Top 25. Najlepsze miejsca na wakacje 2011 w Europie

Jeden z największych serwisów podróżniczych na świecie TripAdvisor opublikował doroczny wielki ranking "Travel Choice 2011" - listę najlepszych miejsc na wakacje stworzoną przez użytkowników serwisu. Ranking ma kilka kategorii. Sprawdźcie, czego w 2011 nie można ominąć w Europie. Uwaga! Wśród najlepszych europejskich miejsc znalazło się miejsce z Polski!
Positano, Włochy. Positano to skarb wybrzeża Amalfi we Włoszech. Miasteczko ulokowane na klifie, wznosi się nad turkusowym morzem. To bardzo luksusowy kurort, który zachwyca przede wszystkim wspaniałymi widokami. Positano, Włochy. Positano to skarb wybrzeża Amalfi we Włoszech. Miasteczko ulokowane na klifie, wznosi się nad turkusowym morzem. To bardzo luksusowy kurort, który zachwyca przede wszystkim wspaniałymi widokami. Positano, Włochy/Fot. Shutterstock

Miejsce 25: Positano, Włochy

Miejsce 25: Positano, Włochy

Włoskim miasteczkom nie brakuje uroku, a to ma go aż w nadmiarze - docenili to turyści, bo Positano powoli przemienia się w prawdziwą gwiazdę wakacyjnych kurortów, nie tylko włoskich. Kolorowe domki wchodzące wprost do turkusowego morza - wyobrażacie sobie takie widoki na co dzień? Szanse na zakup mieszkania w Positano są niewielkie, warto więc zafundować sobie tam pokój z widokiem przynajmniej na dwa wakacyjne tygodnie.

Tanie bilety do Włoch

Hotele we Włoszech

Wycieczki do Włoch

Interlaken, Szwajcaria Interlaken, Szwajcaria Fot. Shutterstock

Miejsce 24: Interlaken, Szwajcaria

Miejsce 24: Interlaken, Szwajcaria

Szwajcarski kurort, w którym spróbujesz dosłownie każdej możliwej dyscypliny sportowej - zawsze z zapierającym dech w piersiach widokiem na góry. Latem Interlaken jest idealne na trekking.

Tanie loty do Szwajcarii

Hotele w Szwajcarii

Rothenburg ob der Tauber, Niemcy Rothenburg ob der Tauber, Niemcy Fot. Shutterstock

Miejsce 23: Rothenburg ob der Tauber, Niemcy

Miejsce 23: Rothenburg ob der Tauber, Niemcy

Śliczne bawarskie miasto, jakby żywcem wyjęte ze średniowiecza, choć w tym duchu odbudowano je dopiero po II wojnie światowej. Słynie między innym z długiej tradycji drukarskiej. Warto odwiedzić Średniowieczne Muzeum Zbrodni.

Tanie loty do Niemiec

Hotele w Niemczech

Reykjavik, Islandia / Shutterstock Reykjavik, Islandia / Shutterstock Reykjavik, Islandia / Shutterstock

Miejsce 22: Reykjavik, Islandia

Miejsce 22: Reykjavik, Islandia

Stolica Islandii, choć uchodzi za zimną, ma do zaoferowania prawdziwie gorące atrakcje: termalne źródła i luksusowe spa, w których rachunek może podnieść ciśnienie we krwi. Warto wypić kawę w obrotowej restauracji Perlan zbudowanej nad źródłem - a jakże - gorącej wody i popatrzeć na kolorowe dachy. Godne uwagi jest też jedzenie i życie nocne.

Zobacz: Islandia: chłodna, tajemnicza i niepozorna

Tanie loty do Reykjaviku

Hotele w Reykjaviku

Kraków, Wawel Kraków, Wawel Fot. Shutterstock

Miejsce 21: Kraków, Polska

Miejsce 21: Kraków, Polska

Tego miasta mamy nadzieję nie trzeba przedstawiać nikomu. Dumni jesteśmy, tylko czemu tak nisko?! Najważniejsze atrakcje Krakowa opisaliśmy w artykule poniżej:

Zobacz: Kraków na weekend

Hotele w Krakowie

Wiedeń, Austria Wiedeń, Austria Fot. Shutterstock

Miejsce 20: Wiedeń, Austria

Miejsce 20: Wiedeń, Austria

Nieco snobistyczne i onieśmielające, chyba najbardziej dystyngowane europejskie miasto. Ma jednak też inną, nieco skromniejszą twarz, którą warto poznać (polecamy wiedeńskie ogrody). Z Wiednia oczywiście nie wolno wyjechać nie spróbowawszy tutejszej kawy i tortu Sachera.

Tanie loty do Wiednia

Hotele w Wiedniu

Amalfi, Włochy Amalfi, Włochy Amalfi, Włochy/Fot. Shutterstock

Miejsce 19: Amalfi, Włochy

Miejsce 19: Amalfi, Włochy

Historia Amalfi, włoskiego miasta w regionie Kampania, sięga czasów rzymskich. Niegdyś to właśnie z handlowego Amalfi płynęła wielka liczba towarów na papieskie stoły (i nie tylko stoły). Po najeździe Normanów miasto poduapdło i nigdy już nie odzyskało świetności, ale jako wakacyjny kurort ma się świetnie.

Tanie loty do Włoch

Hotele w Amalfi

Brugia, jedno z belgijskich miast Brugia, jedno z belgijskich miast Fot. Shutterstock

Miejsce 18: Brugia, Belgia

Miejsce 18: Brugia, Belgia

Belgijska Brugia nazywana jest "Flamandzką Wenecją". To jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast Europy, niestety niemiłosiernie zatłoczone. Jako port śródlądowy Brugia połączona jest kanałem z innym pięknym miastem - Gandawą.

Zobacz: Europejskie stolice piwa

Tanie loty do Belgii

Hotele w Brugii

Sztokholm, Szwecja Sztokholm, Szwecja Fot. Shutterstock

Miejsce 17: Sztokholm, Szwecja

Miejsce 17: Sztokholm, Szwecja

Stolica Szwecji jest duża, pełna otwartych przestrzeni i dostojna. Sztokholm ma bezpośrednie połączenie promowe z Gdańskiem, a także np. z Talliniem i Wyspami Alandzkimi. Sprawia wrażenie chłodnego, ale Szwedzi potrafią zaskoczyć.

Zobacz: Zielone miasta Europy

Tanie loty do Szwecji

Hotele w Sztokholmie

Oia, Grecja Oia, Grecja Fot. Shutterstock

Miejsce 16: Oia, Grecja

Miejsce 16: Oia, Grecja

Oia to białe miasteczko na greckiej wyspie Santorini. Zdecydowany hit, bookujcie bilety.

Zobacz: Santorini. Słoneczny raj

Tanie loty na Santorini

Hotele na Santorini

Wycieczki do Grecji

Chorwacja Dubrownik Chorwacja Dubrownik Fot. Shutterstock

Miejsce 15: Dubrownik, Chorwacja

Miejsce 15: Dubrownik, Chorwacja

Ścisła czołówka wakacyjnych hitów, przez co czasem można odnieść wrażenie, że żyją tu wyłącznie turyści. Dubrownik jest stary, piękny i na pewno wart odwiedzenia, choć my polecamy spojrzeć łaskawym okiem też na czarnogórski Kotor - zachwyty podobne, a ceny chyba jeszcze wciąż niższe.

Zobacz: Cuda świata. Jeziora Plitwickie

Tanie loty do Chorwacji

Wycieczki do Chorwacji

Hotele w Dubrowniku

Berlin, Niemcy Berlin, Niemcy Fot. Shutterstock

Miejsce 14: Berlin, Niemcy

Miejsce 14: Berlin, Niemcy

Berlin to naszym zdaniem dzisiaj jedno z najciekawszych architektonicznie miast Europy. Bardzo mocno naznaczyła Berlin najnowsza polityka. Zaplanowaliśmy dla Was zwiedzanie Berlina w 2 dni. Nie zapomnijcie zajrzeć do berlińskiego zoo, niestety już bez mieszkającego w nim niegdyś słynnego misia Knuta.

Zobacz: Berlin w dwa dni

Tanie loty do Berlina

Hotele w Berlinie

Dublin, Irlandia Dublin, Irlandia Fot. Shutterstock

Miejsce 13: Dublin, Irlandia

Miejsce 13: Dublin, Irlandia

Stąd pochodzi słynne piwo Guinness. Dublin położony jest nad piękną otwartą zatoką, ma stosunkowo mało zabytków i dość nową zabudowę, ale jest tu dużo muzeów, masa atrakcji dla całych rodzin i świetna atmosfera. Dublińczycy są bardzo dumni ze swojego miasta i chętnie o nim opowiedzą. Nie tylko przy guinnessie.

Zobacz: Alkoholowa mapa świata

Tanie loty do Dublina

Hotele w Dublinie

Capri, Włochy Capri, Włochy Fot. Shutterstock

Miejsce 12: Capri, Włochy

Miejsce 12: Capri, Włochy

Ponoć to gdzieś w okolicy Capri Odyseusz uległ syrenim śpiewom i droga do domu znacznie mu się wydłużyła. Wyspa do najtańszych kąpielisk nie należy, ale może poszczycić się pięknymi widokami i turkusową wodą. No i ta nazwa tak pięknie brzmi.

Zobacz: Najdziwniejsze przepisy na świecie

Tanie loty do Włoch

Hotele na Capri

Amsterdam, Holandia Amsterdam, Holandia Fot. Shutterstock

Miejsce 11: Amsterdam, Holandia

Miejsce 11: Amsterdam, Holandia

Sposobów na poznanie tego zaskakująco przytulnego miasta jest pewnie ze 100. My polecamy 10 i liczymy, że odkryjecie własne.

Zobacz: 10 sposobów na Amsterdam

Tanie loty do Amsterdamu

Hotele w Amsterdamie

Stambuł, Turcja Stambuł, Turcja Fot. Shutterstock

Miejsce 10: Stambuł, Turcja

Miejsce 10: Stambuł, Turcja

Dla jednych Stambuł to miasto europejskie, dla innych - azjatyckie, ale z silnymi, europejskimi ambicjami. Stambuł leży na dwóch kontynentach, więc Zachód z Orientem zmieszał się tu w wyjątkowy sposób. Bez wizyty w łaźni (tzw. hammanie) wycieczka do Stambułu się nie liczy.

Zobacz: Zmysłowy Stambuł

Tanie loty do Stambułu

Wycieczki do Turcji

Hotele w Stambule

Edynburg, Szkocja. W Edynburgu znajduje się ponad 4,5 tys. zabytkowych obiektów, dlatego też miasto nazywane jest Atenami Północy. Jest kwintesencją wszystkiego, co ze Szkocją związane: pięknej wiktoriańskiej zabudowy, górskich krajobrazów, starych pubów serwujących wyśmienite ale. Edynburg, Szkocja. W Edynburgu znajduje się ponad 4,5 tys. zabytkowych obiektów, dlatego też miasto nazywane jest Atenami Północy. Jest kwintesencją wszystkiego, co ze Szkocją związane: pięknej wiktoriańskiej zabudowy, górskich krajobrazów, starych pubów serwujących wyśmienite ale. Edynburg, Szkocja, Wielka Brytania/Fot. Shutterstock

Miejsce 9: Edynburg, Szkocja, Wielka Brytania

Miejsce 9: Edynburg, Szkocja, Wielka Brytania

Stolica i wizytówka Szkocji, miasto wzniesione na wzgórzach, z piękną, średniowieczną starówką. Nietrudno usłyszeć na ulicy język polski, ale my polecamy wsłuchiwać się raczej w gaelick.

Tanie loty do Edynburga

Hotele w Edynburgu

Florencja, Włochy Florencja, Włochy Fot. Shutterstock

Miejsce 8: Florencja, Włochy

Miejsce 8: Florencja, Włochy

Stolica Toskanii może śmiało konkurować z Wenecją o palmę pierwszeństwa. Przeczytajcie u nas o wspaniałościach Toskanii, a potem jedźcie gapić się godzinami na florenckie freski.

Zobacz: Wspaniała Toskania

Tanie loty do Florencji

Hotele we Florencji

Rosja. Petersburg Rosja. Petersburg Fot. Shutterstock

Miejsce 7: Sankt Petersburg, Rosja

Miejsce 7: Sankt Petersburg, Rosja

Najbardziej europejskie z rosyjskich miast, szczególnie warto odwiedzić podczas białych nocy (w czerwcu i lipcu). Obowiązkowy do zwiedzenia jest Ermitaż. Ceny dla turystów spoza Rosji są niestety co najmniej dwukrotnie wyższe niż dla Rosjan.

Zobacz: Sankt Petersburg i jego białe noce

Tanie loty do Sankt Petersburga

Hotele w Sankt Petersburgu

Miejsce 6: Wenecja, Włochy

Miejsce 6: Wenecja, Włochy

Dla Wenecjan życie tam musi być utrapieniem - turyści odwiedzający Wenecję zdają się zupełnie nie myśleć o tym, że wąskie mostki i uliczki służą nie tylko kontemplacji, ale też szybkiemu przemieszczeniu się do pracy lub szkoły. Wenecja jest cudowna w październiku, gdy zaczyna się aqua alta, a turystów jest dużo mniej. Koniecznie zjedzcie najpyszniejszą pizzę z tuńczykiem i kaparami.

Zobacz: Spacer po Wenecji

Tanie loty do Wenecji

Hotele w Wenecji

Praga, Czechy Praga, Czechy Fot. Shutterstock

Miejsce 5: Praga, Czechy

Miejsce 5: Praga, Czechy

Knedliki, piwo, dzielny wojak Szwejk. Albo Most Karola, Hradczany i Złota Uliczka. Albo wieża telewizyjna na Żiżkowie z pełzającymi po niej gigantycznymi niemowlakami. Myślicie, że wiecie o Pradze wszystko? To lepiej jedźcie to sprawdzić.

Zobacz: Europejskie stolice piwa

Tanie loty do Pragi

Hotele w Pradze

Barcelona - Sagrada Familia Barcelona - Sagrada Familia Barcelona zdjęcia/Fot. Shutterstock

Miejsce 4: Barcelona, Hiszpania

Miejsce 4: Barcelona, Hiszpania

Stolica Katalonii i miasto Gaudiego - to najkrócej. Miasto idealne do zwiedzania pieszo, mimo swego rozmiaru. Niestety nie tanie, ale my polecamy, jak przeżyć city-break w Barcelonie nie rujnując się finansowo.

Zobacz: Jak tanio zwiedzić Barcelonę?

Tanie loty do Barcelony

Wycieczki do Barcelony

Hotele w Barcelonie

Miejsce 3: Londyn, Wielka Brytania

Miejsce 3: Londyn, Wielka Brytania

Londyn to największa aglomeracja miejska w Europie (8 milionów mieszkańców) i prawdziwy wielokulturowy tygiel - trudno szukać w Polsce odpowiednika dzisiejszej londyńskiej ulicy. Tu można odetchnąć pełną piersią i poczuć się naprawdę swobodnie (tolerancję Londyńczyków na wszelkie niestandardowe zachowania łatwo zaobserwować w środkach komunikacji miejskiej). Poza zabytkami, o których słyszał każdy, Londyn przyciąga swoimi sklepami i życiem nocnym, które może trwać... przez całą dobę!

Zobacz: Londyn w pigułce

Tanie loty do Londynu

Hotele w Londynie

rzym, plac wenecki, włochy rzym, plac wenecki, włochy Fot. Shutterstock

Miejsce 2: Rzym, Włochy

Miejsce 2: Rzym, Włochy

Rzym to jedno z tych miast, które można zwiedzać tygodniami i nie znudzić się, a ponadto wciąż nie poznać wszystkich jego skarbów. Niestety nie ma co marzyć o odwiedzeniu największych rzymskich atrakcji w ciszy i skupieniu - tłum turystów nie rzednie nigdy. Ceny biletów do Rzymu są za to coraz niższe. By jeszcze obniżyć koszty Waszego pobytu w Rzymie, znaleźliśmy 10 atrakcji, które można zwiedzić naprawdę bardzo tanio.

Zobacz: 10 atrakcji w Rzymie za mniej niż 10 euro

Tanie loty do Rzymu

Wycieczki do Rzymu

Hotele w Rzymie


paryż, francja paryż, francja Fot. Shutterstock

Miejsce 1: Paryż, Francja

Miejsce 1: Paryż, Francja

Paryża chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, ale jego najwyższa pozycja w tym zestawieniu jednak nieco nas zaskoczyła. Niemniej w Paryżu trzeba być choć raz w życiu i równie dobrze mogą to być wakacje 2011 :)

 

Zobacz: 8 powodów, dla których warto odwiedzić Paryż

Tanie loty do Paryża

Wycieczki do Francji

Hotele w Paryżu

Więcej o: