Chorwacja. Wyspa Rab

Wyspa Rab leży w północnej części chorwackiego Adriatyku, pomiędzy wyspą Krk a wyspą Pag.
Chorwacja, Rab, wyspa Rab. Na wyspie Rab czekają na turystów idylliczne zatoki, sosnowe lasy, stuletnie parki, rzymskie zabytki i romańskie dzwonnice. Wyspa Rab ma ponadto jedne z najpiękniejszych plaż w Chorwacji. Średniowieczne miasto Rab jest przepięknie położone. Chorwacja, Rab, wyspa Rab. Na wyspie Rab czekają na turystów idylliczne zatoki, sosnowe lasy, stuletnie parki, rzymskie zabytki i romańskie dzwonnice. Wyspa Rab ma ponadto jedne z najpiękniejszych plaż w Chorwacji. Średniowieczne miasto Rab jest przepięknie położone. Chorwacja, Rab, wyspa Rab/Fot. Shutterstock

Wyspa Rab

Leży w północnej części chorwackiego Adriatyku, pomiędzy wyspą Krk a wyspą Pag. Na powierzchni 93,6 km2 mieszka obecnie ok. 9 tys. osób. Północno-wschodnim krańcem zbliża się ona do lądu stałego (oddziela ją cieśnina 1,8 km). Od tej strony wznosi się pasmo górskie Kamenjak (najwyższa góra to Straža, 408 m n.p.m.), nadające tej części wyspy wygląd krajobrazu księżycowego. Natomiast na pozostałym obszarze rozciąga się równina porośnięta niskimi lasami (40% powierzchni wyspy) i makią (z wyjątkiem nagich gór) oraz aromatycznymi, leczniczymi ziołami. Powierzchnia uprawna obejmuje ok. 17% (zboża, gaje oliwne, winnice, sady figowców, migdałowców, granatowców). W odróżnieniu od innych wysp na Adriatyku, Rab obfituje w wodę źródlaną i potoki.

 

Chorwacja - 15 miejsc, które musisz zobaczyć

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Chorwacja wczasy - wyspa Rab Chorwacja wczasy - wyspa Rab Fot. Shutterstock

Wyspa Rab

Pierwszymi mieszkańcami wyspy byli iliryjscy Liburnowie, a później przypuszczalnie Grecy, o czym świadczą archeologiczne znaleziska z cypla Kaštelina i Zidine. Następnie, przez długi okres, wyspa znajdowała się pod panowaniem rzymskim. Słowianie osiedlili się na niej za krótkiego panowania Bizancjum i wkrótce stali się najliczniejszą grupą etniczną. W 1075 r. Rab, jedyne miasto w tej części Adriatyku, uratował się od oblężenia Normanów. Według tradycji stało się to dzięki wstawiennictwu św. Krzysztofa, który jest od tej pory patronem mieszkańców Rabu. Panowanie Wenecjan (1409-1797), epidemie, odkrycie Ameryki i przeniesienie szlaków handlowych na zachód osłabiły znaczenie wyspy, powodując stagnację trwającą aż do XX w. Kongres wiedeński (1815) oddał wyspę pod panowanie monarchii austro-węgierskiej. Chorwacki jako język urzędowy pojawił się tu dopiero w 1897 r. Pod koniec XIX w., za namową profesora Schroettera, lekarza z Wiednia i profesora Frischaufa z Grazu, doceniając łagodny klimat i dobroczynny wpływ powietrza na choroby układu oddechowego i serca, zbudowano uzdrowiska i kąpieliska morskie. Pod koniec I wojny światowej wyspę zajęły wojska włoskie, ale traktat w Rapallo przyznał ją Jugosławii. W 1941 r. znów przybyli tu Włosi (utworzyli obóz koncentracyjny), a w 1943 r. - Niemcy, stacjonujący tu aż do wyzwolenia w kwietniu 1945 r.

 

Taka jest Chorwacja!

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

rab, chorwacja rab, chorwacja Fot. Shutterstock

Rab

Przepiękne średniowieczne miasto położone na wydłużonym półwyspie pomiędzy portem miejskim (Rapska Luka) a zatoką św. Eufemii (sv. Fumije). Dojeżdżając do miasta główną drogą, można podziwiać charakterystyczną panoramę starego miasta z czterema dzwonnicami kościelnymi. Antyczna nazwa Arba pochodzi przypuszczalnie z iliryjskiego słowa arb ("zielony, zalesiony, ciemny"). Miasto Rab od 177 r. p.n.e. było rzymskim portem wojennym, a za panowania cesarza Oktawiana Augusta otrzymało mury i baszty obronne. Drugi, zewnętrzny port, przed wiatrami ochraniają wysepka Tunera i nasyp łączący ją z lądem.


Przez fragmenty dawnej Bramy Morskiej (Morska vrata) z zegarem, idąc ulicą Srednja w kierunku loggii miejskiej z 1509 r. i dawnego magazynu na żyto (fontik), mijamy po drodze monumentalny pałac Dominis (XV w.), który stoi na rogu z ulicą Bobotine. Na jego ciekawym portalu widnieją herby właścicieli. Prawie na końcu półwyspu wznosi się żeński klasztor Franciszkanek z 1499 r., ze skromnym barokowym kościółkiem św. Antoniego (sv. Antuna Malog) z 1675 r., w którym warto obejrzeć zdobiony marmurem ołtarz główny z obrazem patrona. Mijając kościółek i wracając ulicą Rabljanina w stronę centrum starego miasta, dojdziemy do najcenniejszego zabytku miasta - katedry Matki Boskiej Wielkiej (Vela Gospa), z robiącą duże wrażenie wysoką dzwonnicą (26 m). Obecna trójnawowa bazylika stoi na ruinach wczesnochrześcijańskiego kościółka z V w., który w XI w. przerobiono na katedrą romańską (na lewej ścianie zachowała się pochodząca z tego okresu płaskorzeźba z postacią Chrystusa). W skarbnicy są przechowywane relikwie patrona miasta - św. Krzysztofa, któremu przypisuje się ocalenie przed Normanami w 1075 r. Jego święto, obchodzone 27 lipca, jest okazją do festynu i zabawy.


Kościół św. Justyny (sv. Justine), zbudowany w 1574 r. w miejscu starszego kościoła św. Tomasza (sv. Tomasa), to muzeum sakralne ze szczególnie cennym pozłacanym krzyżem, który Rabowi został podarowany przez króla Kolomana w 1111 r., po podpisaniu porozumienia z królem chorwackim Piotrem Krešimirem IV. Dzwonnica z romańskimi oknami pochodzi z XVII w.


W północnej części Trgu Municipium Arba stoi XIII-wieczny dwór książęcy (Knežev dvor), mieszczący w swych murach galerię dostępną dla turystów, a na podwórku mały zbiór znalezisk pochodzących z okresu od czasów rzymskich do renesansu. Przy placu jest również bank z bankomatem, kapitanat portu Rab, automaty telefoniczne, mały parking i postój taksówek. Na jednej z odchodzących od placu Donja ulicy znajduje się kafejka internetowa, natomiast po przeciwnej stronie - poczta. Miłośnicy przyrody z pewnością ucieszą się z tego, że w zatoce św. Eufemii utworzono rezerwat ornitologiczny, chroniący populację sępa białogłowego.

 

Wakacje na wyspie - Bracz. Skarby z kamienia

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

lopar, wyspa rab, chorwacja lopar, wyspa rab, chorwacja Fot. Shutterstock

Lopar

Półwysep, zajmujący nieregularny teren w północno-zachodniej części wyspy, z dwóch stron jest otoczony 22 piaszczystymi plażami, a z trzeciej białym, klifowym wybrzeżem zwróconym na wyspy św. Grzegorza (Sv. Grgur) i Goli otok. Najpopularniejsza plaża, zwana Rajską Plażą (o długości 1,5 km!), z licznymi kawiarniami i dużym parkingiem, leżąca nad zatoką Crnika, jest otoczona gęstym, sosnowym lasem, w którym znajduje się kompleks hotelowy z autokempingiem oraz centrum rozrywkowe, rekreacyjne i sportowe (tenis, koszykówka, piłka nożna). Ta część półwyspu Lopar jest określana mianem chorwackiego San Marino. Plażę na północno-wschodnim końcu półwyspu przeznaczono dla naturystów.

 

Cuda świata. Jeziora Plitwickie

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

chorwacja, bezdroża chorwacja, bezdroża kasialeja

Wydawnictwo Bezdroża

Więcej informacji na temat Chorwacji znajdziesz w przewodniku wydawnictwa Bezdroża pt:

Wybrzeże Chorwacji, Słowenii i Czarnogóry. Błękitne zatoki i owoce morza. Wydanie III

Więcej o: