Belgia. Bruksela - jak ją mądrze i tanio zwiedzić

Bruksela często jest traktowana tylko jako przystanek w podróży po Europie. Pokutuje też przekonanie, że to miasto wyjątkowo drogie. W rzeczywistości - Bruksela jest nie tylko piękna, wyjątkowo ciekawa i warta odwiedzenia, ale też przy odrobinie umiejętności można spędzić w niej przyjemny weekend i zwiedzić wszystko, co ma do zaoferowania za niewielkie pieniądze.
bruksela, belgia bruksela, belgia Fot. Shutterstock

Bruksela na weekend - tani dojazd i hotel

Bilety lotnicze do Brukseli można kupić naprawdę tanio, a terminy połączeń są dogodne. Można też zdecydować się na przejazd autokarem, ale wtedy podróż znacznie się wydłuży (potrwa około 20 godzin), a cena biletu autokarowego niekoniecznie będzie niższa. Można do Brukseli dojechać także pociągiem, ale to już opcja dla wytrwałych i wcale nie najtańsza. Z Warszawy znajdziemy tylko jedno dogodne połączenie i to z przesiadką w Kolonii. Droga zajmie nam wtedy 15 godzin.

Największym wydatkiem podczas wycieczki do Brukseli będzie zapewne hotel. Szukanie taniego noclegu w Brukseli to wyższa szkoła jazdy, jednak przy odrobinie szczęścia i umiejętności da się znaleźć noclegi nawet za 15 euro. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość i starannie przeszukiwać oferty. Dobrze jest zaplanować wyjazd co najmniej miesiąc wcześniej ? na wielu stronach internetowych znajdziemy promocje weekendowe hoteli w centrum Brukseli, zdarza się trafić naprawdę dobrą okazję. Jeśli niestraszny nam studencki sposób podróżowania, najlepiej poszukać noclegów w hostelach. Ceny tam bywają bardzo niskie, a komfort często nie odbiega od hotelowego.

 

Jeśli stać nas na to, by zapłacić więcej za hotel na wysokim poziomie i w naprawdę świetnej lokalizacji, bez problemu znajdziemy nocleg obok brukselskiego Grand Place: sieciowe hotele Ibis, Best Western i Novotel leżą dosłownie dwa kroki stamtąd. Zanim niektórzy czytelnicy się oburzą napiszemy, że nawet te drogie hotele czasami oferują bardzo atrakcyjne (w odniesieniu do oferowanych warunków) pakiety weekendowe. Wybierając na nocleg w Brukseli sąsiedztwo Grand Place na pewno znajdziemy się w centrum życia miasta i w pobliżu najlepszych sklepów, restauracji i atrakcji.

 

Bruksela, Praga, Dublin, czyli europejskie stolice piwa

Tanie loty do Brukseli

Hotele w Brukseli

Kamieniczki na Grand Place w Brukseli Kamieniczki na Grand Place w Brukseli Fot. Shutterstock

Hity Brukseli - jest się czym zachwycać

Grand Place w Brukseli to miejsce, które najprzyjemniej ogląda się popołudniem, gdy wspaniale odrestaurowane budynki oświetlone są ciepłym światłem zachodzącego słońca. Imponująca fasada gotyckiego ratusza robi ogromne wrażenie, a otaczające główny plac kamienice są wspaniałym obiektem dla fotografa. Drobiazgowa rekonstrukcja uczyniła brukselski Grand Place jednym z najbardziej malowniczych placów w Europie.

 

Z Grand Place już tylko kilka kroków dzieli nas od najsławniejszego chyba mieszkańca Brukseli ? Manneken Pis, czyli dosłownie "siusiającego chłopca". Jego wizerunki i repliki znajdziemy tu wszędzie, ale koniecznie trzeba zobaczyć oryginał. Jednak uwaga - turyści często nie potrafią go odnaleźć. Mimo, że z Grand Place podążamy za znakami, możemy przegapić małą statuetkę. Jeśli idąc z Grand Place zobaczymy po naszej lewej stronie podejrzany tłumek - możemy być pewni, że właśnie tam znajduje się Manneken Pis. Jeśli będziemy mieć szczęście, chłopczyk może być ubrany. Tradycją stało się już bowiem, że goszczący w Brukseli notable i delegacje innych krajów w ramach prezentu wręczają ubranka dla nieskromnego malucha. Manneken Pis był już nawet ubrany w strój krakowski.


Bruksela w czekoladzie

Tanie loty do Brukseli

Hotele w Brukseli

muzeum, bruksela, belgia muzeum, bruksela, belgia Fot. Shutterstock

Bruksela nie jest nudna!

Bruksela kojarzy się wielu z nudą, urzędami i brakiem jakichkolwiek atrakcji, a takie myślenie nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. W Brukseli znajdziemy chociażby bardzo interesujące muzea, które sprawią wiele radości nie tylko dorosłym, ale także dzieciom.

 

Jak nie zbankrutować na biletach do brukselskich muzeów? Bruksela wyszła naprzeciw turystom i oferuje dogodne rozwiązanie, jakim jest Brussels Card. Karta ta umożliwia bezpłatne zwiedzanie najbardziej interesujących obiektów i spore zniżki na wstępy do innych atrakcyjnych miejsc. Mamy do wyboru aż trzy opcje karty: ważną przez 24, 48 lub 72 godziny. Ceny kart wynoszą w tym roku odpowiednio: 24 euro, 34 euro i 40 euro. Ogromnym walorem Brussel Card jest także to, że spełnia ona funkcję biletu na komunikację miejską. Bruksela jest miastem doskonale skomunikowanym ? do dyspozycji mamy metro, autobusy i tramwaje: wszystko bez zarzutu oznakowane. Komunikacja miejską dotrzemy w Brukseli wszędzie i bez większego wysiłku.

 

Kartę Brussel Card można zamówić wcześniej na stronie http://visitbrussels.be (zakładka e-shop) i odebrać w jednym z wyznaczonych punktów na podstawie wydrukowanego vouchera. Możemy też kupić ją na dworcu w Brukseli, a także w każdym biurze informacji turystycznej (największe znajduje się przy samym Grand Place) i muzeach, które obejmuje jej zasięg.

 

Karta przyda się także w sklepach i restauracjach - dostaniemy do niej broszurę z dokładnie opisanymi zniżkami i polecanymi miejscami. Warto z tych podpowiedzi skorzystać.

Jeśli podróżujemy z dziećmi poniżej dwunastego roku życia, nie musimy kupować dla nich osobnej karty. Większość atrakcji turystycznych będzie dla naszych pociech dostępna bezpłatnie lub w bardzo niskich cenach, na uzyskanie dodatkowych zniżek pozwoli też nasza dorosła karta. Zakup karty Brussel Card powinni także przemyśleć studenci, gdyż dostaną w Brukseli spore zniżki (zarówno na wstępy do różnych obiektów, jak i na komunikację miejską) na podstawie honorowanych w całej Europie kart studenckich.


Podróże ze sztuką. Bruksela - wyprawa w stylu retro

Tanie loty do Brukseli

Hotele w Brukseli

Bruksela, Belgia Bruksela, Belgia Fot. Shutterstock

Bruksela - Atomium, Expo, oceanarium, aquapark

Doskonała komunikacja brukselskim metrem powinna zachęcić nas do poznania podmiejskiej strefy Brukseli, gdzie znajdziemy absolutnie obowiązkowy punkt programu zwiedzania miasta - sławne Atomium. Co prawda nawet nasza karta nie zagwarantuje nam tu bezpłatnego wstępu, ale dzięki niej dostaniemy 25% zniżki na bilet.

 

Tuż obok Atomium możemy pospacerować po ogromnym terenie, na którym w 1958 roku odbywała się Wystawa Światowa. Pozostałością po niej są wspaniałe pawilony. Koniecznie należy zobaczyć pagodę chińską i japońską wieżę - dwa najbardziej atrakcyjne obiekty pozostałe po Expo. Trafimy tu z łatwością - wystarczy jedynie zaopatrzyć się w porządną mapkę - dostaniemy ją bez kłopotu w każdym hotelu, na stacjach metra lub w biurach informacji turystycznej.

 

Po spacerze można zjeść tani obiad w parku rozrywek położonym tuż obok Atomium i stacji metra. Do wyboru mamy kilka restauracji. Po posiłku warto udać się (zwłaszcza z dziećmi) do Europy w Miniaturze (Mini Europe), gdzie obejrzymy wszystkie zabytki europejskie w skali mikro. Nie jest to przyjemność tania, dzieci poniżej dwunastego roku życia zapłacą za bilet 10 euro, dorośli ponad 13. Można jednak skorzystać z oferty specjalnej i kupić łączony bilet, który pozwoli zobaczyć także brukselskie Oceanarium. Łączony bilet można kupić także na zwiedzanie Atomium, ale jest to zdecydowanie uboższa rozrywka.

 

Jeśli chcemy zrobić dzieciom całodzienną frajdę, możemy także zdecydować się na wizytę w sąsiadującym z Ocenarium Aquaparku, mając takie plany trzeba pamiętać o wcześniejszym spakowaniu kostiumu kąpielowego i ręcznika.

 

Na zwiedzanie strefy Expo dobrze jest przeznaczyć cały dzień, dzięki temu nie umknie nam żadna atrakcja. Często w letnie weekendy możemy tu trafić na festyny i inne wydarzenia kulturalne - warto zapewnić sobie czas na tego typu rozrywki.

 

Podróże Marzeń. Belgia

Tanie loty do Brukseli

Hotele w Brukseli

bruksela, kawiarnie, restauracje, belgia bruksela, kawiarnie, restauracje, belgia Fot. Shutterstock

Bruksela - pozostałe atrakcje

Koniecznym punktem na mapie zwiedzania Brukseli powinna być wspaniała gotycka katedra Św. Michała i Guduli, znajdująca się na wzgórzu Treurenberg. Dojdziemy tu przyjemnym spacerkiem z Grand Place, a podziwiać należy przede wszystkim wspaniałe, sławne na całą Europę witraże. Do placu możemy wrócić Pasażem Świętego Huberta ? znajdziemy w nim luksusowe sklepy i kawiarnie, jednak warto poza wystawami popatrzeć w górę ? na cudowne sklepienie. Pasaż Świętego Huberta w 2008 roku został zgłoszony na listę dziedzictwa światowego UNESCO.

 

Prosto z pasażu możemy udać się na wspaniały posiłek. W otaczających pasaż uliczkach znajdziemy liczne restauracje z bogatą ofertą dań i przystępnymi cenami. Jest tu ciasno, zewsząd atakują wspaniałe zapachy, a na ulicach podziwiać możemy cudowne homary, mule i ostrygi. Jesteśmy bowiem w prawdziwym królestwie owoców morza. Ceny? Bywają bardzo atrakcyjne. Większość restauracji ma wystawione tablice z aktualnymi promocjami - nie bójmy się z nich korzystać, jedzenie jest tu naprawdę świeże. Dla tych, którzy nie przepadają za darami mórz atrakcyjne będą z pewnością sąsiednie ulice, na których znajdziemy bogatą ofertę restauracji greckich, tureckich i włoskich. Kelnerzy z tych restauracji bywają często natarczywi, ale akurat w tym przypadku warto dać się namówić. Nie pożałujemy i nie zbankrutujemy. Posiłek dla jednej osoby, który zaspokoi najwybredniejsze gusta, można zjeść tu poniżej 10 euro.

 

Bądź IN Bruksela

Tanie loty do Brukseli

Hotele w Brukseli

bruksela, belgia bruksela, belgia Fot. Shutterstock

Bruksela - stolica Europy

Nie sposób w Brukseli pominąć dzielnicy europejskiej, gdzie znajdują się najważniejsze budynki, w tym oczywiście siedziba Parlamentu Europejskiego. Tę dzielnicę warto zwiedzić w trakcie panoramicznej podróży autobusem z odkrytym dachem. Trasa biegnie także przez wzgórza, z których będziemy mogli podziwiać wspaniały widok na zabytkowe centrum. Do wyboru mamy kilka tego typu wycieczek, w tym z opcją wysiadania na poszczególnych przystankach i możliwości pospacerowania wśród interesujących nas, malowniczych budynków. Koszty są niezbyt zróżnicowane, niestety przejazd panoramicznym autobusem to przyjemność dość droga, ale warta swojej ceny. Dzięki karcie zniżkowej możemy jednak zapłacić kilka euro mniej. Warto zainwestować! To wspaniała opcja zwłaszcza na ostatni dzień pobytu - utrwalimy sobie piękne widoki i zapamiętamy Brukselę jak należy - jako wspaniałe miasto, którego uroki są różnorodne i warte ponownego odwiedzenia.

 

Nie zapomnijmy także przed odjazdem kupić pamiątek - najlepsze kryją się w uroczych pudełkach: to sławne belgijskie czekoladki, których smak po powrocie przypomni nam jeden z przyjemniejszych weekendów spędzonych w podróży.

Weekend w Brukseli. Gniazdko dla smakoszy

Tanie loty do Brukseli

Hotele w Brukseli

Więcej o: