Majorka na wakacje. Top 10 atrakcji

Majorka to idealne miejsce na wakacje. Znajdziemy tu wszystko: od kilometrowych plaż po kilkudziesięciometrowe klify oraz szczyty wzgórz. Co szczególnie warto zobaczyć będąc na Majorce? Oto nasze propozycje.
majorka, hiszpania, palma, katedra seu majorka, hiszpania, palma, katedra seu Fot. Shutterstock

Majorka - 1. Palma de Mallorca

Palma de Mallorca jest jednym z najważniejszych portów na Morzu Śródziemnym. Stolica Balearów zasługuje na dokładne poznanie. To miasto typowo śródziemnomorskie, skąpane w gorących słonecznych promieniach. Poza palmami i kołyszącymi się jachtami są tu jednak jeszcze wspaniałe zabytki. Szukać ich należy w dzielnicy historycznej. Stare wąskie uliczki pełne są zabytkowych budynków. Najważniejszy z nich, masywna, gotycka katedra La Seu to jedna z najświetniejszych budowli sakralnych Hiszpanii. Góruje nad miastem i nie sposób jej nie zauważyć. Jest wspaniałym przykładem kastylijskiego gotyku. Budowę La Seu rozpoczęto na początku 1230 roku i trwała ona przez ponad 400 lat! Katedra ma 6,6 tysięcy m2 powierzchni. Jeżeli dojdziemy do niej od strony miasta nie widać, że jest taka ogromna. Jednak gdy oglądamy ją stojąc na brzegu morza widać jej potęgę. U podnóża katedry usytuowany jest park obsadzony palmami, w którym stoją rzeźby współczesnych artystów. Tuż przy katedrze wznosi się dawna siedziba władców mauretańskich, a później królów Majorki - Palau de Almudaina.

Sa Calobra, majorka, hiszpania Sa Calobra, majorka, hiszpania Fot. Shutterstock

Majorka - 2. Sa Calobra i droga do Sa Calobra

Sa Calobra to głęboka zatoka leżąca w paśmie górskim Serra de Tramuntana. Do 1932 r. znajdowała się tu tylko mała osada rybacka. Rozwój turystyki na Majorce sprawił jednak, że powstała niezwykle widokowa, pełna serpentyn droga prowadząca do zatoki. Trasa jest tak wbudowana w górskie zbocza, że pokonanie jej to wielkie wyzwanie. Widok skalistych gór schodzących stromymi klifami do morza jest jednak niezwykle spektakularny. Zachwyca nie tylko sama zatoka, ale także długi na 8 km wąwóz Torrent de Pareis. W samym porcie Port de Sa Calobra znajduje się niewielka, ale piękna plaża, oraz ciąg barów i restauracji. Można odbyć spacer przez częściowo wykute w skale tunele do tzw. wrót do raju - potężnych skał, między którymi błękit nieba zlewa się z błękitem morza. Przy dłuższym postoju warto dotrzeć do leżącego niedaleko Sanktuarium Monasteri de Lluc będącego duchowym centrum Majorki.

Wyspy Kanaryjskie. Którą wybrać?

półwysep formentor, formentor, majorka, hiszpania półwysep formentor, formentor, majorka, hiszpania Fot. Shutterstock

Majorka - 3. Półwysep Formentor z latarnią Cap de Formentor

Formentor to półwysep ciągnący się 20 km na północnym zachodzie Majorki. To kolejne miejsce, którego nie można przegapić, jedno z najpiękniejszych widokowo miejsc na Majorce. Na końcu Cap de Formentor znajduje się latarnia morska - el Far de Formentor, zbudowana w 1860 r. Dostać się tam można widokową drogą, która przecina serpentynami najdalej na północ wyciągnięty fragment Serra de Tramuntana. Po drodze obowiązkowo zaliczyć trzeba przystanki na małych parkingach. Pierwszy z nich to Mirador des Colomer z widokiem na wysepkę o tej samej nazwie. Szczególnie bajkowy pejzaż można podziwiać z punktu widokowego w pobliżu Cala Figuera - widać stąd skalisty kraniec półwyspu z latarnią morską. Szlaki piesze oznakowane drewnianymi tabliczkami prowadzą ponadto do dzikich malowniczych zatoczek. Jeden z nich Cami Vel del Far - prowadzi na sam kraniec półwyspu Formentor.

el trenc, plaża, majorka, hiszpania el trenc, plaża, majorka, hiszpania Fot. Shutterstock

Majorka - 4. Plaża Es Trenc

Majorka słynie z pięknych plaż. Na wyspie występują zarówno te długie, piaszczyste, jak i mniejsze, kamieniste o charakterze osłoniętych zatok. Szczególnie warto zobaczyć plażę Es Trenc na południu wyspy. To 4 kilometry białego piasku i turkusowej wody. Wzdłuż plaży ciągnie się piniowy lasek. Es Trenc znajduje się ok. 30 minut jazdy autem od najpopularniejszych kurortów Arenal i Platija de Palma. To raj dla spragnionych ciszy i kontaktu z naturą plażowiczów. Południowa część plaży jest zajmowana przez naturystów.

valldemossa, majorka, hiszpania valldemossa, majorka, hiszpania Fot. Shutterstock

Majorka - 5. Valldemossa

Valldemossa to niewielka hiszpańska miejscowość położona w odległości 17 kilometrów od stolicy wyspy - Palmy. Miasteczko jest położone malowniczo na wzniesieniu u podnóża gór Serra de Tramuntana. Strome, wąskie uliczki i kamienne domy przyklejone są do górskiego zbocza.

Valldemossa to miasto związane z Fryderykiem Chopinem. Właśnie tu trzy zimowe miesiące na przełomie 1838 i 1839 roku spędzili: nasz wybitny kompozytor oraz francuska pisarka George Sand. W dwóch celach klasztoru kartuzów - Real Cartuja de Jesus de Nazaret, oglądać można pamiątki z ich wizyty: m.in. partytury skomponowanych tu preludiów, dagerotypy, listy, rękopis "Zimy na Majorce" Sand.

Oprócz Muzeum zwiedzić można sam klasztor, którego historia sięga XIV wieku oraz kościół klasztorny z przyklasztorną apteką i biblioteką. W zabytkowych klasztornych wnętrzach odbywają się także koncerty fortepianowe z muzyką Chopina.

soller, kolejka, majorka, hiszpania soller, kolejka, majorka, hiszpania Fot. Shuttertock

Majorka - 6. Kolejka Ferrovial de Soller i miasteczko Soller

Jedną z największych atrakcji wyspy jest przejażdżka zabytkową kolejką Ferrovial de Soller, której trasa prowadzi z Palmy do Port de Soller. Trasa ta jest niezwykle malownicza. Wiedzie w poprzek masywu Traumuntana, przez pachnące gaje cytrusowe. Dzieli się na dwie części: kolejkę wąskotorową, oraz tramwaj. Kolejka jedzie z Palmy do miasteczka Soller, tramwaj z Soller do Port de Soller.

Podczas podróży trzęsie niemiłosiernie, ale widoki wynagradzają wszelkie niewygody. Można otworzyć drewniane okno i wystawić głowę na zewnątrz. Mijane migdałowe gaje są na wyciągnięcie ręki. Gdy pociąg wjeżdża w góry widać najpiękniejsze krajobrazy Majorki.

Hiszpania. Jak tanio zwiedzić Barcelonę?

puerto del soller, soller, majorka, hiszpania puerto del soller, soller, majorka, hiszpania Fot. Shutterstock

Majorka - Soller i Puerto del Soller

Soller jest małym spokojnym miasteczkiem położonym w dolinie, poniżej stacji kolejowej. Będąc tu można zobaczyć, jak żyło się na Majorce w dawniejszych czasach. Miasto zachowało urok tradycyjnej zabudowy. Puerto del Soller oddalone o dziesięć minut jazdy tramwajem to jedyna, naturalnie ukształtowana przystań na zachodnim wybrzeżu Majorki. Łodzie leniwie kołyszą się w porcie oddając nieśpieszny rytm, w jakim toczy się tu życie. Soller to również popularna baza wypadowa w góry. W sklepach można dostać plany wycieczek, kupić sprzęt trekkingowy i ruszyć w Serra de Tramuntana.

deia, hiszpania, majorka deia, hiszpania, majorka Fot. Shutterstock

Majorka - 7. Deia

Deia uważana jest za jedną z najładniejszych wiosek na Majorce. Leży w górach na północnym wybrzeżu, ok. 10 kilometrów od Valldemossy. Miejscowość od zawsze przyciągała wielu artystów. Mieszkał tu m.in. Robert Graves - autor powieści "Ja, Klaudiusz". Turystów urzekają kamienne domy z zielonymi okiennicami, strome wąskie uliczki, piękny kościół, wiele galerii, świetne restauracje i luksusowe hotele. Średniowieczny charakter miejscowości jest nadal utrzymywany, gdyż nawet nowe budynki wznoszone są w starodawnym stylu. Sady oliwne rosną na malowniczych tarasach założonych jeszcze przez Maurów. Nad miasteczkiem góruje XVII-wieczny kościół parafialny Esglesia parroquial de Sant Joan Baptista z dzwonnicą, która pełni funkcję wieży obronnej. Do kościoła prowadzi ulica z obrazami przedstawiającymi drogę krzyżową.

smocze jaskinie, jaskinia, majorka, hiszpania smocze jaskinie, jaskinia, majorka, hiszpania Fot. Shutterstock

Majorka - 8. Smocze jaskinie

Porto Cristo na wschodnim wybrzeżu wyspy słynie z dwóch kompleksów jaskiń: Coves des Hams i Coves del Drac. Amatorzy przyrody i przygody będą zachwyceni Coves del Drac, czyli Smoczymi Jaskiniami, które sięgają 2,4 kilometra długości i nawet 25 metrów wysokości! Pełne są stalaktytów i stalagmitów i co najciekawsze, kryją w sobie Jezioro Martel - jedno z największych podwodnych jezior świata (długie na 177 metrów i szerokie na 230). Schodząc w dół skalną ścieżką otoczoną linami, podziwiać można fantazyjne formacje skalne. Jaskinie są dobrze oświetlone. Będąc tu można trafić na koncert z efektami świetlnymi, organizowany na brzegu jeziora Martel w tej nieprawdopodobnej scenerii.

alcudia, majorka, hiszpania alcudia, majorka, hiszpania Fot. Shutterstck

Majorka - 9. Alcudia

Do maleńkiej Alcudii na północy Majorki warto przyjechać chociażby ze względu na jej ciekawą historie. Na początku miasto zamieszkiwali Fenicjanie, później miasto zostało przejęte przez Greków, aż najeźdźcy - Rzymianie ustanowili go stolicą Majorki nazywając Pollentia. Centrum miasteczka opasają grube częściowo średniowieczne, częściowo zrekonstruowane mury. Do starego miasta wchodzi się przez najlepiej zachowaną bramę Porta de Moll. Wewnątrz znajduje się plątanina wąskich brukowanych uliczek i zabytkowych kamienic z czasów rzymskich. Głównym placem jest niewielki Plaça Constitució otoczony kawiarniami i restauracjami. W Alcudii obejrzeć można ponadto najmniejszy rzymski teatr w Hiszpanii, zachowany w bardzo dobrym stanie oraz muzeum poświęcone historii miasta.

W niedalekim sąsiedztwie, zaledwie 2 km na południe od Alcudii, leży Port de Alcudia - największa i najchętniej w tym regionie odwiedzana miejscowość wypoczynkowa. Zatoka Alcudia to jedna z najbardziej malowniczych zatok na Majorce jest doskonałym miejscem dla miłośników sportów wodnych, zwłaszcza windsurfingu, a także rodzin z dziećmi.

alcudia, majorka, hiszpania alcudia, majorka, hiszpania Fot. Shutterstock

Majorka - 10. Park Przyrodniczy S'Albufera

Parc Natural S'Albufera de Mallorca położony jest pomiędzy Alcudią a Can Picafort. Jest to największy obszar podmokły nad Morzem Śródziemnym, obejmujący dawną lagunę oddzieloną od morza pasmem wydm. Park jest prawdziwą oazą spokoju, mimo że przylega do mocno zagospodarowanego turystycznie wybrzeża. Można go zwiedzać wytyczonymi ścieżkami pieszymi, przy których znajdują się tablice informacyjne opowiadające o cennej przyrodzie mokradeł. Żyje tu wiele gatunków ptaków m.in. czapla biała. Mieszkają tu m.in. konie Camargue. W parku poruszać się można także na rowerze. Około kilometra od wejścia do parku znajduje się muzeum przyrodnicze, do którego wstęp jest darmowy.

Więcej o: