Dania. Kopenhaga w skrócie

"Lykkeligt" - odpowiadają mieszkańcy Kopenhagi na pytanie, jak im się żyje w stolicy Danii.
kopenhaga, dania, zamek rosenborg kopenhaga, dania, zamek rosenborg Fot. Shutterstock

Kopenhaga

Tutaj, w mieście skrajności i kontrastów, każdy potrafi znaleźć dla siebie odpowiednie miejsce, by żyć w harmonii. Z miasta, które z jednej strony jest nowoczesne, a z drugiej dzikie i nieokiełznane, wraca się do swojego świata nieco odmienionym, a przede wszystkim, z poczuciem tej wewnętrznej, skandynawskiej lekkości.

Kopenhaga, Dania. Kopenhaga to malownicze nadbrzeża, morze rowerów, zabudowana kolorowymi kamieniczkami ulica Nyhavn, awangardowa dzielnica Christiania, zwariowany park rozrywki Tivoli, grajkowie na ulicach i zielone parki, w których przesiadują, bawią się i jedzą całe rodziny. Kopenhaga to idealne miasto na weekend. Kopenhaga, Dania. Kopenhaga to malownicze nadbrzeża, morze rowerów, zabudowana kolorowymi kamieniczkami ulica Nyhavn, awangardowa dzielnica Christiania, zwariowany park rozrywki Tivoli, grajkowie na ulicach i zielone parki, w których przesiadują, bawią się i jedzą całe rodziny. Kopenhaga to idealne miasto na weekend. Kopenhaga, Dania/Fot. Shutterstock

Kopenhaga: Nowy Port

Nyhavn to wszystkie kolory tęczy. Gdy lato zaczyna się już na dobre, usłane jest tysiącami parasoli, stolików, krzesełek i ławeczek. Między nimi przeciskają się z trudem kelnerzy, niosący na tacach ciemnozielone butelki Carlsberga i serwujący swoim klientom smørrebrod - tradycyjną duńską potrawę, którą niektórzy mogą uznać za zwykłą kanapkę. Warto ją jednak zamówić w starych, duńskich kawiarniach - tam podawana jest w niezwykle wymyślny sposób. Szefowie kuchni często podchodzą do przyrządzenia tego dania z prawdziwym pietyzmem. Nyhavn trochę onieśmiela swoim pięknem.  Miejsce to pokochał jeden z najsłynniejszych bajkopisarzy na świecie ? Hans Christian Andersen. Do dziś można tu odwiedzić dom, w którymś niegdyś mieszkał. I właśnie przez to, że ściąga tu wielu ciekawskich turystów, stało się także turystycznym centrum komunikacyjnym. Stąd kilkanaście razy dziennie wypływają promy i tramwaje wodne. Turyści zabierani są na godzinne wycieczki, na których mogą podziwiać Kopenhagę od strony wody. Cała duńska stolica usłana jest kanałami, po których malutkie łódeczki bez problemów  mogą się przemieszczać. Przewodnik każdej łódki zawsze mówi w co najmniej trzech językach - duńskim, angielskim i niemieckim.

 


Tanie loty do Kopenhagi

Hotele w Kopenhadze

stroget, kopenhaga, dania stroget, kopenhaga, dania Fot. Shutterstock

Kopenhaga: Stroget

Choć ogłaszany jest "najdłuższym deptakiem w Europie" - Strøget nie jest jednak tak banalny jak to hasło. To właśnie na Strøget ilość kopenhaskich kontrastów jest w stanie zawrócić w głowie. Ponad kilometrowa strefa tylko i wyłącznie dla pieszych zaczyna się na palcu Kongens Nytorv, tuż przy porcie Nyhavn. Wystarczy skręcić w ulicę Østergade. Jak na deptak przystało, można tu kupić wszystko - od markowych ubrań największych projektantów na świecie, poprzez łańcuszki i kubeczki z duńską flagą, aż po tandetne podróbki perfum i watę cukrową na długich, drewnianych patykach. Na Strøget spotykają się także artyści. Na każdym kroku można spotkać muzyków, którzy zbierają pieniądze do futerału po gitarze, malarza, który za 150 DKK (duńskie korony) narysuje każdemu portret, czy aktora, mima, śpiewaka - chcących zwrócić na siebie uwagę. Warto też zaglądać do wszelkich bocznych uliczek i zakamarków. Na samym deptaku przekąski mogą być dość drogie, a w zaułkach można naprawdę tanio zjeść duńskiego pølsera (coś w rodzaju hot-doga).

plac ratuszowy, kopenhaga, dania plac ratuszowy, kopenhaga, dania Fot. Shutterstock

Kopenhaga: Plac Ratuszowy

Wraz z ulicą Frederiksberggade kończy się najdłuższy europejski deptak. Po drugiej stronie Strøget znajduje się wielki Plac Ratuszowy. To najczęstsze miejsce spotkań mieszkańców stolicy. Rådhusplads to serce miasta. To centralna części "turystycznej" Kopenhagi, a na dodatek sam środek węzła komunikacyjnego. Tuż przy placu znajduje się dworzec główny - Københavns Hovedbanegård - zwany po prostu København H. Stąd odjeżdżają pociągi w najdalsze krańce miasta. Plac otoczony jest pięknymi pomnikami, tysiącem sklepów i restauracji. Tu też jest jedno z miejsc, gdzie warto wstąpić na pyszne jedzenie. Restauracja Herzegovina, ze swoimi charakterystycznymi biało-czerwonymi markizami nad wejściem, serwuje najbardziej syte posiłki w całej Kopenhadze. Za jedyne 199 DKK możemy sobie wykupić talerz, talerzyk deserowy, kieliszek oraz szklankę i napełniać je jedzeniem i piciem do woli. Kuchnia, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Bałkan, ale warto tu zajrzeć przede wszystkim dlatego, by odciążyć budżet od dość drogich kopenhaskich restauracji.

ogrody tivioli, kopenhaga, dania ogrody tivioli, kopenhaga, dania Fot. Shutterstock

Kopenhaga: ogrody Tivoli

Nazwanie Tivoli ?wesołym miasteczkiem? byłoby dużym błędem, a większości turystów odwiedzających Kopenhagę właśnie z tym kojarzy się najsłynniejszy w Danii park rozrywki. Choć kolejek górskich, karuzeli, rollercoasterów i wszelkiego rodzaju atrakcji dostarczających dreszczyk emocji jest sporo, to Tivoli oferuje odwiedzającym znacznie więcej. Park z roku na rok urasta do miana kulturalnego centrum Kopenhagi. To właśnie w tym miejscu organizowane są koncerty gwiazd światowego formatu. Jednocześnie na stałe stacjonuje tu Orkiestra Symfoniczna, dająca regularnie koncerty w zaciszu pobliskiego ogrodu botanicznego. Na tej ogromnej powierzchni różnorodności każdy znajdzie coś dla siebie. Stąd też wzięła się nazwa ogrodów. Wystarczy przeczytać ją od tyłu (I love it). Niestety wyjątkowość tego miejsca wpływa także na jego cenę. Koszt biletów za samo wejście na teren parku rozpoczyna się od 75 DKK - cena ta jednak zmienia się na wraz z końcem czerwca i początkiem sezonu wakacyjnego na wyższą. Brama wejściowa do ogrodów znajduje się tuż przy Placu Ratuszowym, od strony bulwaru Hansa Christiana Andersena. Wszystkie informacje praktyczne znajdują się na stornie: www.tivoli.dk.

Browar Browar Fot. Shutterstock

Duńska historia piwa w Kopenhadze

To prawdopodobnie jedno z najlepszych i najciekawszych muzeów piwa na świecie. Muzeum Carlsberga znajduje się zaledwie kilka minut jazdy pociągiem od głównej stacji København H. Na samym wejściu każdy odwiedzający dostaje "karnet" na dwa różne rodzaje piw do degustacji. Na próżno można ich później szukać w sklepie. Warzone i rozlewane są tylko na potrzeby muzeum. Od ilości etykietek i bąbelków w bursztynowym napoju może się zakręcić w głowie. Jako eksponaty wystawionych zostało ponad 17 tysięcy butelek po browarze sprowadzonych z całego świata, które kiedyś znajdowały się w imperium Carla Jacobsena ? założyciela Carlsberga. Po przekroczeniu progu fabryki z ciężkimi, metalowymi drzwiami, odwiedzających uderza huk maszyn, kotłów, ciężki zapach drożdży i chmielu. Na ścianach wiszą pożółkłe fotografie, przedstawiające ludzi niegdyś tu pracujących. Spacerując korytarzami dawnej fabryki, na chwilę przenosimy się w czasie? Wejściówka do muzeum, w której zawierają się dwa kufle piwa, kosztują 65 DKK.

kopenhaga, pomnik, syrenka, dania kopenhaga, pomnik, syrenka, dania Fot. Shutterstock

Kopenhaga: Mała Syrenka

Dziewczyna z rybim ogonem, która przycupnęła nad brzegiem morza, jest chyba jednym z najlepiej rozpoznawalnych symboli Kopenhagi. Przez niektórych kochana, przez innych nienawidzona. Wyrzeźbiona została w 1909 roku na cześć baśniowej postaci stworzonej przez Andersena. Od tamtej pory nawiedzana jest przez tysiące turystów dziennie, którzy za zdjęcie z syrenką są w stanie odstać swoje w godzinnej kolejce. Nie wszyscy są tak życzliwie do niej nastawieni. Syrenka już kilkakrotnie traciła głowę - po pierwszej kradzieży tej oryginalnej już nigdy nie odnaleziono. Była również wielokrotnie malowana i  przebierana. Na nowowyrzeźbioną głowę w imię zupełnie niezrozumiałych idei nałożono pewnego razu krowi łeb. Mimowolnie stała się też uczestniczką protestu przeciwko akcesji Turcji do Unii Europejskiej. Odziano ją wówczas w burkę i szarfę z napisem "Turcja w UE?".

 


Tanie loty do Kopenhagi

Hotele w Kopenhadze

kopenhaga, dania, most marble kopenhaga, dania, most marble Fot. Shutterstock

Kopenhaga

W Kopenhadze życie płynie wolniej. Na ulicach ludzie się do siebie uśmiechają i rozmawiają na przejściu dla pieszych, gdy pali się czerwone światło. Mit o zimnych Skandynawach  - potomkach Wikingów -  wśród Duńczyków nie ma racji bytu. Dlatego Kopenhaga jest jednym z tych miejsc "must to see", do których zawsze się wraca. Jeśli nie na kolejne wakacje, to z uśmiechem na twarzy we wspomnieniach.

Więcej o: