Wakacje w Chorwacji. Jak wypocząć mądrze i tanio?

Nawet w tak popularnym turystycznie kraju, jak Chorwacja, da się podróżować mądrze i w taki sposób, żeby nie zrujnować portfela. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Chorwacja plaże - wyspa Krk Chorwacja plaże - wyspa Krk Fot. Shutterstock

Kiedy jechać do Chorwacji?

W lipcu i sierpniu nad chorwackie wybrzeże ciągnie sznur samochodów, nie tylko z Polski. Wtedy nad Adriatykiem są tłumy, ceny rosną, a o noclegi niełatwo. Ciepło - a nawet gorąco - jest też w czerwcu i we wrześniu, morze równie dobrze nadaje się do kąpieli, a turystów jest  mniej i łatwiej o tańszy nocleg. Jeśli więc możemy jechać nad Adriatyk w innych miesiącach niż lipiec i sierpień, to nie dość, że zaoszczędzimy, także urlop będziemy mieć bardziej komfortowy.

Jeszcze taniej jest w Chorwacji w miesiącach zimowych, wtedy tanieją nawet wejścia do parków narodowych, takich jak np. Jeziora Plitwickie. Taką podróż polecamy jednak tylko tym, którzy chcą zwiedzać zabytki i poznawać przyrodę, a nie korzystać z uroków Adriatyku.

Chorwacja galeria - Riwiera Makarska Chorwacja galeria - Riwiera Makarska Chorwacja galeria/Fot. Shutterstock

W sezonie w Chorwacji trudno o noclegi na wyspach

Wprawdzie baza noclegowa w Chorwacji jest bogata, ale poszukiwanie noclegu może zabrać sporo czasu, a w atrakcyjnych miejscowościach w ogóle trudno cokolwiek znaleźć. W nieciekawej sytuacji możemy znaleźć się na wyspach: noclegu może nie być wcale, a my nie będziemy mieli jak z wyspy wyjechać przed nocą. Jeżeli więc jedziemy do Chorwacji w szczycie sezonu, to nocleg zarezerwujmy z wyprzedzeniem, najlepiej przez internet, korzystając z któregoś z portali, np. www.chorwacja.pl. www.adriatica.net, http://www.booking.com/. Jeśli tego nie zrobimy, nawet gdy coś znajdziemy, możemy sporo przepłacić.

W szczycie sezonu noclegi w Chorwacji można znaleźć w cenie od 20 euro/osobę. Do wyboru są hotele, pokoje i apartamenty. Różnią się od siebie tym, że w apartamencie goście mają do dyspozycji kuchnię. Tańszą alternatywą są campingi, których w Chorwacji jest pod dostatkiem.

Chorwacja, Split Chorwacja, Split Fot. Shuttertsock

Po sezonie do Chorwacji można jechać bez rezerwacji

Sprawa z noclegami Chorwacji wygląda zgoła inaczej, gdy na wakacje nad Adriatykiem jedziemy do Chorwacji w czerwcu lub we wrześniu. Wtedy możemy pozwolić sobie na ryzyko szukania noclegu na miejscu. Chorwaci żyją głownie z turystyki i poza sezonem sami aktywnie szukają gości, wywieszając ogłoszenia o wolnych pokojach na domach czy zaczepiając turystów na dworcach czy deptakach. Można wtedy korzystnie negocjować ceny.

MSZ ostrzega przed pochopnym korzystaniem z pozornie atrakcyjnych (bardzo tanich) ofert pośredników turystycznych, gdyż zdarzają się oszustwa, a także przed korzystaniu z ofert turystycznych zamieszczanych na stronach internetowych przez właścicieli apartamentów. Wycofanie wpłaconej zaliczki w przypadku zmiany okresu pobytu czy w związku z nieodpowiednim standardem miejsca zakwaterowania może okazać się niemożliwe.

Chorwacja, Orebić, Peljesac. Orebić to największa miejscowość na Półwyspie Peljesac. To sympatyczne miasteczko, gdzie zawsze wieje przyjemny wiatr. W Orebiciu jest parę ciekawych kościołów i klasztor franciszkanów z reliefami. Chorwacja, Orebić, Peljesac. Orebić to największa miejscowość na Półwyspie Peljesac. To sympatyczne miasteczko, gdzie zawsze wieje przyjemny wiatr. W Orebiciu jest parę ciekawych kościołów i klasztor franciszkanów z reliefami. Chorwacja, Orebić/Fot. Shutterstock

Które miejsce wybrać na wakacje w Chorwacji?

Dużo osób skarży się na tłumy w Chorwacji. Rzeczywiście, jeździ tam mnóstwo ludzi i większa część wybrzeża jest zatłoczona. Są jednak w Chorwacji miejsca, gdzie nawet w sezonie znajdziemy spokój, w końcu kraj ma aż 5800 km linii brzegowej, wiec dla wszystkich chętnych znajdzie się miejsce.

W Chorwacji jest pełno kameralnych zatoczek z plażami, wystarczy oddalić się parę kilometrów od modnych kurortów. Nawet na popularnej wśród plażowiczów wyspie Rab bez problemu można znaleźć przytulną malowniczą zatoczkę tylko dla siebie. Spokojniejsze są wyspy bardziej oddalone od lądu, wyspy Archipelagu Zadarskiego także uchodzą za niezadeptane, reputację niezatłoczonego miejsca ma dalmatyński półwysep Pelješac.

Wiele osób za wadę uważa to, ze plaże w Chorwacji są kamieniste. Takie plaże mają jednak zalety - woda jest przejrzysta i nawet blisko brzegu, w kamieniach, można obserwować kolorowe ryby. Jest to świetne miejsce do nauki pływania z maską i fajką, widoki mogą do tego zachęcić nawet opornych pływaków.

Zobacz także:

Chorwacja - 15 miejsc, które musisz zobaczyć

Taka jest Chorwacja!

Chorwacja plaże. TOP 10

Chorwacja galeria - Chorwacja ceny. Chorwacja Krk, Baska, Chorwacja galeria - Chorwacja ceny. Chorwacja Krk, Baska, Chorwacja galeria/Fot. Shutterstock

Jadąc do Chorwacji nie musimy mieć paszportu

Wprawdzie Chorwacja nie jest członkiem Unii Europejskiej, ale na mocy umów międzynarodowych nie potrzebujemy paszportu, gdy przekraczamy jej granice - wystarczy dowód osobisty. Problemy mogą być jednak z dziećmi, które nie posiadają dowodu tożsamości. Wtedy paszport jest potrzebny. Jednak uwaga! Jak uprzedza MSZ, niektóre instytucje chorwackie (banki, urzędy, placówki zdrowia) mogą nie uznawać dowodów tożsamości innych niż paszport.

Podczas podróży do Dubrownika i jego okolic przejeżdża się przez terytorium Bośni i Hercegowiny. Do przekroczenia tej granicy również wystarczy tylko dowód osobisty. Na granicy Chorwaci rozdają informatory turystyczne w językach gości ich kraju, zostaniemy więc wyposażeni w broszurkę po polsku, zawierającą m.in. kalendarz letnich imprez turystycznych i kulturalnych w Chorwacji.

Zobacz także:

Chorwacja - 15 miejsc, które musisz zobaczyć

Taka jest Chorwacja!

Chorwacja plaże. TOP 10

Chorwacja galeria - Rovinj Chorwacja galeria - Rovinj Chorwacja galeria, Rovinj/Fot. Shutterstock

Jak jechać do Chorwacji?

Do Chorwacji można pojechać z biurem podróży autokarem lub samolotem. Jeśli wyjazd organizujemy samodzielnie, najszybciej jest samolotem, ale bezpośrednie loty to tylko czartery. Najwygodniej jest oczywiście podróżować własnym autem i wiele osób wybiera tę opcję. Do wyboru są dwie trasy: przez Słowacją i Węgry oraz przez Czechy, Austrię i Słowenię. Druga z tych tras jest wygodniejsza, ponieważ większą część drogi można pokonać autostradami lub drogami szybkiego ruchu, ale z tego powodu przejazd nią jest droższy.

Jadąc w kierunku wybrzeża Chorwacji lepiej unikać piątków i sobót, a w drodze powrotnej niedziel. W te dni korki mamy gwarantowane.

Zobacz także:

Chorwacja - 15 miejsc, które musisz zobaczyć

Taka jest Chorwacja!

Chorwacja plaże. TOP 10

Chorwacja - podróż drogą z takim widokiem to prawdziwa przyjemność! Chorwacja - podróż drogą z takim widokiem to prawdziwa przyjemność! Shutterstock

Kierowco, uważaj!

W Chorwacji można posługiwać się polskim prawem jazdy (kierujący powinien posiadać dowód rejestracyjny pojazdu oraz dowód ubezpieczenia OC). Nie trzeba mieć zielonej karty. Autostrady są płatne. Kary za łamanie przepisów ruchu drogowego są bardzo wysokie -  nawet do 2 tys euro. Czego bezwzględnie należy przestrzegać:

- ograniczeń prędkości, obowiązku używania świateł mijania w nocy i w warunkach ograniczonej widoczności oraz przez całą dobę w okresie zimowym;

- obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa na wszystkich zajętych siedzeniach w pojeździe;

- zakazu korzystania z telefonu komórkowego (dozwolona jest instalacja zestawu głośnomówiącego);

- zasad parkowania (pojazdy parkujące w niedozwolonych miejscach są w krótkim czasie odholowywane na parkingi policyjne, a kierowcy karani wysokimi mandatami).

Dozwolony poziom zawartości alkoholu w organizmie kierującego wynosi 0,5 promila, ale - jak podaje MSZ -  spowodowanie wypadku przez kierowcę, w którego organiźmie wykryto alkohol w ilościach nawet śladowych, zawsze jest traktowane jako czyn popełniony pod wpływem alkoholu i karane szczególnie dotkliwie.

Zobacz także:

Chorwacja - 15 miejsc, które musisz zobaczyć

Taka jest Chorwacja!

Chorwacja plaże. TOP 10

Chorwacja galeria - Dubrownik, Chorwacja Chorwacja galeria - Dubrownik, Chorwacja Chorwacja galeria/Fot. Shutterstock

Do Chorwacji gdy nie mamy auta

Bez samochodu podróżowanie po Chorwacji jest dość uciążliwe. Sieć kolejowa nie jest zbyt rozbudowana, a ze względu na górzyste ukształtowanie terenu pociągi nie poruszają się szybko. Główne miasta kraju łączy sieć autobusów i jeżdżą one dość często. Znacznie gorzej jest w przypadku dojazdu do i z małych miejscowości. Zdarza się, że dociera tam tylko jeden autobus, który przyjeżdża wieczorem, a odjeżdża we wczesnych godzinach porannych. Głównym przewoźnikiem jest Autotrans, na jego stronie internetowej można znaleźć rozkład jazdy. Na chorwackich wyspach sporo osób, zwłaszcza młodych, podróżuje autostopem.

Zobacz także:

Chorwacja - 15 miejsc, które musisz zobaczyć

Taka jest Chorwacja!

Chorwacja plaże. TOP 10

chorwacja, ryby, targ, jedzenie chorwacja, ryby, targ, jedzenie Fot. Shutterstock

Jak się tanio wyżywić w Chorwacji

Żywienie najtaniej wychodzi wtedy, gdy jedzenie przywieziemy ze sobą z Polski. Wiele osób tak praktykuje, szczególnie wtedy, gdy jadą całymi rodzinami. Można samodzielnie przygotowywać posiłki, w wielu kwaterach goście mają do dyspozycji kuchnię i mogą samodzielnie gotować. Ceny artykułów spożywczych w Chorwacji są wyższe niż Polsce, szczególnie dotyczy to mięsa i wędlin. Niestety, mimo że jest to południe Europy, nie ma co liczyć na tanie owoce południowe. Artykułem trudno dostępnym jest czarna herbata, jeśli więc nie możemy bez niej żyć, zabierzmy z Polski odpowiednie zapasy. Niedrogo natomiast można kupić wino.

Wybrzeże Chorwacji to tradycyjnie miejsce, gdzie można zjeść smaczne (choć drogie) ryby i owoce morza. Cena obiadu dla jednej osoby oscyluje wokół 10-12 euro. Na Istrii polecane są trufle, ale ta przyjemność nie jest tania.

Zobacz także:

Chorwacja - 15 miejsc, które musisz zobaczyć

Taka jest Chorwacja!

Chorwacja plaże. TOP 10

Chorwacja wyspy - Hvar Chorwacja wyspy - Hvar Hvar/Fot. Shutterstock

Jedziesz do Chorwacji - pamiętaj o polisie

W Chorwacji w przypadku nieszczęśliwego wypadku lub choroby brak ubezpieczenia może zrujnować budżet. Leczenie czy transport chorego bądź poszkodowanego do Polski to duży wydatek, który może sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, a w przypadku aktywnych wakacji o uszkodzenia nietrudno. Turyści z Polski w nagłych przypadkach objęci są w Chorwacji bezpłatną opieką medyczną, ale tylko podstawową. Warto więc wykupić polisę, umożliwiającą pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i powrotu do kraju z wykorzystaniem transportu medycznego. Jeżeli uprawiamy sporty wodne, przyda się polisa OC, ponieważ o wyrządzenie szkód innym osobom jest wtedy łatwo.

Zobacz także:

Chorwacja - 15 miejsc, które musisz zobaczyć

Taka jest Chorwacja!

Chorwacja plaże. TOP 10

Rovinj, Chorwacja. Rovinj to malownicze miasteczko leżące na półwyspie Istria w Chorwacji. Stara część miasta Rovinj, skupia wszystkie zabytki. Pełno tu kolorowych, urokliwych uliczek,  zdobionych balkonów, na każdym kroku spotkać można pamiątki sztuki i kultury gotyckiej i romańskiej. Miasto wygląda też pięknie od strony morza. Rovinj, Chorwacja. Rovinj to malownicze miasteczko leżące na półwyspie Istria w Chorwacji. Stara część miasta Rovinj, skupia wszystkie zabytki. Pełno tu kolorowych, urokliwych uliczek, zdobionych balkonów, na każdym kroku spotkać można pamiątki sztuki i kultury gotyckiej i romańskiej. Miasto wygląda też pięknie od strony morza. Rovinj, Chorwacja/Fot. Shutterstock

Co ze sobą zabrać na wakacje w Chorwacji

Gotówki nie musimy zabierać ze sobą wiele, bo karty płatnicze są honorowane, a bankomatów jest sporo. Zapas gotówki warto mieć ze sobą wtedy, gdy wybieramy się na mniejsze i mniej popularne chorwackie wyspy - tam może nie być bankomatów.

Jeżeli nie chcemy pobytu w Chorwacji zacząć od biegania po sklepach, weźmy ze sobą z kraju nakrycie głowy i krem do opalania. Przydatne będą też plastikowe buty do wody, chroniące przed jeżowcami i kamieniami.

Dobrze jest mieć ze sobą materac do leżenia na plaży, bo kamieniste plaże Chorwacji nie są najwygodniejszym miejscem do leżenia. A gdy chcemy podziwiać życie podwodne, przyda się maska, fajka i płetwy.

Zobacz także:

Chorwacja - 15 miejsc, które musisz zobaczyć

Taka jest Chorwacja!

Chorwacja plaże. TOP 10

Chorwacja wyspy - Krk Chorwacja wyspy - Krk Fot. Shutterstock

Płyniemy na chorwackie wyspy

Na chorwackie wyspy z lądu dostaniemy się promami. Sieć promowych połączeń jest także pomiędzy poszczególnymi wyspami. Głównym przewoźnikiem jest Jadrolinia. Informacje o cenach i rozkładzie jazdy dostępne są na stronie internetowej. Promy kursują też wzdłuż wybrzeża i stanowią dość drogą alternatywę dla poruszania się zatłoczoną Magistralą Adriatycką. Mimo, że promy w Chorwacji kursują regularnie i w popularnych kierunkach często, to i tak w sezonie trzeba się liczyć z długimi, niekiedy nawet wielogodzinnymi kolejkami.

Zobacz także:

Chorwacja - 15 miejsc, które musisz zobaczyć

Taka jest Chorwacja!

Chorwacja plaże. TOP 10

Chorwacja galeria, Chorwacja wycieczki - Wodospad Krka, Chorwacja Chorwacja galeria, Chorwacja wycieczki - Wodospad Krka, Chorwacja Chorwacja galeria/Fot. Shutterstock

Ostrożnie z atrakcjami w Chorwacji

Jeśli będziemy mieć pecha i podczas naszych wakacji w Chorwacji nie będzie słońca, możemy wypożyczyć rower. W turystycznych miejscach o wypożyczalnie łatwo, ale przyjemność z jazdy po wąskich i krętych drogach, po których jeżdżą samochody, jest raczej znikoma, bezpieczeństwo również. Przed wypożyczeniem roweru warto więc zorientować się, czy w okolicy są ścieżki wzdłuż wybrzeża.

Dużo górskich rzek sprawia, że w wielu miejscowościach Chorwacji bogata jest oferta wycieczek połączonych z uprawianiem sportów wysokiego ryzyka, takich jak canyoning czy rafting. MSZ zaleca ostrożność przy decydowaniu się na takie eskapady,  ponieważ prawo chorwackie nie wymaga od osób prowadzących takie przedsięwzięcia żadnych świadectw posiadania uprawnień. Jeżeli mimo tego kusi nas przygoda, warto dowiedzieć się, jakie kwalifikacje mają nasi przewodnicy.

Zobacz także:

Chorwacja - 15 miejsc, które musisz zobaczyć

Taka jest Chorwacja!

Chorwacja plaże. TOP 10

Więcej o: