Takie są Wyspy Kanaryjskie!

Mają wspólną nazwę, ale każda jest inna. Wyspy Kanaryjskie kuszą podróżników swą różnorodnością, wspaniałą pogodą i pięknymi plażami. Zdradzamy kilka sekretów tego wspaniałego archipelagu - może zachęcą do tego, by właśnie na Kanarach spędzić tegoroczny urlop. Naprawdę warto.
las palmas, wyspy kanaryjskie, grand canaria las palmas, wyspy kanaryjskie, grand canaria Fot. Shutterstock

Wyspy Kanaryjskie. Trzynaście wysp, dwie stolice

Archipelag Wysp Kanaryjskich zajmuje ogółem powierzchnię ponad siedmiu tysięcy kilometrów kwadratowych, a przestrzeń ta dzieli się na trzynaście wysp. Siedem spośród Wysp Kanaryjskich to tak zwane wyspy główne: Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Gomera, La Palma i El Hierro. Trzy ostatnie nie są zbyt popularne wśród turystów, choć zapaleni i doświadczeni rowerzyści doskonale znają znakomite, acz wymagające trasy wysp La Gomera i La Palma.

Pozostałe wyspy archipelagu Wysp Kanaryjskich to Alegranza, Graciosa, Montańa Clara, Lobos, Roque del Este i Roque del Oeste. Turyści interesują się nimi rzadko, z wielką szkodą dla siebie. Na mniejszych wyspach nikt nie mieszka, część zaludnia się jedynie w sezonie letnim. Wyspy oferują możliwość noclegu, czasem właściciele nielicznych tu posesji wynajmują je turystom, jednak trzeba wiedzieć, że oferta jest raczej skromna. Alegranza, Graciosa, Montańa Clara, Lobos, Roque del Este i Roque del Oeste oferują za to niesamowite widoki. Będąc na Wyspach Kanaryjskich bezwarunkowo należy odwiedzić mniejsze wyspy, krajobrazy są tu wyjątkowo malownicze, a jeśli pragniemy zażyć nieco samotności - tu z pewnością się to uda.

Świetnym sposobem na odwiedzenie wysp jest wypożyczenie motorówki, niestety wymaga to stosownych uprawnień. Na szczęście lokalne biura proponują wiele możliwości odwiedzenia mniej znanych zakątków Wysp Kanaryjskich. Co ciekawe, to nie małe kanaryjskie wysepki, lecz Teneryfa, najbardziej popularna spośród Wysp Kanaryjskich, jest chyba najmniej zbadana. Teneryfa wciąż kryje wiele miejsc niedostępnych i nietkniętych ludzką stopą. A poza tętniącymi życiem kurortami wybrzeża, znajdziemy na Teneryfie wiele malowniczych i staroświeckich miasteczek i wiosek.

Archipelag Wysp Kanaryjskich należy do Hiszpanii, choć często zakłada się, że Wyspy Kanaryjskie są oddzielnym państwem. A choć nie są, to oczywiście mają stolicę, a nawet... dwie. Archpelag jest podzielony na dwie prowincje - wschodnią i zachodnią. Stolice to Las Palmas na Grand Canarii (prowincja wschodnia) i Santa Cruz na Teneryfie (prowincja zachodnia).

Poruszanie się po Wyspach Kanaryjskich przypomina wędrówkę po całym świecie w pigułce. Choć leżą tak blisko siebie, wcale nie są podobne. Jedyne co je łączy, to ciepłe i błękitne morze oraz wspaniałe plaże.

Wyspy Kanaryjskie Teneryfa,Teneryfa temperatura Wyspy Kanaryjskie Teneryfa,Teneryfa temperatura Teneryfa temperatura/Fot. Shutterstock

Wyspy Kanaryjskie. O co chodzi z kanarkami?

Wielu turystów przybywających na Wyspy Kanaryjskie liczy na podglądanie kanarków, urokliwych żółtych ptaszków, od których Wyspy Kanaryjskie wzięły ponoć swoją nazwę. Owszem, kanarki można tu zobaczyć, choć mniej ich dzisiaj niż kiedyś, ale błędem jest myślenie, że to one są odpowiedzialne za nazwę archipelagu.

Nazwa  Wysp Kanaryjskich pochodzi nie od ptaszków, a od psów. Canis to łacińskie słowo oznaczające właśnie psa. Skąd legenda? Teorii jest kilka. Pierwsza głosi, że psy były w rzeczywistości "psami morskimi" (dziś wiemy, że chodziło o mniszki śródziemnomorskie, gatunek fokowatych, aktualnie zagrożony wyginięciem), które budziły szacunek mieszkańców wysp. Druga historia mówi, iż na wyspach grasowały już w czasach starożytnych masy wygłodzonych i drapieżnych psów, budząc grozę osiedlającej się tu ludności. Istnieje też teoria mówiąca, iż pierwsi przybysze (dokładnie Grecy) nadali archipelagowi nazwę Wysp Szczęśliwych, a powróciwszy stąd, szeroko rozpowiadali, iż mieszkańcy wysp tułowia mają ludzkie, ale głowy psie.

Fragment pieskiej historii posiada swoją kontynuację - na przełomie XVI i XVII wieku na Wyspach Kanaryjskich wyhodowano nową psią rasę, łącząc dwa żyjące tu gatunki: Bardino i Majorero. Rasy odznaczały się olbrzymią siłą, a także wysokim poziomem inteligencji. Początkowo miejscowi używali ich do wypasu bydła, potem rozpoczęli także tradycję psich walk zwanych pechadas. Zgodnie z popularnym nurtem, w XX wieku psich walk zakazano i rasa zaczęła wymierać, jednak zainteresowano się nią ponownie w latach 70. Udało się odnaleźć ostatnie żyjące okazy i na skutek wysiłku naukowców do grona naszych pupili dołączyła rasa Perro de Presa Canario. Kanarki natomiast nazywają się właśnie tak, gdyż to na Wyspach Kanaryjskich zostały po raz pierwszy zauważone.

Żółw Żółw Fot. Shutterstock

Wyspy Kanaryjskie - wyspy osobliwości

Niewielu turystów o tym wie, niewielu też ma szczęście się dowiedzieć - na Wyspach Kanaryjskich można spotkać jeszcze niekiedy bardzo rzadki gatunek żółwia o nazwie Karetta. Są to jedyne żółwie morskie rozmnażające się w Morzu Śródziemnym. Turyści podróżujący po Europie mogą pamiętać je z greckiej wyspy Zakynthos, tutaj także znajdują się ich siedliska.

Warto skorzystać z możliwości poobserwowania tych zwierząt - czasem trafić można na wycieczkę, która pozwoli je z daleka podglądać. A jest na co patrzeć - żółw Karetta może osiągnąć wielkość 1,2 metra długości i 100 kg wagi. W okresie składania przez żółwie jaj (czerwiec/sierpień) niektóre plaże mogą być zamknięte. Jeśli samice wybiorą sobie konkretne miejsce - będzie ono chronione. Nie polecamy łamać zakazów wstępów na plaże zasiedlone przez żółwie - grzywny są bardzo, bardzo wysokie.

Jeśli w trakcie spacerowania po wyspach archipelagu Wysp Kanaryjskich, czy to miasteczkach, czy wsiach, natkniecie się przypadkiem na mężczyznę okrytego koźlą skórą, mamroczącego coś pod nosem i niosącego dziwne przedmioty - nie myślcie, że to lokalny wariat. Raczej usiądźcie spokojnie w pobliżu i czekajcie na intrygujący rytuał. Na Wyspach Kanaryjskich żywa jest nadal pamięć o Guanczach, dawnej ludności zamieszkującej te tereny. Kapłani Guanczów odprawiali magiczne rytuały, aby błagać bogów o pomyślność czy po prostu sprowadzić deszcz. Nieliczni wyznawcy dawnej wiary nadal zamieszkują Wyspy Kanaryjskie, a taki rytuał to wspaniały spektakl. Warto się nim zainteresować.

wyspy kanaryjskie, palma, basen wyspy kanaryjskie, palma, basen Fot. Shutterstock

Wyspy Kanaryjskie. Afryka czy Europa? Po klimacie nie rozpoznasz

Jak wiadomo, Wyspy Kanaryjskie należą do Hiszpanii, teoretycznie więc są jak najbardziej europejskie. Geograficznie bliższa jest im jednak Afryka, co oczywiście nie pozostaje bez wpływu na tutejszy klimat. A jest on cudowny - pobytem na Wyspach Kanaryjskich można się cieszyć o każdej porze roku.

Klimat Wysp Kanaryjskich jest oceaniczno-subtropikalny: temperatura umiarkowana, opady pojawiają się najczęściej w wysokich partiach niektórych wysp, ale nie są zbyt częste. Na wschodnich wyspach klimat jest wręcz suchy, na pewno taki będzie na Lanzarote czy Fuerteventurze. Temperatury wody i powietrza na Wyspach Kanaryjskich przez cały rok jest podobna: zimą jest to około 18 stopni Celsjusza, latem około 24. W miesiącach letnich oczywiście zdarzają się upały, ale wyspiarski charakter Wysp Kanaryjskich sprawia, iż nie są one mocno odczuwalne.

Właśnie za sprawą swojego dogodnego klimatu Wyspy Kanaryjskie uważane są za doskonałe miejsce na wakacje z dziećmi. "Kanary" często porównuje się z Wyspą Wiecznej Wiosny, czyli należącą do Portugalii Maderą.

Ci, którym marzą się aktywności trekkingowe i rowerowe powinni zdecydowanie wybierać północne części większości popularnych wysp. Plażowicze najpiękniejsze plaże znajdą na południu.

Madryt, kuchnia hiszpańska Madryt, kuchnia hiszpańska Fot. Shutterstock

Wyspy Kanaryjskie - raj smakosza

O kuchni na Wyspach Kanaryjskich w zasadzie nie trzeba wiele mówić, wystarczy wspomnieć, że jesteśmy przecież w Hiszpanii. Pewne różnice są jednak wyraźnie zauważalne, nie mówiąc o istnieniu co najmniej kilku lokalnych przysmakach, których koniecznie trzeba spróbować.

Kuchnia na Wyspach Kanaryjskich to naprawdę niesamowite bogactwo smaków. Naturalnie znajdziemy tu wspaniałe i różnorodne dania ze świeżych ryb i owoców morza, ale także cudowne sosy i zupy, przy sporządzaniu których wykorzystuje się najrozmaitsze zestawy świeżych ziół i przypraw.

Polscy turyści na Wyspach Kanaryjskich na pewno będą mieli powód do zadowolenia - w tej kuchni ziemniaki są równie popularnym dodatkiem obiadowym jak u nas, ale ilość wariantów podawania ziemniaków jest niezliczona. Z Wysp Kanaryjskich przywieziemy więc na pewno masę przepisów i pomysłów, bo niezależnie od tego, ile czasu tu spędzimy, tutejsze ziemniaczki nie zdołają nam się znudzić.

Warto zapamiętać także przepis na Mojo - specjalny sos, składający się z bardzo dużej ilości czosnku, kolendry, tymianku, czerwonej papryki i oliwy oraz kilku innych przypraw. Wariacji mojo jest mnóstwo, a podać można go prawie do wszystkiego. W zależności od fantazji kucharza mojo zmienia smak i kolory.

Inne danie regionalne to ropa vieja, co dosłownie oznacza... "stare ubranie". Niech nie odstraszy nas jednak nazwa - to bardzo smaczne danie składające się z mięsa kurczęcia, wołowiny, ziemniaków i ciecierzycy. Odpowiednio przyprawione zachwyci każde podniebienie.

Smakołyki Wysp Kanaryjskich należy obowiązkowo popić pysznymi napojami. Wielce popularna i naprawdę pyszna jest znana nam Sangria, czyli poncz z wina i rumu z dodatkiem soczystych owoców. Warto skosztować także mieszanki wina i lemoniady - w karcie napojów znajdziemy ją pod nazwą tinto de verano.

Wyspy Kanaryjskie to także raj dla miłośników bananów - banany rosnące na archipelagu uważa się za najsłodsze i najlepsze na świecie. Poza bananami na kanaryjskich straganach znajdziemy soczyste mango, ananasy, brzoskwinie i cała masę innych owoców, a także pyszne i świeże warzywa. Nie pójść na tutejszy targ to grzech!

wyspy kanaryjskie, teneryfa, teide, wulkan wyspy kanaryjskie, teneryfa, teide, wulkan Fot. Shutterstock

Wyspy Kanaryjskie. Dużo raju, trochę piekła

Wyspy Kanaryjskie kojarzą nam się z rajem, ale znajdziemy tu także przedsionek piekła. Teneryfa jest wyspą wulkaniczną, na której znajduje się masyw wulkaniczny Teide o szczycie Pico del Teide na wysokości 3 718 m n.p.m. Wysokość Pico del Teide liczona od morskiego dna wynosi aż 7 500 metrów. Stożek wulkanu wraz z jego kraterem o średnicy do 15 km i obwodzie około 40 km tworzy Park Narodowy Teide. Teide była świętą górą Guanczów i siedzibą ich bogów. Czasem można tu spotkać wcześniej wspomnianych kapłanów.

Park Narodowy Teide warto zwiedzić podczas stacjonarnego pobytu na Teneryfie lub organizując sobie na tę wyspę całodzienny wypad. Dojazd jest niekłopotliwy, poza codziennymi wycieczkami lokalnych biur jeżdżą tu też autobusy (ostatnio raz dziennie), a bardzo wygodnie można dojechać do Teide wypożyczonym samochodem. Wspinać na górę się nie trzeba, kursuje tu kolejka linowa Teleférico del Teide. Kolejka startuje na wysokości 2356 m n.p.m., a stacja końcowa znajduje się na wysokości 3555 m n.p.m. Niestety - wejście na sam szczyt Teide jest ograniczone, aby tu wejść trzeba uzyskać darmowe zezwolenie. Jeśli bardzo nam na tym zależy, należy przed planowaną wyprawą udać się do siedziby zarządu parku mieszczącej się w Santa Cruz de Tenerife.

Wypad do parku Teide nie musi wcale być jednodniową wycieczką - na miejscu znajdziemy schronisko oraz porządny hotel. Wulkan nadal jest czynny, ale bać się nie trzeba (choć ostatnia erupcja miała miejsce w 1909 roku).

park wodny, wyspy kanaryjskie park wodny, wyspy kanaryjskie Fot. Shutterstock

Wyspy Kanaryjskie. Wow, to jest aquapark!

Kosztował 52 miliony euro i nikt nie martwi się, że to się nie zwróci. O czym mowa? O jednaj z największych rodzinnych (i nie tylko) atrakcji na Teneryfie. Atrakcji, którą ciężko porównać do czegokolwiek w Europie. Jest to park wodny SIAM PARK, do którego codziennie przybywają tłumy.

Kompleks SIAM PARK składa się z wybudowanych w 2008 roku dwudziestu pięciu budynków, które razem tworzą największe światowe skupisko architektury tajskiej poza Tajlandią. Architekt kompleksu pozwolenie na użycie motywu przewodniego i nazwy parku otrzymał od samej rodziny królewskiej w Tajlandii, a park otworzyła tajska księżniczka, Maha Chakri Sirindhorn.

Mnogość atrakcji w aquaparku SIAM PARK zapiera dech w piersiach: baseny, zjeżdżalnie, restauracje tematyczne, centrum handlowe - wszystko to na powierzchni 185 000 metrów kwadratowych. Tutaj nikt nie będzie się nudził.

Wstęp do parku kosztuje dorosłych 32 Euro, bilety dla dzieci (do jedenastego roku życia) kosztują 21 Euro. Można kupić też bilety kombinowane - zawierające bilety na dojazd do Parku lub łączące wejście do Siam Park z wstępem do mieszczącego się w Puerto de la Cruz wielkiego parku oceanicznego Loro Park.

wyspy kanaryjskie, puerto de la cruz, teneryfa, baseny termalne wyspy kanaryjskie, puerto de la cruz, teneryfa, baseny termalne Fot. Shutterstock

Wyspy Kanaryjskie. Teneryfa - relaks w basenach i wśród delfinów

W Puerto de la Cruz na Teneryfie znajdują się wspaniałe baseny z naturalną morską wodą, zaprojektowane przez znanego architekta Cesara Manrique. Szukać ich należy pod nazwą Lido Martianez - to 7 imponujących rozmiarami basenów, bujna tropikalna roślinność, a dla tych, którzy pragną wieczornych rozrywek - klub nocny i kasyno ukryte pod ziemią.

W tym samym mieście, Puerto de la Cruz, możemy poznać wiele gatunków zwierząt, odwiedzając Loro Park - gigantyczne oceanarium. W Loro Park zobaczymy delfiny, pingwiny i wiele innych okazów morskiej fauny.

Obydwa parki w Puerto de la Cruz na Teneryfie przyciągają tłumy turystów, ale są doskonałą alternatywą dla tych, którzy nie przepadają za wulkanicznymi plażami pełnymi kamieni i czarnego piasku.

Fuerteventura, Wyspy Kanaryjskie Fuerteventura, Wyspy Kanaryjskie Fot. Shutterstock

Wyspy Kanaryjskie - wszystko cudownie, ale jak tu dotrzeć?

Odpowiedź na to pytanie powinna być tylko jedna - samolotem. Przelot na Wyspy Kanaryjskie z Polski trwa około pięciu godzin, a ceny potrafią być bardzo zróżnicowane.

Średni koszt kupionego ze sporym wyprzedzeniem biletu w dwie strony zamknie się prawdopodobnie w 2 000 PLN, ale warto poszperać w poszukiwaniu promocji. Promocje lotów na Wyspy Kanaryjskie zdarzają się często i powalają kupić bilet już za 500 PLN. Jednak w takiej cenie dostaniemy go tylko na dobrych kilka miesięcy przed planowanym urlopem.

Co więc zrobić, gdy urlopu na Wyspach Kanaryjskich nie możemy zaplanować wcześniej, a nie chcemy przepłacać? Przede wszystkim sprawdźmy, jakie biura podróży organizują wczasy na Wyspach Kanaryjskich. Może się okazać, że warto skontaktować się z wybranym biurem na miesiąc przed oferowaną datą wylotu i zapytać o wolne miejsce w samolocie charterowym. Niewiele osób wie, że dostępność takich miejsc to całkiem prawdopodobna opcja. Jeśli biuro podróży wypuszcza charter na wyspy, na pewno chętnie sprzeda wolne miejsca - to opcja bardzo dobra, jeśli od wyjazdu dzieli nas niedużo czasu - im bliżej terminu wylotu, tym atrakcyjniejszą cenę można wynegocjować. Bardzo tanie loty na Wyspy Kanaryjskie można kupić na lotnisku w Berlinie, ale wymaga to czasu i cierpliwości - to świetna opcja dla dysponujących czasem backpackerów.

Jeśli dysponujemy bardzo długim urlopem, możemy skusić się także na morski rejs na Wyspy Kanaryjskie. Taki rejs trwa kilka dni i choć statki są luksusowe, to nie każdy lubi w ten sposób spędzać czas. Wyspy Kanaryjskie można opłynąć lub z jednego z kilku europejskich portów wykupić rejs do wybranego miasta na Kanarach. Jest to jednak przyjemność bardzo luksusowa, a tym samym droga. Na pewno taniej wybrać samolot.

Jeśli chodzi o poruszanie się na Wyspach Kanaryjskich - warto wypożyczyć samochód, poza szczytem sezonu urlopowego ceny mogą być naprawdę bardzo okazyjne. Osoby z odpowiednimi uprawnieniami powinny skusić się na wynajem motorówki lub jachtu żaglowego. Widoki są wspaniałe, a wolność wyboru gwarantowana.

Każda z większych wysp w archipelagu Wysp Kanaryjskichj posiada także dobrze zorganizowana komunikację międzymiastową.

Miłej podróży!

Więcej o: