Taka jest Chorwacja!

Chorwacja zasłużenie cieszy się popularnością wśród turystów z Polski. Z południa naszego kraju nad Adriatyk nie jest wiele dalej niż nad Bałtyk, a pogoda jest gwarantowana - słońce świeci przez 2600 godzin w roku, morze jest ciepłe i przejrzyste, krajobrazy piękne, a ceny przystępne. Przygotowaliśmy dla Was 13 porad, spostrzeżeń i ciekawostek, które pozwolą szybko wczuć się w klimat prawdziwych chorwackich wakacji.
Chorwacja - tu jest wszystko! Chorwacja - tu jest wszystko! Shutterstock

Chorwacja - tu jest wszystko!

W Chorwacji, niedużym kraju w kształcie rogalika, znajdziemy takie nagromadzenie krajobrazów i różnego rodzaju atrakcji turystycznych, że musi ono zadowolić nawet najbardziej wybrednych podróżników. Większość osób kusi chorwackie wybrzeże, a zwłaszcza wyspy - duże i małe, z kurortami i kameralnymi plażami, płaskie i górzyste. Lawendowa wyspa Hvar, pełna zabytków Korčula, malowniczy zielony Mljet, skalisty Pag, Krk o urozmaiconym krajobrazie... Wysp jest łącznie 1185, w tym 67 zamieszkanych, a ich łączna linia brzegowa wynosi aż 4058 km. Dla porównania długość całego wybrzeża Chorwacji to 1777 km.

Chorwacja to nie tylko morze. To także góry, w których znajdziemy zarówno szlaki dla wędrowców, jak i trasy dla wspinaczy. Parki narodowe, takie jak Jeziora Plitwickie czy Krka dadzą oddech od upału i zachwycą nieskażoną przyrodą. Do tego dochodzą zabytki, malownicze miasta, miasteczka i twierdze ? jednych wakacji na pewno nie starczy, by wszystko dokładnie zobaczyć.

 

Cud Chorwacji. Riwiera Makarska

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Chorwacja - podróż drogą z takim widokiem to prawdziwa przyjemność! Chorwacja - podróż drogą z takim widokiem to prawdziwa przyjemność! Shutterstock

Chorwacja. Magistrala Adriatycka i inne chorwackie drogi

Nie każdy wie, że to właśnie w Chorwacji znajduje się jedna z najdłuższych dróg widokowych Europy. Magistrala Adriatycka ciągnie się z północy na południe wzdłuż chorwackiego wybrzeża. Widoki z niej są piękne, ale raczej dla pasażerów, a nie dla kierowcy. Ten ostatni musi bowiem bardzo uważać, gdyż droga jest bardzo kręta i niebezpieczna. A gdy przejeżdżamy nad przepaściami, możemy obserwować leżące w nich wraki. Nie popadajmy jednak w panikę! Często jest to złom porzucony przez właścicieli, a nie pozostałości po tragicznych w skutkach wypadkach drogowych.

Generalnie w Chorwacji w porównaniu z Polską drogi nie są złe (choć w miejscach nieturystycznych różnie z tym bywa) i buduje się coraz więcej autostrad. Kraj jest jednak pofałdowany i na drogach - zwłaszcza górskich - pełno jest serpentyn i przepaści, a miejscowi kierowcy słyną z brawury. Ostrożność jest więc konieczna!

W szczycie sezonu chorwackie drogi na wybrzeże są zakorkowane. Najgorzej jest w weekendy, warto więc tak ułożyć sobie plan podróży, żeby nad Adriatyk dotrzeć w dzień powszedni.

 

Chorwackie ABC: Od Dubrownika do Zagrzebia

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Chorwacja to kraj południowców, życie zaczyna się po 20 Chorwacja to kraj południowców, życie zaczyna się po 20 Shutterstock

W Chorwacji życie zaczyna się wieczorem

W nadmorskiej części Chorwacji widać wyraźnie wpływy kultury śródziemnomorskiej. Jednym z istotnych jej elementów jest sjesta. W środku dnia życie zamiera, a ruch zaczyna się wieczorem. Wtedy kwitnie życie w lokalach i na nadmorskich promenadach.

Jak przystało na południowców, Chorwaci są dość głośni, spontaniczni i otwarci. I o ile w centrach turystycznych traktują turystów jak dojną krowę - czemu w sumie trudno się dziwić - to poza nimi są serdeczni i gościnni. Chorwaci żyją głównie z turystyki, więc przybysze mogą liczyć na życzliwe przyjęcie. W rozmowach trzeba jednak uważać z tematami historycznymi i politycznymi, szczególnie omijając niedawną wojnę na Bałkanach, która ciągle jest tematem drażliwym.

 

Cuda świata. Jeziora Plitwickie

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

W Chorwacji dogadamy się nawet po polsku, ale trzeba uważać na językowe pułapki W Chorwacji dogadamy się nawet po polsku, ale trzeba uważać na językowe pułapki Shutterstock

Chorwacja. Pravo to nie prawo, a prosti to nie prosto

W Chorwacji dogadamy się po polsku. My możemy mówić po swojemu, Chorwaci po swojemu i jakoś dojdziemy do porozumienia. Są jednak pułapki ? podobne słowa, które w obu językach znaczą zupełnie co innego. I tak: chorwackie rano znaczy wcześnie, pravo znaczy prosto, listopad to październik, a prosti znaczy wulgarny. Jeśli usłyszymy "polako", to nie znaczy, że ktoś rozpoznał naszą narodowość, to słowo znaczy powoli. A trudna žena to nie żona sprawiająca kłopoty, ale kobieta w ciąży.

Jeżeli nie chcemy narażać się na językowe pomyłki, możemy próbować rozmawiać po angielsku, niemiecku czy włosku, wielu Chorwatów zna bowiem te języki.

 

Chorwacja. Wyspa Cres

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

W Chorwacji większość plaż jest kamienista W Chorwacji większość plaż jest kamienista Shutterstock

Kamieniste plaże Chorwacji

Piaszczyste plaże nie są częstym widokiem w Chorwacji. Najczęściej plaże są kamieniste albo żwirowe. Wiele plaż znajduje się w kameralnych zatoczkach, można więc zaanektować je dla siebie, unikając w ten sposób tłoku nad morzem w centrum kurortów, przy kempingach czy hotelach. Rodziny z dziećmi najchętniej wybierają takie miejsca, gdzie jest łagodne zejście do wody i piasek.

Wszystkie plaże w Chorwacji są publicznie dostępne, prywatnych plaż nie ma, więc swoboda wyboru miejsca zażywania kąpieli słonecznych jest ogromna.

Kąpieli morskich należy zażywać na własna odpowiedzialność. Nie ma tu stref wydzielonych do kąpieli ani flag sygnalizujących, że można wchodzić do wody. Głębia zaczyna się blisko brzegu. Na szczęście dla kiepskich pływaków, woda jest tak zasolona (ok. 3 proc.), że łatwo jest utrzymać się na powierzchni.


Chorwacja od C do Z: 7 miast w 7 dni

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Chorwacja ceny. Wypoczynek nad Adriatykiem Chorwacja ceny. Wypoczynek nad Adriatykiem Shutterstock

Chorwacja. Na chorwackiej plaży w ubraniu albo bez

Na chorwackich plażach panuje duża swoboda, jeśli chodzi o stroje. Widok pań opalających się topless nie wywołuje tu zgorszenia, zdziwienia ani komentarzy. Także naturyści znajdą tu miejsce dla siebie. Bez ubrania często można opalać się na krańcach plaż albo w kameralnych zatoczkach. Plaże tylko dla nudystów oznaczone są literami FKK.

O ile na plaży nie musimy mieć ubrania, to wskazane jest mieć tam... buty. W morzu są jeżowce, a bliski kontakt bosą stopą z tymi stworzeniami jest bardzo nieprzyjemny. Wbicie kolca w stopę jest bardzo bolesne, a jeszcze gorsze jest jego wyjmowanie. Przy wejściu do wody trzeba więc uważać, warto też zaopatrzyć się w plastikowe buty do pływania. Podobno jeżowce częściej występują na cyplach niż w zatokach, a także w miejscach, gdzie woda jest brudniejsza. Na wszelki wypadek szukajmy więc czystej wody!


Kuchnia chorwacka

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Chorwacja - kraj pachnący lawendą Chorwacja - kraj pachnący lawendą Fot. reg

Chorwacja. Olejki dobre na wszystko

Chorwacja pachnie lawendą i rozmarynem. Olejki eteryczne wytwarzane z tych roślin można tam kupić prawie wszędzie, z lawendy słynie szczególnie wyspa Hvar. Olejki mają właściwości zdrowotne. Olejek lawendowy działa bakteriobójczo i używany jest do inhalacji, a rozmarynowy stosuje się przy problemach trawiennych oraz bólach reumatycznych. Buteleczki z pachnącą zawartością będą miłym upominkiem z podróży po Chorwacji. Kwiaty lawendy, o której mówi się, że pachnie duszą, można tu też kupić suszone w płóciennych woreczkach.

 

Chorwacki Szybenik. Głowy mistrza Juraja

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

W Chorwacji można zostawić rzeczy na plaży i iść pływać, kradzieże zdarzają się tu niezwykle rzadko W Chorwacji można zostawić rzeczy na plaży i iść pływać, kradzieże zdarzają się tu niezwykle rzadko Shutterstock

Chorwacja - bezpieczne miejsce

W Chorwacji nikogo nie dziwi widok rzeczy pozostawionych na plaży, podczas gdy właściciele beztrosko pływają w morzu. Wprawdzie strzeżonego Pan Bóg strzeże i dobytku lepiej nie zostawiać bez opieki, ale gdy już nam się to zdarzy, nie musimy co chwila lękliwie zerkać na pozostawione rzeczy ani denerwować się, czy nie obrabowano nam stojącego przy dzikiej plaży samochodu. Kradzieże w Chorwacji zdarzają się niezwykle rzadko. Także napady na turystów są rzadkością. Najbezpieczniej jest na wyspach.

O ile z przestępczością pospolitą nie ma w Chorwacji problemów, to trzeba uważać na pozostałości po niedawnej wojnie. Z dala od miejsc turystycznych, w rejonach graniczących z Serbią, Czarnogórą oraz Bośnią i Hercegowiną oraz w wysokich partiach gór pozostały jeszcze nierozbrojone miny i niewypały.

 

Chorwacja - w zapachu lawendy i rozmarynu

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Pljeskavica to specjał chorwackiej kuchni Pljeskavica to specjał chorwackiej kuchni Shutterstock

Kuchnia chorwacka. Rekin i trufle na talerzu

W Chorwacji najczęściej dostaniemy na talerzu mięso z grilla, szaszłyki i kotlety mielone z tryech rodzajów mięsa, zwane pljeskavica. Jak przystało na kraj nadmorski, bogata jest tu kulinarna oferta ryb i owoców morza, popularne są zwłaszcza kalmary i raki. Dla niektórych gratką może być mięso z rekina - Morski Pas, czyli pies morski. Mięso z rekina jest bez ości i ma ono bardzo dobrą reputację wśród smakoszy.

Ryb wprawdzie nad wodą jest dostatek, ale ich ceny - podobnie jak woda w Adriatyku - są bardzo słone. Lokalnym przysmakiem jest też pršut - suszona, a następnie wędzona szynka.

W Istrii przysmakiem są trufle. Warte polecenia - i stosunkowo niedrogie - jest spaghetti z tymi grzybami.

 

Top 25. Najlepsze miejsca na wakacje 2011 w Europie

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Rakija - tradycyjny alkohol w Chorwacji Rakija - tradycyjny alkohol w Chorwacji Shutterstock

Chorwacja. Wino i rakija

Przy chorwackich drogach kwitnie handel. Stoją tam ludzie z butelkami i słoikami pełnymi nisko- i wysokoprocentowej zawartości, czyli wina i rakii, których można spróbować przed zakupem. Lepiej, żeby rakii nie próbowali kierowcy, gdyż trunek jest tak mocny, że wypicie nawet minimalnej ilości może spowodować przekroczenie dopuszczalnych promili we krwi - zawartość alkoholu w rakii to 40 proc., a w domowych wyrobach nawet 50-60 proc.

Na wybrzeżu Chorwacji wino i rakija są popularniejsze niż herbata, którą pije się tylko w razie choroby.

Na południu do posiłków często pije się bewandę - ciężkie czerwone wino z wodą, a na północy - gemiszt, czyli wytrawne aromatyczne wina, wymieszane z wodą. Popularny jest też deserowy Prošek ze Splitu o pięknej bursztynowej barwie. A jaki toast wznieść? - Živjeli!

 

Chorwackie napoje

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Chorwacja to ojczyzna krawatów Chorwacja to ojczyzna krawatów Shutterstock

Chorwacja - stąd pochodzi krawat

Czy wiedzieliście, że krawat - ozdoba męskiego stroju, bez której trudno dziś wyobrazić sobie eleganckiego pana, pochodzi z Chorwacji? W XVII w. Chorwaci wiązali na szyjach długie, kolorowe chusty lub szarfy. W 1660 roku regiment chorwackiego wojska gościł w Paryżu podczas obchodów zwycięstwa nad Turkami. Znany z zamiłowania do strojów król Francji Ludwik XIV zafascynował się elementem ubioru chorwackich żołnierzy do tego stopnia, że utworzył własny regiment, nazwany "Royal Cravattes", a z czasem zatrudnił specjalnego "cravatiera", który miał za wyłączne zadanie dbać o królewskie krawaty. W ślad za modnym władcą postąpili arystokraci, a wraz z nimi cała zapatrzona wówczas we francuska modę Europa. Dziś krawat jest popularną pamiątką do kupienia w swojej ojczyźnie, Chorwacji.

 

Najpiękniejsze plaże Europy

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Chorwacja to prawdziwy raj dla żeglarzy Chorwacja to prawdziwy raj dla żeglarzy Shutterstock

Chorwacja dla wilków morskich

Urozmaicona linia brzegowa i rozliczne wyspy Chorwacji sprzyjają żeglarstwu. Latem po Adriatyku pływają tysiące jachtów, a wieczorami w marinach tętni życie. W Chorwacji jest blisko 50 marin, zazwyczaj z niezbędną infrastrukturą techniczną i turystyczną. Można tam wypożyczyć zarówno kilkuosobowe łódki, jak i luksusowe jachty. Doświadczone wilki morskie mogą spędzić na morzu kilka tygodni bez zawijania do portów, a ci, którzy nie wyobrażają sobie tak długiego żeglowania, mogą codziennie zawijać do portów.

Użytkownicy jachtów, żaglówek i łodzi motorowych powinni przed podjęciem żeglugi skontaktować się z najbliższym kapitanatem (lučka kapetanija) w celu zakupienia winiety, przedstawienia listy załogi i dokonania niezbędnych formalności. Trzeba też pamiętać, że w Chorwacji zakazane jest pływanie statkami motorowymi lub żaglówkami w odległości mniejszej niż 50 metrów od brzegu.

 

 

Wakacje pod żaglem. Chorwacja - w zapachu pomarańczy

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Nurkowanie w Chorwacji Nurkowanie w Chorwacji Shutterstock

Podwodne życie w Chorwacji

W wodach Adriatyku żyje wiele kolorowych ryb, ukwiały, gąbki, rozgwiazdy, jeżowce, ośmiornice. Znajdziemy tam też podwodne łąki, wraki statków, pozostałości starożytnych amfor. Do tego dochodzą malownicze podwodne jaskinie, z których najbardziej znane są jaskinia Odyseusza na wyspie Mljet i Błękitna Grota na wyspie Biševo. Wody są przejrzyste, widoczność sięga 30-40 m. Temperatura wody w morzu latem wynosi 23-27 stopni Celsjusza  To wszystko przyciąga nurków oraz osoby pływające z maską i fajką.

Ze względu na ochronę przyrody w Chorwacji nie wszędzie można nurkować. Jest to dozwolone jedynie w wyznaczonych akwenach bądź poza nimi, ale z wykupionym zezwoleniem na nurkowanie. W parkach narodowych nie można nurkować bez zezwolenia chorwackiego Ministerstwa Ochrony Środowiska. Zakazane jest też wyciąganie z wody wszelkich staroci oraz polowanie z kuszą pod wodą.

 

Wakacje na wyspie - Bracz. Skarby z kamienia

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Więcej o: