesięcy w dębowej beczce. Długie leżakowanie w zacienionych piwnicach w stałej temperaturze intensyfikuje charakter wina. Drewno dodaje im aromatu. Najbardziej znanym miejscem dla miłośników wina Rioja jest Laguardia. Jest to wieś położona w Kraju Basków, w której murach obronnych można degustować do woli najbardziej znane na świecie hiszpańskie wino.

 

Zaplanuj wakacje w Hiszpanii:

Hiszpania w serwisie Podróże.gazeta.pl

Pocztówka z Hiszpanii. Wystarczy powiedzieć "Rioja"

Hotele w Hiszpania

Bilety lotnicze do Hiszpanii

Wycieczki do Hiszpanii

Hiszpania. La Mancha Hiszpania. La Mancha Shutterstock

Hiszpania: legendarna La Mancha

Miguel de Cervantes w osobach Don Kichota z La Manchy i Sancho Pansy, jego giermka, stworzył dwie wiekopomne postacie literackie, ale również uwiecznił krajobraz La Manchy. Jest to dosyć płaska równina, położona na południe od Madrytu, w niewielkiej od niego odległości. Z tego też  względu La Mancha to teren dosyć tłumnie odwiedzany w trakcie weekendowych wyjazdów poza miasto. W ciągu jednego dnia można przejść oznakowany szlak Don Kichota, który swój początek ma w miejscowości Consuegra. Consuegra słynie z odnowionych wiatraków, stojących na wzniesieniu ponad miastem, zbudowanych z kamienia, pomalowanych na biało, wyposażonych w cztery ażurowe skrzydła. Szlak prowadzi następnie przez El Toboso, gdzie mieszkała pani serca Don Kichota, której bohater ślubował wierność. Turyści mogą tutaj zwiedzić "Dom Dulcynei" oraz "Centrum Cervantesa" z kolekcją wydań Don Kichota. Szlak prowadzi dalej do Mota del Cuervo, gdzie można podziwiać ruiny wiatraków stojących na ugorach za miastem i kończy się w Belmonte. W każdej niemal miejscowości na szlaku Don Kichota stoi pomnik rycerza smętnego oblicza, dzięki któremu region La Manchy zyskał sobie niesamowitą popularność.

 

Zaplanuj wakacje w Hiszpanii:

Hiszpania w serwisie Podróże.gazeta.pl

Hotele w Hiszpania

Bilety lotnicze do Hiszpanii

Wycieczki do Hiszpanii

Hiszpania. Dworzec kolejowy w Hiszpanii Hiszpania. Dworzec kolejowy w Hiszpanii Shutterstock

Podróżowanie po Hiszpanii

Turyści podróżujący po Hiszpanii mają do wyboru kilka środków transportu. Najszybszym z nich jest komunikacja lotnicza. Większość głównych miast Hiszpanii ma porty lotnicze przeznaczone do połączeń krajowych i międzynarodowych. Największym krajowym przewoźnikiem jest Iberia. A jeśli chce się dotrzeć do mniejszych miast nieposiadających lotniska, niezawodną komunikacją jest kolej. Główną krajową siecią kolejową Hiszpanii jest RENFE, a najchętniej wybieranymi pociągami Talgos oraz szybka koleje AVE. Pociągi Talgos są szybkie, wygodne i z reguły punktualne. Bilety można nabyć na stacjach, jak również w biurach podróży, które opatrzone są nalepką RENFE. Najdogodniejszym sposobem poruszania się po Hiszpanii jest z pewnością samochód. Pozwala on dotrzeć do najbardziej oddalonych miejsc, które za pomocą innych środków lokomocji są mało dostępne. Większość stolic prowincji połączona jest autostradami, za którą przejazd należy uiścić przy wjeździe opłatę. Można jej dokonać zarówno gotówką, jak i kartą kredytową. Większość dużych miast Hiszpanii połączona jest drogami ekspertowymi, a mniejsze miejscowości Hiszpanii łączą drogi lokalne, które niejednokrotnie są bardzo malownicze, a przejazd nimi stanowi niezapomnianą atrakcję turystyczną.

 

Zaplanuj wakacje w Hiszpanii:

Hiszpania w serwisie Podróże.gazeta.pl

Hiszpania z pociągu. El Expreso de La Robla

Hotele w Hiszpania

Bilety lotnicze do Hiszpanii

Wycieczki do Hiszpanii

Więcej o: