Wybrzeże Chorwacji: Istria, Kvarner, Dalmacja

Wybrzeże Chorwacji to idealne miejsce na wakacje. Do wyboru mamy kilka regionów. Istria, Kvarner i Dalmacja mają do zaoferowania mnóstwo atrakcji  - od pięknych, zabytkowych miast, po urocze plaże i malownicze krajobrazy.
Rovinj, Chorwacja. Rovinj to malownicze miasteczko leżące na półwyspie Istria w Chorwacji. Stara część miasta Rovinj, skupia wszystkie zabytki. Pełno tu kolorowych, urokliwych uliczek,  zdobionych balkonów, na każdym kroku spotkać można pamiątki sztuki i kultury gotyckiej i romańskiej. Miasto wygląda też pięknie od strony morza. Rovinj, Chorwacja. Rovinj to malownicze miasteczko leżące na półwyspie Istria w Chorwacji. Stara część miasta Rovinj, skupia wszystkie zabytki. Pełno tu kolorowych, urokliwych uliczek, zdobionych balkonów, na każdym kroku spotkać można pamiątki sztuki i kultury gotyckiej i romańskiej. Miasto wygląda też pięknie od strony morza. Rovinj, Chorwacja/Fot. Shutterstock

Istria

Istria, usytuowana w północno-zachodniej Chorwacji i obejmująca powierzchnię 3160 km2, jest największym półwyspem na Adriatyku. Jej najwyższy szczyt to Učka (1401 m n.p.m.), która jednocześnie stanowi granicę między regionami Istrii i Kvarneru. Mianem Białej Istrii określa się wschodnie wybrzeże z imponujacymi, jasnymi skałami, na którym leżą znane ośrodki turystyczne: Rabac, Lovran i Opatija. Zielona Istria obejmuje środkową część półwyspu z licznie występującym dębem śródziemnomorskim, oliwkami i winnicami. Spokój i cisza panują tu nawet w szczycie sezonu turystycznego. Warto zwiedzić piękny, średniowieczny Motovun i Hum - najmniejsze miasto świata (17 mieszkańców). Czerwona Istria swą nazwę zawdzięcza dominującemu na zachodnim wybrzeżu półwyspu rdzawo-czerwonemu podłożu. Najciekawszymi miastami w tej części są Rovinj, Poreč i Umag. Istria słynie z win Teran i Malvazija, a także ze smakowitych trufli.

Chorwacja wyspy - Chorwacja Krk Chorwacja wyspy - Chorwacja Krk Fot. Shutterstock

Kvarner

Region położony pomiędzy Istrią a Dalmacją obejmuje swoim zasięgiem także część kontynentalną z urzekającym Parkiem Narodowym Risnjak. Swą nazwę zawdzięcza starożytnym Rzymianom, którzy sugerując się kształtem zatoki, nazwali go Mare Quaternarium (Morzem Czworobocznym). Od strony wschodniej zamyka ją półwysep Istria, od północy ląd z Rijeką, od zachodu wyspy Rab i Krk, a od południa wyspy Cres i Lošinj. Region zasłynął z bury, silnego wiatru wiejącego z prędkością nawet do 120 km/godz. Znajduje się tu wiele istotnych dla historii Chorwacji i Europy zabytków, liczne dobrze przygotowane ośrodki turystyczne i plaże (Stara Baška na wyspie Krk, Crikvenica, Lopar na Rabie). Kvarner słynie również z kasztanów jadalnych oraz ze wspaniałych win ? są tu specjalne trasy jego degustacji, np. Novi Vinodolski - Bribir.

Chorwacja galeria, Chorwacja wycieczki - Dubrownik Chorwacja galeria, Chorwacja wycieczki - Dubrownik Chorwacja galeria/Fot. Shutterstock

Dalmacja

To najbardziej znany i najpopularniejszy region Chorwacji, który rozciąga się wzdłuż wybrzeża od Senja do Dubrownika. Jego ciągłość przerywa kilkumetrowy pas w okolicach Neum, stanowiący obecnie terytorium Bośni i Hercegowiny.

 

Nazwa Dalmacja pochodzi od jednego z plemion iliryjskich, Dalmatów, zamieszkujących te tereny w starożytności. Dalmację dzielimy na północną z ośrodkiem w Zadarze, środkową z centrum administracyjnym w Splicie i południową z Dubrownikiem. Przepiękną, naturalną ozdobą regionu jest roślinność śródziemnomorska - drzewa oliwne, magnolie, oleandry, rododendrony i palmy. Całości dopełniają wspaniałe zabytki - od starożytnych po współczesne. W tej części Morza Adriatyckiego leży wiele wysp, np. Pag (ze względu na brak roślinności nasuwa się skojarzenie z krajobrazem księżycowym), Hvar (najbardziej nasłoneczniona i luksusowa, nazywana chorwacką Maderą) czy Brač (jedna z najbardziej malowniczych, z piękną plażą Zlatni rat). Południowa część regionu cieszy się największą popularnością z powodu cudownej pogody. W Dalmacji środkowej i południowej leżą miasta, które powinny znaleźć się na trasie każdego turysty: Szybenik, Trogir, Split i Dubrownik.

chorwacja, bezdroża chorwacja, bezdroża kasialeja

Wydawnictwo Bezdroża

Więcej informacji na temat Chorwacji znajdziesz w przewodniku wydawnictwa Bezdroża pt:

Wybrzeże Chorwacji, Słowenii i Czarnogóry. Błękitne zatoki i owoce morza. Wydanie III

Więcej o: