Chorwacja - 15 miejsc, które trzeba zobaczyć

W Chorwacji są tysiące miejsc wartych obejrzenia. W subiektywnym rankingu przedstawiamy ?złotą piętnastkę?, czyli te, których naszym zdaniem absolutnie nie można ominąć podczas wakacyjnych wojaży.
Chorwacja wycieczki - Dubrownik Chorwacja wycieczki - Dubrownik Fot. Shutterstock

Chorwacja. Dubrownik - perła Adriatyku

Napoleon nazwał Dubrownik "oazą cywilizacji", a Goerge Bernard Shaw - "rajem na ziemi". Wysunięta w morze starówka opasana pierścieniem średniowiecznych murów warownych ma imponującą historię. Dzisiejszy Dubrownik, założony w VII w. jako Ragusa, zachował niepodległość aż do 1806 r., kiedy to dostał się pod panowanie Austrii. Większość zabytków powstała w okresie od XV do XVII w., zwanego złotym wiekiem w rozwoju Dubrownika. Zaraz przy bramie, przez którą większość turystów wchodzi do miasta, uwagę przykuwa Wielka Fontanna Onufrego z 1438 r. Jej dotknięcie ma ponoć przynosić szczęście. Naprzeciwko fontanny wznosi się kościół Zbawiciela z XVI w., a obok klasztor franciszkanów z najstarszą w Europie działającą apteką. Im bardziej zagłębiamy się w miasto, tym więcej mamy do podziwiania. Pałac Sponza harmonijnie łączy styl gotycki z renesansowym, barokowa katedra przypomina bazylikę św. Piotra w Rzymie. W wąskich uliczkach unoszą się smakowite zapachy z rozlicznych knajpek i restauracji. A gdy zmęczymy się upałem, możemy ochłodzić się w morzu przy jednej z plaż pod murami miasta.

 

Cud Chorwacji. Riwiera Makarska

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Chorwacja, Park Narodowy Jeziora Plitwickie. Jeziora Plitwieckie to 16 lazurowych jezior połączonych 92 wodospadami. Wszystko otaczają gęste lasy, a jeziora podziwiać można dzięki drewnianym kładkom, rozpiętym tuż nad powierzchnią wody. Chorwacja, Park Narodowy Jeziora Plitwickie. Jeziora Plitwieckie to 16 lazurowych jezior połączonych 92 wodospadami. Wszystko otaczają gęste lasy, a jeziora podziwiać można dzięki drewnianym kładkom, rozpiętym tuż nad powierzchnią wody. Chorwacja, Park Narodowy Jeziora Plitwickie/Fot. Shutterstock

Chorwacja. Jeziora Plitwickie - kaskady między szmaragdowymi jeziorami

Tak jak Dubrownik jest perłą architektoniczną, tak Jeziora Plitwickie to prawdziwy cud natury. Chorwacki Park Narodowy Jezior Plitwickich obejmuje 16 dużych i kilka mniejszych jezior leżących na różnych poziomach w głębokim, porośniętym lasem górskim kanionie, w pobliżu drogi łączącej Zagrzeb z dalmatyńskim wybrzeżem Adriatyku. Malownicze turkusowe i błękitne jeziora położone są w gęstym lesie, na różnych wysokościach, a woda kaskadami, strumykami i potokami przepływa z jednego do drugiego.

 

Spacer pod wodospadami, po leśnych ścieżkach i nadwodnych kładkach zajmie kilka godzin. Wstęp do parku narodowego kosztuje w sezonie 110 Kn, studenci zapłacą 80 Kn, dzieci powyżej 7 roku życia  odpowiednio 55 Kn, dzieci poniżej 7 roku życia wchodzą za darmo. Parking jest płatny, kosztuje 7 Kn/h.

 

Noclegi można znaleźć w okolicznych wsiach. Najlepiej pytać o nie w informacji turystycznej przy wejściu nr 1 do parku. Pokój dwuosobowy w gospodarstwie agroturystycznym to koszt ok. 40 euro.

 

 

Cuda świata. Jeziora Plitwickie

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

rab, chorwacja rab, chorwacja Fot. Shutterstock

Chorwacja. Rab - tu jest najwięcej słońca

Chorwacka wyspa Rab jest zalesiona, pachnąca ziołami, pełna malowniczych osłoniętych zatoczek i piaszczystych plaż. Dzięki płytkiej wodzie to rarytas dla dzieci i kiepskich pływaków. Na wyspie Rab znajdziemy wszystko, co jest potrzebne do udanego urlopu: plaże, zabytki, widoki, porty jachtowe, wioski rybackie, ścieżki spacerowe i rowerowe, liczne i dobre restauracje, a dla osób aktywnych bazy nurkowe i góry. Do tego Rab uchodzi za najbardziej słoneczne miejsce w Europie.

 

Na wyspę najłatwiej dostać się promem z miejscowości Jablanec. W sezonie kolejka samochodów do promu sięga paru kilometrów, ale nie zrażajmy się: promy odpływają jeden za drugim i dla każdego znajdzie się na nich miejsce.

 

Chorwacki Szybenik. Głowy mistrza Juraja

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

chorwacja, pula chorwacja, pula Fot. Shutterstock

Chorwacja. Pula - dla miłośników starożytności

Istria to kraj słonecznych plaż, zielonych wysp, spokojnych wiosek i starożytnych miast. Najważniejszym z owych miast jest starożytna Pula, według legendy założona przez marynarzy z Kolchidy, którzy zapędzili się tu znad Morza Czarnego w pogoni za Argonautami i skradzionym przez nich złotym runem.

 

Nad brzegiem morza wznosi się rzymski amfiteatr, gdzie w starożytności odbywały się walki gladiatorów, a gdzie dziś odbywają się koncerty. Nie jest to jedyny starożytny zabytek miasta. W Puli zachowała się też świątynia imperatora Augusta z I w., brama triumfalna oraz Brama Herkulesa.

 

Odpocząć można w parku narodowym na pobliskich wysepkach Brijuni, wśród zieleni, gdzie letnią rezydencję miał marszałek Tito. A w otaczających wysepki lagunach są świetne warunki do nurkowania.

 

Chorwackie ABC: Od Dubrownika do Zagrzebia

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Chorwacja, Opatija. Opatija to elegancja miejscowość w regionie Istrii. Klimat Opatiji działa leczniczo, parki z tropikalną roślinnością sprzyjają relaksowi, a piękne piaszczyste plaże kąpielom morskim i słonecznym. Chorwacja, Opatija. Opatija to elegancja miejscowość w regionie Istrii. Klimat Opatiji działa leczniczo, parki z tropikalną roślinnością sprzyjają relaksowi, a piękne piaszczyste plaże kąpielom morskim i słonecznym. Chorwacja, Opatija/Fot. Shutterstock

Chorwacja. Opatija - kurort z tradycjami

Po włosku Opatija to Abbazia, nazywana też austriacką Niceą. Opatija to chyba najelegantsza miejscowość Istrii. Tu klimat sprzyja leczeniu, parki z tropikalną roślinnością relaksowi, a piękne piaszczyste plaże kąpielom morskim i słonecznym. Cesarsko-królewska przeszłość odcisnęła swój ślad w tutejszej architekturze. Eleganckie wille i pałacyki przypominają czasy Franciszka Józefa.

 

W kurorcie znajdziemy ślady wielu wybitnych Polaków. Bywali tu Józef Piłsudski, Stefan Żeromski i Witkacy. W Opatiji Henryk Sienkiewicz świętował otrzymanie nagrody Nobla, a miasto uczciło go pomnikiem.

 

Opatija jest dobrym punktem wypadowym w góry do Parku Narodowego Uczka. Można się stąd też wybrać do portowej Rijeki, skąd odpływają promy do Dubrownika, zatrzymujące się po drodze na większych wyspach.

 

Chorwacja - w zapachu lawendy i rozmarynu

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Chorwacja, Archipelag Kornati. 
Kornati to największe skupisko wysp na Adriatyku - aż 147 wysp i wysepek, skalistych, urwistych i w większości pozbawionych roślinności, z malowniczymi grotami krasowymi. Chorwacja, Archipelag Kornati. Kornati to największe skupisko wysp na Adriatyku - aż 147 wysp i wysepek, skalistych, urwistych i w większości pozbawionych roślinności, z malowniczymi grotami krasowymi. Chorwacja, Archipelag Kornati/Fot. Shutterstock

Chorwacja. Kornati - zagęszczenie wysp

Kornati to największe skupisko wysp na Adriatyku - aż 147 wysp i wysepek, skalistych, urwistych i w większości pozbawionych roślinności, z malowniczymi grotami krasowymi, miejsc życia licznych gatunków ptaków. Archipelag Kornati, objęty ochroną w ramach parku narodowego przyciąga żeglarzy, nurków, ornitologów  i miłośników ciszy i spokoju. W parku narodowym Kornati nie ma możliwości nocowania. Jeśli nie dysponujemy własnym jachtem, na Kornati możemy wybrać się na wycieczkę zorganizowaną z Zadaru czy Pagu.

 

Top 25. Najlepsze miejsca na wakacje 2011 w Europie

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Chorwacja, Zagrzeb Chorwacja, Zagrzeb Fot. Shutterstock

Chorwacja. Zagrzeb

Zagrzebia, czyli stolicy Chorwacji nie można pominąć, choć daleko jej do urody Dubrownika czy Zadaru. Większość zabytków skupiona jest blisko siebie, zwiedzenie miasta nie jest więc skomplikowane. W stolicy warto zobaczyć wielokrotnie przebudowywaną katedrę z XIII w., obecnie w stylu neogotyckim, kościół świętego Marka z kolorowym dachem, na którym znajdują się dwa duże herby: Chorwacji i Zagrzebia, wieżę Lotrscak z XIII w. Warto też przejechać się naziemną kolejką linową, łączącą dzielnice Donji Grad i Gradec.

 

Chorwackie napoje

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Chorwacja galeria, Chorwacja wycieczki - Wodospad Krka, Chorwacja Chorwacja galeria, Chorwacja wycieczki - Wodospad Krka, Chorwacja Chorwacja galeria/Fot. Shutterstock

Chorwacja. Krka - kąpiel w parku narodowym

Malownicze wodospady na rzece Krka rokrocznie przyciągają tysiące turystów. Widoki w parku narodowym są nieziemskie. Największy z siedmiu wodospadów Krka ma 84,5 m. wysokości. A w rzece można się kąpać! Fascynująca jest flora w parku narodowym. Przyrodnicy doliczyli się tu aż 860 gatunków roślin. Awifauna przyciąga ornitologów - w Krka zaobserwowano aż 220 gatunków ptaków. Ze ssaków najlepiej reprezentowane są tu nietoperze - 18 gatunków! Do parku narodowego Krka najlepiej dojechać z Szybenika.

 

Chorwacja. Wyspa Cres

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Chorwacja, Split Chorwacja, Split Fot. Shuttertsock

Chorwacja. Split - gdzie okrutny rzymski cesarz dożył swoich dni

Split, duże miasto portowe, do najpiękniejszych miejsc w Chorwacji się nie zalicza. Ale jest tu coś, dla czego warto je odwiedzić: Pałac Dioklecjana. Słynący z prześladowań chrześcijan rzymski cesarz osiadł się w Splicie po swojej abdykacji i zbudował warowny pałac, którego pozostałości do dziś ściągają do Splitu miłośników starożytności.

 

Pałac w Splicie miał niegdyś 64 komnaty, a znany z okrucieństwa władca czas na emeryturze spędzał... uprawiając kapustę. Pałac połączony jest obecnie ze starówką i to, co z niego zostało, zwiedza się spacerując po wąskich kamiennych uliczkach. A dawne mauzoleum Dioklecjana przebudowano na katedrę pod wezwaniem św. Dominusa - męczennika zamordowanego podczas igrzysk urządzonych przez tego cesarza.

 

Chorwacja od C do Z: 7 miast w 7 dni

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Chorwacja, wyspa Hvar. Znajdująca się często na liście dziesięciu najpiękniejszych wysp świata - słoneczna Hvar, jest bez wątpienia jedną z najbardziej zachwycających wysp Dalmacji. Na każdym kroku odnaleźć tu można ślady bogatej historii, która pozostawiła dziedzictwo różnorodnych dzieł sztuki świeckiej i sakralnej w muzeach i na fasadach domów. Chorwacja, wyspa Hvar. Znajdująca się często na liście dziesięciu najpiękniejszych wysp świata - słoneczna Hvar, jest bez wątpienia jedną z najbardziej zachwycających wysp Dalmacji. Na każdym kroku odnaleźć tu można ślady bogatej historii, która pozostawiła dziedzictwo różnorodnych dzieł sztuki świeckiej i sakralnej w muzeach i na fasadach domów. Wyspa Hvar, Chorwacja/ fot. Shutterstock

Chorwacja. Hvar - wyspa pachnąca lawendą

Ze Splitu można szybko dopłynąć do wyspy Hvar - prawdziwej perły Chorwacji. Prom ze Splitu przybywa do miasta o tej samej nazwie, co wyspa, tam turystów witają białe domki, przyklejone do zbocza góry i otoczone winnicami. Wąskie uliczki miasteczka Hvar, wąskie przesmyki między starymi domami, gotyckie i renesansowe budynki przypominające koronkową robotę, zamek na wzgórzu - to wszystko czyni miejscowość atrakcyjnym miejscem wypoczynku.

 

Krętymi drogami pośród pól lawendy można wybrać się do plaż ukrytych w malowniczych zatoczkach. Z drugiej strony wyspy Hvar leżą dwie warte odwiedzenia miejscowości: portowy Stari Grad i Jelsa, słynąca z pięknych plaż i gajów oliwnych.

 

Chorwacja - w zapachu lawendy i rozmarynu

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Split Split Fot. Shutterstock

Chorwacja. Korčula - twierdza Wenecjan na pięknej wyspie

Porośnięta makiją wyspa Korčula słynie z pięknych plaż oraz korzystnego dla zdrowia klimatu. Miasto Korčula to podobno miejsce narodzin Marco Polo. Piękna starówka z wąskimi uliczkami, nastrojowymi knajpkami i sklepami z pamiątkami otoczona jest potężnymi murami obronnymi, wzniesionymi przez Wenecjan z XV w. Najciekawszym zabytkiem jest romańsko-gotycka katedra z białą dzwonnicą, zwieńczona koronkową loggią. Wyspa oddalona jest od lądu - półwyspu Pelješac - dwukilometrową cieśniną. Z miejscowości Orebić na Korčulę promy odpływają co godzinę.

 

Wakacje na wyspie - Bracz. Skarby z kamienia

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Chorwacja, Orebić, Peljesac. Orebić to największa miejscowość na Półwyspie Peljesac. To sympatyczne miasteczko, gdzie zawsze wieje przyjemny wiatr. W Orebiciu jest parę ciekawych kościołów i klasztor franciszkanów z reliefami. Chorwacja, Orebić, Peljesac. Orebić to największa miejscowość na Półwyspie Peljesac. To sympatyczne miasteczko, gdzie zawsze wieje przyjemny wiatr. W Orebiciu jest parę ciekawych kościołów i klasztor franciszkanów z reliefami. Chorwacja, Orebić/Fot. Shutterstock

Chorwacja. Półwysep Pelješac - mijesce niezadeptane przez turystów

Dzika przyroda, góry, malownicze wioski pasterskie i rybackie, żwirowe plaże ? to atrakcje półwyspu Pelješac. Można tu znaleźć piękne miejsca, nieodkryte jeszcze przez tłumy turystów. Największą miejscowością jest Orebić - sympatyczne miasteczko, gdzie zawsze wieje przyjemny wiatr. W Orebiciu jest parę ciekawych kościołów i klasztor franciszkanów z ciekawymi reliefami. Amatorów kąpieli morskich i słonecznych przyciągają różnorodne plaże - żwirowe i piaszczyste. Osoby lubiące samotność mogą poszukać plaż ukrytych w skalistych zatoczkach albo na miejsce spędzenia urlopu wybrać którąś z rybackich wiosek rozsianych po półwyspie.

 

Wakacje pod żaglem. Chorwacja - w zapachu pomarańczy

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Chorwacja. Brač - złoty cypel przyciąga plażowiczów

Na wyspie Bracz znajduje się plaża Bol, uchodząca za najładniejszą na Adriatyku. Piaszczysta plaża o trójkątnym kształcie, nosząca nazwę ?Złoty róg?, zmienia swoje zakrzywienie w zależności od kierunku wiatru i prądów morskich. Wyspa ściąga zarówno amatorów kąpieli słonecznych, jak i windsurferów i miłośników golfa, którzy znajdą tu sporo pól golfowych o znakomitej reputacji. Na Brač można się dostać promem ze Splitu i z Makarskiej.

 

Najpiękniejsze plaże Europy

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

W północnej części wyspy Mljet znajduję się Park Narodowy Mljet, obejmujący teren wokół dwóch znajdujących się tam słonych jezior (Veliko i Malo jezero). Są one połączone z Adriatykiem wąską cieśniną. Na Wielkim Jeziorze znajduje się wysepka św. Marii, na której wybudowano w XII wieku klasztor Benedyktynów. Warto go zobaczyć. W północnej części wyspy Mljet znajduję się Park Narodowy Mljet, obejmujący teren wokół dwóch znajdujących się tam słonych jezior (Veliko i Malo jezero). Są one połączone z Adriatykiem wąską cieśniną. Na Wielkim Jeziorze znajduje się wysepka św. Marii, na której wybudowano w XII wieku klasztor Benedyktynów. Warto go zobaczyć. Chorwacja, Wyspa Svieta Marija/Fot. Shutterstock

Chorwacja. Mljet - zielona wyspa bogini Kalipso

Podobno to tutaj mieszkała bogini Kalipso i tu trafił Odyseusz podczas długiej podróży z Troi do Itaki. Wyspa Mljet tonie w zieleni, a główną jej atrakcją są dwa szmaragdowe jeziora: Wielkie i Małe, otoczone sosnowym lasem, zajmującym aż 75 proc. powierzchni wyspy. Jeziora są... słone. Połączone są one kanałami  ze sobą oraz z morzem, a morskie pływy powodują tak silne prądy, że w kanałach woda co 6 godzin zmienia kierunek. Mljet to raj dla osób szukających ciszy. Słychać tu tylko wodę przelewającą się wewnętrznymi kanałami i grotami.

 

Czarnogóra. Odkryj ją zanim zrobią to inni!

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

wyspa krk, chorwacja wyspa krk, chorwacja Fot. Shutterstock

Chorwacja. Krk - największa wyspa na Adriatyku

Urozmaicone krajobrazy wyspy Krk zachwycą każdego, a zapach ziół: lawendy, dziurawca i szałwii może nieco oszołomić. Miasteczka tchną romantyczną atmosferą, miłośnicy historii znajdą tu pozostałości starożytności, a osoby spragnione kultury mogą wybrać się na któryś z licznych letnich koncertów. Wschodnie wybrzeże Krk to surowe wapienne skały, na zachodzie znajdziemy bujną śródziemnomorską roślinność. Wyspę Krk łączy z lądem półtorakilometrowy most.

 

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Więcej o: