Kierunek na wakacje: Bali

Bali jest ?ledwie? jedną z ponad 17 tysięcy (!) indonezyjskich wysp, w dodatku wcale nie najważniejszą, ale to jej dewizą jest Bali Dwipa Jaya (Prosperująca wyspa Bali). Swoją prosperity Bali zawdzięcza białym plażom, oszałamiająco bogatej kulturze, bujnej florze i zachwycającej przybysza spoza Azji faunie. Ale nade wszystko sztuce spełniania turystycznych zachcianek - kto szuka egzotycznego luksusu, orientalnego raju na ziemi, znajdzie go na Bali.

Bohema kocha Bali

Bali dla świata zachodniego odkryli w latach 20. XX wieku artyści i zmęczona cywilizacją bohema. Wabikiem była wyjątkowość tego zakątka świata ? spektakularne nawet na azjatycką skalę krajobrazy, z okalającymi wzgórza i niziny soczyście zielonymi tarasami ryżowymi, piaszczystymi plażami i lasami namorzynowi, mnogość wzgórz, wulkanów i turkusowych lagun.

Bohema kocha Bali

Z drugiej strony artystów kusiła lokalna kultura, ściśle związana z hinduizmem i buddyzmem oszałamiająca mieszanka lokalnych wierzeń, mistycznych rytuałów, pięknych ceremonii, niekonwencjonalnych obrządków i wizjonerskich dzieł sztuki. To właśnie artystom, niosącym w świat wieść o tym jednym z ostatnich rajów na ziemi, Bali zawdzięcza dzisiejszą turystyczną eksplozję, której trwale nie zaszkodziły nawet groźne zamachy terrorystyczne z początku XXI wieku.

Bali - fiesta dla zmysłów

Wielbiciele Bali nazywają wyspę "fiestą dla zmysłów" - aromaty unoszące się w powietrzu, tropikalny klimat nadający im jeszcze większej wyrazistości, spotykana na każdym kroku kontrastująca feeria barw, lokalne targi bogate w zioła, owoce i warzywa, widoki na wulkany, ocean i niekończące się plaże to istotnie czarująca uczta dla zmysłów.

Architektura na Bali

Balijska architektura w swej tradycyjnej odmianie ma odzwierciedlać kształt i porządek wszechświata - ta zasada dotyczy zarówno domów, jak i balijskich świątyń. Kluczowym elementem architektonicznym jest podwyższenie ? przeznaczone na miejsce pobytu bóstw i zmarłych przodków (Balijczycy wierzą, że miejsca niskie zamieszkują demony).

Architektura na Bali

W górskich świątyniach Pura Besakih, Pura Sampan Tiga w Bedahulu, Pura Batukau w Tabanie do dziś zachowały się schodkowe tarasy dawnych sanktuariów. Jeśli budowla stoi na płaskim terenie, wewnętrzny dziedziniec jest sztucznie podwyższony.

Trustyczny luksus - balijskie wille

Balijska architektura jest jednym z największych bogactw wyspy i jej wyznacznikiem ? pracownicy sektora turystycznego na Bali wiedzą o tym bardzo dobrze. To dlatego tutejsze luksusowe hotele i wille także budowane są w balijskim stylu, wykańczane drogim drewnem i pieczołowicie ozdabiane.

Bali na podróż poślubną

Ustronne, zaciszne wille, gdzie życie biegnie swoim tempem, a po zachodzie słońca słychać cykanie świerszczy i rechot żab, to opcja dla posiadaczy zasobniejszych portfeli ? tradycyjna forma i najlepsze materiały użyte do budowy kryją zwykle najwyższej jakości udogodnienia dla gości. To dlatego balijskie wille są tak chętnie wybierane przez zakochanych i nowożeńców ? w końcu podróż poślubną miewa się (przynajmniej w teorii) raz.

Czas wolny na Bali

Bali to w istocie raj dla wielbicieli orientalnej kultury - cała wyspa obfituje w miejsca godne zobaczenia. Odwiedzanie niezliczonej liczby świątyń, szczególnie tych hinduistycznych, które dominują w krajobrazie wyspy, uczestnictwo w lokalnych obrzędach, obserwowanie z bliska balijskiego życia (np. lokalnych rolników na rozległych tarasach ryżowych) może wciągnąć na wiele tygodni (jeśli turyście starczy cierpliwości dla depczących mu po piętach współzwiedzajacych i oczywiście - pieniędzy).

Czas wolny na Bali

Bali to w istocie raj dla wielbicieli orientalnej kultury - cała wyspa obfituje w miejsca godne zobaczenia. Odwiedzanie niezliczonej liczby świątyń, szczególnie tych hinduistycznych, które dominują w krajobrazie wyspy, uczestnictwo w lokalnych obrzędach, obserwowanie z bliska balijskiego życia (np. lokalnych rolników na rozległych tarasach ryżowych) może wciągnąć na wiele tygodni (jeśli turyście starczy cierpliwości dla depczących mu po piętach współzwiedzajacych i oczywiście? pieniędzy).

Bali aktywnie

Na Bali można poczuć sporo emocji lub oddać się błogiemu lenistwu. Na zwolenników sportu czekają zwłaszcza liczne centra sportów wodnych, wypożyczające narty wodne, sprzęt surfingowy i windsurfingowy, żeglarski i kajakowy.

rafa koralowa rafa koralowa Fot. Shutterstock

Bali aktywnie

Turkusowe laguny wyścielone piękną, wielobarwną rafą koralową tworzą idealne warunki dla licznie działających szkół nurkowych, które poza kursami dla amatorów czy profesjonalistów, oferują również najróżniejsze wyprawy nurkowe czy snorkelingowe w najodleglejsze i najpiękniejsze obszary rafy. Lubiący nowości powinni skusić się na seawalking - podwodne spacery w specjalnym kasku i kombinezonie.

Bali odprężająco

Nieważne, jak silną reklamę będę miały balijskie szkoły nurkowe - tym, z czym Bali kojarzy się najmocniej jest luksus tutejszych resortów SPA&wellness.

Bali odprężająco

Balijskie SPA oferują całą paletę orientalnych rytuałów, upiększających zabiegów i odprężających masaży.

Bali odprężająco

Bali to też idealne miejsce, by w otoczeniu zachwycającej przyrody zacząć uprawiać jogę lub sztukę medytacji i znaleźć wewnętrzną harmonię.

Bali dla rodzin z dziećmi

Bali jest dobrym miejscem na wypoczynek nie tylko dla par zakochanych, ale także dla rodzin z dziećmi - jest tu dużo parków wodnych i safari, parków ptaków i gadów, zoo, małpich gajów oraz plaż z przygotowanymi udogodnieniami dla najmłodszych.

Bali dla rodzin z dziećmi

Gdy te rozrywki się skończą, można ruszyć w rejs z jednym z lokalnych biur turystycznych. Obserwacja delfinów, kolacje przy zachodzącym słońcu, rejsy dzienne i wieczorne, połów ryb ? opcji jest wiele. Najmłodszym (i nie tylko) morza atrakcji może dostarczyć rejs łodzią ze specjalnym, szklanym dnem - pozwalający przez całą drogę obserwować podwodne życie.

Klimat, pogoda na Bali - najlepszy czas na podróżowanie

Szczytowym okresem ruchu turystycznego na Bali są miesiące od czerwca do września, kiedy nie pada deszcz, a znad oceanu wieje przyjemna, ciepła bryza. Planując wyjazd na Bali warto jednak rozważyć marzec, kwiecień, maj oraz wrzesień, październik i listopad - pogoda niemal nie różni się od tej wakacyjnej, a dostęp do balijskich rozrywek jest łatwiejszy i bardziej kameralny.

Klimat, pogoda na Bali - najlepszy czas na podróżowanie

Zaletą pory deszczowej (niezbyt uciążliwej dla turysty, bo ulewy są wprawdzie silne, ale krótkotrwałe i często występują nocami) jest na pewno bujność przyrody, która uwielbia wilgoć i deszcz i właśnie wtedy wybucha z całą siłą. Wtedy też, gdy Bali opuszczą hordy turystów, rajska wyspa wraca do korzeni, a ceny pokoi hotelowych i biletów lotniczych przyjemnie idą w dół?

Bali - informacje praktyczne

- Bali leży niemal w centrum ogromnego archipelagu Indonezji składającego się z 17 508 wysp. Od zachodu sąsiaduje z Jawą, a od wschodu z Lombok.

- Bali jest jedną z mniejszych wysp Indonezji, zalicza się do tzw. Małych Wysp Sundajskich. - Ma 145 km długości i zaledwie 80 km szerokości, z wulkanicznym pasmem górskim na północy i żyznymi wyżynami i nizinami na południu.

Bali - informacje praktyczne

- Znaczną część wyspy porastają lasy tropikalne. Klimat jest wilgotny (o średniej temperaturze rocznej 25-27 °C i średnich opadach rocznych 1400-1700 mm). W sierpniu i wrześniu występuje pora sucha.

- Bali zamieszkuje 3,5 miliona ludzi, co przy niewielkiej powierzchni wyspy plasuje ją w czołówce najgęściej zaludnionych wysp na świecie.

Bali - informacje praktyczne

- W odróżnieniu od w przeważającej części muzułmańskiej Indonezji, dominującą religią na Bali jest balijska odmiana hinduizmu. Religia odgrywa ogromną rolę w życiu Balijczyków, przenikając niemal każdą jego sferę.

- Turyści skupiają się zwykle w wakacyjnych resortach na południu wyspy. By poznać prawdziwe oblicze Bali najlepiej udać się w głąb lądu i na górzystą północ, skąd pochodzi większość balijskich wierzeń, leżących u podstaw tutejszej bogatej kultury.

Więcej o: