TOP 25. Najlepsze miejsca na wakacje 2011 na świecie

Delikatny odwrót od Azji, rosnąca popularność europejskich miast, mocna reprezentacja nowych cudów świata i niespodzianka na pierwszym miejscu... Użytkownicy największego serwisu podróżniczego na świecie TripAdvisor.com stworzyli listę miejsc, które tego lata będą zdecydowanie najgorętsze. Jeśli jesteście ciekawi, na co w 2011 roku skierowane są oczy podróżników z całego świata - zapraszamy do oglądania, czytania i dyskusji!
ZOBACZ TAKŻE:
Najlepsze miejsca na wakacje 2011 w Europie
Las Vegas, USA Las Vegas, USA Shutterstock

Miejsce 25: Las Vegas, Nevada, USA

W tym rankingu na pewno głosowało wielu Amerykanów... Las Vegas nie jest raczej wakacyjnym hitem wśród polskich turystów, ale na całym świecie ma wielu zagorzałych wielbicieli (niekoniecznie wśród hazardzistów). Las Vegas ma kilka przydomków: Miasto Grzechu (czyli "Sin City"), Miasto Drugiej Szansy, stolica hazardu i szybkich ślubów. Trip Advisor reklamuje Las Vegas krótko: nie ma drugiego takiego miejsca na świecie. Bez względu na to, czy lubi się dźwięk automatów do gry w jednorękiego bandytę, blichtr kolorowych świateł i nieco kiczowatego luksusu - akurat z tą rekomendacją trudno się nie zgodzić.

Polecamy:

Las Vegas - powiedz "TAK!"

Cały świat w Las Vegas

Zaplanuj wakacje w Las Vegas:

Hotele w Las Vegas

Azja Petra, Jordania.
Petra w południowo-zachodniej Jordanii to skalne miasto pełne świątyń i grobowców. Te imponujące obiekty wykuli w miękkich skałach piaskowca Nabatejczycy ok. 2 tys. lat temu. Wiele z nich powstało w ścianach urwisk. Liczba zabytków sięga niespełna tysiąca. Petra to jeden z nowych siedmiu cudów świata. Azja Petra, Jordania. Petra w południowo-zachodniej Jordanii to skalne miasto pełne świątyń i grobowców. Te imponujące obiekty wykuli w miękkich skałach piaskowca Nabatejczycy ok. 2 tys. lat temu. Wiele z nich powstało w ścianach urwisk. Liczba zabytków sięga niespełna tysiąca. Petra to jeden z nowych siedmiu cudów świata. Shutterstock

Miejsce 24: Petra / Wadi Musa, Jordania

Jordańska Petra uchodzi za jeden z 7 cudów nowożytnego świata, jest też wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jeśli potrzeba lepszej rekomendacji, wyobraźcie sobie długi na kilkaset metrów, wąziutki przesmyk, który prowadzi prosto do otoczonej przez różowawe skały doliny, kryjącej jedno z najpiękniejszych skalnych miast świata - to właśnie Petra, czyli po grecku skała. Skalne miasto wykuli Nabatejczycy, w pewnym okresie Petra stanowiła prawdziwą metropolię - zamieszkiwało ją 40 tys. ludzi, co na tamte czasy i wielkość obszaru było liczbą wręcz niebotyczną. Historia Petry jest trudna i fascynująca, a samo miejsce zapiera dech w piersiach - niestety nie ma tu co liczyć na chwilę samotności. Przy dobrej organizacji i szybkim tempie największe skarby Petry (2000-letni skarbiec, wąwóz Siq gorge, Górskie Miejsce Ofiarne itd.) można zobaczyć w jeden dzień - zwiedzać można na koniu, ośle, bryczką lub pieszo. Kto zechce zostać na noc, czeka go drogi nocleg w leżącym u stóp Petry, żyjącym wyłącznie z turystów, miasteczku Wadi Musa.

Cała Jordania jest krajem niewielkim, przyjaznym dla podróżników i łatwym do podróżowania (niestety dość drogim). Oferuje wiele ciekawych miejsc, ale jeśli można zobaczyć tylko jedno z nich, koniecznie powinna to być Petra.

Polecamy:

Jordania. Na ziemi Beduinów

Jordania. Tu gdzie przemawia piękno Antyku

Zaplanuj wakacje w Jordanii:

Hotele w Jordanii

San Francisco, USA San Francisco, USA Shutterstock

Miejsce 23: San Francisco, Kalifornia, USA

If you're going to San Francisco... przygotuj się na mgłę, dużo mgły. San Francisco leży w zatoce nad Oceanem Spokojnym - lokalizacja piękna, ale niebezpieczna, bo z tego powodu miasto nawiedziło kilka spektakularnych trzęsień ziemi. Będąc w San Francisco koniecznie trzeba pstryknąć zdjęcie mostowi Golden Gate, przejechać się tramwajem i zjeść kolację w dzielnicy Chinatown - to wiadomo. Więcej przeczytacie tutaj:

San Francisco - to trzeba poczuć!

Co kryje mgła San Francisco?

Zaplanuj wakacje w San Francisco:

Hotele w San Francisco

Wielki Kajman, Karaiby - plaża na wyspie Wielki Kajman, Karaiby - plaża na wyspie Shutterstock

Miejsce 22: Wielki Kajman, Karaiby

Przyznajemy, że kiedy pierwszy raz zobaczyliśmy tę pozycję rankingu, mieliśmy pewne wątpliwości, gdzie to jest... Dziś już wiemy, że Wielki Kajman leży na Morzu Karaibskim i po obejrzeniu kilku zdjęć bardzo chcemy tam pojechać. By na turystycznym Wielkim Kajmanie znaleźć ciche miejsce dla siebie, należy kierować się ku mierzei Stingray City. Wielki Kajman słynie też ze swojej oferty masaży i zabiegów odnowy biologicznej. Ach...

Zobacz koniecznie:

Najpiękniejsze plaże świata

Najpiękniejsze plaże świata - ranking 2011

Najpiękniejsze plaże Europy - ranking 2011

Najpiękniejsze polskie plaże - zagłosuj i wybierz!

Florencja, katedra Santa Maria del Fiore Florencja, katedra Santa Maria del Fiore Shutterstock

Miejsce 21: Florencja, Włochy

Zapowiada się dobry rok dla włoskiej Florencji - w zestawieniu światowych hitów na lato 2011 jest na miejscu 21., a w podobnym rankingu najatrakcyjniejszych miejsc w Europie aż na miejscu 8.! Wielu twierdzi, że z urodą i historią Florencji może konkurować tylko kilka miast na świecie. Kto ma wizytę we Florencji już za sobą, pewnie w tej chwili marzy o lodach gruszkowych jedzonych w pobliżu Mostu Złotników. Kto jeszcze nie widział florenckich zabytków i zachodów słońca nad rzeką Arno, kto nie upijał się winem z regionu Chianti, ten najlepsze ma przed sobą!

Przeczytaj o Florencji:

Florencja w 48 godzin

Florencja wśród 10 najpiękniejszych miejsc we Włoszech

Miasto Marzeń: Florencja

Zaplanuj wakacje we Florencji:

Hotele we Florencji

Sankt Petersburg, Rosja Sankt Petersburg, Rosja Shutterstock

Miejsce 20: Sankt Petersburg, Rosja

Sankt Petersburg, drugie co do wielkości miasto Rosji i jej kulturalną stolicę, najlepiej odwiedzać właśnie teraz - od początku czerwca do połowy lipca. Właśnie w tym okresie w Petersburgu można zobaczyć słynne białe noce - pod wieczór światło robi się dziwnie niebieskawe. Są jednak tacy, którzy twierdzą, że mimo wszystko Petersburg najpiękniejszy jest zimą - gdy kanały, bezowo-tortowy Ermitaż i cebulaste kopuły cerkwi lśnią w migoczącym mroźnym powietrzu.

Z Warszawy do Petersburga kursuje bezpośredni pociąg (podróż trwa ok. 24 godzin i jest atrakcją samą w sobie). Miasto nie jest tanie, ale na pewno warte swojej ceny - Ermitaż, Sobór Kazański i Pałac Zimowy to tylko początek długiej listy pięknych miejsc do zobaczenia.

Przeczytaj o Petersburgu:

Moskwa czy Sankt Petersburg?

Sankt Petersburg: cuda nad Newą

Petersburg - GALERIA ZDJĘĆ

Zaplanuj wakacje w Petersburgu:

Hotele w Petersburgu

Miejsce 15. Honolulu, Hawaje. Hawaje to setki wspaniały plaż. Szczególnie ciekawe można znaleźć w Honolulu - stolicy Hawajów leżącej na wyspie Oahu, na Pacyfiku. Waikiki Beach słynie ze złocistego piasku, turkusowej wody oraz otaczających ją pięciogwiazdkowych hoteli i restauracji. Bajecznie ciepłe i czyste wody oceanu, a także dobre fale sprawiają, że plaża Waikiki to miejsce uwielbiane przez surferów. Honolulu to najsłynniejsze miejsce do uprawiania surfingu. Najpiękniejsze plaże w Honolulu to Hanauma Bay Nature Preserve, Ala Moana Beach Park, Sans Souci Beach Park, Waikiki Beach. Miejsce 15. Honolulu, Hawaje. Hawaje to setki wspaniały plaż. Szczególnie ciekawe można znaleźć w Honolulu - stolicy Hawajów leżącej na wyspie Oahu, na Pacyfiku. Waikiki Beach słynie ze złocistego piasku, turkusowej wody oraz otaczających ją pięciogwiazdkowych hoteli i restauracji. Bajecznie ciepłe i czyste wody oceanu, a także dobre fale sprawiają, że plaża Waikiki to miejsce uwielbiane przez surferów. Honolulu to najsłynniejsze miejsce do uprawiania surfingu. Najpiękniejsze plaże w Honolulu to Hanauma Bay Nature Preserve, Ala Moana Beach Park, Sans Souci Beach Park, Waikiki Beach. Najpiękniejsze plaże świata/Fot. Shutterstock

Miejsce 19: Honolulu, Hawaje

Jeśli postanowicie skorzystać z rekomendacji Trip Advisora i wybrać się na tegoroczne wakacje do San Francisco, to już tylko rzut beretem dzieli was od stolicy Hawajów.

Honolulu, bo o nim mowa, to nowoczesne i wcale niemałe miasto z licznymi wieżowcami i rozbudowaną infrastrukturą. Kto jednak o tym myśli, mając w wyobraźni turkusową falę i złotą plażę Waikiki? Honolulu to światowa stolica surferów (świetny sprzęt i dobrego instruktora można tu bez problemu znaleźć na plaży), ale wielbiciele innych wodnych aktywności (jak żeglowanie, pływanie, snorkeling, kajaki itp.) również odnajdą w Honolulu istny raj na ziemi.

Przeczytaj o Hawajach:

Hawaje - rajskie wyspy w kolorach tęczy

Honolulu - samotna metropolia

Zaplanuj wakacje na Hawajach:

Hotele na Hawajach

Ko Phi Phi Don, Tajlandia Ko Phi Phi Don, Tajlandia Shutterstock

Miejsce 18: Ko Phi Phi Don, Tajlandia

Ko Phi Phi Don uchodzi za jedną z najpiękniejszych wysp w całej Tajlandii: dwie wystające z turkusowej wody wapienne skały, połączone wąskim przesmykiem z piaszczystymi plażami po obydwu stronach, o każdej porze roku przyciągają tysiące turystów. Phi - powiedzą niedowiarkowie? Cóż, i tak, i nie. Jeszcze do niedawna Ko Phi Phi Don kusiła przede wszystkim dziką, nieokiełznaną przyrodą. Szybko jednak dostrzeżono potencjał wyspy - dziś Ko Phi Phi Don to najgłośniejsza, najbardziej imprezowa i najsłynniejsza wyspa Tajlandii (obok Phuket i Koh Pha Ngan). Nie dla wszystkich to zaleta, więc na pocieszenie: w sezonie na Ko Phi Phi Don wciąż jest hucznie, ale o połowę taniej. Można więc za niezłą cenę pouczyć się nurkowania lub wspinaczki skałkowej w naprawdę pięknych okolicznościach przyrody. Imprezowiczów nie przekonujemy ? będziecie zachwyceni.

Przeczytaj o Tajlandii:

Tajlandia - ko znaczy wyspa

Tajlandia przyciąga

Trójkąt Azjatycki. Tajlandia, Kambodża i Malezja z dzieckiem

Zaplanuj wakacje w Tajlandii:

Hotele w Tajlandii

Buenos Aires, Argetyna Buenos Aires, Argetyna Shutterstock

Miejsce 17: Buenos Aires, Argetyna

Boskie Buenos wciąż boskie - w zestawieniu najlepszych miejsc na wakacje 2011 pozycja 17. Buenos Aires to po hiszpańsku "pomyślne wiatry". Ładnie, prawda? W Buenos ładne są też sukienki tancerek tanga, ładne są romantyczne uliczki (spacerując nimi czasem trudno uwierzyć, że Buenos Aires jest jedną z największych metropolii świata), ładna jest architektura. W Buenos Aires koniecznie trzeba odwiedzić robotniczą dzielnicę El Boca z wielokolorowymi domkami, zobaczyć uliczny pokaz tanga, przejść się mostem Puerto Madero i pełną sklepików (i turystów) uliczką Florida. Trzeba zjeść najlepszy na świecie argentyński stek i rogalika Medialunas popitego cafe cortado (kawą z mlekiem). Sabroso!

Przeczytaj o Buenos Aires i Argentynie:

Podróże marzeń: Argentyna i boskie Buenos

Buenos Aires - życie w rytmie tanga

Zaplanuj wakacje w Buenos Aires:

Hotele w Buenos Aires

Wenecja, Włochy Wenecja, Włochy Shutterstock

Miejsce 16: Wenecja, Włochy

Tej Pani nikomu nie trzeba przedstawiać - Wenecja musi się znaleźć w każdym zestawieniu najpiękniejszych. Ale ma ku temu wszelkie podstawy! Malkontenci twierdzą, że Wenecja to tylko przereklamowany (cytujemy, choć z trudem przechodzi nam to przez palce) "śmierdzący ściek". Naszym zdaniem Wenecja jest cudowna w każdej spędzonej tu minucie. Owszem, tabuny turystów ciągnące jej ulicami (i kanałami) w sezonie letnim potrafią doprowadzić do szału każdego. Dlatego Wenecję rezerwujcie na październik, gdy aqua alta dopiero się zbliża, a wrzeszczące, płochliwe tłumy szybko oddalają.

Przeczytaj o Wenecji:

Wenecja. Spacer po magicznym mieście

Wenecja. Wyspa Burano uwodzi kolorami

Wenecja. Cuchnący ściek czy mekka zakochanych?

Zaplanuj wakacje w Wenecji:

Hotele w Wenecji

Praga, Republika Czeska Praga, Republika Czeska Shutterstock

Miejsce 15: Praga, Republika Czeska

Naszym zdaniem czeska Praga jest trochę jak knedliki - nawet jeśli momentami wydaje się nieco przereklamowana, to i tak człowiek nie ma jej dość. I za każdym razem smakuje. A smakować ją można w wielu odmianach: Pragę średniowieczną, pełną zabytków z Hradczanami i Mostem Karola na czele, Pragę literacką, idąc tropem Franza Kafki (i odwiedzając świetne, poświęcone mu interaktywne muzeum), Pragę nowoczesną, dowcipną i przewrotną (z telewizyjną wieżą na Ziżkowie, po której pełzają gigantyczne niemowlaki), wreszcie Pragę "przez żołądek do serca" - pełną czeskiego piwa, knedlików z gulaszem i smażonego sera. Najlepiej jednak poszukać własnej Pragi, nawet jeśli w tym mieście-turystycznej legendzie wydaje się to niemożliwe.

Przeczytaj o Pradze:

Praga - bambini di Žižkov. Miasta marzeń.

Praga z kuflem i aparatem

Zaplanuj wakacje w Pradze:

Hotele w Pradze

Siem Reap, Kambodża Siem Reap, Kambodża Okolice Siem Reap, Kambodża/Shuttesrtock

Miejsce 14: Siem Reap, Kambodża

Siem Reap to przede wszystkim doskonała baza wypadowa do odwiedzenia prawdziwego magnesu Kambodży - kompleksu khmerskich świątyń Angkor Wat. Jak na dobrą bazę wypadową przystało, Siem Reap oferuje noclegi dla każdego (od kilkudolarowych pokoi po pięciogwiazdkowe hotele), o taniej i pysznej kuchni nie wspominając. Samo Siem Reap nie ma opinii szczególnie interesującego miasta, ale i tu można przyjemnie spędzić czas rozmawiając z miejscowymi lub... ucząc się gotowania. Koszt takiego szkolenia w rekomendowanej przez podróżników restauracji Temple to 10 dolarów: w cenie jest spacer na targ z omówieniem lokalnych produktów, lekcja przygotowywania wybranej przystawki, dania głównego i deseru oraz pamiątkowa koszulka. W Siem Reap można bez problemów wynająć też transport na zwiedzanie świątyń Angkor Wat - można wybierać między rowerem, motocyklem i rikszą z kierowcą. Tylko nie zaśpijcie na wschód słońca!

Przeczytaj o Siem Reap i Kambodży

Kambodża. Wizyta w Phnom Penh

Trójkąt Azjatycki. Tajlandia, Kambodża i Malezja z dzieckiem

Zaplanuj wakacje w Siem Reap i Kambodży

Hotele w Siem Reap

Jerozolima, Izrael Jerozolima, Izrael Shutterstock

Miejsce 13: Jerozolima, Izrael

By odwiedzić Jerozolimę, nie potrzeba motywacji religijnej - to wielokulturowe, wieloreligijne, pełne zapachów i języków miasto fascynuje podróżników i pielgrzymów od tysięcy lat. Labirynt wąskich uliczek wciąga, a z Wzgórza Oliwnego rozpościera się najpiękniejsza panorama Jerozolimy. Zdecydowanie warta odwiedzenia jest Góra Kuszenia z klasztorem, ale uwaga, może się ona okazać nie lada wyzwaniem dla osób z lękiem wysokości. Inne oblicze Jerozolimy to dostępna dla turystów wycieczka na tereny Autonomii Palestyńskiej - zmusza do refleksji.

Przeczytaj o Jerozolimie

Izrael. Ziemia cywilizacji, narodów, religii i pielgrzymów

Podróże Marzeń. Izrael - przez zieloną Galileę

Queenstown, Nowa Zelandia Queenstown, Nowa Zelandia Shutterstock

Miejsce 12: Queenstown, Nowa Zelandia

To właśnie w Queenstown Peter Jackson nakręcił większą część scen do filmu "Władca Pierścieni". Krajobrazowo - Queenstown to zachwycające fiordy, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Przygodowo - możliwość spróbowania atrakcji, które każdemu podniosą poziom adrenaliny we krwi (kajakarstwo, skoki na bungee, jetboating). Wizyta w Queenstown to też okazja posmakowania win z Nowego Świata, głównie pinot noir z jednej z ponad 70 winiarni regionu South Island.

Przeczytaj też:

Turystyka filmowa nowym trendem

Hotele w Queenstown

Kioto, Japonia Kioto, Japonia Shutterstock

Miejsce 11: Kioto, Japonia

Twórcy rankingu zaznaczają, że powstawał on jeszcze przed tragicznym trzęsieniem ziemi, które nawiedziło Japonię w marcu tego roku. W wyniku trzęsienia i tsunami ucierpiało wielu mieszkańców Japonii, ale Kioto nie znalazło się w gronie najbardziej poszkodowanych.

Kioto leży na wyspie Honsiu i przez dziewięć wieków było stolicą Japonii. Tylko w Rzymie znajdziemy więcej zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco niż w Kioto, które takich skarbów ma aż 17. Samych świątyń jest w Kioto ponad 1700, wśród nich buddyjskie klasztory z przylegającymi do nich wspaniałymi ogrodami i pokryte słomą, skromne, niemal ascetyczne świątynie shintoistyczne.

Wielbiciele Kioto cieszą się, że mimo nagromadzenia wspaniałości architektonicznych i popularności wśród podróżników z całego świata Kioto pozostaje miastem romantycznym, pełnym spokoju i uroku. Cudownie jest spacerować po świetlistym pawilonie Kinkaku-ji i podziwiać wysmakowane kimona przechadzających się ulicami gejsz. Kioto, dawna dumna stolica Kraju Kwitnącej Wiśni, to magia Dalekiego Wschodu w najlepszym wydaniu.

Przeczytaj o Kioto i Japonii:

Japonia. Gejsza z Kioto

Japonia, trochę inaczej

Podróże Marzeń: Japonia

Zaplanuj wakacje w Kioto

Hotele w Kioto

Hongkokg, Chiny Hongkokg, Chiny Shutterstock

Miejsce 10: Hongkokg, Chiny

Honkong leży na wschodnim wybrzeżu Chin, nad Morzem Południowochińskim - zajmuje półwysep Kowloon i liczne przybrzeżne wyspy (łącznie ponad 260, z czego zamieszkanych jest tylko kilka). Dla początkujących Hongkong to miasto niesamowitych drapaczy chmur, które w wieczornej mgle tworzą prawdziwy spektakl świateł, miasto fantastycznych festiwali (takich jak: chiński Nowy Rok, Święto Smoczych Łodzi, Święto Duchów, Święto Środka Jesieni, Qingmingjie czy zimowe przesilenie dnia z nocą) i jedno z najgęściej zaludnionych miast świata. Hongkong nie jest tani, więc wszyscy turyści klasy budget kierują się do Chungking Mansions, czyli turystycznej mekki z kilkudziesięcioma hotelami, które w przewodnikach mają... ten sam adres. Tygodnik Times okrzyknął Chungking Mansions mianem "najlepszego przykładu globalizacji w akcji", a Wong Kar Wai właśnie tutaj kręcił sceny do kultowego filmu "Chungking Express".

Jak wszędzie w Azji, tak i w Hongkonku spróbujecie prawdziwych azjatyckich smakołyków prosto z ulicznych stoisk: lekkich przekąsek dim sum, pieczywa ananasowego, kulek rybnych z tofu... W jednym z licznych domów towarowych można z kolei zaopatrzyć się w zapas wynalazków chińskiej medycyny - do kupienia są zioła, lekarstwa, a nawet... suszone zwierzęta.

Przeczytaj o Hongkongu:

Hongkong. Przepraszam, czy to już Chiny?

Zaplanuj wakacje w Hongkongu

Hotele w Hongkongu

Hiszpania wczasy - Barcelona Hiszpania wczasy - Barcelona Hiszpania wczasy/Fot. Shutterstock

Miejsce 9: Barcelona, Hiszpania

Barcelona to jedno z najfajniejszych miast świata i wiemy, że wy też dobrze o tym wiecie - w naszym serwisie bardzo często szukacie artykułów na temat Barcelony. Tym, którzy o Barcelonie wiedzą już bardzo dużo polecamy przewodniki z serii In - z nimi zwiedzicie zupełnie nową i inną Barcelonę! (obszerne fragmenty przewodnika In Barcelona i innych przewodników z tej serii znajdziecie też w naszym serwisie).

Miasto Gaudiego mimo jego rozmiarów najlepiej zwiedza się pieszo.

Przeczytaj o Barcelonie:

Kilka powodów, by odwiedzić Barcelonę

Jak tanio zwiedzić Barcelonę

Barcelona z INnym przewodnikiem

Barcelona. Oryginalne pamiątki

Zaplanuj wakacje w Barcelonie

Hotele w Barcelonie

Londyn, Wielka Brytania Londyn, Wielka Brytania Shutterstock

Miejsce 8: Londyn, Wielka Brytania

Londyn można zobaczyć w 16 godzin i nie zginąć, ale my proponujemy poświęcić mu zdecydowanie więcej czasu. Turyści twierdzą, że Londyn jest drogi i brudny, ale kochają go za imprezy i wszechobecną zieleń oraz panujący tu luz. To prawda - jak na miasto w którym rezyduje królewska rodzina, Londyn jest miejscem wybitnie wyluzowanym i to o każdej porze dnia i nocy. Można fantastycznie spędzić tu leniwy dzień, zaczynając od prawdziwego english breakfest (które może przeciągnąć się do południa), a kończąc w jednym z rewelacyjnych londyńskich parków - szczególnie polecamy Hyde Park z wyjątkową fontanną poświęconą pamięci księżnej Diany - w eksperymentalnej sadzawce z wartko płynącą wodą całymi dniami chlapią się dzieci i dorośli. A mógł być pomnik z brązu, prawda? Witajcie w Londynie.

Londyn w serwisie Podróże.gazeta.pl

Zaplanuj wakacje w Londynie:

Hotele w Londynie

Rzym, Włochy Rzym, Włochy Shutterstock

Miejsce 7: Rzym, Włochy

Do opisu Rzymu zacytujemy rekomendację Trip Advisora, bo bardzo nam się ona podoba: "Określenie "wieczne miasto" nie jest przypadkowe. W Rzymie można się napić z ulicznej fontanny zasilanej przez dawny akwedukt. Ten sam profil twarzy można ujrzeć na posągu w Capitoline Museum oraz u kelnera, który podaje cappuccino".

Strzał w dziesiątkę, choć picia wody z fontanny jednak nie rekomendujemy. Polecamy za to zabytki Rzymu i radzimy jak je zwiedzić tanio lub za darmo oraz długie rzymskie spacery. Świetne propozycje kilkugodzinnych tras znajdziecie poniżej.

Rzym w serwisie Podróże.gazeta.pl

Zaplanuj wakacje w Rzymie:

Hotele w Rzymie

Nowy Jork, Nowy Jork, USA Nowy Jork, Nowy Jork, USA Shutterstock

Miejsce 6: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

Każdy, kto choć raz odwiedził Nowy Jork, będzie już zawsze śnił o nim po nocach. Miasto, które nigdy nie śpi, odwiedzane rocznie przez 39 milionów turystów: oglądających Times Square, Statuę Wolności, Metropolitan Museum of Art., puste miejsce po wieżach WTC - symbole współczesności. W Nowym Jorku mnóstwo się dzieje: kulturowo, filmowo, muzycznie, kulinarnie. Tu każdy znajdzie coś dla siebie - sami zdecydujcie, czy wolicie stukot wysokich obcasów i zapachy z trzygwiazdkowych restauracji Michelina na Manhattanie, czy obserwowanie ptaków na Coney Island.

Nowy Jork w serwisie Podróże.gazeta.pl

Zaplanuj wakacje w Nowym Jorku:

Hotele w Nowym Jorku

Rio de Janeiro, Brazylia Rio de Janeiro, Brazylia Shutterstock

Miejsce 5: Rio de Janeiro, Brazylia

Fantastyczne położenie nad Atlantykiem, tuż powyżej Zwrotnika Koziorożca, nad Zatoką Guanabara, wśród granitowych gór sprawia, że Rio de Janeiro jest uważane za jedno z najpiękniejszych miast świata. Rio to oczywiście złote plaże Copacabana i Ipanema, samba oraz 38-metrowy posąg Chrystusa Zbawiciela, górujący nad miastem i zaliczany do siódemki nowych cudów świata. Atrakcją obowiązkową w Rio jest wjazd kolejką linową na jedną z Głów Cukru - Pao de Acuar, skąd roztacza się fenomenalny widok na okolicę. W 2016 roku Rio de Janeiro będzie gospodarzem Igrzysk Olimpijskich.

Przeczytaj o Rio de Janeiro:

Rio de Janeiro od A do Ż

Karnawał w Rio de Janeiro

Rio de Janeiro - plaże i samba

Brazylia - nie tylko Rio de Janeiro

Zaplanuj wakacje w Rio de Janeiro

Hotele w Rio de Janeiro

Paryż, Francja Paryż, Francja Shutterstock

Miejsce 4: Paryż, Francja

Paryż wygrał w rankingu Trip Advisora na najlepsze miejsce na wakacje 2011 w Europie. Paryż to miasto miłości i sztuki, Sekwany i nadrzecznych bulwarów, wspaniałych muzeów, wielkiej historii i genialnej kuchni, na pewno nie do zwiedzenia na jeden raz. Oczywiście nie ma na świecie miejsca, które spodobałoby się każdemu, ale akurat z Paryżem wiąże się pewna ciekawostka: okazuje się, że turyści wybierający się do Paryża mają co do niego tak wielkie oczekiwania, że po zderzeniu z prawdziwym miastem wielu z nich przeżywa gorzkie rozczarowanie. Problem dotyka głównie Japończyków i został opisany medycznie jako tzw. ?syndrom paryski?. U niektórych negatywny szok jest tak duży, że muszą poddawać się terapii! Wspominając własne wrażenia z Paryża i zagryzając świeżą bagietką zapytamy: rozumiecie coś z tego?

Paryż w serwisie Podróże.gazeta.pl

Zaplanuj wakacje w Paryżu

Hotele w Paryżu

Machu Picchu, Peru Machu Picchu, Peru Shutterstock

Miejsce 3: Machu Picchu, Peru

I tak oto dotarliśmy do podium - na miejscu trzecim absolutne must see wszelakich podróżniczych rankingów - Machu Picchcu. W języki keczua Machu Picchu oznacza ?stary szczyt?. Machu Picchu leży w Zachodnich Andach, górując nad rzeką Urubamba. Tajemnicze miasto powstało w XV wieku według kompleksowo opracowanego planu, a już ok. 1537 roku zostało opuszczone z nieznanych powodów. Oficjalnie odkryte zostało dopiero w 1911 roku (choć badania wskazują, że dziko eksplorowano je już wcześniej) i początkowo utożsamiano je z legendarną, ostatnią stolicą Inków. Dzisiejsze badania wskazują, że Machu Picchu mogło być raczej sanktuarium Dziewic Słońca (na co wskazują przeważające pochówki kobiet) niż miastem-twierdzą. W Machu Picchu zadziwia sposób w jaki ludzie połączyli to, co sami wybudowali z niezwykle trudną i wymagającą rzeźbą terenu. Schody (doliczono się 1200 stopni) łączące skały z murami miasta zapewniały doskonałą komunikację wewnątrz Machu Picchu. Machu Picchu jest zaliczane do siedmiu nowych cudów świata (obok Petry, Wielkiego Muru Chińskiego, Pomnika Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro,  Chochen Itza w Meksyku, Kolosem i Tadż Mahal).

Poczytaj o Machu Picchu:

Cuda świata. Machu Picchu - zaginione miasto

Peru. Szlakiem Inków do Machu Picchu

Zaplanuj wakacje w Peru:

Hotele w Peru

Jedną z najbardziej znanych budowli Australii, traktowaną niemal jako jej symbol, jest gmach Opery w Sydney, która stoi na przylądku Bennelong Point. Ogląda go rocznie 7,400,000 osób. Jedną z najbardziej znanych budowli Australii, traktowaną niemal jako jej symbol, jest gmach Opery w Sydney, która stoi na przylądku Bennelong Point. Ogląda go rocznie 7,400,000 osób. Shutterstock

Miejsce 2: Sydney, Australia

Podróż do Sydney z Polski to perspektywa męczącego, kilkunastogodzinnego lotu. Ale Sydney warte jest takiego poświęcenia. Głównym zabytkiem Sydney jest oczywiście opera i to od niej warto rozpocząć zwiedzanie. Położenie Sydney sprawia, że jednym z jego największych atutów są plaże - zarówno nad otwartym oceanem, jak i w malowniczych zatoczkach. Najsłynniejsza z nich jest Bondi, ale bardziej urokliwe są plaże Curl Curl i Shelly. Pierwsza - doskonała do surfingu, druga - do nurkowania.

Wieczorem można spędzić miło czasu w rozrywkowej dzielnicy Darling Harbour (mieści się tu m.in. ogrod chiński i znane akwarium morskie, gdzie można obserwować rekiny i płaszczki spacerując szklanymi kanałami). Jedną z większych atrakcji Sydney jest też Taronga Zoo, zaliczane do najpiękniejszych ogrodów zoologicznych na świecie. A w promieniu kilku kilometrów od centrum Sydney rozciąga się najprawdziwszy australijski busz.

Poczytaj o Sydney:

W Sydney odpoczniesz

Podróże Marzeń: Australia

Zaplanuj wakacje w Sydney:

Hotele w Sydney

Kapsztad, RPA Kapsztad, RPA Shutterstock

Miejsce 1: Kapsztad, RPA

Samo położenie Kapsztadu powoduje, iż zalicza się go do najpiękniejszych miast świata. Malownicze dzielnice miasta rozciągają się nad Atlantykiem, a góruje nad nim masyw Góry Stołowej, która chroni Cape Town od zimnych podmuchów wiatru z Antarktydy. To właśnie Góra Stołowa jest najważniejszym punktem zwiedzania Kapsztadu - do jej podnóża prowadzi kręta droga, z której rozciągają się przepiękne widoki na miasto, zatokę Table Bay i Ocean Atlantycki (na górę wjeżdża się wagonikami obracającymi się wokół własnej osi). Kapsztad słynie też ze swoich przepięknych plaż (temperatury wody w różnych miejscach może się różnić nawet o 10 stopni), na jednej z nich - plaży Boulders obok Simonstad stanowiska lęgowe mają pingwiny przylądkowe, endemiczny gatunek, który całe swoje życie spędza poza wiecznie zamarzniętymi rejonami podbiegunowymi.

Poczytaj o Kapsztadzie:

Kapsztad. Inna Afryka

Cape Town rowerem - w poszukiwaniu wielorybów

RPA. Przylądek Dobrej Nadziei

Zaplanuj wakacje w Kapsztadzie:

Hotele w Kapsztadzie

Więcej o: