Bułgaria na wakacje. Słoneczny Brzeg

W wielkim kurorcie Bułgarii - Słonecznym Brzegu - znajdziemy wszystko, czego tylko dusza zapragnie, by spędzić wakacje przyjemnie i bezstresowo.
Bułgaria - Słoneczny Brzeg Bułgaria - Słoneczny Brzeg Fot. Shutterstock

Bułgaria, Słoneczny Brzeg

Pierwszy z dużych kurortów na południe od Warny zajmuje pokaźny pas wybrzeża pomiędzy przylądkiem Elenite a Nesebyrem. W średniowieczu znajdowały się tu dwa źródła słodkiej wody, którą miejscowi sprzedawali w Nesebyrze, pozbawionym własnych słodkowodnych studni. Rozwój kąpieliska rozpoczął się w 1958 r. - szybko stało się ono największym ośrodkiem na bułgarskim wybrzeżu. Tutejsza osłaniana wydmami sześciokilometrowa plaża uchodzi za najlepszą, oferuje bowiem kąpiel w morzu o średniej temperaturze wody 24°C i - zgodnie z nazwą - przewagę słonecznych dni.Atutem Słonecznego Brzegu może być dla niektórych profesjonalizm obsługi ruchu turystycznego - znajdziemy tu wszystko, czego tylko dusza zapragnie, by spędzić wakacje przyjemnie i bezstresowo. Oprócz czystego piasku na sprzątanych codziennie plażach, gwarantowanego słońca oraz ciepłego morza mamy do wyboru szeroką ofertę restauracji, barów i knajpek, czasem dość egzotycznych. Za to wszystko jednak przyjdzie zapłacić dość słono - przeciętne ceny, nawet na straganach z warzywami, bywają 2-3 razy wyższe niż w sąsiednich wioskach.


Letnisko, z ponad 100 hotelami, zdolnymi pomieścić 30 tys. gości, staje się tłoczne w szczycie sezonu. Większość hoteli ulokowanych jest poza nabrzeżem, pośród wielu małych, zacienionych parków i ogrodów, dających ulgę osobom zmęczonym przepełnionymi plażami. Nieprzyzwyczajonym do wielkich kurortów miejsce to może się wydać ogromnym kombinatem turystycznym, więc jeśli nie lubimy ognistych imprez do białego rana, wielkich tłumów ludzi i nachalnych naganiaczy, z pewnością w Słonecznym Brzegu nie będziemy się czuć dobrze.

 

Dojazd, orientacja, wydarzenia

 

Wydarzenia i festiwaleW Słonecznym Brzegu odbywa się festiwal bułgarskich pieśni ludowych "Złoty Orfeusz" (czerwiec), który obecnie znajduje się w fazie "okcydentalizacji", przejawiającej się wprowadzaniem muzyki pop. Bardziej wymagającym polecamy okazjonalne koncerty pod gołym niebem burgaskich opery i filharmonii.Dojazd i połączeniaDojazd do Słonecznego Brzegu szosą E87 jest bardzo łatwy. Ponieważ jest to duży kurort, trasa została dobrze oznakowana i raczej nie ma szans na przeoczenie zjazdu. Również połączenia autobusowe z sąsiednimi miejscowościami są

bardzo dobre. Prywatne busy odjeżdżają z Burgas do Słonecznego Brzegu (35 km) mniej więcej co 40 min. Są poza tym regularne połączenia z Nesebyrem czy Warną. Autobusowe linie "Kalea" i "Witosza Express" codziennie dowożą pasażerów z Sofii (7,5 USD). Autobusy kursujące z Nesebyru i Burgas zatrzymują się w Słonecznym Brzegu na kilku przystankach wzdłuż głównej ulicy kurortu, możemy więc wysiąść w miejscu, które będzie dla nas najodpowiedniejsze.Orientacja

 


Słoneczny Brzeg to na dobrą sprawę osiedle typowo turystyczne, więc dominuje tu zabudowa funkcjonalna - hotele, restauracje i inne tego rodzaju budowle. Stałych mieszkańców nie ma zbyt wielu, co odbija się na wyglądzie tego miejsca. Wzdłuż kurortu ciągnie się główny deptak, przy którym koncentruje się dzienne i nocne życie Słonecznego Brzegu. Zwykle jest tu tłoczno, ale też bez większego problemu znajdziemy to, czego nam potrzeba - oprócz restauracji są sklepy, markety z żywnością, galerie ulicznych artystów, stoiska z pamiątkami. Z głównego deptaku odchodzą boczne uliczki, przy których stoją większe i mniejsze hotele.

 

Bułgaria. Słynne Złote Piaski

Tanie loty do Bułgarii

Hotele w Bułgarii

Wycieczki do Bułgarii

bułgaria, bezdroża bułgaria, bezdroża

Wydawnictwo Bezdroża

Więcej informacji na temat Bułgarii znajdziesz w przewodniku wydawnictwa Bezdroża pt:

Wybrzeże Bułgarii. W krainie złotych piasków. Wydanie III

Więcej o: