Rzym to jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Europie. Jakie atrakcje kosztują tam mniej niż 10 euro?

Rzym co roku odwiedzają miliony turystów z całego świata. Wydawać by się więc mogło, że wszystkie atrakcje są bardzo drogie. Wybraliśmy takie, do których bilety kosztują 10 euro i mniej.
bazylika św. piotra, rzym bazylika św. piotra, rzym Fot. Shutterstock

Kopuła Bazyliki św. Piotra: 10 i 8 euro

Choć Rzym można oglądać z dachów wielu budynków, warto dostać się właśnie na kopułę Bazyliki św. Piotra. Galeria widokowa na szczycie kopuły, zaprojektowanej przez Michała Anioła, jest niepowtarzalna.

Dostępne są dwa rodzaje biletów: windą na dach bazyliki wjedziecie za 10 euro, zaś pieszo, po 551 schodach, za 8 euro. Oczywiście wcześniej trzeba zobaczyć Bazylikę Św. Piotra od wewnątrz. Ale wejście do środka na szczęście jest bezpłatne.

W Ostii można zobaczyć liczne ruiny rzymskie W Ostii można zobaczyć liczne ruiny rzymskie Shutterstock

Antyczna Ostia: 10 i 5 euro

Ostia to antyczne miasto, które obecnie znajduje się w granicach Rzymu. Od centrum metropolii dzieli je około 30 km. Wizytówką Ostii jest Park Archeologiczny. Można tu zobaczyć pozostałości dawnego forum, bazyliki, spichrzów, amfiteatru, a także licznych domów mieszkalnych. Jeśli więc kogoś interesują ruiny rzymskie, powinien się tu wybrać. 

Bilety zazwyczaj kosztują 10 i 5 euro, ale gdy są prezentowane wystawy czasowe, cena każdego z nich wzrasta o 2 euro.

Zobacz też: Karabinierzy radzą turystom: Na wyjazd do Włoch zabierzcie magnes

ara pacis, rzym, włochy, ołtarz pokoju ara pacis, rzym, włochy, ołtarz pokoju Fot. Shutterstock

Ara Pacis: 10,50 i 8,50 euro

Ara Pacis, czyli Ołtarz Pokoju to marmurowa budowla na planie prostokąta. Wzniesiona została przez cesarza Oktawiana Augusta na Polu Marsowym, aby uczcić zakończenie długotrwałych działań wojennych. Budowa trwała od 13 roku p.n.e. do 9 roku p.n.e. Ołtarz został zrekonstruowany w 1938.

Ołtarz ozdobiony jest płaskorzeźbami, na których widać m.in. Romulusa i Remusa z wilczycą, Marsa i pasterza Faustulusa, a także personifikację bogini Romy. 

Ten starożytny skarb znajduje się w bardzo nowoczesnym budynku Muzeum Ara Pacis. Sam gmach może być sporą atrakcją dla osób interesujących się architekturą. Wejście do muzeum, gdy nie ma wystaw czasowych, kosztuje 10,50 i 8,50 euro. 

To też może cię zainteresować: To miasto znalazło się w top kierunkach Lonely Planet na 2018 rok. Jest tam ciepło przez cały rok, a z Polski dolecimy do niego nawet za 72 zł

W Panteonie uwagę przykuwa przede wszystkim oculus w kopule W Panteonie uwagę przykuwa przede wszystkim oculus w kopule Shutterstock

Panteon: za darmo

Będąc w Rzymie, nie można pominąć Panteonu, którego nazwa oznacza "miejsce poświęcone wszystkim bóstwom". To arcydzieło architektury rzymskiej z II wieku i jedna z najlepiej zachowanych budowli okresu antycznego. Niepozorny z zewnątrz gmach, swoje piękno ukazuje dopiero w środku. W Panteonie znajduje się grób króla Humberta I i królowej Małgorzaty, jest tam też grobowiec Wiktora Emmanuela II i wielkiego malarza Rafaela.

Uwagę zwraca okrągły otwór w kopule, zwany oculusem. Jego średnica ma prawie 8 metrów. 

Wstęp wciąż jest bezpłatny, choć pojawiły się pomysły, aby za wejście pobierać drobną opłatę - prawdopodobnie w wysokości 2 euro. Możliwe, że zostanie ona wprowadzona we wrześniu, choć nie ma jeszcze ostatecznego potwierdzenia. 

Zobacz też: Strażnicy przyzwoitości na patrolach w Wenecji. Będą pilnować, czy turyści "szanują miasto"

Rzym. Dzielnica Zatybrze Rzym. Dzielnica Zatybrze Fot. Shutterstock

Zatybrze i Bazylika Santa Maria: za darmo

Zatybrze (wł. Trastevere) to najbardziej malownicza dzielnica Wiecznego Miasta. Uważana jest za najstarszą część stolicy Włoch. 

Być może właśnie z tego powodu dzielnica ta tak bardzo różni się od reszty Rzymu. Można tu wędrować brukowanymi uliczkami, zjeść w prawdziwej włoskiej trattorii, wstąpić na kawę do jednej z przytulnych kafejek, a przede wszystkim zwiedzić wspaniałe kościoły.

Jednym z nich jest Santa Maria in Trastevere. To jedna z najstarszych świątyń w mieście. Ufundowana została przez papieża Kaliksta I w III wieku. Kilka wieków później została przebudowana. Wewnątrz kościoła znajdują się wspaniałe mozaiki. Na zewnątrz stoi stara fontanna, przy której gromadzą się mieszkańcy i turyści.

rzym, fontanna rzym, fontanna Fot. Shutterstock

Fontanna di Trevi: za darmo

Oglądanie matki wszystkich rzymskich fontann, fontanny di Trevi, jest na szczęście bezpłatne. Nie będzie przesadą, jeśli nazwiemy ją jedną z najsłynniejszych fontann na świecie. 

I naprawdę wprawia w zachwyt. Powstała w stylu barokowym. Otoczona jest wspaniałymi rzeźbami, a jej centralnymi postaciami są Neptun i dwa trytony. Polecamy odwiedzić fontannę późnym wieczorem, kiedy tłumy turystów przerzedzają się, a sztuczne oświetlenie dodaje miejscu uroku.

Legenda głosi, że jeśli stanie się tyłem do fontanny i przez ramię wrzuci do niej monetę, powróci się kiedyś do Rzymu.

Galleria Spada to jedno z najważniejszych muzeów malarstwa barokowego Galleria Spada to jedno z najważniejszych muzeów malarstwa barokowego Shutterstock

Galleria Spada: 5 i 2,50 euro

Znajduje się niedaleko Piazza Farnese i placu Campo de' Fiori. Jest częścią Palazzo Spada-Capodiferro, który przyciąga uwagę bogatymi zdobieniami. Na jego fasadzie zostały przedstawione wizerunki rzymskich bohaterów i władców. 

Galleria Spada to jedno z najważniejszych muzeów malarstwa barokowego. Co ciekawe, wnętrza budynku wciąż zachowały klimat z czasów, gdy służył on za prywatną rezydencję (od XVI do XVIII wieku). 

W czterech bogato wyposażonych pomieszczeniach prezentowana jest kolekcja, której początki sięgają XVII wieku. Zobaczycie tam dzieła Guido Reniego, Tycjana, Guercina, Jana Brueghela starszego i wielu innych wybitnych artystów.

Wstęp kosztuje 5 i 2,50 euro.

Może zainteresuje cię też: Lonely Planet wybrało Wilno jednym z najlepszych kierunków w Europie na 2018 rok. Pojechaliśmy sprawdzić, co można tam robić

Na Piazza Navona stoi słynna fontanna Czterech Rzek Na Piazza Navona stoi słynna fontanna Czterech Rzek Shutterstock

Piazza Navona: za darmo

Plac powstał na ruinach starożytnego stadionu. Słynie przede wszystkim z kilku fontann, które się na nim znajdują. Ta najbardziej znana to fontanna Czterech Rzek, która stoi w centralnej części placu. Jej autorem jest Giovanni Lorenzo Bernini, wybitny rzeźbiarz i architekt włoski. Cztery postacie, które na niej widnieją, symbolizują cztery rzeki: Dunaj, Rio de la Plata, Nil oraz Ganges.

Poza tym na Piazza Navona znajdują się jeszcze dwie inne fontanny - fontanna del Moro oraz fontanna Neptuna. Częścią pierwszej z nich jest postać Maura, którą również zaprojektował Bernini.

Charakterystycznym punktem placu jest też kościół Sant'Agnese in Agone. Jego poświęcenie odbyło się w 1672 roku, choć wciąż trwały prace nad jego dekorowaniem. 

Więcej o: