Chorwacja. Wyspa Krk idealna na wakacje

Chorwacka Wyspa Krk to idealne miejsce na wakacje. To największa wyspa na Adriatyku, na której odnaleźć można piękne plaże, przytulne miasteczka i spokój.
Chorwacja wyspy - Chorwacja Krk Chorwacja wyspy - Chorwacja Krk Fot. Shutterstock

Wyspa Krk

To największa wyspa na Adriatyku (powierzchnia 409 km2, długość 38 km, szerokość 20 km). Z całkowitej powierzchni wyspy aż 30,9% stanowią śródziemnomorskie lasy z przeważającym dębem. Najwyższy szczyt to Obzova (569 m n.p.m.), wznosząca się w południowej części wyspy. Dwa małe jeziora (Omišaljsko lub Jezero na północy i Ponikve w środku wyspy) zaopatrują w wodę okoliczne miasta, z których większość leży na wybrzeżu. Wyspę zamieszkuje ok. 16 tys. osób.

 

Najstarszymi mieszkańcami było iliryjskie plemię Liburnów. Po ich pokonaniu Rzymianie utworzyli tu osadę Curicum, dzisiejsze miasto Krk. W 812 r. wyspę przyznano Bizancjum i za rządów K. Porfirogeneta (X w.) nazywano ją Vekla (lub Veglia). Kolejnymi okresami w burzliwych dziejach były rządy Wenecji (1000?1358) oraz władców chorwackich (1118?1430). Jedną z chorwackich dynastii rozporządających wyspą w XIII i XIV w. byli potężni Frankopanie. W 1358 r. przedstawiciele rodu uznali zwierzchnictwo węgiersko-chorwackich królów. Po tym okresie Krk, jako ostatnia z chorwackich wysp, dołączył do weneckiej Dalmacji, dzieląc jej los w latach 1480-1797. Jako ważny punkt obronny przed piratami postanowiono, że wyspa zachowa częściową autonomię (posiadała Dużą i Małą Radę Miejską).

 

Od 1797 r. znajdowała się w rękach Austrii, z krótkim epizodem napoelońskim (1806?13). W 1822 r. austriackie władze odłączyły wyspę od Dalmacji i wraz z Cresem i Lošinjem przyłączyły do monarchii. W 1866 r. biuro rozwoju miasta Krk (Društvo za proljepšavanje mijesta Krk) wydało pierwszą widokówkę turystyczną, dlatego rok ten jest uważany za początek rozwoju turystyki na wyspie.

 

W przeszłości Krk był ważnym ośrodkiem rozwoju głagolicy. Najważniejszym zabytkiem głagolickim jest Baščanska ploča z Jurandvora, napis z XI w., znaleziony w byłym opactwie benedyktyńskim św. Wawrzyńca (sv. Lovro), a także statut miasta Vrbnik (Vrbnički statut) z 1388 r. Głagolicy na Krku używano aż do XIX w.

 

Chorwacja - 15 miejsc, które musisz zobaczyć

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

wyspa krk, krk, chorwacja wyspa krk, krk, chorwacja Fot. Sutterstock

Krk

Krk, antyczne Curicum, w okresie rzymskim posiadało prawa miejskie. Jest to jedna z najstarszych osad wyspy, położona na jej południowo-zachodnim wybrzeżu, w zatoce Krčki zaljev. W 49 r. rozegrała się tu sławna bitwa morska między flotami Cezara i Pompejusza, opisana przez Marcusa Annaeusa Lucanusa w dziele Pharsalia (39?35). Do miasta Krk zjeżdża się w dół od głównej drogi, wprost na dworzec autobusowy i parking. Najlepiej zaparkować tutaj lub w wąskiej ulicy sv. Bernardina, wiodącej w stronę miasta (tu mieści się kapitanat portu). Starówka, poczynając od wejścia na główny plac (Trg) ze studnią, to urzekająca plątanina malowniczych uliczek. Przechodząc przez plac, najlepiej kierować się w stronę widocznej z daleka wieży katedralnej, a dalej prosto ? do murów miejskich nad morzem.

 

Katedra Wniebowzięcia Błogosławionej Marii Panny Dziewicy (Uznesenja Blažene Djevice) była pierwotnie trójnawową bazyliką, zbudowaną w V-VI w. na miejscu rzymskich term, jednak jej dzisiejszy wygląd pochodzi z XII w. W lewej nawie mieści się ładna kaplica Frankopanów z XV w. W kościele zachowały się m.in. gotyckie krucyfiksy oraz nagrobne płyty krckich biskupów z XIV-XVI w. W sąsiednim budynku biskupstwa można obejrzeć kolekcję obrazów włoskich mistrzów z XVI i XVII w. Wejście do katedry, zdobione romańskimi freskami, prowadzi przez dzwonnicę z XVI-XVIII w. Do katedry przylega romańska bazylika św. Kwiryna (sv. Kvirina) z X lub XI w., niegdyś trójnawowa. Obecnie posiada tylko dwie nawy, ponieważ w miejscu trzeciej przebiega ulica.


Mury miejskie pochodzą z różnych okresów. Najstarsza jest czterokątna baszta na Kamplinu, powstała w 1191 r. za panowania królów Bartola i Vida. Mur i bastiony przy morzu wybudowano w dobie Nikole Frankopana (1407), a kasztel z walcowatą basztą, brama miejska i pozostała część murów z XV-XVI w. są dziełem Wenecjan.
Biuro informacji turystycznej miasta Krk, Obala hrvatske monarice, tel.: +385 51 220226, e-mail: tz-krk@hi.t-com.hr, http://www.tz-krk.hr. W porcie, obok pętli autobusowej i parkingu, jest stacja benzynowa (również dla statków). Bank, poczta, apteka, duży bazar i centrum handlowe znajdują się przy ulicy Stjepana Radića, do której prowadzi ulica sv. Bernardina. Od niej w lewo, przy ulicy Vinogradska działa przychodnia lekarska.

 

Taka jest Chorwacja!

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Chorwacja galeria - Vrbnic, Chorwacja Krk Chorwacja galeria - Vrbnic, Chorwacja Krk Chorwacja galeria/Fot. Shutterstock

Vrbnik

Magiczne miasteczko  usadowione na 49-metrowej wapiennej skale, której wschodni brzeg stromo opada do morza, a zachodni jest zakończony rozległą, zieloną doliną. Jest oddalone o ok. 7 km na wschód od głównej drogi na wyspie. W leżącej obok zatoce Zgribnica leżą maleńki port i równie małe kąpielisko. Od wieków, oprócz rolnictwa, rozwija się tu przemysł tekstylny.
Pierwszy raz wspominane w 1100 r., w 1388 r. otrzymało statut miejski spisany głagolicą. W przeszłości pełniło funkcję jednej z siedzib Frankopanów i do dziś zachowało wygląd typowy dla miast budowanych przez książęta z Krku. W miasteczku zachowały się pozostałości murów obronnych. Nad labiryntem uliczek dominuje renesansowa dzwonnica (1527 r.) wielokrotnie przebudowywanego kościoła parafialnego św. Marii (sv. Marije) z XV i XVI w. Przed kościołem rozciąga się główny plac (Trg) z loggią i dworem książęcym. Ponadto mieści się tu sławna biblioteka Dinka Vitezića, niegdyś jedna z pierwszych czytelni w Chorwacji. Obecnie zbiory liczą ponad 15 000 dzieł, wśród nich najcenniejszymi eksponatami są głagolicki rękopis z XIV-XV w. i Atlas Świata Cochlera.We Vrbniku produkowany jest najbardziej znany trunek wyspy - wytrawne, jasnożółte wino Vrbnička žlahtina. W okolicy utworzono rezerwat ornitologiczny, głównie ze względu na ochronę populacji sępa białogłowego. Biuro informacji turystycznej, tel.: +385 51 857479, e-mail: tz@vrbnik.net, http://www.vrbnik.net.

 

Cud Chorwacji. Riwiera Makarska

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Chorwacja plaże - wyspa Krk Chorwacja plaże - wyspa Krk Fot. Shutterstock

Dojazd i połączenia

Wyspę łączy z lądem Krčki most. Jest on podzielony na dwie części, a jego środkowy fundament wbudowano w wysepkę sv. Marku. W chwili powstania w 1981 r. był największym mostem na świecie (długość 1309,5 m).

 

Połączenia lotnicze: Port lotniczy Rijeka leży koło miasta Omišalj. W sezonie lądują tu głównie niewielkie samoloty czarterowe.


Połączenia promowe: Promy Valbiska - Merag (wyspa Cres) w sezonie kursują przez cały dzień w odstępach ok. 1?1,5 godz. Podróż trwa godzinę. Ceny 17 HRK/os., samochód 113 HRK (po sezonie 20% taniej).

 

Połączenia autobusowe: Dobrze jest rozwinięta sieć lokalnych połączeń autobusowych. Autobusy kursują codz. co 2-3 godz. Między 6.00 a 21.00 na trasach: Rijeka - Baška - Rijeka oraz 7 razy dziennie Baška - Punat - Krk - Zagrzeb.

 

Wakacje na wyspie - Bracz. Skarby z kamienia

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

chorwacja, bezdroża chorwacja, bezdroża kasialeja

Wydawnictwo Bezdroża

Więcej informacji na temat Chorwacji znajdziesz w przewodniku wydawnictwa Bezdroża pt:

Wybrzeże Chorwacji, Słowenii i Czarnogóry. Błękitne zatoki i owoce morza. Wydanie III

Więcej o: