Chorwacja. Bajkowa wyspa Korcula

Korcula, oddalona od równoległego do niej półwyspu Pelješac zaledwie o 1270 m, jest jedną z wysp środkowej Dalmacji, obejmującą 276 km2 bajkowej powierzchni.
Chorwacja wyspy - Korcula Chorwacja wyspy - Korcula Fot. Shutterstock

Wyspa Korčula

Wokół niej rozciąga się archipelag 48 małych wysepek. Najwyższym szczytem jest Klupca (568 m n.p.m.), na której łagodnych, słonecznych zboczach dojrzewają winogrona wykorzystywane do produkcji wyśmienitych gatunków win: Grk, Pošip, Rukatac i czerwony Plavac. Ponad 60% powierzchni Korčuli porasta las (zaledwie 5% stanowią tereny kamieniste), który od zarania dziejów był starannie pielęgnowany jako drogocenny surowiec, używany m.in. do budowy statków. Na wyspie nie ma wód powierzchniowych (rzek), a jedyne źródło wody pitnej znajduje się w Blato. Do pozostałej części wyspy wodę doprowadza się z lądu, z Małej Neretwy.

 

Chorwacja. Wyspa Hvar pełna słońca

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Split Split Fot. Shutterstock

Wyspa Korčula

Pierwsze ślady osadnictwa, świadczące o bardzo rozwiniętej kulturze człowieka neolitu, datuje się na III-II tysiąclecie p.n.e. Potem wyspę zasiedlili Ilirowie, a w VI w. p.n.e. powstała tu kolonia grecka Korkyra melaina ("czarna wyspa"), która wzięła swą nazwę od ciemnozielonego koloru tutejszych lasów. Według legendy jej założycielem miał być Antenor, znany z Iliady bohater trojański, o czym świadczy łaciński napis na bramie miejskiej Korčuli. W 229 r. p.n.e. wyspę podbili Rzymianie (pozostałości ich osadnictwa można oglądać w Lumbardzie na południe od miasta Korčula). Od 800 r. zaczęli wyspę zasiedlać neretwańscy Chorwaci, którzy nadali jej miano Krkar. W 1000 r. wyspa przeszła w ręce Wenecjan, którzy władali nią do roku 1797 (z krótkimi okresami panowania króla chorwackiego, chorwacko-węgierskich książąt Zahumzjanów i władców bośniackich). W 1214 r. wyspie i miastu Korčula nadano autonomię. Warto wspomnieć, że 15 sierpnia 1571 r. był dniem wielkiego zwycięstwa Korčulan pod dowództwem księdza Antuna Rozanovića nad armią turecką (pomimo ucieczki najemnego wojska weneckiego). Po upadku Wenecji Korčula straciła swoją strategiczną pozycję. W latach 1805?13 dostała się pod panowanie Francji, następnie Austrii, a w 1871 r. w wyniku referendum przeszła w ręce chorwackie. Od 1921 r. należała do Jugosławii.Lata 1921-41 to oprócz okupacji włoskiej także postępujący kryzys gospodarczy, będący następstwem zniszczenia winnic przez szalejącą zarazę, który spowodował masową emigrację ludności. Do dziś przemysł jest tu słabo rozwinięty - działa jedynie wytwórnia kredy i sprzętu elektrycznego oraz zakład konfekcyjny. Obecnie jest to najbardziej zaludniona wyspa Dalmacji. Większość starych miast, z których każde pełniło inną funkcję (Čara - miejsce pielgrzymek, Blato - producent owoców i warzyw), znajduje się w środku wyspy, skąd odchodzą drogi do malowniczych zatok. Jedyne większe ośrodki na wybrzeżu to zabytkowe miasto Korčula, pobliska Lumbarda z najpiękniejszymi plażami, a na drugim końcu wyspy Vela Luka.Na Korčuli w każdej nadmorskiej miejscowości znajdują się hotele i prywatne kwatery (pokoje i apartamenty: sobe i apartmani) o różnym standardzie. Wysiadającym z promu turystom miejscowi proponują zakwaterowanie - warto się targować. Ceny w sezonie wynoszą 12-20 EUR za łóżko.

 

Chorwacja - 15 miejsc, które musisz zobaczyć

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

korcula, chorwacja, kościół św. marka korcula, chorwacja, kościół św. marka Fot. Shutterstock

Korčula

Jedno z najlepiej zachowanych miast średniowiecznych, usytuowane na cyplu, otacza pierścień XV-wiecznych fortyfikacji z półkolistymi basztami. Według legendy, w jednym ze starych domów przy ulicy Depolo urodził się słynny podróżnik Marco Polo (1254-1324). Obecnie mieści się tam muzeum (czynne w lecie 9.00-21.00, wstęp 15 HRK). Tradycją pielęgnowaną w Korčuli od ponad 400 lat jest dynamiczny taniec z mieczem - moreška, przedstawiający walkę dwóch królów i ich armii o miłość pięknej Buli.


Od przystani, obok loggii z 1584 r., w kierunku starej części miasta wiodą monumentalne neobarokowe schody (1907 r.). Wchodzimy nimi na plac Katedralny, przy którym stoi katedra św. Marka (sv. Marka) ze skarbcem. Jej budowę rozpoczęto w XIV w., a ukończono pod koniec XV w. W 1525 r. lokalny mistrz dobudował przy północnej nawie dużą kaplicę św. Rocha (sv. Roka), gdzie znajdują się obrazy takich mistrzów jak Carlo Ridolfij (1642) czy Čiočić (1576). Wewnątrz katedry uwagę przyciągają stalle (dzieło Vicko Tirona, 1795?96), kamienne cyborium nad głównym ołtarzem wyglądające jak koronkowy baldachim (Marko Andrijić, 1486?90) oraz płaskorzeźba z jagniątkami z XIII w. W podziemiach dzwonnicy można obejrzeć bogato rzeźbioną chrzcielnicę. W południowej nawie, obok kul armatnich i halabard pochodzących z okresu z walk z Osmanami (1571), znajduje się XIV-wieczna ikona Matki Boskiej (Vela Gospa) z klasztoru z wyspy Badije. Obok katedry stoi dawny pałac biskupi (Korčula była siedzibą biskupa w latach 1300-1828), wybudowany w stylu renesansowym z elementami barokowymi. W 1954 r. otwarto bogaty skarbiec opactwa. Naprzeciwko katedry wznoszą się dwa pałace patrycjuszy Arneri i Gabrielis, zbudowane z lokalnego białego kamienia. Pierwszy z nich, wybudowany w stylu gotyckim, posiada ładne renesansowe podwórko. Obok, w renesansowym pałacu Gabrielis (XVI w.), otwarto w 1957 r. Muzeum Miejskie (Gradski muzej) z eksponatami związanymi z budową statków i kamiennymi rzeźbami oraz galerią korčulańskich artystów. Dalej, na małym placu, zachował się ratusz (Gradska vijećnica) z arkadami z 1525 r. i piętrem dobudowanym w 1866 r. Opiera się o niego kaplica Matki Boskiej Ploczanskiej (Gospe od Ploča) z 1531 r., postawiona na pamiątkę walki Aragonów z Wenecjanami, która miała miejsce pod Korčulą w 1483 r. Wewnątrz umieszczono dwie weneckie armaty. Pobliska baszta Mali revelin otrzymała swój obecny wygląd w 1499 r. Przed budynkiem ratusza stoi słup z 1569 r., a naprzeciwko niewielki kościół św. Michała (sv. Mihovila) z 1408 r., odnowiony w 1615 r. Ze starego miasta wychodzi się przez Bramę Lądową (Kopnena vrata) z 1650 r. i monumentalną basztę Revelin (1493?96) w kierunku mostu. Stąd, w miejscu, gdzie niegdyś stały mury miejskie, rozpoczyna się droga, którą dochodzimy do kościoła Wszystkich Świętych (Svih svetih) z pocz. XV w. z kasetonowym sufitem namalowanym przez Tripo Kokolja ok. 1713 r. oraz cyborium (XV w.), pod którym widnieje barokowy krucyfiks Raphaela Donnera. Kościół jest połączony z galerią ikon.

 

Chorwacja. Wyspa Krk idealna na wakacje

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Chorwacja tanio - Korcula Chorwacja tanio - Korcula Fot. Shutterstock

Korčula

W północnej części półwyspu zachowała się półokrągła baszta Tiepolo, a w zachodniej - baszta Barbarigo. Zachodnie wybrzeże prowadzi do klasztoru dominikańskiego z dwunawowym kościołem św. Mikołaja (sv. Nikola). W jego prawej nawie wisi obraz ołtarzowy Męczenie św. Piotra męczennika (Mučenje sv. Petra mučenika), kopia obrazu Tycjana, natomiast w nowszej nawie zwraca uwagę barokowy ołtarz św. Mikołaja (1629). Będąc w klasztorze, warto obejrzeć bardzo interesujacy zbiór dzieł sztuki.

 

W pobliżu, na cyplu Sveti Nikola, w małym domu letnim otwarto w 1968 r. na pamiątkę Maksymiliana Venke (1889-1963) niewielkie muzeum, eksponujące jego obrazy, rysunki i dokumenty. Sprzed Bramy Lądowej wiedzie droga do parku Hober z twierdzą św. Błażeja (sv. Vlahe), wzniesioną w 1813 r. z inicjatywy Anglików. Z tego powodu obiekt znany jest również jako Fort Wellingtona.

 

W mieście działa galeria miejska (w sezonie czynna 9.00-13.00, 14.00-20.00, wstęp ok. 10 HRK), poczta (czynna pn.-pt. 7.30?21.00, sb. 8.00-15.00), przychodnia i stacja benzynowa. Informacji turystycznej udziela Marco Polo Tours, tel.: +385 20 715400, e-mail: marko-polo-tours@du.htnet.hr, http://www.korcula.com, nie tylko pośrednicząc w wynajmowaniu kwater i miejsc hotelowych, ale również organizując wycieczki fakultatywne do Parku Narodowego Mljet, na wyspę Lastovo, do doliny Neretwy, czy Dubrownika.

 

Vela Luka

 

W największej i najbardziej na zachód wysuniętej zatoce umiejscowiła się Vela Luka. Dla kogoś, kto szuka miejsca odosobnienia, lubi aktywny wypoczynek i chce w spokoju zachwycać się przyrodą śródziemnomorską, Vela Luka jest wymarzonym miejscem. Z lądu łatwo można tutaj dopłynąć promem kursującym ze Splitu. Początki miasta sięgają czasów prehistorycznych, o czym świadczą znaleziska z okresu neolitu odkryte m.in. w grocie Vela Špilja, które można oglądać w miejskim muzeum. Grota znajduje się ok. 2,5 km za miastem. Spacer po dość trudnej, krętej ścieżce uprzyjemniają bajeczne widoki winnic i gajów oliwnych oraz zapach lawendy i migdałowców. Warto wybrać się na wędrówkę (6 km w obie strony), na górę Hum, gdzie położona jest wenecka twierdza, z której rozciąga się wspaniała panorama na okolicę. Kolejne wykopaliska archeologiczne dostarczyły dowodów na to, że obszar ten był zamieszkany przez Greków i Ilirów. Prawdziwy rozwój Vela Luki nastąpił jednak dopiero w XIX w., gdy zbudowano stocznię i przetwórnię konserw rybnych. Największym atutem miasta jest kurort zdrowotno-rehabilitacyjny wybudowany w zatoce Kale, w którym przy pomocy wód mineralnych i kąpieli w naturalnie występujących błotach leczy się choroby reumatyczne (w mieście znajdują się dwa nowoczesne sanatoria i kąpielisko).

 

Warto spędzić dzień także na okolicznych wysepkach. Z łatwością można popłynąć na sąsiedni Proizd, oazę zieleni z przepiękną plażą o białych kamyczkach, gdzie po całodniowym plażowaniu można posilić się w restauracji ukrytej w cieniu pinii. Równie uroczy jest zalesiony Ošjak, na którym utworzono rezerwat przyrody. Dla wygody i potrzeb turystów w mieście wybudowano kilka hoteli i jeden kemping oraz utworzono liczne ośrodki sportowe. Obok jedynej w mieście stacji benzynowej znajduje się dworzec autobusowy. W mieście działa poczta (czynna pn.-pt. 8.00-21.00) i przychodnia.

 

Dojazd

 

Ze Splitu 2 razy dziennie na wyspę kursują promy pasażersko-samochodowe (płyną 4 godz.). Cena biletu w sezonie na odcinku Split - Vela Luka wynosi ok. 50 HRK/os., a za samochód ok. 440 HRK. Taka sama cena jest za wodolot (katamaran, tylko przewozy pasażerskie), który płynie dwa razy szybciej. Poza sezonem bilety są tańsze o ok. 20%.
Z Orebića (półwysep Pelješac) co godzinę kursują promy. Cena biletu w sezonie to ok. 13 HRK/os., a za samochód ok. 65 HRK. W sezonie kursują również statki turystyczne na trasie Rijeka - Split - Stari Grad (Hvar) - Korčula - Dubrownik.Najbliższe międzynarodowe porty lotnicze znajdują się w Splicie i Dubrowniku, z miast tych na wyspę dotrzeć można promem. Na wyspie kursują autobusy lokalne, przejeżdżające przez wszystkie miejscowości (bilet Korčula - Vela Luka kosztuje ok. 40 HRK). Z wyspy kursują także autobusy do Dubrownika, Splitu, Zagrzebia i Sarajewa.

 

Chorwacja. Wyspa Rab

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

chorwacja, bezdroża chorwacja, bezdroża kasialeja

Wydawnictwo Bezdroża

Więcej informacji na temat Chorwacji znajdziesz w przewodniku wydawnictwa Bezdroża pt:

Wybrzeże Chorwacji, Słowenii i Czarnogóry. Błękitne zatoki i owoce morza. Wydanie III