10 miejsc w Europie, gdzie góry spotykają się z morzem

Dwa w jednym - góry i morze. Dla tych, którzy nie mogą się zdecydować, co wolą. Przedstawiamy 10 miejsc w Europie, które zadowolą zarówno miłośników górskich wędrówek, jak i kąpieli słonecznych.
Zatoka Kotorska, Czarnogóra. Zatoka Kotorska to najbardziej charakterystyczny krajobraz wybrzeża Czarnogóry. Rozciąga się na długości 293 km, z czego 52 km zajmują plaże. Majestatyczne góry schodzą tu malowniczo do morza, a nad porosłymi bujną roślinnością brzegami usytuowane są liczne miasteczka ze wspaniałymi zabytkami z epoki Greków i Rzymian. Zatoka Kotorska, Czarnogóra. Zatoka Kotorska to najbardziej charakterystyczny krajobraz wybrzeża Czarnogóry. Rozciąga się na długości 293 km, z czego 52 km zajmują plaże. Majestatyczne góry schodzą tu malowniczo do morza, a nad porosłymi bujną roślinnością brzegami usytuowane są liczne miasteczka ze wspaniałymi zabytkami z epoki Greków i Rzymian. Kotor, Boka Kotorska/Fot. Shutterstock

Boka Kotorska (Czarnogóra)

Boka Kotorska (Czarnogóra)

Zatoka czarnogórskiej Boki Kotorskiej ostro wciska się w ląd, a nad nią wznoszą się góry. Widoki niczym w Norwegii, mimo że jest to południe Europy. Wybrzeże Boki Kotorskiej nie sprzyja kąpielom morskim, bo nieliczne tutejsze plaże położone są przy samej drodze. Niedostatek ten rekompensują zabytki i emocjonująca panorama. A do znakomitych piaszczystych plaż w Budwie nie jest stąd daleko.

Główną miejscowością nad zatoką jest Kotor z piękną zabudową z czasów Republiki Weneckiej. Właśnie tutaj swoje miejsce akcji ma kilka scen filmu "Casino Royal" z Jamesem Bondem (faktycznie kręcono je w czeskich Karlowych Warach). Starówka otoczona jest grubymi murami o łącznej długości 4,5 km. Wnętrze to plątanina uliczek, w której nie sposób nie zabłądzić.  Za bramą północną znajduje się wyjście do twierdzy. św. Jana. Spacer po 1426 stopniach może nieźle zmęczyć. Wprawdzie osiąga się tylko wysokość 260 m n.p.m., ale przecież wędrówkę rozpoczyna się od poziomu morza. Z twierdzy rozciąga się widok z jednej strony na wąski jęzor Boki Kotorskiej, a  z drugiej na wysuszone góry, w które możemy udać się którąś ze ścieżek wiodących z twierdzy. Oczywiście uprzednio zaopatrzywszy się w informacji turystycznej w mapy.

riwiera olimpijaska, grecja, oplimp riwiera olimpijaska, grecja, oplimp Fot. Shutterstock

Riwiera Olimpijska (Grecja)

Riwiera Olimpijska (Grecja)

Jak sama nazwa wskazuje, jest tu zarówno Olimp, jak i riwiera. Riwiera Olimpijska to siedemdziesięciokilometrowy pas wybrzeża Morza Egejskiego u stóp mitycznej góry Olimp. Czego tu nie ma? Są i duże ośrodki, doskonałe dla miłośników życia nocnego, takie jak Paralia czy Leptokaria, jak i kameralne plaże dla osób szukających spokoju: Panteleimonas, Nei Pori, Kokkino Nero. Wprawni turyści mogą wybrać się na trekking w masyw Olimpu. Wycieczka na Mitikas (2918 m n.p.m.) - najwyższy szczyt masywu - zajmie 2 dni. Najpopularniejszy szlak turystyczny na Olimp rozpoczyna się w miejscowości Litochoro. Nie są wymagane umiejętności wspinaczkowe, ale trasa jest długa, niełatwa i pełna przepaści. Konieczne są dobre buty, przydatne będą też kije trekkingowe.

Mniej doświadczeni wędrowcy mogą wybrać się na spacer wąwozem rzeki Enipeas albo do ruin klasztoru św. Dionizego. Oferta dla osób aktywnych to nie tylko wędrówki wysokogórskie, ale też wspinaczka skałkowa, kanioning, rafting czy skakanie ze spadochronem. I oczywiście sporty wodne: pływanie, snorkeling, przejażdżka na bananie, jazda na nartach wodnych, na rowerze wodnym, pływanie kajakiem.

Chorwacja galeria - Riwiera Makarska Chorwacja galeria - Riwiera Makarska Chorwacja galeria/Fot. Shutterstock

Makarska (Chorwacja)

Makarska (Chorwacja)

Oślepiająco białe szczyty wznoszą się nad szmaragdową wodą Adriatyku. Makarska leży w Dalmacji, między Dubrownikiem a Splitem. Plaże tu są malownicze, choć przeważnie kamieniste, woda krystalicznie czysta, a baza turystyczna bardzo dobra. Jedyną niedogodnością jest konieczność uważania na jeżowce, ale zaradzą temu sandały.

Nad niedużym (12 tys. mieszkańców) miastem wznosi się pasmo Biokovo z najwyższym szczytem sv. Jure (1762 m n.p.m.). Szlak na najwyższą górę jest dobrze oznakowany, ale wycieczka nim to propozycja dla doświadczonych wędrowców. Można też skorzystać z wycieczek górskich oferowanych przez lokalnych przewodników, a nawet wjechać pod sam szczyt samochodem i ostatni kawałek przejść pieszo. Jeżeli będziemy mieć szczęście, to na górskim szlaku spotkamy muflona lub kozicę.

Kogo nie zmęczyła wycieczka, może jeszcze poszaleć w którejś z nadmorskich dyskotek, gdyż Makarska cieszy się opinią najbardziej rozrywkowej miejscowości w Dalmacji. Koniecznie trzeba też spróbować wina sprzedawanego prosto z kadzi.

Bergen, Norwegia Bergen, Norwegia Fot. Shutterstock

Bergen (Norwegia)

Bergen (Norwegia)

Mówimy - fiordy, myślimy - Norwegia. Poszarpane wybrzeże Norwegii przyciąga rzesze turystów, niezrażonych wysokimi cenami dóbr i usług w tym kraju. Bergen nazywane jest bramą do fiordów. Miasto leży na styku Morza Północnego i Norweskiego, u stóp gór.

Do Bergen można dolecieć bezpośrednio z Polski i zwiedzić samo miasto albo rozpocząć stąd wędrówkę wzdłuż fiordów. A na początek warto popatrzeć na świat z góry. Kolej linowo-terenowa łączy Bergen ze szczytem góry Floyen. Z Bergen można udać się łodzią do Flåm, a trasa statku prowadzi przez Sognefjord, najdłuższy norweski fiord, o głębokości 1308 metrów i długości 203 km. Widoki ze statku są wyjątkowo piękne: urwiska, wodospady, strome góry.

Norweskie przysłowie mówi "nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania". Wybierając się do Norwegii, zabierzmy ze sobą nieprzemakalne buty i ubrania, gdyż nawet latem deszcz może nas nieźle zmoczyć. Temperatury bywają niskie, więc w walizce powinien znaleźć się też ciepły sweter albo polar.

Liguria, Włochy. W północno-zachodniej części Włoch, nad brzegiem Morza Śródziemnego, leży prowincja Liguria. Jest tu wiele uroczych miasteczek i wiosek, ale wizytówką Ligurii jest pięć wyjątkowych miasteczek -  Cinque Terre (Pięć Ziem): Manarola, Monterosso al Mare, Corniglia, Vernazza i Romaggiore - wszystkie bardzo kolorowe i rozłożone malowniczo na skalistym morskim brzegu. Liguria, Włochy. W północno-zachodniej części Włoch, nad brzegiem Morza Śródziemnego, leży prowincja Liguria. Jest tu wiele uroczych miasteczek i wiosek, ale wizytówką Ligurii jest pięć wyjątkowych miasteczek - Cinque Terre (Pięć Ziem): Manarola, Monterosso al Mare, Corniglia, Vernazza i Romaggiore - wszystkie bardzo kolorowe i rozłożone malowniczo na skalistym morskim brzegu. Manarola w Cinque Terre, Włochy/Fot. Shutterstock

Cinque Terre (Włochy)

Cinque Terre (Włochy)

Cinque Terre to pięć górskich wiosek, oblepiających nadmorskie skały na wybrzeżu liguryjskim. Jest tu malowniczo i gdzie nie spojrzeć, tam stromo. Strome skały opadają do morza, strome uliczki prowadzą przez wsie, poprzyklejane do siebie domki stoją nad urwiskami, droga łącząca wsie wykuta jest w stromej skale. Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore przez wieki odcięte były górami od reszty Włoch, można się było do nich dostać tylko od strony morza. Dziś najlepiej dotrzeć tu pociągiem, linia kolejowa wybudowana w 1874 r. jest bardzo malownicza, oczywiście na odcinkach, na których nie prowadzi przez tunele. Miejsce to jest znane z wyścigów kolarskich, co roku prowadzi tędy jeden z górskich etapów turnieju kolarskiego Giro d?Italia.

Wsie łączy szlak turystyczny, wiodący przez gaje oliwne i lasy piniowe, z widokami na morze.  Sprawny turysta pokona tę drogę w 5 godzin. Oczywiście tylko wtedy, gdy nie robi postojów na kąpiele i posiłki. A zatrzymywać się warto. Kamieniste plaże w zatoczkach kuszą ciepłą wodą, a knajpki wyśmienitą pizzą i pastą oraz farinatą - naleśnikiem z mąki z cieciorki. Okolice Cinque Terre słyną też ze znakomitej, ręcznie tłoczonej oliwy.

Teneryfa wycieczki, Wyspy Kanaryjskie, Los Gigantes Teneryfa wycieczki, Wyspy Kanaryjskie, Los Gigantes Teneryfa wycieczki//Fot. shutterstock

Teneryfa (Hiszpania)

Teneryfa (Hiszpania)

Teneryfa - najbardziej różnorodna spośród Wysp Kanaryjskich - ze względu na urozmaicenie krajobrazów nazywana jest kontynentem w miniaturze. Turyści przyjeżdżają tu głównie dla morza i plaż pod palmami, ale Teneryfa może poszczycić się imponującymi górami. Najwyższy szczyt, znany z widokówek wulkan El Pico de Teide, ma 3718 m n.p.m. i jest równocześnie najwyższą górą w Hiszpanii. Obejmujący wulkan i jego okolice Park Narodowy Teide jest główną atrakcją przyrodniczą i krajobrazową wyspy i chroni zarówno lasy piniowe, jak i ciekawe formacje skalne oraz wielokolorowe języki lawy.

Wybrzeże Teneryfy jest głównie skaliste i kamieniste, ale są tu też piękne piaszczyste plaże, zlokalizowane głównie na południowym wybrzeżu wyspy. Charakterystyczne są dla nich różne kolory. Są plaże żółte, szare, czerwono-czarne, brązowe. Na niektóre z nich piasek przywieziono z... Sahary.  Wyspy Kanaryjskie bowiem, jakkolwiek należą do Hiszpanii, znajdują się zaledwie 300 km od zachodniego wybrzeża Afryki.

sardynia, włochy sardynia, włochy Fot. Shutterstock

Sardynia (Włochy)

Sardynia (Włochy)

Plaże na Sardynii należą do najpiękniejszych w Europie, a tutejsze skały są mekką wspinaczy z całego kontynentu. Wspinać się można na skały zawieszone nad samym morzem. Urozmaicone wybrzeże ma aż 1800 km, każdy więc znajdzie coś dla siebie. Są tu i klimatyczne porty i przystanie, plaże małe, ukryte wśród skał oraz większe, przy ośrodkach turystycznych, są romantyczne zatoczki i groty w skałach, poszarpane klify oraz dużo przybrzeżnych wysepek. Z idyllicznymi plażami i szmaragdowym morzem kontrastuje surowy krajobraz interioru. Wnętrze Sardynii to głównie góry i wyżyny, które zajmują aż 70 proc. powierzchni tej drugiej co do wielkości wyspy Morza Śródziemnego. Najwyższy szczyt to Punta la Marmora (1834 m n.p.m.).

Stolica Sardynii - Cagliari - to dobre miejsce wypadowe na południe wyspy. Na północy natomiast leży Olbia, z której można wybrać się na dziewicze plaże Costa Smeralda. Wyspa jest zielona i słoneczna. Pogoda gwarantowana ? aż 300 słonecznych dni w roku. A po górskich wędrówkach i dniach spędzonych na plaży warto spróbować miejscowych przysmaków: sardyńskiego chleba i lokalnego wina oraz zmrożonego likieru z borówek.

Krym Krym Fot. Shutterstock

Krym (Ukraina)

Krym (Ukraina)

Krym to najtańsza opcja dla miłośników morza i gór w pigułce. Najtańsza nie znaczy jednak najgorsza. Modne w czasach Związku Radzieckiego kurorty, jak Jałta i Ałuszta, nadal przyciągają tłumy turystów. Najpiękniejsze plaże są jednak nie w znanych kurortach, ale we wschodniej części półwyspu. Długie i szerokie albo kameralne, ukryte w niedużych zatoczkach, tekstylne albo dla naturystów - każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Krymskich gór nie trzeba przedstawiać nikomu, kto czytał Mickiewicza. Ajudah i Czatyrdah to nazwy znane z Sonetów krymskich. Na oba szczyty można wejść wytyczonymi ścieżkami. Leniwi miłośnicy gór mogą natomiast wjechać kolejką linową na Aj-Petri. Ale uwaga! To nie jest atrakcja dla osób mających lek wysokości. Wagonik kołyszący się przy stromej ścianie wrażliwców może przyprawić o zawroty głowy.

Atrakcji na Krymie jest co niemiara. Twierdza w Sudaku, pałac w Liwadii, gdzie podpisano porozumienie jałtańskie, rejsy wśród delfinów, tajemnicze groty i lazurowe zatoczki Nowego Światu, wulkany błotne na półwyspie Kerczeńskim  i oczywiście pałac chanów w Bachczysaraju. Stamtąd koniecznie trzeba też wspiąć się do skalnego miasta Czufut-Kale, zbudowanego na szczycie stołowej góry.

Santorini, Grecja Santorini, Grecja Fot. Shutterstock

Santorini (Grecja)

Santorini (Grecja)

Już z daleka widać białe domki nad stromym urwiskiem. Prom wpływa do kaldery, po obu stronach mijając strome zbocza przypominające fakturą kawałki tortu. Skalista wyspa Santorini to wierzchołek ogromnego, zanurzonego w morzu wulkanu. Jest to najczęściej odwiedzana wyspa w archipelagu greckich Cyklad, a jej popularność jest całkowicie zasłużona. Turystów przyciąga surowy i niezwykle malowniczy krajobraz, poszarpane urwiska oraz biała zabudowa zawieszona nad stromiznami. Plaże są czarne i rude od wulkanicznego pyłu, ale tym, dla których jest to wadą, rekompensuje to ciepła, krystalicznie czysta woda Morza Egejskiego. Na najwyższym wzniesieniu wyspy (500 m n.p.m.) leży klasztor  Profitis Ilias. Santorini, nazywana "wyspą wiatrów", jest rajem dla windsurferów i żeglarzy. Ściągają tu też amatorzy imprez do świtu - stolica wyspy, Fira, słynie z bogatego życia nocnego. Fira jest warta odwiedzenia nie tylko nocą. W dzień koniecznie trzeba iść na spacer wijącymi się wąskimi uliczkami, pośród białych domków i cerkiewek z niebieskimi kopułami, z widokiem z góry na kalderę. Na wyspie są problemy ze słodką wodą, dlatego zalecane jest jej oszczędzanie. Bieżąca woda ma lekko słony smak, dlatego lepiej pić wodę butelkowaną.

Korsyka, Francja Korsyka, Francja Shutterstock

Korsyka (Francja)

Korsyka (Francja)

Na śródziemnomorskiej Korsyce znajdziemy wszystko, co potrzebne do idealnego spędzenia urlopu. Góry zadowolą ambitnych wędrowców - we wnętrzu wyspy znajdziemy mnóstwo tras wiodących po górach, przez wąwozy, przez lasy kasztanowców. Najwyższy szczyt, Monte Cinto, ma wysokość aż 2710 m n.p.m. W każdym miasteczku można też wypożyczyć rower górski i spróbować swoich sił pedałując po wzniesieniach. Osoby spragnione kąpieli słonecznych i przejrzystej wody zachwycą się piaszczystymi i kamienistymi plażami i błękitnym morzem. Do tego Korsyka ma tak urozmaicone krajobrazy i różnorodne regiony, że nazywana jest kontynentem w pigułce. Mimo napływu turystów Korsyce udało się zachować urok dzikiej przyrody i odrębność kulturową mieszkańców.

Atutem Korsyki jest też wspaniała kuchnia. Owczy ser brocciu dodawany jest do wielu potraw. Znakomitą reputacją cieszy się też korsykańska kiełbasa oraz naleśniki z kasztanów oraz - jak to na wyspie - ryby i owoce morza. Posiłki francuskie nie mogą obyć się bez wina. Najlepsze pochodzi z regionu Sartene.

Więcej o: