Taka jest Grecja. Wakacje w Grecji bez tajemnic

Walizki spakowane, humor urlopowy włączony. Jedziemy na podbój Grecji. Przewodniki prześcigają się w radach i poradach, wskazówkach i ostrzeżeniach. Na co naprawdę w Grecji warto zwrócić uwagę, żeby nasz urlop minął bez przykrych niespodzianek?
W weekend słońce i deszcz W weekend słońce i deszcz Fot. Shutterstock

Zasada nr 1: Nie wpadnij w słoneczną pułapkę

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na kontynentalną część Grecji, czy zamierzasz spędzić wyspiarski urlop - nie daj się zwieść swoim poprzednim śródziemnomorskim doświadczeniom. Słońce w Grecji bywa bardziej zjadliwe niż gdziekolwiek indziej. Nie daj się też zwieść turystycznemu charakterowi pewnych regionów i dużemu wyborowi produktów kosmetycznych do obrony przed słońcem - wbrew pozorom w te ostatnie lepiej zaopatrzyć się przed wyjazdem. Turystyczny charakter greckich kurortów to niestety także przeterminowane i nieskuteczne kosmetyki sprzedawane w greckich sklepach. Porządny bloker kup w aptece koło domu.

Drogi w Grecji mogą zaskoczyć - dobry samochód i dobra mapa są niezbędne (ale tym ostatnim i tak nigdy nie ufajcie do końca) Drogi w Grecji mogą zaskoczyć - dobry samochód i dobra mapa są niezbędne (ale tym ostatnim i tak nigdy nie ufajcie do końca) Fot. Shutterstock

Zasada nr 2: Grecja to kraj złych map, a czerwone światło to tylko sugestia

Jeśli stoisz na pasach i zapali się zielone światło - nadal miej oczy wokół głowy. Grecy jeżdżą w sposób zupełnie nieeuropejski, często używają klaksonu, ale rzadko w sytuacjach które tego wymagają. Niezależnie od tego, jak dobre ubezpieczenie wykupiłeś - poruszanie się na piechotę wymaga nadal wielkiej uwagi. Grecy przepisów nie znają, a jeśli znają, to z wiedzy tej korzystają niezwykle rzadko.

Jeżeli zdecydowałeś się na wypożyczenie samochodu, polecamy przede wszystkim nie oszczędzać i wybrać samochód terenowy, wyższy, bezpieczniejszy i łatwiej radzący sobie z naturalnymi przeszkodami greckich dróg. Jest to świetny wybór zwłaszcza na wyspach, gdyż mapy drogowe Grecji to ciężki orzech do zgryzienia. Gdy mapa pokazuje nam dobrą drogę lokalną, spodziewać się możemy urywanej trasy, z wieloma przeszkodami. Warto być na nie przygotowanym, gdyż na większości greckich wysp najpiękniejsze plaże nie leżą przy hotelach i w miejscowych kurortach. Są za to oblegane i dojazd do nich może sprawiać kłopoty. Jednak sprawne posługiwanie się mapą i dobry samochód mogą wiele ułatwić. Wypożyczenie nawigacji samochodowej jest coraz częściej dostępną opcją, ale mapy w nawigacjach to jeszcze większe pułapki, niż ich papierowe krewniaczki.

Sztuka życia według Greka to sztuka jedzenia. W restauracji zjadaj wszystko. Na targu najbezpieczniej kupować jest sery, warzywa i owoce Sztuka życia według Greka to sztuka jedzenia. W restauracji zjadaj wszystko. Na targu najbezpieczniej kupować jest sery, warzywa i owoce Fot. Shutterstock

Zasada nr 3: Jedz, dopóki nie pękniesz

Dla Greków jedzenie nie jest przyjemnością. Jest przyjemnością absolutną, sposobem na spędzanie czasu, tym, po co się żyje. Jeśli z całej Grecji wybrałeś sobie na urlop małą miejscowość i będziesz często stołować się w tym samym miejscu, pamiętaj, aby po zjedzeniu posiłku nic nie zostało na talerzu. Jeśli czujesz, że naprawdę pękniesz - poproś o zapakowanie resztek posiłku na wynos. Zwyczaj to rzadki jeszcze w Polsce, ale warto się przełamać przy greckim stole. Właściciele restauracji z pewnością docenią twój drobny gest i następna wizyta zaowocuje jeszcze lepszym i... obfitszym posiłkiem.

Jeśli wybraliśmy wakacje z własnym wyżywieniem, pamiętajmy o jednej ważnej zasadzie - korzystajmy z uroków targów lokalnych, ale ograniczmy się do serów i warzyw. Mięso i ryby najlepiej kupować w supermarketach, chyba że w pobliżu mamy port rybacki. Niestety w pewnych miejscach nadal uważa się, że turysta kupi wszystko i równie często ta teoria się sprawdza.

Posiłki w greckich restauracjach są z reguły bezpieczne, jednak jak w każdym innym przypadku warto zaopatrzyć się w środki hamujące biegunkę i leki na niestrawność.

 

Tanie loty do Grecji

Hotele w Grecji

Wycieczki do Grecji

Grecy są głośni, ale to nie znaczy, że możesz zapomnieć o zasadach dobrego wychowania. Nigdy nie pokazuj Grekowi otwartej dłoni, może się zrobić nieprzyjemnie Grecy są głośni, ale to nie znaczy, że możesz zapomnieć o zasadach dobrego wychowania. Nigdy nie pokazuj Grekowi otwartej dłoni, może się zrobić nieprzyjemnie Fot. Shutterstock

Zasada nr 4: Trzymaj ręce przy sobie

Grecja to kraj ekstrawertyków. Na ulicy może rozboleć głowa od ciągłej wrzawy, do tego Grecy wyraziście gestykulują, robią miny i się śmieją. Jednak nie zawsze jest to mile widziane u obcokrajowca. Tak sympatyczne u nas machanie do kogoś, w Grecji może być obarczone nieprzyjemnymi konsekwencjami. Pamiętaj, że żaden Grek nie potraktuje miło widoku twojej dłoni zwróconej w jego stronę. Jeśli w restauracji czy barze jest was pięcioro, pohamuj naturalną ochotę pokazania obsłudze na palcach, ile piw pragniesz zamówić. Dłoń z rozstawionymi palcami jest gestem nieuprzejmym, a wręcz wulgarnym. Gestykulację zachowaj na inne okazje, za to dużo się uśmiechaj.

Jedyną sytuacją, w której należy złamać tę zasadę jest moment powitania, gdyż Grecy należą do fanów porządnego uścisku ręki. Co więcej - nie chcą wyjść na nachalnych, zatem od obcokrajowca oczekują sygnału do przywitania. Mocny i porządny uścisk dłoni jest w stanie zdziałać bardzo wiele. Nigdy nie zapomnijmy się przy tym głośno i wyraźnie przedstawić.

Grecy kochają dzieci, ale nie te... niegrzeczne. Jeśli Twoja pociecha będzie dokazywać w restauracji, nie będą zachwyceni Grecy kochają dzieci, ale nie te... niegrzeczne. Jeśli Twoja pociecha będzie dokazywać w restauracji, nie będą zachwyceni Fot. Shutterstock

Zasada nr 5: Dzieci należy widzieć, ale nie należy ich słyszeć

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że mieszkańcy krajów śródziemnomorskich pałają ogromną sympatią do dzieci. I bardzo słusznie - w Grecji wszędzie znajdziemy udogodnienia dla turystów podróżujących z pociechami, ale nie wszędzie każde zachowanie maluchów będzie uznane za słodkie i urocze. Na zachowanie naszych milusińskich trzeba zwrócić uwagę zwłaszcza w restauracjach, gdzie panuje niewielka tolerancja dla biegających i głośno krzyczących zawadiaków, a już zwłaszcza w godzinach wieczornych.

Piękna butelka, ręczna robota, domowy wyrób? Oliwę czy fetę lepiej kup w supermarkecie niż na małym bazarku. Grecy tak właśnie robią Piękna butelka, ręczna robota, domowy wyrób? Oliwę czy fetę lepiej kup w supermarkecie niż na małym bazarku. Grecy tak właśnie robią Fot. Shutterstock

Zasada nr 6: Wyroby lokalne pozostaw ludności lokalnej

Niezależnie od tego czy jedziesz na imprezę zoragnizowaną, czy wybrałeś podróż na własną rękę - wszędzie będziesz kuszony niezwykle tanimi cudami rękodzieła lub przysmakami lokalnymi. Pięknie opakowane, ręcznie robione, oczywiście po niezwykle okazyjnych cenach. Jednak jeśli chcesz kupić w Grecji naprawdę dobrą fetę albo pyszną oliwę z oliwek, nie daj się skusić na zakupy na urokliwych lokalnych bazarach. Tego typu pamiątki kupuj zawsze... w supermarkecie. To tam zaopatruje się wbrew pozorom większość greckich rodzin. Kupując "oryginalne" produkty ryzykujesz zakup oleju rzepakowego z domieszką oliwy. Albo sera, który nie przetrwa powrotnej podróży samolotem.

 

Tanie loty do Grecji

Hotele w Grecji

Wycieczki do Grecji

Pytasz kierowcę, czy wsiadłeś do dobrego autobusu, a on kiwa głową i macha ręką? Lepiej szybko wysiądź, nie wiadomo, gdzie dojedziesz Pytasz kierowcę, czy wsiadłeś do dobrego autobusu, a on kiwa głową i macha ręką? Lepiej szybko wysiądź, nie wiadomo, gdzie dojedziesz Fot. Shutterstock

Zasada nr 7: Komunikacja publiczna to naprawdę skomplikowana sprawa

W Grecji kontynentalnej nie zdarza się to aż tak często, jednak jeśli wybrałeś się na zwiedzanie wysp na własną rękę - uważaj do jakiego autobusu wsiadasz. Grecja jest niewątpliwie piękna, ale twój plan podróży może zostać mocno zakłócony. Greccy kierowcy nie fatygują się aby zmieniać tablice informacyjne na autobusach i często jadą zupełnie gdzie indziej, niż te by wskazywały. Wsiadając do autobusu pokaż kierowcy mapę lub przewodnik i upewnij się, że twój autobus tam dojedzie. Pamiętaj jednak, że jeśli kierowca wyraźnie będzie kiwał głową i pomacha ci przy tym ręką - wysiądź z autobusu. Polskie potakiwanie w Grecji oznacza zaprzeczenie. Jeśli kierowca będzie jechał do wybranej przez ciebie miejscowości, po prostu wyda ci bilet.

Są tematy, których w rozmowie z Grekiem lepiej nie poruszać. Jednym z nich jest... grecka historia Są tematy, których w rozmowie z Grekiem lepiej nie poruszać. Jednym z nich jest... grecka historia Fot. Shutterstock

Zasada nr 8: Mądry Polak po szkodzie

Lubimy gdy nas chwalą, jednak nie powinniśmy z tym przesadzać. Nie każdy obcokrajowiec jest dumny ze swojej historii i nie o wszystkim lubi rozmawiać. Wszyscy doceniamy wielki wkład Grecji w kulturę i sztukę, Grecy jednak nie przepadają za rozmowami na temat wspaniałości Cesarstwa Bizantyjskiego. Z politycznych powodów nie rozmawiamy także o Turkach, Macedonii czy problemach na Cyprze. Grecy mają dość wybuchowy temperament i taka rozmowa może skończyć się poważną awanturą.

Podobnie ma się rzecz z paleniem w miejscach publicznych. W Grecji panują obowiązujące europejskie przepisy, ale podobnie jak w przypadku ruchu drogowego - są one przez miejscową ludność zupełnie nieprzestrzegane. Zwracanie uwagi palącym jest uważane za przejaw braku kultury i nierzadko powoduje bardzo nieprzyjemne sytuacje. Jednak uwaga - grecka policja bardzo chętnie wyegzekwuje te zakazy w przypadku niesfornych turystów.

Grecja uratowana? Grecja uratowana? Fot. Shutterstock

Zasada nr 9: Pieniądze szczęścia nie dają, ale warto ich trochę zaoszczędzić

W Grecji nie jest już tak tanio jak kiedyś, ale nadal można spędzić urlop za nieco mniejsze pieniądze, niż wynika to z pierwszych rachunków. W przypadku wyjazdu z biurem podróży należy zastanowić się, czy na pewno chcemy korzystać z oferty wycieczek fakultatywnych. Każde biuro posiada w swojej ofercie takich wycieczek kilka, ale pamiętajmy, że nie są one dla nas - są one kolejnym zyskiem dla biura. Jeśli choć jedna z osób w naszej grupie zna język angielski lub niemiecki, z pewnością w okolicznych biurach lokalnych znajdziemy te same wycieczki w znacznie niższej cenie. Jeśli w grupie wycieczkowiczów znaleźliśmy już znajomych, warto zebrać grupkę chętnych i wykupić indywidualny wypad. Możemy wtedy wyraźnie zaznaczyć, że nie chcemy w drodze zatrzymywać się dziesięć razy w sklepach z regionalnymi produktami, wytwórni torebek ze skóry czy fabryce ceramiki. Takie atrakcje zaoferuje nam bowiem na pewno każda wycieczka z naszym macierzystym biurem.

Drugą opcją jest wcześniej wspomniane wypożyczenie samochodu i indywidualne zwiedzanie - zwłaszcza jeśli planujemy skierować się na najpiękniejsze plaże, czy do tych miejsc, w których podziwiać mamy widoki i nie jest nam potrzebny przewodnik. Zaoszczędzimy w ten sposób nie tylko pieniądze, ale także czas.

Wypożyczenie samochodu będzie na pewno tańsze jeśli skorzystamy z wypożyczalni położonej w miasteczku opodal, a nie tuż obok naszego hotelu. Jeśli chcemy to załatwić, a nie znamy języka - pamiętajmy że opiekun naszej grupy jest zobowiązany nam w tym pomóc.

 

Tanie loty do Grecji

Hotele w Grecji

Wycieczki do Grecji

Więcej o: