Chorwacja. Wyspa Brac - chorwacki skarb

Ta malownicza wyspa, odległa od lądu o 7 mil, jest trzecią co do wielkości (394 km2) po Krku i Cresie wyspą na Adriatyku i jednocześnie najwyższą (Vidova gora - 778 m n.p.m.) spośród wysp Dalmacji.

Wyspa Brač

Ta malownicza wyspa, odległa od lądu o 7 mil, jest trzecią co do wielkości (394 km2) po Krku i Cresie wyspą na Adriatyku i jednocześnie najwyższą (Vidova gora - 778 m n.p.m.) spośród wysp Dalmacji. Duża jej część jest pokryta roślinnością trawiastą oraz różnymi gatunkami ziół (rozmaryn, ruta, lawenda, szałwia, rumianek, kapary). Mieszkańcy (14 tys. osób) uprawiają oliwki, winorośle, tytoń i owoce: wiśnie, mandarynki, granaty, kiwi. Zajmują się także produkcją bardzo smacznego wina (sławne już Plavac i Pošip można kupić u gospodarzy w plastikowych butelkach prosto z beczki, w cenie od 15 HRK za litr). Wśród fauny do najciekawszych jej przedstawicieli należą dzikie konie, orły, sępy białogłowe i delfiny. Kredowo-wapienne podłoże wyspy sprzyja rozwojowi przemysłu kamieniarskiego - od lat w tutejszych kamieniołomach wydobywa się biały brački marmur, który wykorzystano m.in.: do budowy pałacu Dioklecjana w Splicie, Białego Domu w Waszyngtonie, fragmentów Bazyliki św.św. Piotra i Pawła w Watykanie oraz Parlamentu w Budapeszcie. Wyspę przecina asfaltowa droga, prowadząca do niemal wszystkich miejscowości.

 

Chorwacja. Wyspa Rab

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Chorwacja galeria - Supertar, wyspa Brac Chorwacja galeria - Supertar, wyspa Brac Chorwacja galeria/Fot. Shutterstock

Supetar

Powstałe na pocz. XVI w. miasto i port na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy zlokalizowano w miejscu, gdzie Rzymianie mieli swoje gospodarstwa (villae rusticae). W okresie wczesnego chrześcijaństwa postawiono tutaj klasztor, a w 1827 r. przeniesiono centrum administracyjne wyspy. Obecnie miejscowość liczy 2,5 tys. mieszkańców. W XVIII i XIX w., na skutek rozwoju przemysłu morskiego, produkcji i eksportu oliwy z oliwek i wina, nastąpił znaczny rozwój miasta. Na nabrzeżu morskim powstały bogate domy, kościół parafialny z wieżą zegarową, miejska cysterna na wodę, wiatraki (później zburzone), targ rybny, rzeźnia, kąpielisko, cmentarz i port z falochronem. Przed barokowym kościołem z 1733 r., postawionym w miejscu wcześniejszego, który spłonął, stoi studnia z 1734 r. ozdobiona płaskorzeźbami. Przy murach kościelnych odkryto mury wczesnochrześcijańskiego kościółka z mozaiką podłogową oraz wczesnochrześcijański sarkofag.

 

Na półwyspie św. Mikołaja (sv. Nikole), usytuowanym na zachód od centrum, znajduje się żwirkowa plaża i cmentarz, na którym znajdują się dwa wczesnochrześcijańskie sarkofagi oraz monumentalne mauzoleum rodziny Petrinović (z 1927 r.), dzieło wykonane przez splitskiego rzeźbiarza Tome Rosandića (1878?1958). Nad zatoką natomiast mieści się ośrodek hotelowy Supetrus Hotels.


Wysiadając z promu, zobaczymy kilka agencji turystycznych, a bardziej w stronę miasta - biuro informacji turystycznej. W Supetarze znajduje się kapitanat portu (tel.: +385 21 631116).

 

Chorwacja. Wyspa Krk idealna na wakacje

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Chorwacja galeria - Bol, wyspa Brac Chorwacja galeria - Bol, wyspa Brac Chorwacja galeria/Fot. Shutterstock

Bol

Bol jest jedynym miastem na stromym, górzystym wybrzeżu południowym. Miejscowość została usytuowana u podnóża Vidovej Gory. To tutaj znajduje się jedyne na wyspie, niewielkie źródło wody pitnej. Najstarszą świątynią w mieście jest wczesnoromański kościół św. Jana Chrzciciela (sv. Ivana Krstitelja). W centrum wznosi się kościół z XVII i XVIII w. pod wezwaniem Matki Boskiej Karmelitańskiej (Gospe od Karmena). W porcie warto obejrzeć renesansowo-barokowy dom, w którym mieści się galeria im. Branko Deškoviča, gromadząca obrazy i rzeźby bračkich artystów.

 

W Bol odbywają się międzynarodowe turnieje tenisa ziemnego, a w okolicy bez trudu znajdziemy liczne żwirowe plaże, m.in. w zatokach Martinica, Blaca, Konjska. Stąd też pochodzi najlepsze wino Bolski Plavac, eksportowane masowo w XIX w. W 1906 r. powstało tu pierwsze Dalmatyńskie Towarzystwo Winne. Niestety, w XX w. dotarła tutaj choroba winorośli, która spowodowała zapaść tego sektora lokalnej gospodarki i znaczną emigrację mieszkańców.

 

Chorwacja - 15 miejsc, które musisz zobaczyć

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Dojazd i połączenia

Promy ze Splitu do Supetaru kursują w sezonie co 1,5 godz., poza sezonem - kilka razy dziennie (koszt biletu w sezonie wynosi 23 HRK/os. i 106 HRK za samochód, poza nim ceny są niższe o ok. 20%). Pływają tu również promy z Makarskiej do Sumartinu w sezonie co 3 godz., poza sezonem 3 razy dziennie. Cena biletów podobna jak ze Splitu. Na wyspie znajduje się międzynarodowe lotnisko, oddalone 13 km od miasta Bol (tel.: +385 21 524116, 688615). W sezonie lądują tu głównie niewielkie samoloty czarterowe. Główny port lotniczy znajduje się w Splicie (tel.: +385 21 203506, 203170).

 

Wakacje na wyspie - Bracz. Skarby z kamienia

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

chorwacja, bezdroża chorwacja, bezdroża kasialeja

Wydawnictwo Bezdroża

Więcej informacji na temat Turcji znajdziesz w przewodniku wydawnictwa Bezdroża pt:

Wybrzeże Chorwacji, Słowenii i Czarnogóry. Błękitne zatoki i owoce morza. Wydanie III

Więcej o: