Chorwacja. Malownicze miasteczko Rovinj

Malownicze miasteczko, nazywane chorwackim Saint Tropez, określane jest jako mekka artystów. Niewątpliwą atrakcją jest 13 zielonych wysp Archipelagu Rovinjskiego. Miasto wciąż pełni funkcję portu rybackiego, a okoliczne winnice dostarczają surowca do produkcji wysokiej jakości win: Burgonjac i Malvazija.
Chorwacja galeria - Rovinj Chorwacja galeria - Rovinj Chorwacja galeria, Rovinj/Fot. Shutterstock

Rovinj

Rovinj zamieszkuje mniejszość włoska, stanowiąca jedną trzecią mieszkańców. Pierwszą osadę założyli tu Histrowie w VII w. p.n.e. (od których pochodzi nazwa półwyspu: Histrowie - Istria). W 129 r. p.n.e. Rzymianie z Puli zdobyli miejscowość i nazwali ją Ruginium. W V w. jako Ruigno należała do cesarstwa wschodniorzymskiego, a od 1283 r. do Wenecji. W następnych stuleciach często była najeżdżana przez Genueńczyków i tzw. uskoków, lokalnych piratów. W 1763 r. zasypano cieśninę, łącząc w ten sposób znajdujące się na wyspie stare miasto z kupieckim przedmieściem na stałym lądzie. Pod panowaniem austriackim (1813?1920) Rovinj rozwinął się jako największe miasto na zachodnim wybrzeżu Istrii. Zaczęto wówczas budować rezydencje szlacheckie, ponadto złożono m.in. zakład przetwórstwa rybnego i fabrykę tytoniu (czynne do dziś), teatr oraz lecznicę Marii Teresy (dzisiejszy szpital). W latach 1920?43 miasto znajdowało się w rękach włoskich, później na 2 lata przejęli je Niemcy. W 1945 r. stało się częścią Jugosławii, a po 1991 r. - Republiki Chorwacji.Latem odbywają się tu międzynarodowe wyścigi kolarskie Grand Prix Rovinja oraz turniej tenisowy ATP.

 

Taka jest Chorwacja!

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Rovinj, Chorwacja. Rovinj to malownicze miasteczko leżące na półwyspie Istria w Chorwacji. Stara część miasta Rovinj, skupia wszystkie zabytki. Pełno tu kolorowych, urokliwych uliczek,  zdobionych balkonów, na każdym kroku spotkać można pamiątki sztuki i kultury gotyckiej i romańskiej. Miasto wygląda też pięknie od strony morza. Rovinj, Chorwacja. Rovinj to malownicze miasteczko leżące na półwyspie Istria w Chorwacji. Stara część miasta Rovinj, skupia wszystkie zabytki. Pełno tu kolorowych, urokliwych uliczek, zdobionych balkonów, na każdym kroku spotkać można pamiątki sztuki i kultury gotyckiej i romańskiej. Miasto wygląda też pięknie od strony morza. Rovinj, Chorwacja/Fot. Shutterstock

Miejsca, które warto zobaczyć

W centrum leży plac portowy z fontanną - Trg maršala Tita, nad którym dominuje różowo-czerwona późnorenesansowa wieża zegarowa (toranj) z czasów weneckich. Pod zegarem widnieje piękny relief, ukazujący lwa św. Marka. Innym wspaniałym zabytkiem tej epoki jest imponujący pałac barokowy, mieszczący obecnie Muzeum Miejskie (Zavičajni muzej grada Rovinja), tel.: +385 52 816720, czynne wt-pt. 9.00-14.00 i 18.00-22.00, sb.-nd. 10.00-14.00 i 19.00-22.00. Na parterze eksponowane są archeologiczne znaleziska i wystawy okolicznościowe. Natomiast na pierwszym piętrze można obejrzeć prace miejscowych artystów oraz obrazy niemieckich i włoskich mistrzów z XV?XIX w.

 

Chorwacja - 15 miejsc, które musisz zobaczyć

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

rovinj, kościół, chorwacja rovinj, kościół, chorwacja Fot. Shutterstock

Miejsca, które warto zobaczyć

Przechodząc przez barokowy łuk triumfalny Balbiego z 1680 r., wybudowany na miejscu jednej z siedmiu średniowiecznych bram, docieramy do ozdobionego herbem XVII-wiecznego ratusza (gradski toranj).

 

Następnie, przedzierając się przez ciasno zabudowaną ulicą Grišia, dochodzimy do swego rodzaju galerii sztuki miejscowych artystów, rozlokowanej na stopniach malowniczych schodów.

 

Kontynuując spacer, wspinamy się na szczyt wzgórza, na którym stoi trzynawowa katedra św. Eufemii (sv. Eufemije) wybudowana w 1736 r. przez weneckiego mistrza. Jej 57-metrowa dzwonnica z 1680 r. jest najwyższą wieżą na Istrii. Warto się na nią wspiąć (choć wejście nie jest łatwe), by nacieszyć oczy wspaniałą panoramą miasta i najbliższej okolicy. Szczyt wieży zdobi miedziana statua św. Eufemii. Wewnątrz katedry, za ołtarzem po prawej stronie, znajduje się sarkofag tej świętej, zmarłej męczeńską śmiercią w 304 r. Jej szczątki przywieziono tutaj w 800 r. z Konstantynopola. Co roku, w rocznicę śmierci (16 września), odbywają się uroczystości kościelne. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę także na freski ukazujące sceny z życia świętej oraz obrazy w zakrystii, wykonane przeważnie przez uczniów Tintoretta - jest tam np. malowidło Św. Jan Chrzciciel Emanuela Zanfurnariego.

 

Przy Trgu na lokvi, na końcu usianej sklepami ulicy Karera, stoi najstarsza budowla Rovinja - XIII-wieczne baptysterium. Jest ono siedmio-, a nie ośmiokątne, jak zwykle w architekturze późnoromańskich baptysteriów. Dzisiejszą wyspę-hotel Katarina, którą od VIII do XVIII w. zamieszkiwali mnisi, kupił w 1898 r. arcyksiążę Karol Stefan, a istniejący na wyspie wspaniały park założył w 1905 r. polski hrabia Ignacy Korwin Milewski.

 

Wakacje na wyspie - Bracz. Skarby z kamienia

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Chorwacja tanio - Rovinj Chorwacja tanio - Rovinj Fot. Shutterstock

Dojazd, połączenia i orentacja

Rovinj jest położony nieco z boku głównych traktów komunikacyjnych. Transport zapewniają autobusy kursujące m.in. do: Puli (kilkanaście dziennie), Poreču, Pazina i Rijeki (po ok. 7 dziennie), Zagrzebia (8 dziennie) i Splitu (2 dziennie). Można również skorzystać z niewielkich jednostek, często pływających na okoliczne wysepki (Sveta Katarina i Crveni otok). Dworzec autobusowy mieści się przy ul. M. Benussija, kilkaset metrów na południowy wschód od centrum, a przystań promów - kilkaset metrów dalej na południe, przy ul. Vladimira Nazora.

 

Supermarket stoi obok dworca autobusowego. Owoce i warzywa można kupić na targowisku, od północnej strony starego miasta. Urząd pocztowy mieści się przy ul. M. Benussija, prawie naprzeciw dworca autobusowego.


Czynne całą dobę ambulatorium znajdziemy na ul. Istarska, tel.: +385 52 811429. Apteki (ljekarna): ul. M. Benussi-Cio, tel.: +385 52 813589 (czynna pn.?pt. 8.00?21.00, sb. 8.00?16.00, nd. 9.00?12.00).


Informacje kapitanatu portu dostępne są pod tel.: +385 52 811132 lub VHF kanał 10. Port: ACI Marina Rovinj, tel.: +385 52 813133, e-mail: m.rovinj@aci-club.hr, http://www.aci-club.hr. Jest otwarty przez cały rok, oferuje 386 miejsc na morzu i 40 na lądzie, jest dobrze zagospodarowany.Bazy nurkowe - Przed Rovinjem leży wysepka Banjole, wokół której można nurkować. Diving Center Indie, Autocamp Indie, 52503 Banjole, tel.: +385 52 545116, e-mail: divingindie@divingindie.com, http://www.divingindie.com; ceny: nurkowanie dla początkujących ok. 60 EUR, nurkowanie dla osób z uprawnieniami i z własnym sprzętem ok. 22 EUR. Diver Sport Center, Villas Rubin, tel.: +385 52 816648, tel. kom.: 99 519230, e-mail: sergej@diver.hr, http://www.diver.hr; dla początkujących 40 EUR, 1 nurkowanie z instruktorem (dla osób z uprawnieniami) 25 EUR. Bazy te prowadzą też kurs.

 

Cud Chorwacji. Riwiera Makarska

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Chorwacja, Vrsar. Vrsar to malownicze miasteczko turystyczne położone na zachodnim wybrzeżu Istrii. Życie toczy się wzdłuż nadmorskiej promenady, a stare miasto zachowało swoją starodawną atmosferę. Chorwacja, Vrsar. Vrsar to malownicze miasteczko turystyczne położone na zachodnim wybrzeżu Istrii. Życie toczy się wzdłuż nadmorskiej promenady, a stare miasto zachowało swoją starodawną atmosferę. Chorwacja, Vrsar/Fot. Shutterstock

Okolice Rovinja

VRSAR, leżący pomiędzy miastami Poreč a Rovinj, rozlokował się na dwóch sąsiadujących wzniesieniach, z których jedno zajmuje stare miasto, a drugie ekskluzywny kompleks hotelowy. Głównym zajęciem mieszkańców (ok. 2 tys. osób), oprócz turystyki, jest uprawa winnej latorośli oraz rybołówstwo. Dzieje tutejszego osadnictwa sięgają średniowiecza. Od 2. poł. X w. do końca XVIII stulecia była to letnia posiadłość biskupów z Poreča. Stare miasto tworzą niezwykle strome uliczki, pnące się na szczyt wzgórza z kościołem św. Marcina (sv. Martina), na którego dzwonnicy utworzono punkt widokowy (w sezonie czynne codz. przed południem i wieczorem - do 21.00, wstęp 10 HRK dorośli, 5 HRK dzieci). W pobliżu znajduje się ośrodek nudystyczny z kamienisto-żwirową plażą o długości 1 km.

 


Biuro informacji turystycznej, tel.: +385 52 441187, http://www.istra.com/vrsar. Bazy nurkowe: Orsea Diving, ma siedzibę w budynku restauracji na kempingu Orsea, właściciel David Pelicar, tel.: +385 98 786634, e-mail: pelicar@net.hr, http://www.orsea-diving.com oraz Starfish Diving Center, autokamp Porto Sole, tel.: +385 52 442119, tel.kom.: +385 98 334816, e-mail: info@starfish.hr, http://www.starfish.hr. Zaletą miasteczka jest dość duży port - Marina Vrsar, Obala maršala Tita 1a, tel.: +385 52 441052, e-mail: vrsar@montraker.hr, http://www.montraker.hr.  Posiada 220 miejsc na morzu i 40 na lądzie, dobrze wyposażony m.in. w pracownie, stację z paliwem, dźwig (30 t), serwis techniczny, sanitariaty, sklepy, kantor i kawiarnię.

 

LIMSKI KANAL to wrzynająca się głęboko w ląd zatoka o długości 9 km i szerokości ok. 600 m, przypominająca wyglądem kanion o ścianach osiągających wysokość 100 m. Pierwotnie, dopóki doliny nie zalało morze, płynął tu potok zwany Lim. W krasowych skałach można dojrzeć niewielkie jaskinie, w których osiedlali się praprzodkowie dzisiejszych mieszkańców tych ziem. W czasach antycznych kanion stanowił granicę między regionem Poreča i Puli, co tłumaczy genezę jego nazwy - łacińskie limes oznacza granicę. Zgodnie z legendą, w jednej z jaskiń żył św. Romuald, który w 1041 r. założył klasztor Benedyktynów. Ruiny zabudowań, położone wysoko na północnym brzegu zatoki, są widoczne do dziś. W roku 1980 obszar ten ogłoszono Chronionym Rezerwatem Morskim i Rybackim. Na Limski kanal można popłynąć łodzią z Vrsaru lub Rovinja (firmy organizujące wycieczki znajdują się w portach; pokonanie tej trasy zajmuje ok. 4 godz.). Można udać się również na wycieczkę rowerową lub pieszą wzdłuż brzegu (mapami dysponują biura informacji turystycznej we Vrsarze i Rovinju). Na końcu fiordu jest bardzo płytko. Obok licznych restauracji atrakcją jest kawałek piaszczystej i trawiastej plaży. Choć nie jest to zbyt ustronne miejsce, warto skorzystać z kąpieli, bo tutejsza woda nie jest tak słona jak w innych częściach Adriatyku.

 

Chorwacja od C do Z: 7 miast w 7 dni

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

chorwacja, bezdroża chorwacja, bezdroża kasialeja

Wydawnictwo Bezdroża

Więcej informacji na temat Chorwacji znajdziesz w przewodniku wydawnictwa Bezdroża pt:

Wybrzeże Chorwacji, Słowenii i Czarnogóry. Błękitne zatoki i owoce morza. Wydanie III

Więcej o: