Holandia. Amsterdam na 10 sposobów

Amsterdam to jedno z najbardziej niepowtarzalnych i tętniących życiem europejskich miast. Dowiedz się, co trzeba zrobić, zobaczyć będąc w tym mieście.
amsterdam, holandia amsterdam, holandia Fot. Shutterstock

Amsterdam

Poza słynną dzielnicą Czerwonych Latarni i coffee shopami Amsterdam ma do zaoferowania mnóstwo kulturalnych rozrywek oraz swoje naturalne piękno. Oto 10 rzeczy, które musisz zrobić będąc w Amsterdamie.

Amsterdam, Holandia Amsterdam, Holandia Fot. Shutterstock

Amsterdam. Wybierz się na przejażdżkę tramwajem wodnym

Mało kto wie, że w Amsterdamie jest więcej kanałów niż w Wenecji. Miasto położone jest na 90 naturalnych i sztucznych wyspach, które są ze sobą połączone za pomocą tysiąca mostów. Będąc tu, nie można się więc nie wybrać na przejażdżkę tramwajem wodnym. Podczas takiej wycieczki przewodnik opowiada po angielsku o historii miasta i poszczególnych budynków. Takie spojrzenie na Amsterdam z poziomu wody to bardzo ciekawe doświadczenie. Jeśli pogoda dopisuje najlepiej wybrać łódkę bez dachu, by delektować się słońcem i widokami.  Bilet na jedną z trzech linii "Canal Bus" kosztuje 17 euro i ważny jest do 12.00 następnego dnia.

holandia, amsterdam holandia, amsterdam Amsterdam/Fot. Shutterstock

Amsterdam. Wypożycz rower

Rower to podstawowy i ulubiony środek lokomocji mieszkańców Amsterdamu. Na prawie 800 tysięcy mieszkańców przypada ok. 600 tysięcy rowerów i zdecydowana większość amsterdamczyków nie wyobraża sobie innego sposobu poruszania się po mieście. Aby poczuć się jak mieszkaniec miasta, choć na kilka godzin wypożycz rower. Już w 1869 roku właśnie w Amsterdamie powstała pierwsza na świecie wypożyczalnia rowerów. Większość ulic ma wyznaczoną drogę rowerową, w mieście jest także wiele parkingów dla rowerów. W informacji turystycznej można dostać mapki z trasami rowerowymi, ale najprzyjemniej jechać po prostu przed siebie.

rijksmuseum, amsterdam, holandia rijksmuseum, amsterdam, holandia Fot. Shutterstock

Amsterdam. Odwiedź Rijksmuseum

Rijksmuseum w Amsterdamie jest jak Luwr w Paryżu - nie da się go zwiedzić w całości podczas jednej wizyty. Z ponad 5000 obrazów, ekspozycji sztuki azjatyckiej i licznych rzeźb, grafik, rękodzieł trzeba wybrać, co chce się zobaczyć. Najważniejsza kolekcja składa się z obrazów holenderskich mistrzów od XV do XIX wieku. Nie można ominąć na pewno dzieł takich malarzy jak: Jacob van Ruisdael, Frans Hals, Johannes Vermeer i Rembrandt.

holandia, amsterdam, park holandia, amsterdam, park Fot. Shutterstock

Amsterdam. Odwiedź Vondelpark

Vondelpark jest największym i najpopularniejszym parkiem w Amsterdamie. To doskonałe miejsce na relaks. Dawniej spotykali się tu hippisi, dziś wspólnie spędzają tu czas przybysze z całego świata. W parku rośnie ponad 100 gatunków drzew oraz mnóstwo roślin rodzimych i egzotycznych. Na terenie Vondelpark znajduje się ponadto Muzeum Filmu oraz wspaniały Ogród Różany. Będąc w parku warto wypożyczyć rolki i objechać na nich cały jego teren.

Browar Browar Fot. Shutterstock

Amsterdam. Odwiedź Heineken Muzeum

Heineken Muzeum położone jest na terenie starego browaru w centrum miasta. Podczas zwiedzania turyści dowiadują się jak wygląda proces warzenia piwa, mają okazję go spróbować, a na koniec mogą coś zakupić w firmowym sklepiku. Podczas pobytu w browarze można się też wybrać na wycieczkę Bottle Ride, podczas której można się wcielić w...butelkę piwa. Wszystkie pomieszczenia starego browaru mają swój oryginalny wygląd. Aby podzielić się wrażeniami ze znajomymi można im stąd wysłać e-mail z własnym zdjęciem lub klipem video. Muzeum mogą zwiedzać tylko osoby pełnoletnie. Koszt tej przyjemności - 10 euro.

amsterdam, holandia amsterdam, holandia Fot. Shutterstock

Amsterdam. Odwiedź Muzeum Van Gogha

Muzeum Van Gogha to niewątpliwie jedno z najwspanialszych i najchętniej odwiedzanych muzeów Europy. Obejrzeć tu można ponad 200 obrazów, 500 rysunków i 850 listów pisanych przez artystę. To największe na świecie muzeum prezentujące prace Van Gogha. Choć Van Gogh malował tylko przez dziewięć lat swojego życia, to uznawany jest za jednego z najwybitniejszych malarzy w historii. W muzeum znajdują się także prace współczesnych Vincentowi malarzy takich jak Gauguin, Monet, Toulouse-Lautrec i Bernard.

diamenty, amsterdam, holandia diamenty, amsterdam, holandia Fot. Shutterstock

Amsterdam. Odwiedź szlifiernię diamentów

Będąc w Amsterdamie, warto odwiedzić jedną z licznych szlifierni diamentów. Amsterdam jest bowiem wiodącym ośrodkiem szlifowania diamentów. Najważniejszymi amsterdamskimi szlifierniami diamentów są: Gassan Diamonds, Coster Diamonds i Amsterdam Diamond Center. Będąc tam nie musimy od razu kupować diademu (choć jest to możliwe), ale przynajmniej dowiemy się czegoś o tych szlachetnych kamieniach. Można zobaczyć, jak diamenty są cięte, a potem prześledzić każdy etap procesu szlifowania. Zwiedzanie szlifierni to nie tylko bezpłatna prezentacja obróbki diamentów, ale też możliwość dotknięcia, przymierzenia i kupienia gotowych już klejnotów i biżuterii.

amsterdam, holandia, dom anny frank amsterdam, holandia, dom anny frank Fot. Shutterstock

Amsterdam. Odwiedź Dom Anny Frank

Dom Anny Frank to muzeum poświęcone Annie Frank, autorce Dziennika Anny Frank. Kobieta podczas II wojny światowej wraz z rodziną i czwórką znajomych ukrywała się przed Niemcami w pokojach na tyłach budynku. Miejsce kryjówki funkcjonuje jako muzeum od roku 1960 i jest dziś jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów w mieście. Wizyta w Domu Anny Frank to wzruszające doświadczenie, bez względu na to, czy czytało się książkę czy nie.

holandia, amsterdam, drewniaki holandia, amsterdam, drewniaki Fot. Shutterstock

Amsterdam. Odwiedź targ kwiatowy i kup drewniaki

Bloemenmarkt to ostatni w Amsterdamie bazar na wodzie, raj dla wszystkich pasjonatów kwiatów. Stragany pełne kwiatów usytuowane są na barkach znajdujących się na kanale Singel w samym centrum miasta. Kwiatowy targ otwarty jest 7 dni w tygodniu i warto go odwiedzić choćby po to, by nacieszyć się kolorami i zapachem znajdujących się tam roślin. Na Bloemenmarkt można też kupić najbardziej holenderską pamiątkę z Amsterdamu, czyli tradycyjne drewniaki. Wybór ich jest ogromny, dowolne rozmiary i kolory.

dom rembrandta, holandia, amsterdam dom rembrandta, holandia, amsterdam Fot. Shutterstock

Amsterdam. Odwiedź Dom Rembrandta

Amsterdam to miasto Rembrandta. Wizyta w jego domu Rembrandthuis (dziś muzeum) przy ul. Jodenbreestraat 4, gdzie pracował od 1639 do 1658 r., pozwala zobaczyć, jak mieszkał i w jakich warunkach tworzył artysta. Dom, poddany został niedawno gruntownej renowacji, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz wygląda obecnie tak, jak za życia artysty. Pieczołowicie odnowione zostały tu wszystkie pomieszczenia mieszkalne, pracownia malarza, a także gabinet osobliwości, wypełniony po sufit całą kolekcją dzieł sztuki i niezwykłych przedmiotów.

dzielnica czerwonych latarni, holandia, amsterdam dzielnica czerwonych latarni, holandia, amsterdam Dzielnica czerwonych latarni/Fot. Shutterstock

Amsterdam. Dzielnica Czerwonych Latarni i coffee shopy nie dla wszystkich

Dzielnica Czerwonych Latarni, choć nie jest atrakcją turystyczną samą w sobie, jest najczęściej odwiedzanym miejscem w Amsterdamie. Funkcjonują tu nocne kluby i domy publiczne. Prostytutki stoją w witrynach domów i prezentują swoje wdzięki przechodniom. Turysta może tu przyjść z ciekawości, albo zupełnie pominąć tę część miasta. Podobnie ze słynnymi cofee shopami, których najwięcej jest właśnie w Dzielnicy Czerwonych Latarni.

cofee shop, amsterdam, holandia cofee shop, amsterdam, holandia Fot. Shutterstock

Amsterdam. Dzielnica Czerwonych Latarni i coffee shopy nie dla wszystkich

Amsterdam jest rajem dla wielbicieli marihuany. Posiadanie niewielkiej ilości (do 5 gramów) lekkich narkotyków jest w Holandii oficjalnie dozwolone. Pełno tu knajpek, w których można je legalnie kupić. By do nich wejść trzeba mieć skończone 18 lat. Coffe shopy mają ponadto w swojej ofercie herbatę, kawę, piwo czy ciasteczka, których dodatkowym składnikiem jest np. haszysz.

Więcej o: