Chorwacja. Wyspa Pag inna niż wszystkie

Na surowej i kamienistej Wyspie Pag zachowało się wiele pamiątek archeologicznych. Miasto Pag, zachwyca niezwykłym kształtem laguny, która otwiera się na Podvelebitski kanał z dzikimi plażami usytuowanymi pod pionowymi skałami.
Chorwacja galeria - Wyspa Pag, Chorwacja Chorwacja galeria - Wyspa Pag, Chorwacja Chorwacja galeria/Fot. Shutterstock

Wyspa Pag

Na wyspie (o powierzchni 284,5 km2), należącej do archipelagu północnodalmatyńskiego, panuje klimat śródziemnomorski, a jej wygląd jest surowy i kamienisty. W dolinach z powodzeniem uprawia się winorośl oraz inne gatunki owoców i warzyw. Z powodu częstych i silnych wiatrów, tzw. bura, drzewa winne są niskie i szerokie, a kiście winogron drobnoziarniste i osadzone bliżej pni, ale dzięki mocnemu słońcu owoce są wyjątkowo słodkie. Na południowym wschodzie leżą jeziora krasowe Velo Blato i Malo Blato. Najwyższy szczyt to Sveti Vid (348 m n.p.m.). Mieszkańcy (obecnie ok. 8 tys. osób), oprócz uprawy winorośli zajmują się hodowlą owiec (z której uzyskują mięso, ser i wełnę), rybołówstwem oraz produkcją soli.Na wyspie zachowało się wiele pamiątek archeologicznych pochodzących z okresu panowania Liburnów (na terenie Lokunje znaleziono broń i przedmioty domowe) i Rzymian, co potwierdza jej dawne znaczenie. Rzymianie, po zdobyciu wyspy ok. I w., w obronie przed Ilirami zbudowali system obozów warownych: duże castrum romanum Cissa, portowe castrum Navalia i kilka mniejszych, m.in. Košljun i Svetojašnica oraz miasta (np. Pagus). Na południowym cyplu wyspy (za Paškogo należy jechać mostem na kanale Ljubačka vrata) znajdują się ruiny twierdzy Fortica, z której kontrolowano ruch morski. Chorwaci stosunkowo wcześnie zasiedlili Pag, a głównym ośrodkiem miejskim stała się Keša, część dzisiejszej Novalji. W XII w. rolę upadłej Kešy przejęło miasto Stari Grad. W latach 1409-1797 Pag należał do Wenecji, następnie dzielił losy Dalmacji pod władzą Austrii. W czasie obu wojen światowych był okupowany najpierw przez Włochów, a następnie Niemców.

 

Chorwacja. Wyspa Hvar pełna słońca

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Chorwacja ceny. Wyspa Pag Chorwacja ceny. Wyspa Pag Fot. Shutterstock

Pag i Novalia

Zatoka Paška, w której leży miasto Pag, zachwyca niezwykłym kształtem laguny, która otwiera się na Podvelebitski kanał z dzikimi plażami usytuowanymi pod pionowymi skałami. W Paškiej zatoce oraz na okolicznych wzgórzach znaleziono pozostałości ceramiki pochodzenia północnoafrykańskiego z III-IV w. p.n.e., potwierdzające kontakty handlowe z tamtejszymi portami. Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Pagu  było nadanie mu 30 marca 1244 r. przez króla Belę IV statutu wolnego królewskiego miasta. W 1376 r. chorwacki król Ludwik I potwierdził te przywileje. Pag rozwinął się dzięki produkcji i handlowi solą.Wszystkie uliczki Pagu prowadzą do placu głównego - Trgu kralja Petra Krešimira IV, przy którym stoi kościół parafialny Wniebowzięcia Marii (Uznesenja Marijinog). Budowę tej trójnawowej bazyliki, rozpoczętą w 1466 r., kontynuował Juraj Dalmatinac, a dokończono ją dopiero na pocz. XVI w. Dzwonnica pochodzi z 1526 r. W kościele przechowuje się relikwie św. Walentego, z którym wiąże się wiele opowieści o cudach uleczenia. Położony obok dwór książęcy (knežev dvor) datowany na XV w. do 1905 r. był siedzibą władz wyspy i miasta (Rada Książęca i Rada Miejska). Ośmiokątna baszta Kamerlengo chroniła zachodnią, morską drogę do miasta. Obok niej, z południowej strony, mieściło się archiwum miejskie, które wraz z basztą spłonęło w 1905 r. Szybko odnowiona, stała się siedzibą władz miasta. Baszta Skrivanat przy ulicy Jose Felicinovica, zwana również Miejską Basztą, jest jedyną zachowaną z dziewięciu baszt otaczających miasto. Za plażą miejską stoją magazyny soli, jedyne takie na świecie. Ich budowę rozpoczął w 1629 r. Jerolim Mondela, handlowiec z Szybenika. Dziś stanowią one pamiątkę paškiego budownictwa. Idąc od plaży na wschód, zobaczymy duże zbiorniki-solanki. Baseny umieszczone były w naturalnych płyciznach, gdzie prąd wody morskiej jest bardzo mały. Od 80 lat XX w. sól uzyskuje się, podgrzewając morską wodę, a baseny mają charakter tylko pamiątkowy. Do dziś produkuje się tu 33 000 t soli, co stanowi dwie trzecie całej produkcji soli w Chorwacji. Paška zatoka otoczona jest 27 kilometrami żwirkowych plaż. Środkowa plaża miejska to dobrze zagospodarowana Prosika. Zaraz za nią mieści się parking, a niedaleko leży centrum miasta.

 

Novalia

 

Leży na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy, obejmując przysiółki Sveti Ante i Spital. Krajobraz jest tu niezwykle różnorodny, poczynając od sosnowych lasów, poprzez niską roślinność, na nagich kamieniach kończąc. Bardzo blisko miasta ciągną się drobnożwirkowe plaże (Caska, Trinčel). Szczególnie popularne są szerokie plaże Zrće i Straško z licznymi atrakcjami sportowo-rozrywkowymi (m.in. zjeżdżalnią wodną). W sezonie organizuje się na nich turnieje piłki nożnej, siatkówki, minimaratony i inne imprezy.Historia miasta sięga daleko w przeszłość, o czym świadczą liczne znaleziska archeologiczne. Novalja powstała w miejscu antycznej Novalia, pełniącej funkcję południowego portu rzymskiego miasta Cissa. Obecny kościół parafialny św. Katarzyny (sv. Katarine) postawiono w 1906 r. w miejscu wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Do dziś w Novalji kultywuje się tradycje związane z ludowym tańcem naški.

 

Chorwacja. Wyspa Rab

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Wyspa Pag, Chorwacja pogoda Wyspa Pag, Chorwacja pogoda Fot. Shutterstock

Dojazd i połączenia

Na wyspę można dojechać od strony Zadaru mostem (o długości 300 m) wybudowanym w 1968 r., przechodzącym nad cyplem Fortica, Ražanca i Posedarja (magistrala). Połączenia promowe: Codz. średnio co 1,5 godz. kursuje prom relacji Prizna - Žigljen. Ceny biletów wynoszą ok. 16 HRK/os. i 94 HRK za samochód. Kursują również promy (3 razy w tyg.) relacji Mali Lošinj - Susak - Ilovik - Novalja - Rab - Rijeka. Połączenia autobusowe: Autobusy kursują z większych miast w okolicy, np. Zadaru do większych miast wyspy jak Pag czy Novalja, 1-3 razy dziennie.

 

 

Taka jest Chorwacja!

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

chorwacja, bezdroża chorwacja, bezdroża kasialeja

Wydawnictwo Bezdroża

Więcej informacji na temat Chorwacji znajdziesz w przewodniku wydawnictwa Bezdroża pt:

Wybrzeże Chorwacji, Słowenii i Czarnogóry. Błękitne zatoki i owoce morza. Wydanie III

Więcej o: