Chorwacja. Wyspa Hvar pełna słońca

Na wyspie Hvar aż 2724 godzin w ciągu roku świeci słońce. To najcieplejsza wyspa na Adriatyku.
Chorwacja Hvar / Fot. Shutterstock Chorwacja Hvar / Fot. Shutterstock Chorwacja Hvar / Fot. Shutterstock

Wyspa Hvar

Hvar należy do archipelagu wysp środkowej Dalmacji i jest czwartą co do wielkości wyspą Adriatyku (299,6 km2), znaną ze swojego łagodnego klimatu i dużego nasłonecznienia (aż 2724 godz. w ciągu roku!) oraz drugą - po Cresie - najdłuższą wyspą Adriatyku. Hvar jest w większości górzysty, co najlepiej można zaobserwować, poruszając się starą drogą na trasie Stari Grad - Hvar. Najwyższe szczyty to: sv. Nikola (626 m n.p.m.) i Humac (603 m n.p.m.). Południowe wybrzeże jest skaliste i urwiste, natomiast północne - łagodniejsze i porośnięte gęstymi lasami - jest bardziej rozwinięte pod względem gospodarczym. Na Hvarze produkowane jest m.in. czerwone wino Plavac i białe wino Bogdanuša. Większość miejscowości leży przy głównej drodze, biegnącej przez całą wyspę.

 

Pierwszy ślad człowieka na tych terenach, pochodzący sprzed 3 tys. lat p.n.e., odkryto w jaskini Grapčeva Špilja. Jest nim, jeden z najstarszych w Europie, rysunek łodzi. Pośród fioletowych pól lawendowych i miasteczek o historii sięgającej IV w. p.n.e., wsłuchując się w szum morskich fal, z łatwością można zapominieć o troskach i trudach życia codziennego.

 

Chorwacja. Wyspa Rab

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

wyspa hver, hvar, chorwacja wyspa hver, hvar, chorwacja Fot. Shutterstock

Hvar

Nad miastem wznoszą się dwie twierdze: jedna z 1557 r., druga zwana Napoleońską z 1811 r. (otwarta dla zwiedzających, czynna cały dzień). Pochodzące z VII w. mury miejskie obecnie otaczają najstarszą część Hvaru. Na końcu drogi prowadzącej do miasta z głębi wyspy natrafimy na parking. Stąd najlepiej pieszo kierować się na zachód, do placu z miejską loggią z XV w., oraz basztą Toran z zegarem i kamienną studnią z 1520 r. Centrum otacza zbudowany w XIII w. monumentalny arsenał, do którego w XVII w. dobudowano piętro, a w 1612 r. budynek pierwszego w Europie publicznego teatru. W katedrze św. Stefana (sv. Stjepana) z XIV w. warto obejrzeć cenne zbiory rzeźb i obrazów (czynne 9.00-12.00, 17.00-19.00, wstęp 10 HRK), natomiast w kościele św.św. Kosmy i Damiana (sv. Kuzmy i Damjana) koniecznie trzeba zwrócić uwagę na zabytkowy, drewniany sufit.Na terenie byłego klasztoru Dominikanów, obok kościoła św. Marka (sv. Marka), mieści się muzeum archeologiczne z eksponatami pochodzącymi z czasów rzymskich i greckich (czynne 10.00-12.00, 17.00-22.00, wstęp 20 HRK). Natomiast w barokowym klasztorze Benedyktynów, powstałym po zaadoptowaniu pałacu pisarza Hanibala Lucića, znajdują się cenne zbiory koronek hvarskich, obrazów i ikon z XVI-XVIII w. Na cyplu, pomiędzy dwiema zatokami, stoi klasztor franciszkański z kościołem Matki Boskiej Miłościwej (Gospe od Milosti), zbudowanym w latach 1465-71, w którym latem odbywają się koncerty muzyki poważnej.

 

Największe miasto i port na wyspie usytuowane jest w rozległej zatoce, zwróconej na morze i Wyspy Piekielne (Pakleni otoci). W czasach antycznych leżało w głębi zatoki u stóp dzisiejszej twierdzy, ale w okresie panowania Rzymian przeniesiono je bardziej na wschód, na róg dzisiejszego placu Dolac, dokąd w ówczesnych czasach docierało morze. Już w średniowieczu Hvar stał się głównym ośrodkiem wyspy, czego przyczyną mogło być przeniesienie tutaj biskupstwa, które powstało w 1147 r. w Starim Gradzie. Część mieszkańców z wyższych sfer weszła w skład Wielkiej Rady (Veliko Vijeće) i była zobowiązana żyć w mieście przy "ojcach miasta", którzy wprowadzali zmiany polityczne. W ten sposób powstała najstarsza komuna w Dalmacji. W XVII w. wojny spowolniły intensywny rozwój miasta, a w XIX w., po pojawieniu się parostatków, Hvar stracił swoje strategiczne znaczenie jako zatoka dla statków żaglowych. A z czasem nastąpił rowój turystyki.

 

Hvar jest połączony drogą lokalną ze wszystkimi większymi miastami na wyspie, a promami ze Splitem, Rijeką, Zadarem, Dubrownikiem i okolicznymi wyspami. Znajduje się tu wiele, raczej drogich, hoteli oraz sklepy, poczta, banki, stacja benzynowa (czynna 7.00-21.00). Bez problemu można wypożyczyć łódkę, samochód lub skuter (obowiązkowy kask), cena w sezonie: łódka 350 HRK/dzień, samochód 300 HRK/dzień, skuter 250-300 HRK/dzień.

 

Chorwacja. Wyspa Krk idealna na wakacje

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Chorwacja ceny. Wyspa Hvar Chorwacja ceny. Wyspa Hvar Fot. Shutterstock

Jelsa

Nazwa miejscowości, powstałej w XIV w. jako port wioski Pitava, pochodzi od drzew liściastych jolhe. Dzisiejsze domy mają architekturę charakterystyczną dla XIX w., kiedy to rozwinęła się stocznia i powstała pierwsza na wyspach Dalmacji publiczna biblioteka. Do pocz. XIX w. nie było tutaj nabrzeża. Główna droga przebiegała za domami wybudowanymi na dzisiejszym brzegu i dopiero w 1830 r. zaczęto budowę miejskiego portu, osuszając bagna między dwoma częściami osiedla - Vela i Mala Banda. W ten sposób powstała obsadzona topolami w 1871 r. dzisiejsza równina Solina, którą częściowo zajmuje obecnie park. W okresie kryzysu gospodarczego, kiedy filoksera, pasożyt winogron, zniszczyła większość winnic, w mieście powstał pierwszy hotel (1911 r.), a w 1913 r. mieszkańcy wydrukowali uzupełniony fotografiami pierwszy przewodnik turystyczny w języku chorwackim. Na terenie kościoła św. Rocha (sv. Roka), w lapidarium, można obejrzeć relikwie i płyty nagrobne z różnych okresów.

 

W całym mieście zachowało się kilka renesansowych budynków. Kościół parafialny św.św. Fabiana i Sebastiana (sv. Fabijana i Sebastijana), z bogatym wnętrzem, został ufortyfikowany w 1535 r. i stanowił punkt obrony miasta przed Turkami w 1571 r. Nowoczesna fasada i dzwonnica z końca XIX w. zastąpiły renesansową (oryginalna fasada widoczna jest na wiszącym w kościele obrazie z XVII w). Wspomniana już w statucie z 1331 r. nadmorska ścieżka (dziś droga) prowadzi obecnie do miejskiego cmentarza z kościołem - niegdyś klasztoru Augustynów z 1605 r., zamkniętego w 1787 r., z którego kamień wykorzystano do budowy grobów - a dalej rozdziela się i skręca do kąpieliska Mina. Na jednym ze zboczy otaczających miasto, przy wejściu do staromiejskiego zalewu, stoi grecka wieża obserwacyjna z przełomu V i IV w p.n.e. Nieco na wschód, na odizolowanym cyplu, można znaleźć ruiny Tor, twierdzy zamieszkałej już w średniowieczu, która podobnie jak wieża obserwacyjna powstała na miejscu budowli z okresu iliryjskiego, a nadbudowana została za panowania Rzymian. W mieście działa biuro informacji turystycznej (tel.: +385 21 761017), banki, poczta (czynna 7.00?22.00, nd. 8.00-12.00), przychodnia lekarska (tel.: +385 21 761194) oraz odział Zagrebačka banka. Większość wycieczek na wyspę Hvar, tzw. fishpickników, przypływa właśnie do Jelsy.

 

Chorwacja. Malownicze miasteczko Rovinj

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

stari grad, chorwacja stari grad, chorwacja Fot. Shutterstock

Stari Grad

Stari Grad jest oddalony od Hvaru o 22 km (morzem ok. 3 godz.). Między Starim Gradem a Vrboską rozciąga się żyzne polje, które kolejno zamieszkiwali Ilirowie, Grecy i Rzymianie. Na jego zachodniej części powstało greckie miasto Pharos, a później rzymska osada Pharii. Południową krawędzią równiny przechodzi droga łącząca Stari Grad i Jelsę (10 km). W mieście, przed renesansowym kościołem św. Rocha (sv. Roka), znajdowało się kąpielisko rzymskie, co poświadcza napis znajdujący się nad schodami. Z kolei na dzwonnicy widnieje napis mówiący, że właśnie tędy wiodła droga do miasta greckiego od strony morza. Kościół św. Jana (sv. Ivana, niegdyś św. Marii) był pierwszą siedzibą biskupa i najstarszym centrum sakralnym wyspy (obok znajduje się krzyż z VI?VII w.). Doskonale zachował się też barokowy kościół parafialny św. Stefana (sv. Stjepana) z dzwonnicą, wybudowany w 1605 r. w miejscu zniszczonej świątyni, z której zdołano uratować chór i chrzcielnicę z 1592 r. oraz tryptyk Francesca da Santacroce. Obok kościoła jest miejsce, w którym w XI w. zamurowano kobietę-pokutnika. Niedaleko zachowanego pałacu chorwackiego poety Petara Hektorovicia warto zatrzymać się na odpoczynek, znajduje się tu piękny ogród i sadzawka z rybami.Nieopodal kąpieliska miejskiego wznosi się dawny kościół św. Hieronima (sv. Jerolima), będący niegdyś częścią głagolickiego hospicjum. W roku 1893 zbudowano tu nową świątynię, w której obecnie można obejrzeć przepiękny obraz Złożenie w grobie pędzla Jacopa Rabusti Tintoretta (1512-94). Tuż obok mieści się klasztor Dominikanów z narożnymi basztami i dzwonnicą, wybudowany w 1482 r. i ufortyfikowany w XVI w. Na piętrze klasztornego lapidarium mieści się wielka biblioteka i ekspozycja obrazów. W mieście znajduje się: kemping, liczne hotele, poczta (przy rynku, czynna pn.-pt. 8.00-14.00) oraz oddział Splitska banka przy nadbrzeżu.

 

Wybrzeże Chorwacji: Istria, Kvarner, Dalmacja

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Chorwacja wyspy - Hvar Chorwacja wyspy - Hvar Hvar/Fot. Shutterstock

Dojazd i połączenia

Ze Splitu dość często kursują promy do Starego Gradu - w sezonie 5 razy dzienne, poza sezonem 3 razy. Cena biletu na odcinku Split - Stari Grad wynosi 32 HRK/os., a za samochód 216 HRK. Do tutejszego portu zawija również prom Rijeka - Dubrownik (w sezonie 5 razy dziennie) i promy do Ankony (Włochy). W sezonie również w miejscowości Hvar (2 razy dziennie) zatrzymują się promy płynące na wyspy Vis i Lastovo.Z lądu, z miejscowości Drvenik, kursują promy do Sućuraja: w sezonie co 1,5 godz., 2 razy na dzień poza sezonem. Cena biletu na odcinku Drvenik - Sućuraj wynosi 10 HRK/os., a za samochód 72 HRK. W sezonie co 30 min kursują również katamarany (wodoloty) Split - Bol - Jelsa oraz Split - Hvar - Vela Luka - Ubli.

 

Wakacje w Chorwacji. Jak wypocząć mądrze i tanio?

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

chorwacja, bezdroża chorwacja, bezdroża kasialeja

Wydawnictwo Bezdroża

Więcej informacji na temat Chorwacji znajdziesz w przewodniku wydawnictwa Bezdroża pt:

Wybrzeże Chorwacji, Słowenii i Czarnogóry. Błękitne zatoki i owoce morza. Wydanie III

Więcej o: