Niemcy. Berlin w dwa dni

Dziewięciokrotnie większy od Paryża Berlin rozciąga się na powierzchni 12 dzielnic, z czego każda ma swój własny charakter. To miasto nowoczesne, o którego charakterze decyduje też jednak historia.
Berlin Berlin Fot. Shutterstock

Berlin w dwa dni

Dwa dni w Berlinie wystarczą, by zapoznać się z największymi zabytkami, najciekawszymi miejscami i atrakcjami. Pierwszy dzień przeznacz na zwiedzanie dzielnicy Mitte. Tam znajdują się symbole miasta takie jak: Reichstag, Brama Brandenburska, Wyspa Muzeów.

Panorama Berlina z wieżą telewizyjną Panorama Berlina z wieżą telewizyjną Fot. Shutterstock

09.00

Zacznij od Alexanderplatz, szerokiego placu w Berlinie Wschodnim, na którym znajduje się charakterystyczny budynek z wieżą telewizyjną. Następnie idź pieszo w dół obok pomnika Marksa i Engelsa, dalej nad Sprewą, aż dojdziesz do Wyspy Muzeów.

Berlin, Bode Museum Berlin, Bode Museum Fot. Shutterstock

11.00

Na Wyspie Muzeów warto spędzić chociaż trzy godziny. To jeden z najważniejszych na świecie kompleksów muzealnych. Tworzą go: Stare i Nowe Muzeum, Pergamońskie, Bodego i Stara Galeria Narodowa. Zbiory są tak bogate, że ich oglądanie mogłoby trwać kilka dni. W Nowym Muzeum zobaczyć można na przykład popiersie królowej Nefretete, a w Muzeum Pergamońskim bogatą kolekcję sztuki starożytnej.

Unter den Linden, niemcy, berlin Unter den Linden, niemcy, berlin Fot. Shutterstock

14.00

Przejdź dalej majestatyczną, historyczną aleją Unter den Linden obok Uniwersytetu Humboldta, gmachu opery i hotelu Adlon Kempinski. Unter den Linden to najbardziej reprezentacyjna, ocieniona lipami ulica, pełna ekskluzywnych sklepów i lokali. Jest równie ważna dla Berlina, jak Pola Elizejskie dla Paryża.

 

Zrób przystanek na lunch, na przykład w Cafe Einstein po drodze, lub w restauracji Theodor Tucher na Pariser Platz.

Berlin, Brama Brandenburska Berlin, Brama Brandenburska Fot. Shutterstock

16.00

Przejdź przez Bramę Brandenburską, która jest głównym symbolem Berlina i skręć w lewo do Pomnika Żydów - ofiar Holokaustu. Pomnik wykonano z 2711 ogromnych płyt pośród których turyści mogą spacerować.

berlin, postdamer platz, niemcy berlin, postdamer platz, niemcy Fot. Shutterstock

17.00

Udaj się następnie na Potsdamer Platz. Po likwidacji muru i pola minowego, miejsce to stało się największym placem budowy w całej Europie. Powstały tu budynki, będące przykładem nowoczesnej sztuki architektonicznej. Na placu pozostawiono fragment muru przy, którym fotografują się turyści. Na chodniku i jezdni zobaczysz szeroki pas wyznaczający jego dawny przebieg, a jeżeli naciśniesz guzik na metalowym słupku, wysłuchasz (po polsku) krótkiej historii tego miejsca. Od placu odchodzi Alte Potsdamer Strasse, ulica pełna restauracji i sklepów.

Reichstag Reichstag Fot. Wojciech Surdziel / AG

18.00

Przespaceruj się teraz do Reichstag - dostojnego XIX-wiecznego niemieckiego parlamentu. Rozpoznasz go dzięki szklanej kopule. Ciekawe wnętrze budynku zwiedzać można za darmo, a po wjechaniu windą na platformę widokową podziwiać można nie tylko miasto, ale też wnętrze budynku widoczne pod kopułą.

Gendarmenmarkt, niemcy, berlin Gendarmenmarkt, niemcy, berlin Fot. Shutterstock

20.00

Na koniec dnia odwiedź Gendarmenmarkt, najładniejszy plac Berlina. Znajdują się tu bliźniacze kościoły Deutscher Dom (Niemiecka Katedra), Französischer Dom (Francuska Katedra) rozdzielone gmachem sali koncertowej - Konzerthaus i pomnikiem Fryderyka Schillera. Na rogu Charlottenstrasse i Taubenstrasse znajduje się wspaniały sklep z czekoladą, w którego witrynie stoją czekoladowy Reichstag, Brama Brandenburska i inne dzieła.

berlin, mur, niemcy berlin, mur, niemcy Fot. Shutterstock

9.00

Kolejny dzień rozpocznij od przespacerowania się East Side Gallery wzdłuż największego, zachowanego odcinka muru berlińskiego. Mur w 1990 roku pokryty został malowidłami wykonanymi przez 118 artystów z 22 krajów świata. Wiele ze 106 muralów inspirowanych było upadkiem komunizmu. Warto zwrócić uwagę na najpopularniejszy, przedstawiający  słynny pocałunek komunistycznych przywódców ZSRR i NRD: Leonida Breżniewa z Erichem Honeckerem.

KaDeWe - najsłynniejszy dom handlowy w Berlinie KaDeWe - najsłynniejszy dom handlowy w Berlinie CC/Wikimedia/Jochen Jansen

11.00

Przejdź na zachód. Pierwszym przystankiem będzie Kaufhaus des Westens, czyli słynny KaDeWe - największy dom towarowy na kontynencie europejskim. Znajdują się tu sklepy prawie 2000 marek, oraz sklepiki ze smakołykami ze wszystkich stron świata. Najciekawszym działem KaDeWe jest dział spożywczy, w którym znaleźć można m.in. 3400 rodzajów win i 1300 rodzajów serów.

berlin berlin Fot. Shutterstock

12.00

Następnie zwiedź Gedaechtniskirch, kościół Pamięci Cesarza Wilhelma. Kościół został zbombardowany w czasie II wojny światowej. Obok nowoczesnego, odbudowanego gmachu stoi ruina dawnego budynku, której specjalnie nie wyburzono. Pozostawiono ją jako pomnik przypominający o bezsensownym zniszczeniu, jakie niesie wojna.

Ku'damm, berlin, niemcy Ku'damm, berlin, niemcy Fot. Shutterstock

14.00

Teraz czas na Kurfürstendamm zwany Ku'damm, stanowiący drugie po Unter den Linden centrum miasta. Po obu stronach ruchliwej ulicy ciągną się butiki, kawiarnie i hotele. Można przekąsić coś w jednej z tętniących życiem restauracji wokół Savigny Platz.

berlin berlin Fot Shutterstock

16.00

Miłośnicy pałacowych wnętrz powinni zwiedzić jeszcze Pałac Charlottenburg, znajdujący się w dzielnicy o tej samej nazwie. Piękne kamienice w tej części miasta, skwery i muzeum art deco z wystawą Picassa to przedsmak tego, co można zobaczyć w zamku będącym kiedyś letnią rezydencją Hohenzollernów. Olbrzymi budynek podzielono na kilka skrzydeł. Każde zwiedza się osobno. Wewnątrz czekają ogromne sale i ekspozycje przedmiotów używanych kiedyś przez mieszkańców zamku. Na obejrzenie wszystkiego potrzeba kilku godzin, a na spacer po rozciągającym się wokół parku kilku kolejnych.

Więcej o: