Egipt - top 10 atrakcji

Egipt poza plażami, ciepłym morzem i komfortowymi hotelami ma do zaoferowania znacznie więcej atrakcji. Starożytne zabytki, niesamowita pustynia, oazy, wspaniałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Poznaj 10 najlepszych atrakcji Egiptu.

Piramidy w Gizie

Słynne piramidy leżą na zachód od centrum Kairu. Są zdecydowanie największą i najbardziej znaną atrakcją Egiptu. Piramidy w Gizie to jedyne takie miejsce na świecie, unikalne dziedzictwo sprzed tysięcy lat. Ich monumentalne rozmiary robią wrażenie, a wędrówka po wnętrzach to ciekawa przygoda. Z daleka wyglądają jak pagórki, z bliska imponują wielkością. Największa piramida, Cheopsa, ma ok. 137 metrów wysokości. Pozostałe dwie piramidy należą do faraonów Chefrena i Mykerinosa. Przy okazji zwiedzania piramid trzeba także zobaczyć posąg Sfinksa. To wielka zagadka historyków i archeologów, którzy od XIX wieku starają się określić, kogo podobiznę miał przedstawiać Sfinks. Niestety zwiedzanie piramid z roku na rok robi się coraz bardziej uciążliwe. Stopień zagęszczenia naciągaczy w okolicach piramid jest chyba największy na świecie.

Egipt atrakcje - Karnak Egipt atrakcje - Karnak Fot. Shutterstock

Świątynie w Karnaku

Jednym z najciekawszych zabytków w Egipcie jest kompleks świątyń w Karnaku znajdujący się w północnej połowie Teb, w odległości ok. 2 km od współczesnego Luksoru. Cały kompleks zajmuję ponad 3 kilometry kwadratowe. Podzielony jest na trzy segmenty. W części centralnej znajduje się Świątynia Amona - boga wiatrów i powietrza. Budowla jest ogromna, a jej hipostyl, w którym stoją w 9 rzędach 122 kolumny o wysokości 21 metrów, uważany jest za jedno z największych arcydzieł budownictwa w Egipcie. Aleja sfinksów z baranimi głowami prowadzi znad Nilu do wejścia do świątyni w Luksorze. Poza wielką świątynią Amona zespół obejmuje ogromną liczbę świątyń, kaplic, pylonów i obelisków, świadczących o dawnym znaczeniu i bogactwie Teb.

Egipt atrakcje - Świątynia Luksorska Egipt atrakcje - Świątynia Luksorska Fot. Shutterstock

Świątynia Luksorska

Luksor nazywany jest często największym muzeum świata. Zagęszczenie starożytnych budowli w Luksorze i okolicy jest wręcz niewiarygodne. Luksor był przez wiele stuleci stolicą i ośrodkiem  życia religijnego w Egipcie. W mieście zachwyca przede wszystkim Świątynia Luksorska, położona w samym centrum nad brzegiem Nilu. Świątynia ta - obok Świątyni Amona w Karnaku - jest jednym z największych zabytków z czasów starożytnych wschodnich Teb. Świątynia ma 260 metrów długości i jest wspaniałą pozostałością po świecie starożytnym. Jest klasycznym przykładem architektury z czasów faraonów. Wejście do ŚwiątyniiLuksorskiej prowadzi między dwiema potężnymi bramami (tzw. Pylonami), na których przedstawiono zwycięstwo Ramzesa II nad Hetydami w bitwie pod Kadesz. Po obu stronach wejścia ustawione są dwa kolosalne posągi siedzącego Ramzesa oraz 25-metrowy obelisk z różowego granitu. W połowie drogi między świątyniami w Luksorze i Karnaku znajduje się nowocześnie zaprojektowane muzeum prezentujące wspaniałe zbiory dzieł sztuki pochodzących ze świątyń i grobów.

Egipt atrakcje - Dolina Królów Egipt atrakcje - Dolina Królów Fot. Shutterstock

Dolina Królów

Dolina Królów ciągnie się na zachodnim brzegu Nilu. W skalnej dolinie chowano niegdyś egipskich faraonów. Wykute grobowce kryły nie tylko ciała zmarłych, ale bogate dekoracje, freski, i przeróżne skarby. Skarbów już nie ma, ale pozostały fascynujące podziemne krypty, sarkofagi i malowidła na ścianach. Można zwiedzać świątynie, miasta i grobowce. Jeden bilet do Doliny Królów pozwala na odwiedzenie trzech grobowców. Jeśli planujemy odwiedzić więcej, musimy kupić więcej biletów. W dolinie znajduje się ponad 60 grobowców, pochodzących mniej więcej z okresu 1490-1100 r.p.n.e., ale nie wszystkie są otwarte. Do najważniejszych należy Grobowiec Tutenchamona, Grobowiec Ramzesa VI i III, Grobowiec Setiego I, Grobowiec Horemheba.

muzeum egipskie, egipt muzeum egipskie, egipt Fot. Shutterstock

Muzeum Egipskie

Nie każdy, kto odwiedził Kair zgodzi się powiedzeniem "Kto nie widział Kairu, nie zna świata". Kair jest głośny, zatłoczony, brudny, ale też na swój sposób fascynujący. To kilkunastomilionowe miasto, w którym mieszkać mogłaby 1/3 mieszkańców całej Polski. Trzeba obejrzeć je uważnie i dokładnie, zanim wyda się krytyczną ocenę. Miasto zainteresuje szczególnie osoby pragnące poznać kulturę Egiptu. Skupiają się tu najwybitniejsze zabytki architektury muzułmańskiej. Warte uwagi jest przede wszystkim Muzeum Egipskie. Gromadzi cenne sarkofagi, mumie, posągi, reliefy i skarby Tutenchamona. Tylko w Muzeum Egipskim można spojrzeć w twarze mumii egipskich faraonów sprzed kilku tysięcy lat.

oaza siwa, egipt oaza siwa, egipt Fot. Shutterstock

Oaza Siwa

Oaza Siwa znajduje się na Saharze, w pobliżu libijskiej granicy. Rozciąga się na długości ośmiu kilometrów. Oaza do dziś zachowała unikalny, tradycyjny, berberyjski charakter. Na jej obszarze zobaczyć można gliniane domy, skały wapienne, źródła mineralne i dwa słone jeziora. Uprawia się tu daktyle i oliwki. Ze skały widać roztaczające się dookoła gaje palmowe. Kilka piaszczystych ścieżek prowadzi do Świątyni Amona, która nie oparła się niestety biegowi czasu. W centrum osady Shali, głównego miasta oazy, zobaczyć też można dziwne ruiny. Są one pozostałością po starej wiosce, zniszczonej w ubiegłym wieku przez ulewne deszcze. Atrakcją oazy są kąpiele w lekko gazowanej wodzie źródlanych  zbiorników. Z Oazy Siwa można wyruszyć na wycieczkę na piaszczystą pustynię, a także na surfing lub narty na wydmach.

Egipt atrakcje - Abu Simbel Egipt atrakcje - Abu Simbel Fot. Shutterstock

Świątynie w Abu Simbel

Abu Simbel to dwie świątynie zbudowane przez faraona Ramzesa II dla upamiętnienia jego i jego żony Nefertari. Wnętrze Wielkiej Świątyni wykute jest w skale i ma długość 50 metrów. Wejścia do świątyni pilnują cztery ogromne posągi Ramzesa II podpierające ścianę fasady. Są to kolosy o wysokości 20 metrów, mające świadczyć o potędze króla. Pomiędzy nogami tych posągów, znajdują się posągi członków rodziny Ramzesa: jego matki, żony, synów i córek. Obok świątyni Ramzesa II znajduje się mniejsza, która jest poświęcona królewskiej małżonce Nefertari. Fasadę Mniejszej Świątyni ozdabia sześć posągów - dwa posągi królowej, ustawione pomiędzy czterema posągami Ramzesa II. Co ciekawe, świątynie w Abu Simbel mogły już nie istnieć. Po wybudowaniu wielkiej tamy asuańskiej groziło im zalanie. Jednak w wyniku międzynarodowej akcji budowlę pocięto na kilka tysięcy bloków skalnych i przetransportowano w bezpieczne miejsce. Najłatwiejsza droga do Abu Simbel to zorganizowana, całodzienna wyprawa z Asuanu.

rafa koralowa, egipt rafa koralowa, egipt Fot. Shutterstock

Rafa koralowa Morza Czerwonego

Wybrzeża Morza Czerwonego to raj dla plażowiczów, a samo Morze Czerwone to raj dla nurków. Fauna i flora Morza Czerwonego jest niezwykła, a jego wody należą do najczystszych na świecie. Pod powierzchnią kryją się tysiące gatunków ryb i przeróżnych kształtów korali, które zachwycają swoimi intensywnymi kolorami. Najlepsze miejsca do nurkowania znajdują się wśród przybrzeżnych wysepek Hurghady. W niektórych miejscach rafy są tak płytko, że wystarczy maska, by móc podziwiać podwodny świat.

Egipt atrakcje - Biała Pustynia Egipt atrakcje - Biała Pustynia Fot. Shutterstock

Biała Pustynia

Sahara el Beida, czyli Biała Pustynia to główna atrakcja oazy Farafra w zachodnim Egipcie. W przeciwieństwie do wielu innych miejsc w Egipcie tutaj nie ma tłumów. Jest tylko surrealistyczny krajobraz wokół. Skały, piasek i biel rażąca w oczy. Wiatr przez miliony lat wyrzeźbił najbardziej nieprawdopodobne kształty skał. Biała Pustynia to unikalny cud Egiptu, najbardziej spektakularna część egipskiej Sahary. Warto ją zobaczyć na własne oczy. Można tu zrobić niepowtarzalne zdjęcia.

Rejs po Nilu Rejs po Nilu Fot. Shutterstock

Rejs po rzece Nil

Rejs po Nilu jest popularnym sposobem zwiedzania Górnego Egiptu. Jak mówi stare egipskie przysłowie "Egipt darem Nilu". Egipcjanie od wieków zawdzięczają swoją egzystencję tej rzece i w jej okolicach zgromadzili wspaniałe zabytki. Rejs Nilem to świetny sposób na prześledzenie historii Egiptu. Statki wycieczkowe zatrzymują się przy najciekawszych miejscach od Karnaku do Abu Simbel. Wycieczka może trwać nawet kilka dni.

Więcej o: