Turcja. Stambuł - przedsionek tureckich rozkoszy. Dwa dni wstępu do Turcji

Stambuł jest miastem dużym, ale dwa dni wystarczą, aby zobaczyć jego najważniejsze atrakcje. W tym pełnym zapachów i dźwięków mieście nie sposób się nudzić i nawet krótka wycieczka dostarczy wielu wrażeń. Podpowiadamy co zwiedzić, by - unikając męczącej gonitwy - nie ominąć hitów i miejsc z klimatem.
Stambuł, Turcja Stambuł, Turcja Fot. Shutterstock

Dwa dni w Stambule - bez mapy ani rusz

Jeśli w Stambule do dyspozycji mamy tylko dwa dni, przyda się zaplanować je dobrze, aby zobaczyć miasto bez nieprzystojnego pośpiechu i poza zwiedzeniem najważniejszych zabytków nacieszyć się jego atmosferą. Mimo dużej powierzchni Stambuł posiada wspaniale funkcjonującą komunikację miejską, ale przed wyjściem z hotelu koniecznie należy zaopatrzyć się w niezbędne mapki dla turystów. Starajmy się wyszukać te, na któych nazwy miejsc i ulic umieszczane są zarówno w języku tureckim jak i w zeuropeizowanych formach.

Turcja zdjęcia - Hagia Sofia, Stambuł, Turcja Turcja zdjęcia - Hagia Sofia, Stambuł, Turcja Turcja zdjęcia/Shutterstock

Dzień pierwszy: przedpołudnie w Stambule

Najważniejsze zabytki Stambułu koncentrują się w dzielnicy Sultanhamet i jej bliskich okolicach.

Zwiedzanie należy rozpocząć od zobaczenia najbardziej imponującego budynku w całej Turcji - Kościoła Mądrości Bożej, czyli Aya Sofia (Hagia Sofia, Hagia Sophia). Architektoniczny kolos służył dwóm religiom - najpierw jako bazylika, później jako meczet. Obecnie jest to muzeum, odwiedzane codziennie przez niezliczone rzesze turystów. Hagia Sofia jest zamknięta w poniedziałki, w pozostałe dni tygodnia można ją odwiedzać między 10.00 a 17.00. Dobrze przyjść tu co najmniej dwadzieścia minut przed otwarciem kas, unikniemy wtedy stania w bardzo długiej kolejce. Zwiedzanie nie powinno zająć nam więcej niż dwie godziny. Jeśli jesteśmy rannymi ptaszkami, naszą turecką przygodę rozpocząć możemy od Hipodromu, serca najstarszej dzielnicy Stambułu. Spacer wśród drzew, rzut oka na imponujący Obelisk Totmesa III i możemy ruszać w stronę doskonale widocznej Aya Sofia.

 

Tanie loty do Turcji

Hotele w Turcji

Wycieczki do Turcji

Pałac Topkapi, Stambuł, Turcja Pałac Topkapi, Stambuł, Turcja Shutterstock

Dzień pierwszy: południe i popołudnie w Stambule

Po wyjściu z Aya Sofia będziemy mieć zaledwie dwa kroki do Pałacu Topkapı - dawnej rezydencji sułtanów. Budowla pochodzi z XV wieku, a ostatni sułtan zakończył tu swój żywot w 1839 roku.

Pałac Topkapi to wbrew nazwie nie jedna budowla, a kompleks pawilonów, małych i większych budynków oraz ogrodów. Przez dziedzińce dotrzemy między innymi do okazałych pałacowych kuchni, zwiedzimy skarbiec, aby trafić także do dawnego haremu.

Największa atrakcja czeka na nas na Trzecim Dziedzińcu, niestety tu trzeba schować aparaty fotograficzne. Obowiązuje bezwzględny zakaz fotografowania, bardzo skrupulatnie przestrzegany. Znajdujemy się bowiem w świętym miejscu, Sanktuarium Proroka, gdzie umieszczone są święte relikwie islamu. Stamtąd przejdziemy do Czwartego Dziedzińca, gdzie zaczniemy wędrówkę po prywatnych pomieszczeniach sułtańskiej rodziny.

Ogrom pałacu zachęca do spędzenia tutaj całego dnia, jednak jeśli nie mamy tyle czasu, to i tak przygotujmy sobie minimum cztery godziny. W krótszym czasie nie zobaczymy najpiękniejszych zakątków pałacu. Po wyjściu z kompleksu, jeśli starczy nam sił, możemy zajrzeć też do dawnego zbiornika na wodę - Cysterny Bazylikowej. Niesamowita budowla mogąca zgromadzić 100 000 ton wody da nam chwilę relaksu i ochłody. Pamiętać należy jednak, że w przeciwieństwie do pałacu Topkapi czynnego do 19.00 (w sezonie letnim), Cysterna jest dostępna dla zwiedzających zaledwie do 17.30.

Bosfor, Stambuł, Turcja Bosfor, Stambuł, Turcja Shutterstock

Dzień pierwszy: wieczór w Stambule

Po trudach zwiedzania zabytków proponujemy wieczór relaksu i odpoczynku (ale nie nudy). Może to być jeden z licznych rejsów po Bosforze organizowanych przez lokalne biura. Podczas zachodu słońca rejs po Bosforze to jedna z najmilszych form podziwiania miasta, zupełnie bez wysiłku. Można też wśród całej rozmaitości restauracji oferujących różnorakie rozrywki znaleźć tę, w której odbywają się pokazy tańca Derwiszów. Bardzo drogie restauracje nie zawsze są tu najlepsze, bo ceny pokazów nieszczególnie się od siebie różnią, podobnie jak ich długość. Warto o odpowiednie miejsce zapytać wcześniej w hotelu lub w biurze informacji turystycznej.

Turcja zdjęcia - Błękitny Meczet, Stambuł, Turcja Turcja zdjęcia - Błękitny Meczet, Stambuł, Turcja Turcja zdjęcia/Shutterstock

Dzień drugi: poranek w Stambule

Poranne godziny warto wykorzystać na zwiedzanie Błękitnego Meczetu, siedemnastowiecznej budowli, która miała przepychem i rozmiarami przewyższyć leżącą nieopodal Aya Sofia. Stojąc na zewnątrz budynku można śmiało porównać te dwa kolosy. Nazwa meczetu pochodzi od wspaniałych kafli, którymi wyłożone jest jego wnętrze. Zwiedzanie meczetu jest dozwolone poza godzinami modlitw. Panie muszą pamiętać o chustce na głowę, a wszyscy zwiedzający o pozostawieniu obuwia przed wejściem i stosownym stroju. Zwiedzanie meczetu nie zajmie nam zbyt wiele czasu, można zatem spokojnie i bez pośpiechu podziwiać jego imponujące wnętrze.

Grand Bazaar w Stambule to ogromny kryty targ pełen wspaniałych tureckich wyrobów. W ciągu roku spaceruje po nim 15,000,000 osób. Grand Bazaar w Stambule to ogromny kryty targ pełen wspaniałych tureckich wyrobów. W ciągu roku spaceruje po nim 15,000,000 osób. Shutterstock

Dzień drugi: popołudnie w Stambule - czas na zakupy

Legendy o tureckich bazarach krążą wśród turystów od lat. Historie o wspaniałych lokalnych produktach, cudownie pachnących przyprawach, nie są specjalnie przesadzone, ale wszystkie historie o tym, że jest tu tanio, włóżmy jednak między bajki. Tureccy kupcy bardzo chętnie się targują, ceny potrafią spaść kilkukrotnie względem tej niebotycznie wyśrubowanej, która zostanie nam podana na początku. Jednak i tak w miejscach takich jak Kryty Bazar warto zrobić tylko drobne pamiątkowe zakupy.

Do krytego Bazaru od Błękitnego Meczetu dojdziemy w niecałe pół godziny. Dojście tam jest proste, ale na samo chodzenie po bazarze warto zaopatrzyć się w specjalną mapkę - Kryty Bazar to wręcz małe miasteczko: ponad cztery tysiące sklepików i stoisk, rozłożonych na ogromnej powierzchni. Warto wcześniej wyznaczyć sobie punkt, w którym spotkamy się z zagubionymi towarzyszami. Nie zabierajmy też ze sobą więcej pieniędzy niż jest to koniecznie - jest tu tłoczno i ciasno, istny raj dla kieszonkowców. Przygotować musimy się także na bezustanne zaczepki kupców - odpowiadamy zwyczajowo grzecznie, lecz zdecydowanie.

Okazje na Krytym Bazarze nie trafiają się często, można wręcz założyć, że nie trafi nam się żadna. Jednak z pewnością wybór wszelkich pamiątek, ubrań czy ozdób jest tutaj olbrzymi. Nie spodziewajmy się, że wizyta tu zajmie nam mniej niż trzy godziny. Bazar czynny jest od 9.00 do 19.00, trzeba jedynie pamiętać, iż nie działa w niedziele i święta.

Nieco spokojniejszym miejscem jest Bazar Egipski, oferujący niezliczoną ilość przypraw i typowych tureckich przysmaków. Niegdyś bardzo klimatyczne miejsce, obecnie opanowane przez turystów, ale ma w sobie nadal mnóstwo dawnego uroku. Tam możemy skierować się późniejszym popołudniem, Bazar Egipski w Stambule czynny jest do 18.30.

 

Tanie loty do Turcji

Hotele w Turcji

Wycieczki do Turcji

Stambuł. Smaki tureckiej kuchni Stambuł. Smaki tureckiej kuchni Shutterstock

Dzień drugi: wieczór w Stambule

Wieczór drugiego dnia w Stambule to już moment na absolutny relaks. Ostatnie chwile w Stambule należy przeznaczyć na rozsmakowanie się w tureckich daniach. Warto oczywiście spróbować pysznego kebabu, jednak kuchnia turecka to cała rozmaitość potraw. Starajmy się unikać typowo turystycznych restauracji, w trakcie wieczornego spaceru spróbujmy dojrzeć taką, gdzie stołują się mieszkańcy miasta. Jedzenie będzie na pewno tańsze i lepsze niż w wielkich restauracjach dla zamożnych podróżników.

Możemy także urządzić sobie długi spacer wybrzeżem Bosforu i ostatnim rzutem oka pożegnać to rozświetlone miasto, które z pewnością zachęci nas do dalszego odkrywania uroków całej Turcji. Bowiem, mimo całej swojej wspaniałości, Stambuł to tylko przedsmak.

Więcej o: