Chorwacja. Makarska i okolice

Makarska i okolice to jedne z najbardziej atrakcyjnych miejsc na wybrzeżu Chorwacji.
Chorwacja galeria - Riwiera Makarska Chorwacja galeria - Riwiera Makarska Chorwacja galeria/Fot. Shutterstock

Makarska

To miasto portowe, jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc na wybrzeżu Chorwacji, leży w centrum Riwiery Makarskiej. Nad miastem wznosi się pasmo gór Biokovo z najwyższym szczytem 1762 m. Makarska, której nazwa pochodzi od rzymskiej osady Muccurum, leży nad zatoką obejmującą przylądki Osejava oraz św. Piotra (sv. Petar). Na półwyspie św. Piotra znajdowała się druga rzymska siedziba - Inaronia, gdzie zatrzymywały się karawany kupieckie wędrujące z Salony do Narony. W VII w. zaczęły osiadać tu plemiona słowiańskie, które zajmowały się działalnością piracką. W 887 r. Wenecjanie wysłali swoje okręty wojenne, aby się z nimi rozprawić, lecz zostali pokonani przez słowiańskich piratów i odtąd statki weneckie musiały wnosić opłaty za przepływanie tutejszymi wodami. Na obszarze tym, zwanym również Paganiją, mieszkańcy bardzo długo nie chcieli przyjąć chrześcijaństwa. W 1. poł. X w. okolica Makarskiej została przyłączona do Chorwacji, a stało się to za panowania pierwszego chorwackiego króla Tomislava. W 1. poł. XIV w. kontrolę nad terenami przejął bośniacki władca Kotromanić. W 1499 r. Makarską zdobyli Turcy i władali nią przez następnych 150 lat. Za czasów tureckich miasto stało się ważnym portem handlowym na szlaku solnym z Bośni i Hercegowiny. W XVII w. Wenecjanom udało się wreszcie podporządkować ten ważny ośrodek handlowy. Po upadku Republiki Weneckiej ziemie zajęli Austriacy i sprawowali nad nimi władzę aż do końca I wojny światowej (z kilkuletnią przerwą na panowanie Napoleona na początku XIX w.). Podczas wojny jugosłowiańskiej toczyły się w Makarskiej walki, które spowodowały liczne zniszczenia, szybko zresztą usunięte. Dzisiaj jest to centrum sportu, kultury, rozrywki i biznesu. Obok licznych plaż (najładniejsza, szeroka, żwirowa plaża znajduje się przy hotelach Meteor i Dalmacija) ciągną się promenady z restauracjami, kawiarniami i sklepami.

 

Taka jest Chorwacja!

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Miejsca, które warto zobaczyć

Rynkiem miasta jest Trg Andrije Kačića-Miošića, na którym znajdują się studnia z 1775 r. oraz datowany na 1890 r. pomnik renesansowego poety, którego imię nosi plac. Głównym kościołem miasta jest katedra św. Marka (sv. Marka), wznosząca się z północnej strony Trgu Kačića-Miošića. Jest to barokowy, XVIII-wieczny kościół, który budowano 76 lat. Wewnątrz można zobaczyć barokowy ołtarz wykonany ze srebra w 1818 r. oraz wcześniejszy, marmurowy ołtarz wenecki z XVIII w., który pełni funkcję ołtarza głównego.
Niedaleko, na wschód od centrum, przy Franjevački put 1 stoją kościół i klasztor Franciszkanów (Franjevačka crkva). W klasztorze mieści się Muzeum Muszli (Malakološki muzej), czynne pn.-sb. 10.00?12.00, wstęp 20 HRK), eksponujące bardzo bogatą kolekcję muszli z całego świata.

 

Nad zatoką, kawałek na zachód od przystani promowej, stoi kościół św. Filipa Nero (sv. Filip Nero), przynależący dawniej do klasztoru Filipinów. Nieopodal zachowało się kilka nagrobków z czasów rzymskich.

 

Chorwacja. Wyspa Rab

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Dojazd, połączenia i orientacja

Przy nadmorskiej promenadzie znajdują się płatne miejsca parkingowe. Połączenia promowe: Makarska jest także portem i wypływają stąd promy do Sumartina (ok. 30 HRK/os. i 140 HRK samochód). Promy pływają w sezonie 5 razy dziennie, po ścisłym sezonie - 4 razy dziennie, a zimą - 2 razy dziennie. Połączenia autobusowe: Makarska leży przy Magistrali Adriatyckiej, więc siłą rzeczy miasto jest doskonale skomunikowane z resztą kraju.  Przejeżdżają tędy autobusy kursujące na trasie Split - Dubrownik (ok. 20 razy dziennie). Siedem razy dziennie można dojechać stąd do Ploče i Zagrzebia.

Orientacja

Poczta znajduje się przy Trgu 4. Można także wymienić tu pieniądze. Kantory znajdują się też w biurach turystycznych. Z internetu można skorzystać w Internet cafe przy ul. Matice Hrvatske, koszt 7 HRK/15 min, 25 HRK za godzinę, zgrywanie zdjęć na CD to 20 HRK, na DVD 40 HRK. Przy głównej, nadmorskiej promenadzie znajduje się wiele restauracji i sklepów, m.in. supermarket. Baza nurkowa More Sub, Kralja P. Krešimira 43, tel.: +385 21 611727, kontakt: Bojan Runtić, e-mail: info@more-sub-makarska.hr, http://www.more-sub-makarska.hr. Ceny: nauka nurkowania dla początkujących ok. 55 EUR, dwa nurkowania z instruktorem (dla osób z uprawnieniami) ok. 60 EUR, kurs na patent nurkowy PADI OWD - ok. 335 EUR (trwa on ok. 2-3 dni).

 

Chorwacja - 15 miejsc, które musisz zobaczyć

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

vepric, chorwacja, sanktuarium vepric, chorwacja, sanktuarium Fot. Shutterstock

Okolice Makarskiej

SANKTUARIUM VEPRIC, oddalone ok. 500 m od wjazdu do Makarskiej, zostało utworzone przez biskupa dr. Juraja Carića (1867?1921) w 1908 r., po powrocie z pierwszej pielgrzymki Chorwatów do Lourd we Francji. Naturalna grota naśladuje tę z Lourd, w której w 1858 r. Matka Boska objawiała się 18 razy Bernadetcie Soubirous. W sanktuarium został pochowany biskup Carić. Msze święte są odprawiane codz. zimą o 15.00, latem o 17.00. Najliczniej pielgrzymi odwiedzają to miejsce 11 lutego, 25 marca, 15 sierpnia oraz 7 i 8 września.

 

Chorwacja. Wyspa Hvar pełna słońca

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

podgora, chorwacja podgora, chorwacja Fot. Shutterstock

Okolice Makarskiej

Miłośnicy górskich wędrówek mogą wejść na najwyższy szczyt masywu Biokovo - GÓRĘ ŚW. JERZEGO (sv. Jure, 1726 m n.p.m.), skąd rozciąga się wspaniały widok. Na szczyt prowadzi kilka tras (wyprawy organizuje Biuro Biokovo Active Holidays usytuowane przy ul. Kralja P. Krešimira IV 7b, tel.: +385 21 679655, e-mail: biokovo@biokovo.net, koszt wycieczki wynosi ok. 150 HRK/os.). Można tam też dojechać samochodem. Wyjeżdżając z miasta należy kierować się na Vrgorac, aż do tabliczki kierującej na lewo, do Parku prirode Biokovo.

 

Nad brzegiem morza, u podgórza Biokova, leży PODGORA, oddalona o ok. 10 km na południowy wschód od Makarskiej. Istnienie miejscowości po raz pierwszy odnotowano w dokumentach z 1571 r. W Górnej Podgorze zachowały się niewielkie pozostałości kilku kościołów, które bardzo ucierpiały w czasie trzęsienia ziemi w 1962 r. Zniszczeń doznała też twierdza na wzgórzu Roščići, którą wznieśli Wenecjanie, w obronie przed atakami tureckimi.Do trzęsienia ziemi w 1962 r. zamieszkana była także tzw. Górna Podgora, ale od tamtej pory większość mieszkańców woli budować domy nad brzegiem morza, zarabiając na usługach turystycznych i częściowo rybołówstwie. Ważnym wydarzeniem dziejowym była jedna z najważniejszych w historii II wojny światowej antyfaszystowskich morskich bitew, która rozpoczęła się właśnie w Podgorze. Na pamiątkę tego wydarzenia wzniesiono pomnik nazywany "skrzydłami mew" (galebova krila), dominujący dziś na wzgórzu ponad miastem.

 

Chorwacja. Wyspa Krk idealna na wakacje

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

chorwacja, bezdroża chorwacja, bezdroża kasialeja

Wydawnictwo Bezdroża

Więcej informacji na temat Chorwacji znajdziesz w przewodniku wydawnictwa Bezdroża pt:

Wybrzeże Chorwacji, Słowenii i Czarnogóry. Błękitne zatoki i owoce morza. Wydanie III