Największe atrakcje Wysp Kanaryjskich. Jak je zwiedzać, aby poznać każdy zakątek?

Wakacje na Wyspach Kanaryjskich? Marzenie! Tylko którą wyspę wybrać, biorąc pod uwagę własne urlopowe upodobania? Oto Kanary w pigułce - krótkie podpowiedzi, które pomogą podjąć trafną decyzję.
Pico de Teide Pico de Teide istock

Największe atrakcje Wysp Kanaryjskich. Jak je zwiedzać, aby poznać każdy zakątek?

Wakacje na Wyspach Kanaryjskich? Marzenie! Tylko którą wyspę wybrać, biorąc pod uwagę własne urlopowe upodobania? Oto Kanary w pigułce - krótkie podpowiedzi, które pomogą podjąć trafną decyzję.

Teneryfa - wakacje na wulkanie Teide

Jedną z ulubionych atrakcji turystów odwiedzających Teneryfę jest masyw wulkaniczny Teide. Stożek wulkanu wraz z jego kraterem o średnicy do 15 km i obwodzie około 40 km stanowi Park Narodowy Teide. Zwiedzanie parku Teide przywodzi na myśl wycieczkę na pustynię - wielkie połacie piasku ze sterczącymi wulkanicznymi skałami to krajobraz wręcz księżycowy.

Turyści przybywają do Teide licznie, ale wytyczonych jest tak wiele ścieżek, że można zażyć tu upragnionej samotności. Park Teide warto zwiedzić podczas pobytu na Teneryfie lub organizując sobie na tę wyspę całodzienny wypad. Dojazd jest niekłopotliwy, poza codziennymi wycieczkami lokalnych biur jeżdżą tu autobusy. Oczywiście najwygodniej dojechać do Teide wypożyczonym samochodem. Wspinać na górę się nie trzeba, kursuje tu kolejka linowa Teleférico del Teide. Kolejka startuje na wysokości 2356 m n.p.m., a stacja końcowa znajduje się na wysokości 3555 m n.p.m. Niestety - wejście na sam szczyt Teide jest ograniczone, aby tu wejść trzeba uzyskać darmowe zezwolenie. Jeśli bardzo nam na tym zależy, należy przed planowaną wyprawą udać się do siedziby zarządu parku mieszczącej się w Santa Cruz de Tenerife.

Po spędzeniu dnia w Teide, warto przejechać do miejscowości Los Gigantes położonej nad brzegiem morza. Miasteczko znane jest dzięki imponującym, sięgającym nawet 800 metrów wysokości klifom znanym pod nazwą Acantilados de los Gigantes. W Los Gigantes można spędzić przyjemny wieczór, spacerując po plaży z czarnego piasku, a następnie wypocząć w jednej z kilku sympatycznych kafejek. Aby w pełni docenić potęgę klifów, warto skusić się na wycieczkę łodzią, która podpływa pod strome ściany.

Zobacz też: Ta wyspa to dużo więcej niż morze i plaża! Oto 10 rzeczy, które musisz zrobić na Teneryfie

Windsurfing w El Medano Windsurfing w El Medano istock

Teneryfa - windsurfing na plażach El Medano

Kolejna miejscowością wartą odwiedzenia na Teneryfie jest El Medano. El Medano leży na południowym wschodzie Teneryfy i znane jest z pięknych plaż oraz wspaniałej pogody przez cały rok. Na El Medano znajdują się dwie największe naturalne plaże na Teneryfie: Playa Grande i Playa Tejita. Rozdziela je wulkaniczne wzniesienie zwane Czerwoną Górą. Ci, którzy wybiorą się na spacer na wzgórze będą mogli podziwiać wspaniałą panoramę wybrzeża. El Medano na miejsce swojego wypoczynku powinni wybrać wszyscy wielbiciele windsurfingu i kitesurfingu - to chyba najlepsze miejsce na Teneryfie do uprawiania tych sportów. Odbywają się tu także zawody międzynarodowe.

Santa Cruz de Tenerife Santa Cruz de Tenerife istock

Teneryfa - w Santa Cruz de Tenerife jak w Sydney

Santa Cruz de Tenerife jest głównym miastem Teneryfy i jedną z dwóch stolic całego archipelagu Wysp Kanaryjskich (druga to Las Palmas na Gran Canarii). Dojedziemy tu kursującymi po wyspie autobusami lub ze zorganizowaną wycieczką lokalną. Jeśli do Santa Cruz de Tenerife wybierzemy się samochodem, nie będziemy mieli żadnego problemu z dotarciem do serca miasta. Duży piętrowy parking dla samochodów znajduje się w porcie - poprowadzą nas do niego licznie rozmieszczone w mieście znaki. Zaraz obok portu rozciąga się deptak, którym przespacerujemy się wzdłuż wybrzeża. Będąc w Santa Cruz de Tenerife trzeba odwiedzić symbol miasta - wybudowane w 2003 roku Auditorio de Tenerife, czyli wspaniałą salę koncertową przypominającą budynek opery w Sydney.

Trochę czasu należy spędzić też na targu Mercado de Africa (dokładnie Mercado de Nuestra Senora de Africa). Jest to malownicza hala targowa w stylu mauretańskim, o różowej fasadzie. Gdy przejdziemy przez bramę wejściową, znajdziemy się w świecie smakołyków. Dwa poziomy straganów z owocami, warzywami, przyprawami i słodyczami zaspokoją wszelkie potrzeby. Potem można wybrać się na zakupy na ulicy handlowej Calle Castillo: znajdziemy tu butiki najlepszych światowych marek, a także popularne sklepy, które nie obciążą kieszeni.

Puerto de la Cruz Puerto de la Cruz istock

Teneryfa - wodne atrakcje w Puerto de la Cruz

Jeśli nie mamy ochoty na długie spacery, należy przedostać się pod miasto, na jedną z ulubionych plaż na Teneryfie - Playa de las Teresitas. Ta piaszczysta plaża, długa na ponad kilometr, została stworzona sztucznie z piasku przywiezionego z Sahary. Na Playa de las Teresitas cień zapewniają przepiękne palmy, a morze jest tu czyste i błękitne. Plaża Playa de las Teresitas jest też jedną z bezpieczniejszych dla dzieci, stoi tu bowiem wielki falochron, który zmniejsza prądy i chroni plażę.

Puerto de la Cruz to także świetne miejsce na spędzenie całego dnia. Znajdziemy tu przede wszystkim wspaniałe baseny z naturalną morską wodą. Szukać ich należy pod nazwą Lido Martianez (lub Lago Martianez). Lido Martianez  to 7 imponujących rozmiarami basenów, bujna tropikalna roślinność, a dla tych, którzy pragną wieczornych rozrywek - klub nocny i kasyno ukryte pod ziemią.

Bliskie spotkania z mieszkańcami wód oblewających Wyspy Kanaryjskie przeżyjemy, odwiedzając Loro Park - gigantyczne oceanarium. W Loro Park zobaczymy delfiny, pingwiny i wiele innych okazów morskiej fauny.

W Puerto de la Cruz znajdziemy także bogato wyposażone Muzeum Archeologiczne, którego zbiory przedstawiają historię Guanczów - ludności zamieszkującej niegdyś wyspę. Znajdziemy tu przedmioty codziennego użytku, opisy tradycji, a także doskonale zachowane mumie.

Wąwóz Masca Wąwóz Masca istock

Teneryfa dla aktywnych - wodne szaleństwa w Siam Parku i trekking w wąwozie Masca

Wiele propozycji spędzenia czasu wolnego Teneryfa szykuje także dla aktywnych. Niezależnie od miejsca pobytu, na pewno znajdziemy wycieczki fakultatywne do opisanych wcześniej miejsc, ale także propozycje rozrywek.

Naprawdę koniecznie powinno się odwiedzić jeden z najdroższych i najatrakcyjniejszych aquaparków w Europie - Siam Park. Siam Park kosztował 52 miliony euro - składa się z wybudowanych w 2008 roku dwudziestu pięciu budynków, które razem tworzą największą światową kolekcję architektury tajskiej poza Tajlandią. Architekt Siam Parku pozwolenie na użycie motywu przewodniego i nazwy parku otrzymał od rodziny królewskiej w Tajlandii.

W Siam Parku są baseny, zjeżdżalnie, restauracje tematyczne, centrum handlowe - wszystko na powierzchni 185 000 metrów kwadratowych. Nie ma czasu na nudę. Szczegółowe ceny biletów znajdziecie na stronie internetowej parku.

Teneryfa dla aktywnych - trekking w wąwozie Masca

Tym, którzy przepadają za długimi spacerami proponujemy trekking w wąwozie Masca. Punkt startowy to  urocza wioska Masca, położona między wzgórzami wulkanicznymi na wysokości około 600 m n.p.m. Trasa trekkingu prowadzi wzdłuż wąwozu i kończy się nad oceanem, u wejścia do wąwozu Masca. Dla tych, którzy wybrali wyprawę tutaj z wycieczką zorganizowaną, przewidziano rejs z plaży pod imponującymi klifami miasteczka Los Gigantes, kończący się w centrum Puerto de la Cruz.

W każdym miasteczku na Teneryfie znajdziemy też oferty spędzenia czasu na kilkugodzinnych lub całodniowych rejsach między wyspami kanaryjskiego archipelagu. Warto urządzić sobie wypad na sąsiednie "dzikie" wyspy: La Gomera i La Palma powitają podróżników spragnionych nie tylko natury, ale także kąpieli słonecznych i sportów wodnych.

Las Palmas, największe miasto Gran Canarii. Prawdopodobnie to z tej kanaryjskiej wyspy kilkaset osób z całego świata rozniosło wirusa małpiej ospy Las Palmas, największe miasto Gran Canarii. Prawdopodobnie to z tej kanaryjskiej wyspy kilkaset osób z całego świata rozniosło wirusa małpiej ospy istock

Gran Canaria - najlepszy klimat na świecie w Las Palmas

Gran Canaria - trzecia co do wielkości wyspa archipelagu Wysp Kanaryjskich to jedno z ulubionych wakacyjnych miejsc na świecie. Nie ma się czemu dziwić - to właśnie na Gran Canarii znajduje się miasto, które uznano za miejsce o najlepszym klimacie na świecie. Mowa oczywiście o Las Palmas, czyli drugiej stolicy Wysp Kanaryjskich.

Las Palmas trzeba odwiedzić koniecznie. Oferuje ono wiele atrakcji, cudowną pogodę i wspaniałe plaże w okolicy. Jedną z dzielnic Las Palmas jest Vegueta, w plątaninie malowniczych uliczek kryjąca architektoniczne skarby. Nad dzielnicą króluje wspaniała gotycka budowla - Catedral de Santa Ana. Powstała na przełomie XV i XVI wieku katedra skrywa 13 kaplic, a różnorodność styli jest tu ogromna. Nie można zrezygnować z wizyty w skarbcu, w którym zgromadzono ogromną kolekcję sztuki sakralnej. Z katedry św. Anny spacerkiem dojdziemy do kościoła Ermita de San Antonio - to tu modlił się Krzysztof Kolumb przed swoją wielką wyprawą. Niedaleko znajduje się także Dom Kolumba, gdzie wielki odkrywca spędził wiele dni w trakcie swojej podróży.

Z Veguety czas przejść do Triany. Jej główna ulica, czyli Casa Mayor, to okazały deptak wyłączony całkowicie z ruchu samochodowego. Można tu spędzić uroczy wieczór w jednej z licznych restauracji serwujących smakowite dania wyspiarskiej kuchni. Siedząc przy stoliku będziemy mogli podziwiać wspaniałą architekturę andaluzyjską, a także... wiktoriańską. T pozostałość po czasach, gdy na Wyspach Kanaryjskich dominowali Anglicy. W Las Palmas znajdą coś dla siebie też wielbiciele muzeów. W Centro Canario de Arte Moderno można obejrzeć imponującą kolekcję dzieł sztuki współczesnej, a w Museo Canario poznać bliżej dawną kulturę Guanczów.

Wieczór miło spędzicie w Parque de Santa Catalina - to centrum życia towarzyskiego w Las Palmas. Po zachodzie słońca ten piękny park ożywa, tłumnie gromadzą się tu miejscowi i turyści - impreza trwa do białego rana. Na zakupy warto wybrać się na Casa Mayor albo na drugą arterię handlową Las Palmas - Avenida de Masa López. Znajdziemy tu masę sklepów luksusowych, a także takich z towarami dostępnymi zwykłemu śmiertelnikowi. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Las Palmas to raj zakupowy - podatek VAT jest tu bardzo niski, a całe Wyspy Kanaryjskie objęte są strefą bezcłową. Okazji znajdziemy tu więc co niemiara. Jeśli mamy ochotę na produkty regionalne, owoce czy afrykańskie rękodzieło - wybierzmy się na bazar Rastro położony obok portu. To wielki pchli targ, którego oferta zaspokoi potrzeby i miłośników pamiątek, i namiętnych zbieraczy osobliwości.

Może zainteresuje cię też: To miejsce nazywane jest Wyspą Wiecznej Wiosny. Czy warto spędzić urlop na Gran Canarii?

Cruz de Tejeda Cruz de Tejeda istock

Gran Canaria - wyspiarski raj dla włóczykijów

Rewelacyjną rozrywką będzie także objazd wokół Gran Canarii. Przemierzymy wyniosłe góry, przez które prowadzą wijące się serpentyny dróg. Spomiędzy zakrętów wyłaniają się śliczne wioski, gdzie warto robić krótkie przystanki i obserwować codzienne życie mieszkańców. Szlak zaprowadzi nas do Cruz de Tejeda - geograficznego centrum Gran Canarii. W okolicy znajduje się kilka punktów widokowych, z których można zobaczyć nie tylko całą wyspę, ale także sylwetkę Teneryfy wyłaniającą się nad horyzontem.

Na Gran Canarii nie sposób ominąć też wspaniałych dolin - szczególną uwagę należy zwrócić na Fatagę, zwaną Doliną Tysiąca Palm. Jeśli na Gran Canarii wypożyczymy samochód, to nie będziemy mieli żadnego problemu z zobaczeniem najpiękniejszych miejsc - drogi są znakomicie oznakowane. Wycieczki fakultatywne także prowadzą najlepszymi szlakami, prezentując to, co wyspa pokazać może najlepszego. Na Gran Canarii znajdziemy też wiele bezdroży, na które warto przejechać się z wyspecjalizowaną ekipą od rozrywek off road. Wyprawa jeepami będzie pełna atrakcji.

Może zainteresuje cię też: Grecja nie kończy się na Krecie i Zakynthos. 12 mniej znanych wysp, o których mogłeś nie wiedzieć

Maspalomas Maspalomas istock

Gran Canaria - wyspiarski raj dla plażowiczów

Plażowicze koniecznie powinni wybrać się na jedną z najpiękniejszych plaż Wysp Kanaryjskich - Las Canteras, która wbrew oczekiwaniom nie leży w dzikim zakątku Gran Canarii, ale w samym sercu Las Palmas. Rząd wulkanicznych skał chroni plażę Las Canteras od wysokich fal, a przybrzeżne wody to raj dla morskich stworzeń. Nie wolno zapomnieć maski i rurki. Plaża posiada miejsce na uprawianie rozmaitych sportów, a piasek zachęca do wylegiwania się tu przez cały dzień.

Dla tych, którzy kochają plażowanie, doskonałym miejscem będzie też Maspalomas położone w południowej części wyspy. Rozciągają się tu przepiękne plaże, a dla tych, którzy chcą odpocząć od piasku, wybudowano ogromny aquapark. Można w nim spędzić nawet kilka dni.

Aktywne poznawanie życia morskiego? Na Gran Canarii jest to oczywiście możliwe. Oferta wycieczek morskich jest bardzo duża - od rejsów katamaranem przez poznawanie dna morskiego w łodziach ze szklanym dnem. Wreszcie - pływanie z delfinami, wielka frajda, którą naprawdę warto sobie zafundować. Na Gran Canarii działa też sporo szkół nurkowania - warto skorzystać z ich bogatej oferty.

Park Narodowy Timanfaya Park Narodowy Timanfaya istock

Lanzarote - piekielny cud przyrody

Lanzarote to prawdziwy cud przyrody. Wyspa została wpisana na Listę UNESCO jako Światowy Rezerwat Bio-sfery. Prawie całą powierzchnię Lanzarote pokrywa zastygła lawa, a ponad 300 wulkanicznych stożków doskonale ukazuje prawdziwy charakter wyspy. Dzika dusza Lanzarote zachęca do bliższego poznania wulkanicznej historii.

Poznawanie Lanzarote najlepiej zacząć od Parku Narodowego Timanfaya, którego teren nazywany jest także Górami Ognia. I to nie bez kozery! To będzie naprawdę piekielna wycieczka. W parku Timanfaya znajdują się najmłodsze wulkany na wyspie Lanzarote, a temperatura kamieni leżących dosłownie kilka centymetrów pod ziemią dochodzi do 100 stopni Celsjusza. Dziesięć metrów niżej ich temperatura wynosi już 600 stopni. Po parku Timanfaya poruszać będziemy się pod opieką przewodników, którzy zapewnią nam ogniste atrakcje, pokazując jak blisko znajduje się piekło. Zobaczymy tu jak wlewana między skały woda natychmiast gotuje się i paruje, zobaczymy także, jak gorąca jest tu ziemia. W parku Timanfaya nawet poważni dorośli bawią się jak dzieci. Jest to niebywała atrakcja i naprawdę nie wolno jej ominąć.

Szlak wulkanów Lanzarote powinien poprowadzić nas na Los Hervideros, czyli Wrzące Wybrzeże. To tutaj masy lawy spotkały się z chłodem morskiej wody, tworząc przedziwne formacje i niesamowite jaskinie, do których można zajrzeć.

Na Lanzarote odwiedźmy też koniecznie rybacką wioskę El Golfo, od której droga poprowadzi nas do prześlicznego jeziora powstałego przez zalanie krateru wulkanicznego - Charco de los Clicos. Co ciekawe - woda w tym jeziorze jest tak słona, że przebija nawet... Morze Martwe.

Zobacz też: Tropikalna propozycja na jesienny i zimowy urlop. Oto miejsca, które musisz zobaczyć na Mauritiusie

Teguise Teguise istock

Lanzarote - trekking, off road, plaże i urokliwe miasteczka

Na Lanzarote nie można ominąć także dwóch miast - Teguise, dawnej stolicy Lanzarote i stolicy obecnej, czyli Arrecife. Pod Teguise znajduje się najstarszy fort na Wyspach Kanaryjskich - Castillo de Santa Barbara. Aby go odwiedzić musimy odbyć spacer na szczyt góry Guanapay, ale nie będzie to wyprawa męcząca. W forcie znajduje się muzeum dokumentujące podróże z Wysp Kanaryjskich do Nowego Świata. Na terenie Teguise można obejrzeć kilka ciekawych, zabytkowych klasztorów - popołudniowa przechadzka to bardzo przyjemny sposób na spędzenie czasu w tym miejscu. Zachęcamy do odwiedzenia Teguise w niedzielę. Co tydzień odbywa się tu bowiem wielki targ, gromadzący masy ludzi. Dostaniemy tu produkty regionalne, świeże owoce, warzywa i ryby - wszystko, czego tylko nasza dusza zapragnie.

Drugie z miast, Arrecife, to największe miasto na Lanzarote, położone we wschodniej części wyspy. Jego nazwa nie zdziwi nikogo, kto spojrzy na tutejsze wybrzeże - arrecife to hiszpańskie słowo oznaczające rafę lub podwodną skałę. I to właśnie znajdziemy tu u brzegów oceanu. Spacer po Arrecife możemy zacząć od Charco de San Ginés - naturalnej laguny połączonej z oceanem wąskim kanałem. Warto zerknąć na urokliwą przystań rybackich łodzi. Wzdłuż laguny biegnie promenada spacerowa, z której możemy podziwiać wzniesiony na jednej z wysepek w pobliżu zamek Castillo de San Gabriel. Poleniuchować w Arrecife można na uroczej plaży Playa del Reducto, wysypanej złotym piaskiem i ze wspaniałym widokiem na archipelag małych wysepek.

Dużą atrakcją na Lanzarote jest Rancho Texas - park rozrywki, gdzie podziwiać można dzikie zwierzęta. Znajdziemy tu także indiańską wioskę - można w niej popływać canoe czy pojeździć na kucyku, dzieciom się spodoba. Dzielni zdobywcy mogą spróbować wydobyć złoto, a najodważniejsi zajrzą na pewno do groty szamana. Ciekawostką są bizony, pancerniki i zwierzęta z różnych regionów świata. Zobaczymy tu także imponujące białe tygrysy.

Na Lanzarote odkryjemy też wspaniałe trasy trekkingowe. Pod okiem doświadczonych piechurów można zdobyć szczyt wulkanu. Niezależnie od tego, gdzie spędzamy nasz urlop, na pewno znajdziemy organizatora takich wycieczek.

Wyspa Lanzarote jest także rajem dla wędkarzy, a kto nie próbował jeszcze tej aktywności, naprawdę powinien zacząć właśnie tutaj. Zapolować można nawet na marliny. Jak i na pozostałych wyspach, na Lanzarote znajdziemy liczne oferty morskich wypraw, warto z nich skorzystać, gdyż wulkaniczny podwodny świat jest szalenie atrakcyjny. Można także pojeździć jeepami - off roadowy objazd całej wyspy Lanzarote to naprawdę rewelacyjna wyprawa!

Corralejo Corralejo istock

Fuerteventura - zjawiskowe plaże i krajobrazy

Fuerteventura ma dwadzieścia dwa miliony lat. Jest najstarszą wyspą archipelagu Wysp Kanaryjskich, a pod względem wielkości zajmuje drugie miejsce. Słynie z przepięknych plaż wysypanych afrykańskim piaskiem. Stąd do Afryki jest niewiele ponad 100 kilometrów, więc piasek niesiony jest prosto z Sahary. Na wybrzeżu Fuerteventury można spotkać głównie amatorów plażowania i windsurfingu - są tu doskonałe warunki do jednego i drugiego.

Fuerteventura oferuje zjawiskowe i różnorodne krajobrazy - w głębi wyspy zobaczymy imponujące góry, na zachodzie przepiękne wybrzeże klifowe, a we wschodniej części najpiękniejsze plaże na Fuerteventurze i najbardziej luksusowe kurorty (takie jak Costa Calma z najdłuższymi plażami na wyspie).

Najbardziej atrakcyjną turystycznie miejscowością Fuerteventury jest Corralejo, największy ośrodek wypoczynkowy na Fuerteventurze. Dziś Corralejo to tętniące życiem miejsce - niegdyś było maleńką i urokliwą wioską rybacką, znajdziemy tu jej ślady. W północnej części kurortu Corralejo odkryjemy stare miasto z portem, po którym warto pospacerować choć przez chwilę. Wbrew oczekiwaniom, stare miasto w Corralejo nie jest szczególnie atrakcyjne, głównym punktem mogącym wzbudzić zainteresowanie jest tu odrestaurowany wiatrak. Dla turystów najatrakcyjniejsza będzie środkowa część miasteczka Corralejo obfitująca w sklepy z pamiątkami, bary i restauracje. To także tutaj znajdziemy kilka piaszczystych plaż, otoczonych skałami wulkanicznymi.

Wielką atrakcją Corralejo jest aquapark Baku Family Park ze zjeżdżalniami i basenami. Jest bardzo popularny i tłumnie odwiedzany, ale mimo tłoku można tu przyjemnie spędzić czas.

Poza miastem czeka na nas Parque Natural de las Dunas, gdzie obejrzymy jedne z najpiękniejszych istniejących na świecie wydm. Znajdują się tutaj bardzo długie, białe piaszczyste plaże, a morze przyjmuje intensywne barwy błękitu, turkusu i zieleni.

Może zainteresuje cię też: Polskie plaże wśród najpiękniejszych na świecie. Jest też kilka innych nieoczywistych miejsc [ZESTAWIENIE]

Mirador Morro Velosa Mirador Morro Velosa istock

Fuerteventura - najpiękniejsze widoki, podwodna eskapada łodzią i pyszne sery

Koniecznie należy wybrać się na wyprawę w środkową część Fuerteventury, a już na pewno do punktu widokowego Mirador Morro Velosa, skąd widać przepiękna panoramę całej wyspy, a przy dobrej pogodzie zobaczymy stąd nawet Lanzarote. Punkt widokowy dysponuje wygodnym parkingiem, jest ładnie zagospodarowany - znajdziemy tu przyjemny ogród, możemy także coś przekąsić w lokalnym barze.

Podczas przejazdu malowniczymi drogami, zwracajmy uwagę na znaki (także te robione ręcznie) z napisami zapowiadającymi agroturystykę. Warto zatrzymać się w takim przybytku, gdyż znajdziemy tu przepyszne i świeże kozie sery. Fuerteventura słynie także z wyrobów z aloesu - najlepsze znajdziemy właśnie u przydrożnych sprzedawców i na ukrytych pośród gór farmach.

Z Fuertevenury wybierzmy się także na oddaloną zaledwie o 6 kilometrów wyspę Lobos. Lobos słynie między innymi z tego, że według danych urzędowych zamieszkuje ją tylko jedna osoba. W rzeczywistości wysepka mieszkańców ma kilku, ale nikt nie mieszka tu na stałe. W tej chwili na Lobos znajduje się rezerwat przyrody. Na wyspę Lobos kursuje prom z Fuerteventury, można tu także przypłynąć wynajętą łódką. Wyspa sprzyja spacerom, można tu także wspiąć się na niewielki wulkan. Rozrywek na Lobos znajdziemy też całkiem sporo. Kilkanaście szlaków trekkingowych sprzyja aktywności, możemy tu także pojeździć jeepami lub quadami.

Jedną z popularnych atrakcji na Fuerteventurze jest także Oasis Park, miejsce łączące ogród zoologiczny i botaniczny. Zobaczymy tu tresowane papugi, pojeździmy na wielbłądach, a dreszcze wzbudzi pokaz aligatorów, węży i lwów morskich. W Oasis Parku można obejrzeć także ciekawe gatunki ptaków drapieżnych. Część botaniczna to wielka frajda dla wszystkich miłośników... kaktusów!

Ciekawą przyjemnością jest rejs łodzią podwodną, którą zejdziemy na głębokość dwudziestu pięciu metrów. W pakiecie dostaniemy nurka, który zwabi w pobliże łodzi najpiękniejsze ryby z okolicy. Łódź tę znajdziemy w porcie Morro Jable (południowa część wyspy).

Miasto San Sebastian na La Gomerze Miasto San Sebastian na La Gomerze istock

La Gomera - dzikość Wysp Kanaryjskich

La Gomera to najdziksza z pozoru wyspa archipelagu Wysp Kanaryjskich, chętnie odwiedzana przez turystów. Niewielu z nich wybiera jednak dłuższy pobyt tutaj, większość przybywa na jednodniową wycieczkę lub decyduje się spędzić na La Gomerze jedną noc.

Najatrakcyjniejszym miejscem La Gomery jest prastary las pochodzący z trzeciorzędu. To teren Parku Narodowego Garajonay. Park Garajonay wpisany jest na Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Park jest uwielbiany przez amatorów turystyki pieszej - znajdziemy tu całe mnóstwo szlaków dla mniej lub bardziej wytrawnych piechurów. Na terenie parku Garajonay zobaczymy drzewa laurowe, mchy i porosty oraz ponad 450 gatunków roślin. W nasłonecznionych miejscach zachwycą nas barwy niewidzianych nigdzie indziej kwiatów.

Na wschodnim wybrzeżu La Gomery znajduje się stolica San Sebastian, która wyrosła tu dzięki Kolumbowi. W mieście pozostały pamiątki po wybitnym odkrywcy.

Miłośnicy plażowania nie bardzo mają na La Gomerze czego szukać, żwirowe plaże nie zachęcają do wypoczynku. Warto jednak tym razem zamiast w leżak zaopatrzyć się w rower. Na wyspie znajdziemy wspaniałe ścieżki rowerowe, trzeba tylko uważać na ich oznakowania - niektóre wymagają naprawdę wielkich umiejętności.

La Gomera jest mało rozwinięta turystycznie, ale dzięki temu zostało zachowane jej dzikie piękno. Na La Gomerze najlepiej jest spędzać czas na eksplorowaniu wszystkich naturalnych uroków tej niezwykłej wyspy.

Zobacz też: 5 niesamowitych miejsc w Hiszpanii. Są jak ze snu, ale istnieją naprawdę

Więcej o: