Egipt praktycznie. 11 odpowiedzi na często zadawane pytania

Kiedy jechać do Egiptu, a kiedy lepiej zostać w domu? Jak się przygotować? Czy każdego czeka zemsta faraona? Czy po wydarzeniach egipskiej rewolucji w Egipcie jest już bezpiecznie? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w naszym poradniku. Jeśli jedziesz do Egiptu po raz pierwszy albo znasz już nieco kraj faraonów, ale wciąż masz kilka pytań, przeczytaj koniecznie.
Egipt Egipt Shutterstock

Pytanie 1: Czy Egipt jest bezpiecznym krajem?

Egipt jest dzisiaj krajem, który w znacznej części czerpie swe dochody z turystyki. To dlatego zarówno egipskie władze jak i zwykli mieszkańcy świadczący usługi turystom (i nie tylko oni) stają na głowie, by przybysz z zagranicy czuł się w Egipcie dobrze i wyjechał zadowolony. Egipt zasadniczo uchodzi za kraj bezpieczny, przestępstwa zdarzają się tu rzadko i grożą za nie surowe kary, często egzekwowane w trybie doraźnym (dotyczy to także cudzoziemców). Oczywiście jak wszędzie, tak i w Egipcie turysta może być narażony na drobne kradzieże (np. telefonów komórkowych, portfeli czy aparatów fotograficznych), ale nie ma podstaw, by sądzić, że egipscy kieszonkowcy są bardziej aktywni czy skuteczni niż kieszonkowcy w Rzymie (prawdopodobnie jest wręcz przeciwnie) i jeśli turysta zachowuje się rozsądnie, nic nieprzyjemnego nie powinno go spotkać. W większości hoteli w pokojach znajdują się sejfy, gdzie można zostawić cenne rzeczy (lub przekazać je obsłudze hotelu) - lepiej nie nosić ze sobą przez cały czas paszportu, biletów powrotnych czy wszystkich posiadanych pieniędzy - w Egipcie czeka na podróżnych tyle emocji, że łatwo coś zgubić w zaaferowaniu lub przez własną nieuwagę.

Z całą pewnością między bajki trzeba włożyć opowieści, że turysta w Egipcie nie powinien opuszczać terenu hotelu, bo coś złego może go spotkać - pisząc nieco ironicznie, wyrywanie aparatów turystom na egipskich ulicach naprawdę nie jest powszechną praktyką. W zdecydowanej większości przypadków pozytywnie nastawieni do świata Egipcjanie prędzej poproszą o tradycyjną jałmużnę niż okażą turyście agresję. Po ulicach w Egipcie można spacerować swobodnie, także wieczorem, nie ma przeciwwskazań, by chodzić do "nieturystycznych" sklepów, restauracji, kawiarni czy na bazary (a nawet warto to robić jak najczęściej, bo właśnie tam atmosfera  jest prawdziwie arabska, a ceny nawet kilkukrotnie niższe!). Oczywiście, jak wszędzie na świecie, tak i w Egipcie nie należy zapuszczać się samotnie w ciemne zaułki.

Jadąc do Egiptu nie wolno oczywiście bagatelizować faktu, że leży on w strefie konfliktu bliskowschodniego, więc nawet przy mocno zaostrzonych środkach ostrożności (a takie obowiązują w Egipcie już od 1981 roku) możliwe są akty terroryzmu. W Egipcie nad bezpieczeństwem turystów stale czuwa tzw. policja turystyczna oraz wojsko (strzeżona jest każda miejscowość turystyczna, a każdy przejazd autokaru turystycznego odbywa się w konwoju wojskowo-policyjnym).

Polakom planującym wakacje w Egipcie polski MSZ zaleca jednak zachowanie rozsądku i środków ostrożności. Należy wykonywać polecenia służb porządkowych i organizatorów wyjazdów turystycznych i w miarę możliwości nie odłączać się zbytnio od swojej grupy.

 

Egipt. Pocztówka z Marsa Matrouh. Na plaży Kleopatry

Tanie loty do Egiptu

Hotele w Egipcie

Wycieczki do Egiptu

Egipt Egipt Shutterstock

Pytanie 2: Jak wygląda obecna sytuacja w Egipcie?

W ostatnich miesiącach ufnością turystów w bezpieczne wakacje w Egipcie mocno zachwiały społeczno-polityczne protesty o charakterze antyrządowym , które doprowadziły do ustąpienia ze stanowiska prezydenta Hosniego Mubaraka (tzw. rewolucja egipska 2011 roku). Krwawe starcia protestujących z rządzącymi przez kilka tygodni śledził cały świat, w sprawę aktywnie włączyła się opinia międzynarodowa. By nie narażać turystów na niebezpieczeństwo wiele biur podróży zdecydowało o przerwaniu wycieczek i wstrzymało dalsze turnusy, a tysiące turystów wróciło do domów. Jeszcze pod koniec lutego wieszczono, że w tym roku podróżnicy będą omijać Egipt szerokim łukiem, a touroperatorzy powinni szybko poszukać innego wakacyjnego hitu. Obecne doniesienia wskazują jednak na to, że czarne prognozy się nie sprawdziły - protesty dawno się zakończyły, sytuacja w Egipcie bardzo szybko wraca do normy, większość wycieczek odbywa się w normalnym trybie i nie ma już zagrożenia dla osób wybierających Egipt jako miejsce swoich tegorocznych wakacji. Dodatkowy argumentem przemawiającym za tym, by na wakacje do Egiptu wybrać się właśnie teraz jest fakt, że po masowym odwrocie turystów ceny wycieczek do Egiptu oraz ceny w egipskich hotelach znacząco spadły - wszystko po to, by zachęcić turystów, by się nie bali i przyjechali na superwakacje.

 

Przeczytaj opinie tych, którzy właśnie wrócili z wakacji w Egipcie >>>

Egipt. Nurkowanie w Morzu Czerwonym. Mój pierwszy rekin

Tanie loty do Egiptu

Hotele w Egipcie

Wycieczki do Egiptu

Egipt Egipt Shutterstock

Pytanie 3: Kiedy najlepiej jechać do Egiptu?

W Egipcie mamy cztery rodzaje klimatu: umiarkowany wzdłuż doliny Nilu, półpustynny w okolicach Kairu, pustynny na południu i śródziemnomorski na wybrzeżu. Roczna suma opadów jest niska (nie przekracza kilkudziesięciu milimetrów), a na południu kraju deszcz nie pada prawie nigdy.

Wysoki sezon turystyczny trwa w Egipcie od listopada do lutego - w Kairze i Luksorze panuje wówczas przyjemny chłód (czyli średnio od 18 do 23 stopni Celsjusza na dobę, zimą czasem pada deszcz) i dlatego w hotelach trudno o wolne miejsca. W marcu i kwietniu ceny spadają i robi się luźniej, ale często wieje wtedy chamsin - nieprzyjemny, silny i gorący wiatr znad Sahary, niosący tumany pyłu i powodujący burze piaskowe. Pod koniec czerwca w Egipcie zaczynają się prawdziwe upały - średnia temperatura dobowa na wykresie to "tylko" 35 stopni Celsjusza, w rzeczywistości w ciągu dnia słupek rtęci może wskazywać w słońcu nawet 60 stopni Celsjusza, przy czym gorąco robi się już wcześnie rano. Noce w Egipcie bywają z kolei chłodne, a na pustyni są wręcz zimne ? temperatura spada gwałtownie nawet do 0 stopni.

Trzeba pamiętać o tym, że temperatury w Egipcie nie tylko drastycznie wahają się w ciągu doby, ale też są różne w różnych regionach kraju. Zawsze gorąco jest w Górnym Egipcie i na terenach pustynnych, a największe upały panują w Kairze (latem dla wrażliwszych osób mogą one być nie do wytrzymania). Chłodniej jest na wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Nasza rada: do Egiptu najlepiej pojechać w miesiącach od marca do czerwca lub na przełomie października i listopada - jest wtedy chłodniej, przyjemniej, nie tak tłoczno i taniej niż w sezonie. Decydując się na urlop w miesiącach wakacyjnych trzeba brać pod uwagę względy zdrowotne, dla dzieci i osób starszych lub w gorszej kondycji może być zdecydowanie za gorąco. Lepiej wtedy wybrać opcję wakacji z leżeniem na plaży i niezbyt forsownymi wycieczkami krajoznawczymi lub rejs po Nilu (objazdówka autokarem będzie męcząca). Bezwzględnie o każdej porze roku trzeba stosować kremy z filtrem o wysokiej ochronie przeciwsłonecznej, zakrywać głowę, spędzać dużo czasu w cieniu i nie rozstawać się z butelką wody.


Egipt - top 10 atrakcji

Tanie loty do Egiptu

Hotele w Egipcie

Wycieczki do Egiptu

Egipt Egipt Shutterstock

Pytanie 4: Co to jest wiza Sinai Only?

Aby wjechać do Egiptu niezbędny jest paszport (ważny co najmniej przez 6 miesięcy dłużej niż wiza) oraz wiza. Wizę można kupić przed wyjazdem w konsulacie Egiptu w Warszawie (koszt: 90 zł, czas wyrabiania wizy: 2 dni robocze, wizę można uzyskać na 90 dni) lub po przylocie (na lotnisku w okienku bankowym kupuje się specjalny znaczek wklejany do paszportu, koszt: 15 USD).

Jeśli w planach mamy zwiedzenie tylko Półwyspu Synaj, wystarczy tzw. Sinai Pass, czyli bezwizowe pozwolenie na pobyt w azjatyckiej części półwyspu (potocznie nazywane "bezpłatną wizą SINAI ONLY"). Aby otrzymać Sinai Pass trzeba spełnić trzy warunki: pobyt na Synaju nie może przekraczać 14 dni, turysta nie może poruszać się żadną drogą prowadzącą do stolicy ani korzystać z wycieczek poza strefę (np. do Kairu czy Luksoru). W praktyce oznacza to, iż bez wizy można zwiedzić rejon Zatoki Akaba, ale by zobaczyć np. Park Ras Mohammad czy Klasztor Św. Katarzyny - potrzebna jest już normalna wiza.

Jadąc do Egiptu trzeba też posiadać ważne ubezpieczenie (kosztów leczenia i na czas podróży NNW). Nie ma obowiązku szczepień ochronnych, ale  warto o nie zadbać na kilka miesięcy przed wyjazdem.

 

Oazy i pustynie zachodniego Egiptu

Tanie loty do Egiptu

Hotele w Egipcie

Wycieczki do Egiptu

Egipt Egipt Shutterstock

Pytanie 5: Czy po wjeździe do Egiptu muszę się natychmiast zameldować?

Każdy turysta przebywający w Egipcie ma obowiązek zameldowania się w odpowiednim urzędzie paszportowym, ale ma na to 48 godzin od momentu przybycia. Jeśli zatrzymujesz się w hotelu, meldunkiem zajmie się personel hotelu. Osoby korzystające z wczasów zorganizowanych nie muszą w ogóle martwić się formalnościami.

 

Egipt. Feluką na Elefantynę

Tanie loty do Egiptu

Hotele w Egipcie

Wycieczki do Egiptu

Egipt ceny Egipt ceny Shutterstock

Pytanie 6: Gdzie najlepiej wymieniać walutę?

Narodową walutą Egiptu jest funt egipski (LE), który dzieli się na 100 piastrów, 1 LE = ok. 55 groszy. Pierwszym miejscem, gdzie można i warto wymienić twardą walutę jest sala przylotów na każdym lotnisku (zawsze dobrze jest zapamiętać kurs). W samym Egipcie pieniądze wymienimy wszędzie (poczynając od hotelowej recepcji, a na cinkciarzach stojących pod sklepami skończywszy), nie ma też problemów z płaceniem w dolarach (Egipcjanie wolą dolary niż euro, przy czym dla jednych i drugich stosują prawie ten sam przelicznik. W oficjalnych punktach wymiany raczej nie ma to znaczenia).

Funty egipskie są walutą niewymienialną poza granicami Egiptu (z tego powodu nie warto po przylocie od razu wymieniać całej posiadanej kwoty).


Rezygnacja z wakacji w Egipcie - jak odzyskać pieniądze?

Tanie loty do Egiptu

Hotele w Egipcie

Wycieczki do Egiptu

Egipt - nie każdego czeka klątwa faraona Egipt - nie każdego czeka klątwa faraona Shutterstock

Pytanie 7: Czy zemsta faraona dopadnie każdego?

Nie, nie każdy. Tzw. zemsta faraona to zespół dolegliwości spowodowanych odmienną florą bakteryjną. Najczęstsze objawy zemsty faraona  (bóle brzucha, biegunka, czasem wysoka gorączka) sprawiają, że często jest ona mylona z zatruciem pokarmowym, które z zemstą faraona nie ma nic  wspólnego! Trudno jednoznacznie stwierdzić, kto zachoruje na zemstę, każdy organizm może zareagować na zmianę flory bakteryjnej inaczej.

Nie ma niestety sprawdzonego środka zapobiegawczego, który dałby 100-procentową gwarancję uniknięcia kłopotów na miejscu, ale są sposoby by zmniejszyć ryzyko zachorowania i skuteczne leki pozwalające dość szybko pozbyć się dolegliwości. Zemsta nie bierze się z powietrza, tylko z jedzenia lub picia. Chyba najlepsza rada w tym temacie jest więc krótka: ugotuj, obierz lub... zostaw. Egipska kuchnia jest pyszna, ale rzucanie się na wiele dań zaraz po przyjeździe na pewno nie skończy się dobrze (może nie od razu zemstą, ale na pewno niestrawnością). Podobnie, w pierwszym okresie pobytu nie należy jeść dań z surowych warzyw, a owoce zawsze muszą być sparzone, obrane lub przynajmniej dokładnie umyte wodą butelkowaną. Nie wolno pić wody z kranu (a więc także zimnych drinków z lodem czy podawanej na zimno hibiskusowej herbaty), a tym bardziej wody z Nilu (w którym nie należy się też kąpać z uwagi na zanieczyszczenia i możliwą obecność  drobnoustrojów). Jeśli jakiekolwiek jedzenie wzbudza choćby drobne wątpliwości - lepiej je zostawić. Niektórzy zalecają picie po posiłku 50-tki czystej wódki przywiezionej z Polski, ale równie dobrze sprawdzi się gorąca herbata (na pewno będzie lepsza niż zimne napoje i dużo skuteczniej ugasi pragnienie podczas upału). Oczywiście nie należy popadać w paranoję - jedzenie w restauracjach tylko dla Egipcjan (zwłaszcza tych tłumnie obleganych przez miejscowych) nie jest zagrożeniem. Będąc w Egipcie warto do woli rozkoszować się egipską kuchnią. Wystarczy zachować zdrowy rozsądek.

A co, gdy mimo zachowania środków ostrożności dolegliwości jednak się pojawią? Skuteczne leki przeciwbiegunkowe można zabrać jeszcze z Polski, pomoże: Loperamid, Stoperan, Smecta, Imodium lub Nifuroxazyd (należy ściśle przestrzegać zasad zawartych w ulotce). Jeszcze silniejsze leki na zemstę bez problemu dostaniesz w każdej egipskiej aptece (wystarczy pokazać wymownie na brzuch, by bez słów wyjaśnić egipskiemu farmaceucie, gdzie leży problem). Za najlepszy z leków uchodzi Antinal (trzeba zużyć całe opakowanie, by dolegliwości nie powróciły). Nigdy natomiast nie należy zażywać leków przeciwbiegunkowych "na wszelki wypadek"! Podczas biegunki bardzo ważne jest by dużo pić, inaczej można się odwodnić, a to także bardzo nieprzyjemna przypadłość, która osłabia do tego stopnia, że może odebrać wszelkie chęci do życia.

Osoby o delikatnych żołądkach mogą zacząć prewencję jeszcze w Polsce - przed wyjazdem przez okres tygodnia lub dwóch można zażywać codziennie jeden z leków normalizujących florę bakteryjną (np. Lacidofil lub Trilac, dostępne bez recepty).

 

Podróże kulinarne. Egipt

Tanie loty do Egiptu

Hotele w Egipcie

Wycieczki do Egiptu

Egipt, El Gouna, plaża przy hotelu Egipt, El Gouna, plaża przy hotelu Shutterstock

Pytanie 8: Czy to prawda, że hotele w Egipcie mają niższy standard niż w Europie?

Obskurne hotele znajdą się wszędzie na świecie (w Europie także), ale prawdą jest, że by dobrze wyobrazić sobie egipski hotel, który rezerwujemy przez Internet, lepiej odjąć od liczby jego gwiazdek jedną. Hotel czterogwiazdkowy w Egipcie to raczej odpowiednik "naszego" hotelu trzygwiazdkowego. Wybór hotelu jest szczególnie ważny, jeśli decydujemy się na pobyt stacjonarny - pamiętajmy, że w tym miejscu spędzimy tydzień lub dwa długo wyczekiwanych wakacji. Hotele możemy wybierać spośród ogromnej bazy, wciąż też powstają nowe. Przed wyjazdem poczytajmy o nich koniecznie na stronach z opiniami innych turystów - to najlepsza, najpewniejsza rekomendacja. Co do nowych hoteli, sprawdźmy zawczasu, czy nasz nie okaże się? zbyt nowy (np. jeszcze nieukończony). Wariant najgorszy to ten, że hotelu w ogóle jeszcze nie wybudowano. Nieco lepszy - przez cały pobyt mogą się w nim toczyć prace wykończeniowe. Do Egiptu jeździ się przez cały rok, nie liczmy więc, że właściciel będzie czekał z pracami, "aż turyści wyjadą". Sprawdźmy w jakiej odległości leży nasz hotel od plaży, ewentualnych atrakcji w mieście, sklepów czy aquaparków. Jaki ma basen i jaką kuchnię serwuje. Czy obsługa i jakoś usług jest chwalona, czy wiele osób zwraca uwagę na pewną "drobną niedogodność" (dla nas ona może okazać się kluczowa dla całej satysfakcji z pobytu) . To wszystko znajdziemy na licznych forach internetowych i naprawdę lepiej wcześniej poświęcić nieco czasu na przygotowanie, by potem skupić się już wyłącznie na cieszeniu się odpoczynkiem.

 

Egipt. Kair - Tutanchamon w muzeum

Tanie loty do Egiptu

Hotele w Egipcie

Wycieczki do Egiptu

Egipt, bakszysz Egipt, bakszysz Shutterstock

Pytanie 9: Czy bakszysz jest obowiązkowy?

Obowiązkowy nie jest, ale na pewno jest mile widziany i to delikatnie mówiąc ? w mocno turystycznym Egipcie "proceder bakszyszowy" przybrał dziś rozmiary, które mogłyby zdenerwować najspokojniejszego człowieka. Bakszysz często rozumiany jest jako łapówka (czyli przymusowa opłata, za coś, co powinno być bezpłatne), ale w tradycyjnym rozumieniu to raczej rodzaj jałmużny (Islam nakazuje dzielić się tym, co się ma, z uboższymi).

Bakszysz można rozumieć jako napiwek i na pewno warto dawać go pracownikom obsługi, z których usług jesteśmy zadowoleni (kelnerom w restauracjach bez względu na ich standard, pokojówkom, bagażowemu). Nie zdziwmy się, jeśli także Egipcjanin, którego poprosiliśmy o zrobienie zdjęcia, wyciągnie rękę po bakszysz - nie ma się co oburzać, lepiej dać kilka drobnych i przejść nad tym do porządku dziennego. Nie ma potrzeby dawania zbyt dużego bakszyszu (w hotelach czy restauracjach wysokość napiwku jest standardowa - 10-15% ceny usługi), ale nie wypada raczej dawać mniej niż 1LE, bo to obraźliwe (raczej 5-20 LE, przydadzą się banknoty jednodolarowe). Trzeba też odróżnić bakszysz od żebrania.

Nigdy nie dawajmy pieniędzy dzieciom, bo przyłączymy się w ten sposób do grona osób uczących je żerowania na turystach. Dzieci na pewno ucieszyłyby się ze słodyczy lub długopisów, ale jeśli koniecznie chcemy im coś podarować, dużo lepiej przywieźć upominki w postaci np. książeczek do nauki angielskiego. Liczmy się jednak z tym, że jedno obdarowane dziecko szybko przyciągnie kolejne.

 

Egipt - fakty i mity

Tanie loty do Egiptu

Hotele w Egipcie

Wycieczki do Egiptu

Egipt jest tani dla turysty, który potrafi się targować Egipt jest tani dla turysty, który potrafi się targować Shutterstock

Pytanie 10: Czy w Egipcie jest tanio?

Egipt jest tak bardzo popularnym kierunkiem urlopowym dlatego, że ceny wyjazdów do tego kraju są umiarkowane, a często wręcz niskie - oferty last minute pozwalają całym rodzinom spędzić egzotyczne wakacje w wariancie all inclusive znacznie taniej niż nad polskim Bałtykiem. Sam Egipt też jest tani,  jednak jako turyści musimy liczyć się z tym, że z turysty w wielu miejscach - z założenia - "zdziera się" więcej.

Ceny, np. jedzenia w Egipcie są niższe niż w Polsce, np. bochenek egipskiego chleba w przeliczeniu na złotówki kosztuje ok 0,50 zł, białe pieczywo jest po ok. 2 zł, woda ? 1,50 zł, ale już alkohol jest dość drogi i trudnodostępny (w zwykłym sklepie go nie kupimy). Dobrem "luksusowym" (pod względem ceny, a nie dostępności) są też wszelkie środki do opalania - lepiej zabrać je z Polski. Pamiętajmy o tym, by najpierw pytać o cenę, a potem brać rzecz z półki? większość egipskich sklepów nie ma cen przyklejonych na towarach, cena może być więc... dowolna.

Jeśli nie chcemy przepłacać, kupując jedzenie na mieście lub pamiątki, korzystajmy z miejsc, gdzie jedzą i kupują miejscowi ? będzie może trochę brudniej, menu będzie tylko po arabsku, a suk nie tak dopieszczony, ale będzie też kilka razy taniej niż w hotelu i dużo prawdziwiej.

Jeśli nie chcemy nic kupować - pod żadnym pozorem nie dajmy się wciągnąć do sklepu, będzie bardzo trudno go opuścić, bo Egipcjanie to mistrzowie wyrafinowanej sztuki handlu. Jeśli coś wpadnie nam w oko i damy to po sobie poznać - bardzo trudno będzie się wykręcić od kupna. Nawet jeśli zmęczy nas egipska nachalność w sprzedawaniu, zachowujmy się zawsze spokojnie i kulturalnie. Gdy w wyniku targów cena spadnie nawet o 90%, a my wciąż nie będziemy chcieli kupić towaru, nie obawiajmy się że Egipcjanin zareaguje agresją ? to wciąż część przedstawienia, w którym egipski sprzedawca zna każdy możliwy akt. Starajmy się jednak nie dopuszczać do takich sytuacji (gdy naprawdę nie mamy zamiaru niczego kupować), z szacunku dla swojego rozmówcy i by samemu sobie nie popsuć nastroju.

Jeśli coś nam się naprawdę spodoba i zechcemy się potargować, miejmy twarz pokerzysty! Nie wolno się spieszyć (lub pokazać, że się spieszymy), trzeba pozostawać niewzruszonym na lament sprzedawcy i okazać buddyjski wręcz spokój. A wcześniej oczywiście zrobić dobre rozpoznanie terenu (czyli adekwatnych cen). Gdy cena osiągnie satysfakcjonujący nas poziom, wtedy jest czas na to, by udać, że w ogóle już tej rzeczy nie chcemy (i np. ostentacyjnie wyjść ze sklepu i wrócić po dłuższej chwili lub gdy handlarz będzie nas intensywnie przywoływał). Acha, w Egipcie jedna z podstawowych zasad to: jak nas widzą, tak nas cenią. Obwieszeni biżuterią lub jeszcze nieopaleni (to oznacza, że dopiero przyjechaliśmy i mamy jeszcze wszystkie pieniądze!) na pewno zapłacimy więcej.

Wiele wycieczek w Egipcie na miejscu opłaca się w dolarach ? warto je mieć, bo przelicznik może okazać się niekorzystny. Wycieczki kupowane u rezydentów biur mogą być nawet o 200% droższe niż te w lokalnych egipskich biurach. Jeśli nasz autokar podczas wycieczki zatrzyma się przy sklepie spożywczym i wypadnie z niego (z autokaru) banda spragnionych turystów, liczmy się z tym, że ceny w sklepie w mgnieniu oka skoczą kilkukrotnie.

Co jeszcze warto wiedzieć? To, że Egipcjanie przeliczają dolary do euro w stosunku mniej więcej 1:1 (i to oczywiście nie z lenistwa). Że wielu egipskich pracowników (np. hotelowych) utrzymuje się wyłącznie z napiwków od gości - zostawienie codziennie 1-2 LE na łóżku może sprawić, że nasz pokój będzie błyszczał czystością jak żaden inny. Usługi dla turystów (np. przejazd minibusami, jest ich bardzo dużo w Hurghadzie) zawsze są kilka razy droższe niż dla miejscowych ? udanie chęci rezygnacji z oferty to najlepszy wstęp do renegocjowania ceny. Cenę zawsze ustalmy na początku trasy, podczas wsiadania. Stosunkowo tanie są bardzo popularne żółte egipskie taksówki - na wstępie płacimy 3 LE i potem po 50 piastrów za każdy kilometr ? pamiętajmy tylko, by dopilnować, by kierowca włączył taksometr.

Aktualne ceny wielu egipskich towarów i usług znajdziemy na licznych forach internetowych. Podstawowa zasada jest jedna - zapłacisz tyle, ile wytargujesz.

 

Taba. Egipt bez turystycznej tandety

Tanie loty do Egiptu

Hotele w Egipcie

Wycieczki do Egiptu

Egipt - mleczko do opalania, wygodne buty i sprzęt do snoorkowania są niezbędne Egipt - mleczko do opalania, wygodne buty i sprzęt do snoorkowania są niezbędne Shutterstock

Pytanie 11: Jak się spakować jadąc do Egiptu?

Pakowanie bagażu na wakacje to subiektywna sprawa - jedni zabierają niezbędne minimum, inni hołdują zasadzie, że "lepiej nosić niż się prosić". Pakując się przed wakacjami w Egipcie na pewno będziemy zdeterminowani tym, gdzie, w jakich warunkach i w jaki sposób będziemy wypoczywać. Jeśli jedziemy na własną rękę, na pewno przyda się karimata, lekkie prześcieradło turystyczne lub śpiwór, gdy planujemy nocować np. na pustyni albo wybieramy się do Egiptu w chłodniejszym okresie. Gdy jedzie się z biurem, można pozwolić sobie na nieco większe szaleństwa, ale i tak z wielkością bagażu nie ma sensu przesadzać (np. gdy jedziemy na objazdówkę autokarem, bagażu nie powinno być zbyt wiele, ale trzeba bezwzględnie zabrać najważniejsze rzeczy).

Oto lista rzeczy, które przed wakacjami w Egipcie powinny się znaleźć w naszym plecaku lub walizce:

1. Apteczka.

W  Egipcie nie brakuje świetnie zaopatrzonych aptek z obsługą mówiącą po angielsku, ale przezorny turysta po prostu nie rusza się z domu bez apteczki. Oczywiste jest to, że należy zabrać zapas regularnie przyjmowanych leków, bo na miejscu identycznych raczej nie dostaniemy. Przydadzą się leki przeciwbólowe i środki przeciwko biegunce oraz zaparciom, środek na komary i koniecznie coś z pantenolem na poparzenia słoneczne, plastry z opatrunkiem, środki higieny intymnej (podpaski i tampony). Panie powinny pamiętać o środku, który zniweluje ewentualne nieprzyjemne kobiece dolegliwości, np. po kąpieli w basenie.

2. Ochrona przed słońcem.

Egipskie słońce nie zna litości i lepiej w to uwierzyć, zanim się zobaczy. Mocne kremy lub olejki z wysokim filtrem to coś, bez czego nie wolno się ruszać z domu, zwłaszcza, jeśli podróżujemy z dziećmi. Balsamy i kremy po opalaniu też na pewno się nie zmarnują, na mocniejsze opalenie (lub poparzenie) trzeba już kupić spray z apteki. Trzeba chronić głowę kapeluszem lub czapką i oczy przeciwsłonecznymi okularami z prawdziwym filtrem (a nie tylko z przyciemnionymi szybkami, które mogą nam wyłącznie zaszkodzić).

3. Ubrania i buty.

"Oddychające" klapki lub sandały są konieczne, obuwie nie może być wykonane ze sztucznych materiałów. Przyda się specjalne obuwie do pływania w  morza (bardzo praktyczne także do chodzenia po kamienistych plażach). Buty zakryte trzeba zabrać, jeśli wybieramy się np. na pustynię, quady.

Egipt to kraj muzułmański, nie liczmy na to, że zostaniemy wpuszczeni do meczetu w niestosownym stroju (ramiona i nogi muszą być zakryte, dotyczy to zarówno kobiet  jak i mężczyzn). Kobiety powinny ubierać się skromnie, jeśli nie chcą być narażone na zaczepki. Ubrania muszą być wykonane z porządnych, naturalnych materiałów (cienka bawełna, jedwab, len), wszystko musi być luźne, niekrępujące  ruchów i wygodne. Do autokaru i samolotu trzeba zabrać koniecznie ciepły sweter lub polar (wystarczy jeden), inaczej można się przeziębić. Strój nieco bardziej elegancki może się przydać na kolacje w wystawnym hotelu lub restauracji. Kostium kąpielowy przyda się na pewno, do pływania i snoorkowania wygodniejszy będzie jednoczęściowy.

4. Sprzęt.

Aparat fotograficzny i kamera, bo w Egipcie jest co uwieczniać! Filmy analogowe lub czytniki kart cyfrowych (w kafejce można zgrać zdjęcia na płytę). Dodatkową baterię i ładowarkę.

Sprzęt do pływania i snoorkowania - wszystko można wypożyczyć na miejscu, ale nie zawsze jest to higieniczne (można zabrać własny środek do dezynfekcji maski). Jeśli zabieramy własny sprzęt - zestaw minimum tworzą maska, rurka i płetwy. Do pływania przyda się też koszulka (chroni przed poparzeniami i otarciami skóry na rafach).

5. Inne przydatne rzeczy.

Aby uprzyjemnić sobie pobyt w Egipcie warto zabrać ponadto: wodę do spryskiwania twarzy w sprayu, termoplecak z chłodzącym wkładem (świetny na plażę i wycieczki), ciekawą lekturę na drogę (polecamy "Śmierć na Nilu" Agathy Christie!),  przewodnik turystyczny. I najważniejsze - dobry humor!

 

Tanie loty do Egiptu

Hotele w Egipcie

Wycieczki do Egiptu

Więcej o: