Turcja - cuda natury. Wakacje jak na innej planecie

Turcja to masa wspaniałych zabytków, archeologicznych cudów i niebiańskich plaż. Ale jedne z najpiękniejszych miejsc w Turcji to nie te, gdzie człowiek użył swych mocy i talentów, lecz te, gdzie zadziałała najsilniejsza siła świata - Natura. Niesamowite krajobrazy, błękity wód, imponująca potęga skał - to wszystko znajdziemy w Turcji, jeśli tylko dobrze poszukamy. Oto dziesięć miejsc w Turcji, które chociaż raz w życiu trzeba zobaczyć. Zapewne nie da się tego zrobić w czasie jednej krótkiej podróży, ale nie szkodzi - są powody, by wracać.
Góra Ararat, Turcja. Ararat - najwyższa góra Turcji (5137 m n.p.m.), wulkan przykryty czapą wiecznego śniegu. Wedle legendy, to właśnie na szczycie góry Ararat miała osiąść biblijna Arka Noego. Proporcje góry, jej prawie idealna sylwetka, zachęcają do snucia wizji o jej pochodzeniu. Góra Ararat, Turcja. Ararat - najwyższa góra Turcji (5137 m n.p.m.), wulkan przykryty czapą wiecznego śniegu. Wedle legendy, to właśnie na szczycie góry Ararat miała osiąść biblijna Arka Noego. Proporcje góry, jej prawie idealna sylwetka, zachęcają do snucia wizji o jej pochodzeniu. Turcja zdjęcia/Fot. Shutterstock

1. Góra Ararat

Wedle legendy, to właśnie na szczycie góry Ararat miała osiąść biblijna Arka Noego. Skąd ta teoria? Prawdopodobnie stąd, że Ararat sprawia wrażenie tworu jakby niepasującego do otoczenia, wyrastającego nagle wprost z wielkiej równiny. Proporcje góry, jej prawie idealna sylwetka, zachęcają do snucia fantastycznych wizji jej pochodzenia.

 

Ararat jest z pewnością królową Wyżyny Armeńskiej, jej niepodzielną władczynią, gdyż w rzeczywistości to nie tyle góra, co wygasły wulkan (który ostatni raz wybuchł ponad 10 000 lat temu). Dwa potężne, widoczne z daleka szczyty wznoszą się na wysokość 5165 i 3900 metrów nad poziomem morza. Rozdziela je malownicza, lecz trudnodostępna przełęcz, imponujące szczyty pokrywa śnieg. Wielu próbuje te szczyty zdobyć, ale Ararat nie każdemu na to pozwala - kapryśna góra hamuje popędy śmiałków poszukujących nie tylko wrażeń, ale także żyjących nadzieją odnalezienia śladów legendarnej Arki. Tym bardziej, że wejście na Ararat jest możliwe tylko na podstawie specjalnego pozwolenia i wyłącznie dla zorganizowanych grup, gdyż terytorium to jest strefą militarną.

 

Góra Ararat króluje pomiędzy dwoma jeziorami - Wan i Sewan. Leży na terytorium Turcji, ale największe znaczenie ma dla Ormian, jest symbolem Armenii, umieszczonym w godle tego kraju. Masyw Araratu widoczny jest nawet ze stolicy.

 

Turcja. Pocztówka z Kayaköy

Tanie loty do Turcji

Hotele w Turcji

Wycieczki do Turcji

chimera, turcja chimera, turcja Fot. CC/Wikimedia/Jyri Leskinen

2. Chimera

Na południowy zachód od znanego centrum turystycznego Kemer znajdziemy malownicze ruiny starożytnego miasta Olympos. To właśnie tutaj narodziła się legenda Chimery, potwora strzelającego językami ognia. Przyczyną powstania tej historii jest kolejna naturalna osobliwość Turcji -  aktywne geotermicznie miejsce, gdzie spomiędzy skał ulatnia się naturalny gaz samozapalający. To właśnie w Chimerze podziwiać możemy wielkie jęzory ognia wydostające się z ziemi, które "trzeba przyznać" i dziś robią na wędrowcach nie lada wrażenie (więc jakie musiały robić w przeszłości!).

 

Prowincja Antalya oferuje wiele atrakcji turystycznych, ale to Chimera powinna obowiązkowo znaleźć się w programie naszego zwiedzania. Każdy podróżnik spędzający czas na tureckim wybrzeżu może skorzystać z bogatej oferty wycieczek lokalnych biur, organizujących codzienne zwiedzanie siedliska mitycznego potwora. Szczególnie warte uwagi są wycieczki, które pozwalają obejrzeć to niezwykłe miejsce po zmroku. Widoki są wówczas jeszcze bardziej niezapomniane.

 

Tanie loty do Turcji

Hotele w Turcji

Wycieczki do Turcji

dolina motyli, turcja dolina motyli, turcja Fot. Shutterstock

3. Kelebekler Vadisi - Dolina Motyli

Turecka Dolina Motyli to miejsce, gdzie docierają głównie wytrwali backpackerzy. Wiedzą, co robią  - to tutaj zachwyt miesza się z pragnieniem pozostania tu na zawsze. Dolina leży pomiędzy ścianami wąwozu, widać stąd doskonale błękitne wody Morza Śródziemnego, od drugiej strony zamyka ją malowniczy wodospad. To na jego szczyt trzeba się wspiąć, aby zobaczyć sławne motyle (których obecność dała tutaj początek dość osobliwemu ruchowi turystycznemu). W Dolinie Motyli kolorowe są bowiem nie tylko skrzydła niezwykłych owadów, ale także ludzie. Hippisowski charakter doliny da się zauważyć już w znakach stojących wzdłuż malowniczej ścieżki.

 

Dostać można się tu wyłącznie drogą wodną, z miasteczka Ölüdeniz. Kursują stamtąd regularnie wodne taksówki. Przy brzegu znajdziemy recepcję prowadzonego w dolinie kampingu - skorzystanie z oferty kampingu to jedyna możliwość spędzenia nocy w dolinie (i naprawdę warto to rozważyć). Znajdziemy tu też kameralną restaurację.

 

Dolina Motyli to miejsce dla ludzi, którzy cenią sobie spokój, regularnie organizuje się tu sesje jogi i medytacji. Idealny adres, by spróbować osiągnąć wewnętrzną równowagę i poznać ludzi, którzy potrafią docenić spokój i naturę.


Turcja. Antalya i okolice

Tanie loty do Turcji

Hotele w Turcji

Wycieczki do Turcji

Kanion Koprulu, Turcja. Kanion Koprulu to jedno z najdzikszych miejsc w Turcji. Kanion ma długość 14 kilometrów, rozciąga się wzdłuż rzeki Kopru. Woda w rzece jest krystalicznie czysta i przejrzysta. Najlepszą formą zbadania kanionu jest wzięcie udziału w zorganizowanym spływie pontonem. Kanion Koprulu, Turcja. Kanion Koprulu to jedno z najdzikszych miejsc w Turcji. Kanion ma długość 14 kilometrów, rozciąga się wzdłuż rzeki Kopru. Woda w rzece jest krystalicznie czysta i przejrzysta. Najlepszą formą zbadania kanionu jest wzięcie udziału w zorganizowanym spływie pontonem. Fot. Shutterstock

4. Kanion Koprulu

Kanion Koprulu to jedno z najdzikszych miejsc w Turcji, pozwalające zachować wiarę w to, że są jeszcze gdzieś na świecie miejsca nietknięte ludzką stopą. Jeśli spędzamy urlop na Riwierze Belek, to koniecznie musimy skusić się na wyprawę do Koprulu.

 

Kanion ma długość 14 kilometrów, rozciąga się wzdłuż rzeki Kopru, jego głębokość miejscami osiąga ponad 400 metrów, a krystaliczna, przejrzysta woda zapewnia niesamowity widok. Najlepszą formą zbadania kanionu jest wzięcie udziału w zorganizowanym spływie pontonem. Nie dość, że zobaczymy przepiękne, naturalne formacje skalne, to dostarczymy sobie też nie lada emocji - w niektórych miejscach spływu będziemy krzyczeć i tym razem wcale nie z zachwytu. Rafting tutaj to naprawdę niezapomniane przeżycie.

 

W trakcie spływu możemy podziwiać też ciekawostkę wybudowana ludzkimi rękoma - starożytny most, który mimo swego wieku jest w ciągłym użyciu. Rafting w Kanionie Koprulu organizują wszystkie biura działające w obrębie rejonu Belek, ceny są z reguły wyrównane, a wrażenia z pewnością warte każdej ceny.

 

Tanie loty do Turcji

Hotele w Turcji

Wycieczki do Turcji

Jezioro Wan, Turcja. Wan to największe i najgłębsze jezioro Turcji. Rozciąga się na powierzchni ponad 3700 kilometrów kwadratowych. Co ciekawe, ta naturalna atrakcja turystyczna pozostaje wciąż dzika. Nad jeziorem Wan nie ma infrastruktury hotelowej, przystani, rozrywek dla turystów. Jest za to niewielka wysepka Akdamar, na której stoi zabytkowy ormiański kościół. Kursuje tam prom, którego wypłynięcie uzależnione jest zwykle od liczby zebranych osób. Jezioro Wan, Turcja. Wan to największe i najgłębsze jezioro Turcji. Rozciąga się na powierzchni ponad 3700 kilometrów kwadratowych. Co ciekawe, ta naturalna atrakcja turystyczna pozostaje wciąż dzika. Nad jeziorem Wan nie ma infrastruktury hotelowej, przystani, rozrywek dla turystów. Jest za to niewielka wysepka Akdamar, na której stoi zabytkowy ormiański kościół. Kursuje tam prom, którego wypłynięcie uzależnione jest zwykle od liczby zebranych osób. Fot. Shutterstock

5. Jezioro Wan

Wan to największe i najgłębsze jezioro Turcji, silnie zasolone, o maksymalnej głębokości przekraczającej 450 metrów. Rozciąga się na powierzchni ponad 3700 kilometrów kwadratowych. O dziwo, ta niebywała, naturalna atrakcja turystyczna pozostaje wciąż dzika. Nad jeziorem Wan nie znajdziemy infrastruktury hotelowej, przystani czy jakichkolwiek rozrywek dla turystów.

 

Jezioro wykorzystywane jest głównie przemysłowo - przez odparowywanie wody odzyskuje się tu sodę i sól. W toni jeziora żyje też gatunek endemicznych ryb, niestety zagrożony dziś wyginięciem. Niektórzy twierdzą, że nie jest to wina przełowienia, lecz innego mieszkańca tego jeziora - Potwora z Wan. Ma on przypominać piętnastometrowego dinozaura z kolcami na grzbiecie. Śmiałkowie i łowcy przygód regularnie "polują" na potwora z Wan, ostatnie rzekome dowody jego istnienia to nagranie z 2006 roku.

 

Na jeziorze Wan położona jest niewielka wysepka Akdamar, na której stoi zabytkowy ormiański kościół. Na Akdamar przynajmniej teoretycznie regularnie kursuje prom, w rzeczywistości jego wypłynięcie uzależnione jest od liczby zebranych osób. Nad jeziorem leży miasto o tej samej nazwie, możemy tu zwiedzić ruiny dawnej twierdzy. Ciekawostką jest, iż miasto słynie z kotów rasy Van, które są doskonałymi... pływakami.


Turcja. Najpiękniejsze miejsca

Tanie loty do Turcji

Hotele w Turcji

Wycieczki do Turcji

Park Narodowy Kur unlu, Turcja. Park Narodowy Kur unlu to idealne miejsce na długie spacery. Wśród pachnących sosen ukryty jest malowniczy wodospad, którego wody opadając kaskadą, tworząc imponujące widowisko. Park Narodowy Kur unlu, Turcja. Park Narodowy Kur unlu to idealne miejsce na długie spacery. Wśród pachnących sosen ukryty jest malowniczy wodospad, którego wody opadając kaskadą, tworząc imponujące widowisko. Fot. Shutterstock

6. Park Narodowy Kurşunlu

Najwięcej wycieczek do tego urokliwego zakątka organizuje się z Alanyi i Side. Warto z tych ofert skorzystać, gdyż Park Narodowy Kurşunlu to jedno z przyjemniejszych w Turcji miejsc dla amatorów długich spacerów i piękna natury. Często wycieczki w to miejsce połączone są z piknikami, podczas których można spróbować tureckich przysmaków.

 

Spacerując wśród pachnących sosen dotrzemy w końcu do najniższego punktu parku, gdzie wytyczonymi skrupulatnie ścieżkami będziemy spacerować wśród wód o wspaniałych barwach. Woda mieni się tu wszystkimi możliwymi odcieniami zieleni i błękitów. Malownicze wodospady opadają kaskadą wody, tworząc imponujące widowisko. Nawet w najgorętsze dni jest tu niezwykle przyjemnie, po kilku dniach plażowania chłód lasu doskonale odpręża, a sosnowy zapach upaja i rozleniwia.

 

Tanie loty do Turcji

Hotele w Turcji

Wycieczki do Turcji

jaskinia niebo, turcja, Cennet ve Cehennem jaskinia niebo, turcja, Cennet ve Cehennem Fot. Shutterstock

7. Niebo i Piekło - Cennet ve Cehennem

Dwie wspaniałe tureckie jaskinie, które sprawiają, że człowiek w jeden dzień może zajrzeć i do Nieba, i do Piekła. Otchłań piekielna (Cehennem) to legendarne wejście do podziemnego świata, w którym Zeus uwięził tytana. Płynący tu strumyk jest uważany za dopływ mrocznej rzeki Styks. Zapewne to dla bezpieczeństwa dusz zwiedzających jaskinię Cehennem podziwiać można wyłącznie z platformy widokowej. Otchłań faktycznie zapiera dech w piersiach.

 

Kiedy już ochłoniemy po stanięciu przed bramami piekieł, dla pogody ducha możemy odwiedzić Niebo (Cennet). Do tej bezpiecznej dla duszy jaskini dotrzemy pokonując 452 schody wiodące w dół. Niezależnie od anielskiej opieki, jaka z pewnością jest tu nad nami roztoczona, proponujemy zabrać dobre buty. Podłoże jaskini jest wilgotne, śliskie i zdradliwe. Aby wrócić na ziemię musimy po raz kolejny pokonać skaliste stopnie, tym razem w górę.

 

Wycieczka po pozaziemskich światach może wyczerpać, ale na szczęście po zwiedzeniu obu jaskiń na pewno zostanie nam jeszcze co najmniej pół dnia na relaks.

 

Tanie loty do Turcji

Hotele w Turcji

Wycieczki do Turcji

obruk, turcja obruk, turcja Fot. Shutterstock

8. Obruk

Obruk to naprawdę przedziwne miejsce przywodzące na myśl krajobrazy z obcej planety. Wspaniała sceneria z zadziwiającą formacją krasową robi niebywałe wrażenie. Oto na spokojnym i równym terenie napotykamy nagle na osobliwy twór - jeziorko o średnicy 150 metrów, wypełnione przepięknej barwy wodą.

 

W rzeczywistości jest to nie tyle jezioro, co krasowe zapadlisko. Wody gruntowe zawierają wulkaniczny dwutlenek węgla i przedzierają się przez wapienne skały. W kwaśnym środowisku następuje szybkie rozpuszczanie wapiennych skał osadowych. Na skutek tych reakcji zapada się strop powstałej pieczary, a zagłębienie wypełnia się wodą, tworząc malownicze i nieoczekiwane zjawisko.

 

Nazwa jeziorka wzięła się od sąsiedniej wsi, która dla poszukujących tego miejsca jest bazą wypadową. Do Obruku dojedziemy wyłącznie samochodem, należy uważać, bo nie wszystkie mapy pokażą nam to miejsce. Dobrze jest zaopatrzyć się w nawigację, w internecie znajdziemy dokładne współrzędne tego miejsca.

 

Tanie loty do Turcji

Hotele w Turcji

Wycieczki do Turcji

Turcja zdjęcia - Kapadocja Turcja zdjęcia - Kapadocja Fot. Shutterstock

9. Kapadocja

Nie ma chyba podróżnika, który nie słyszałby o Kapadocji, niezależnie od tego czy się tu wybiera, czy nie. A szczerze mówiąc, być w Turcji i nie odwiedzić Kapadocji, to straszliwy turystyczny grzech. Jest to bowiem jedno z dwóch najpiękniejszych miejsc w Turcji, które powstały na skutek działania sił natury, ukazując jej niezmierzoną potęgę.

 

Ręka natury, która sprawiła, że Kapadocja uzyskała swoje wspaniałe kształty, zadziałała tu przed milionami lat, gdy nastąpił wulkaniczny kataklizm. Wiele wulkanów wybuchło równocześnie, czego efektem stało się pokrycie ogromnej równiny błotem, popiołem i lawą. Przez kolejne miliony lat wody spadające z nieba i hulające wiatry wyrzeźbiły w tym skamieniałym podłożu fantastyczne kształty, które dziś możemy podziwiać.

 

Człowiek bardzo szybko docenił to naturalne piękno i bogactwo - w Kapadocji możemy zwiedzić tajemnicze podziemne miasta i wykute w skałach kościoły. Ludzie wykorzystali to wspaniałe miejsce, tworząc w naturalnych formacjach nowe ludzkie siedziby. Tajemnica wzniesienia tych tajemniczych miast pogłębia wrażenie ich niesamowitości.

 

Teren Kapadocji to ponad 600 kilometrów kwadratowych w samym sercu Anatolii. Dotrzemy tutaj z łatwością - własnym samochodem lub ze zorganizowaną wycieczką. Miejsce jest szalenie popularne, więc nie unikniemy tłumów, ale w Kapadocji wciąż można znaleźć zakątki, gdzie choć przez chwilę będziemy mogli poczuć się zupełnie sami. Formacje skalne przypominają miasta, zwierzęta i krajobrazy iście księżycowe. Nie wolno przegapić tego, co zaoferowała nam Matka Natura. Do Kapadocji przyjechać trzeba.

 

Kapadocja. Kraina niezwykła

Tanie loty do Turcji

Hotele w Turcji

Wycieczki do Turcji

10. Pamukkale

Jeśli Kapadocja ma rywala w sercach podróżników, to z pewnością jest nim Pamukkale. Turcja, doceniając piękno i naturalną wartość Bawełnianej Twierdzy, utworzyła tu Park Narodowy, aby chronić bogactwo wspaniałych wapiennych formacji, wyrzeźbionych przez gorącą wodę wypływającą z wnętrza ziemi.

 

Na zboczu góry powstały naturalne tarasy, zwane trawertynami, między którymi od 14 tysięcy lat przedzierają się termalne wody. Aby chronić te piękne twory, Park Narodowy został wpisane na listę światowego dziedzictwa naturalnego UNESCO.

W Pamukkale będziemy spacerować wyznaczonymi ścieżkami, mijając po drodze dawne ogrody wybudowanych tu niegdyś hoteli. Możemy tu także zażyć kąpieli (w jedynym pozostałym hotelu), ciesząc się wspaniałym krajobrazem i leczniczymi właściwościami wód. Na szczęście, na skutek interwencji UNESCO, cała infrastruktura turystyczna została zlikwidowana i dziś możemy rozkoszować się odzyskanym spokojem tego miejsca. Co prawda ingerencja ludzka w naturę jest w Pammukale wciąż silna, dla postronnego obserwatora jednak zupełnie niezauważalna. Sterując delikatnie procesami, które nadal tu zachodzą, pracownicy parku chronią jego unikatowe piękno.

 

W pobliżu Pamukkale znajdziemy jeszcze kilka małych miejscowości, oferujących naturalne atrakcje  - wody termalne, okłady z leczniczych glinek i spacery po wapiennych tarasach. Jednak to właśnie Pamukkale robi największe wrażenie. Przystanek obowiązkowy i łatwo dostępny zarówno własnym transportem, jak i ze zorganizowaną wycieczką.

 

Tanie loty do Turcji

Hotele w Turcji

Wycieczki do Turcji

Więcej o: