Maroko. Wyprawa na Jebel Toubkal

Na wyprawę na najpiękniejszy szczyt Maroka - Jebel Toubkal - może ruszyć niemal każdy. Podpowiadamy jak ją zorganizować.
Maroko, Atlas Wysoki Maroko, Atlas Wysoki Shutterstock

Okolice Jebel Toubkal

Górujący ponad Marrakeszem i równinami południowego Maroka Atlas Wysoki to najwyższe pasmo ogromnego systemu górskiego Afryki Północnej, rozciągającego się od Atlantyku aż po Tunezję. Najwyższa i najbardziej znana jest środkowa część pasma, w obrębie której wznosi się Jebel Toubkal (4167 m n.p.m.), najwyższy szczyt północnej Afryki. Choć Atlas Wysoki to góry o wysokościach alpejskich, ich charakter jest odmienny. Nie ma tu spektakularnych ścian skalnych, a raczej ogromne usypiska kamieni i piarżyska z nielicznymi skałkami. Krajobraz jest surowy, a roślinność w wyższych partiach gór ze względu na brak wody uboga. Górskie doliny są gęsto zaludnione mniej więcej do wysokości 2000 metrów i intensywnie wykorzystywane pod uprawy. Wyprawy właściwie nie wymagają doświadczenia wspinaczkowego, ale umiejętność posługiwania się rakiem i czekanem może się przydać, i to nawet latem.

 

Zaplanuj wakacje w Maroku:

Maroko w serwisie Podróże.gazeta.pl

Hotele w Maroku

Tanie loty do Maroka

Wycieczki do Maroka

Maroko, Atlas Wysoki Maroko, Atlas Wysoki Maroko, Atlas Wysoki / fot. Shutterstock

Przed wyprawą

Jak w każdych tak wysokich górach, przed wyruszeniem na treking konieczna jest aklimatyzacja. Inaczej, powyżej 3000 m n.p.m. mogą wystąpić zawroty głowy i nudności. Najlepiej zaplanować trekking w czasie od połowy kwietnia do końca czerwca: jest wówczas niewiele śniegu, a temperatury nie tak ekstremalnie wysokie jak latem, łatwiej też o wodę. Trzeba się jednak liczyć z możliwością wystąpienia gwałtownych burz, stąd wejścia na szczyty warto rozpoczynać wcześnie rano. Burze powodują również gwałtowne wzbieranie potoków lub wręcz pojawienie się strumieni w wyschniętych korytach. Warto mieć to na uwadze, wybierając miejsca na biwak.


Na kilkudniowe wycieczki trzeba wziąć odpowiedni zapas wody. Należy też mieć tabletki uzdatniające. Poza skromnym wyżywieniem w schroniskach i restauracjach w miejscowościach turystycznych nie ma co liczyć również na uzupełnienie zapasów żywności. Wiejskie sklepiki w niżej położonych, dużych wsiach (jak Imlil), sprzedają jedynie podstawowe produkty spożywcze. W górach można nocować pod namiotami, ale zawsze trzeba upewnić się, czy właściciel ziemi wyraża zgodę na rozbicie namiotu na jego terenie i czy przez przypadek nie rozstawiamy biwaku na czyimś poletku. Często zielony trawnik w Atlasie to po prostu niewielki łan wiosennego zboża.
Niezłym źródłem informacji o trekkingu w Atlasie Wysokim jest strona http://www.caf-maroc.com, oddziału Club Alpin Français (CAF) z Casablanki. Klubowi temu podlega kilka górskich schronisk w Atlasie Wysokim, a centralną rezerwację miejsc noclegowych prowadzi schronisko w Oukaïmeden (Oukaïmeden Refuge, tel. +212 524 319036, cafmaroc@menara.ma). Rezerwacja jest niezbędna zwłaszcza w schronisku pod Toubkalem podczas wakacji (VII-VIII).

 

Zaplanuj wakacje w Maroku:

Maroko w serwisie Podróże.gazeta.pl

Hotele w Maroku

Tanie loty do Maroka

Wycieczki do Maroka

Maroko, Atlas Wysoki Maroko, Atlas Wysoki Shutterstock

W stronę Jebel Toubkal

Najłatwiej zdobyć najwyższy szczyt Atlasu Wysokiego z wioski IMLIL, do której z Marrakeszu dociera asfaltowa droga. Nie ma tu bezpośredniego połączenia z metropolią, trzeba się przesiąść w ASNI, dokąd można się dostać autobusami i grand taxi (z placu na południe od Bab er-Rob). Z Asni do Imlilu jeździ kilka mikrobusów dziennie oraz grand taxi (za całą taksówkę 120-150 dh). W drodze powrotnej da się wynająć grand taxi z Imlilu do Marrakeszu.


Startując z Marrakeszu, rozsądnym wyjściem jest rozłożenie wycieczki na cztery dni. Po przyjeździe do Imlilu najlepiej pójść jedynie na krótki spacer. Do schroniska pod Toubkalem wyruszamy następnego dnia. Trzeciego dnia zdobywamy szczyt, a jeśli wyruszymy wcześnie rano, mamy szansę jeszcze tego samego dnia wrócić do Imlilu. Czwarty dzień to powrót do Marrakeszu.

 

Zaplanuj wakacje w Maroku:

Maroko w serwisie Podróże.gazeta.pl

Hotele w Maroku

Tanie loty do Maroka

Wycieczki do Maroka

Maroko, Atlas Wysoki, Jebel Toubkal Maroko, Atlas Wysoki, Jebel Toubkal Shutterstock

Na szczyt!

Szlak na Toubkal z Imlilu rozpoczyna się na pierwszej serpentynie uliczki odchodzącej powyżej parkingu w prawo. Ścieżka prowadzi do kasby Toubkal, następnie wspina się zakosami po kamienistym zboczu, docierając do tej samej drogi, którą opuszcza się na serpentynie, idąc do kasby (podejście szutrówką nie jest miłe z powodu samochodów). Mijamy kilka sklepów z pamiątkami, a potem otwiera się przed nami widok na kolejne piętro doliny zamknięte masywem Afekhouï (3751 m n.p.m.). Pokonujemy kotlinę zasłaną naniesionymi przez wodę żwirami, a na jej południowym krańcu wspinamy się zakosami ścieżki na wschodnie zbocze doliny. W tym miejscu dolina rozdziela się. Idziemy prosto, na południe, do schroniska pod Toubkalem. Po drodze mijamy jeszcze Sidi Chamharouch (2310 m n.p.m.), gdzie znajduje się grobowiec marabuta. Za mostkiem dolina łagodnie zakręca na zachód, a potem znów na południe, omijając ogromny masyw Jebel Toubkal. Wkrótce naszym oczom ukazują się budynki schroniska pod Toubkalem położone na wysokości około 3200 m n.p.m. (z Imlilu 4,5-5 godz.).Droga ze schroniska na szczyt to niewiele ponad 2 km, trzeba jednak pamiętać, że pokonanie 1000 m różnicy wzniesień na tej wysokości może być olbrzymim wysiłkiem. Trasa prowadzi po stromych, bezustannie osypujących się piarżyskach. Przy słabej widoczności łatwo stracić orientację, a do początku lata duże odcinki przykrywają płaty zmrożonego śniegu. W schronisku trzeba się dowiedzieć o prognozę pogody na nadchodzące godziny - nad Atlasem Wysokim, szczególnie wiosną, zbierają się często ogromne chmury burzowe. Najlepiej wyruszyć wcześnie rano, zabierając jedynie ciepłe ubranie, duży zapas wody, prowiant, nakrycie głowy oraz krem ochronny z filtrem. Podejście prowadzi boczną dolinką zaczynającą się powyżej schroniska. Pnąc się dziesiątkami zakosów, wychodzi się w końcu na grzbiet na przełęczy Tizi-n-Tobukal (ok. 3950 m n.p.m), skąd niedaleko już do szczytu (w lewo). W drodze powrotnej należy iść grzbietem do miejsca, z którego widać po prawej schronisko, a dalej kierować się po usypiskach w dół. Podejście na szczyt zajmuje około 4 godz., zejście do schroniska - około 2,5 godz., a powrót ze schroniska do Imlilu - 2,5-3 godz.

 

Zaplanuj wakacje w Maroku:

Maroko w serwisie Podróże.gazeta.pl

Hotele w Maroku

Tanie loty do Maroka

Wycieczki do Maroka

maroko, bezdroża maroko, bezdroża

Wydawnictwo Bezdroża

Więcej informacji na temat Maroko znajdziesz w przewodniku wydawnictwa Bezdroża:

Maroko. Szlakiem medyn, skarbów wybrzeża i pustyni. Wydanie I

Więcej o: