Portugalia. Lizbona w pigułce

Stolica Portugalii - Lizbona - różni się od innych europejskich miast. Jednak właśnie to, co nieznane spodoba nam się w Lizbonie najbardziej.
Lizbona Lizbona Fot. Shutterstock

Lizbona

Przeżyj swoją Lisbon Story. W staromiejskiej tawernie posłuchaj pieśni fado, w portowej knajpce zamów dorsza. Przejedź się po stromych uliczkach historycznym tramwajem i spójrz na czerwone dachy miasta z góry. W mieście na krańcu Europy spodoba nam się to, czego nie ma w innych europejskich miastach. Małe, wąskie uliczki zachęcają do całodziennych wędrówek, a odrapane, malownicze domy kuszą fotografów.

Most 25 kwietnia w Lizbonie - monumentalna konstrukcja z jezdnią 70 m nad taflą rzeki, długa na prawie 2300 m. Oddany w 1966 r. Co ciekawe, był to pierwszy most w Lizbonie nad Tagiem Most 25 kwietnia w Lizbonie - monumentalna konstrukcja z jezdnią 70 m nad taflą rzeki, długa na prawie 2300 m. Oddany w 1966 r. Co ciekawe, był to pierwszy most w Lizbonie nad Tagiem Fot. Shutterstock

Lizbona

Miasto to, będące mieszanką kolorów, historii, fascynujących kultur i uroczych zakątków, przyciąga coraz więcej turystów. Na podróżnych czekają przytulne dzielnice, każda charakteryzująca się czymś wyjątkowym. Nie wolno pominąć szczególnie dwóch położonych po przeciwnych stronach miasta - starej Alfamy i słynnego Belem.

lizbona, klasztor hieronimów, portugalia lizbona, klasztor hieronimów, portugalia Fot. Shutterstock

Dzielnica Belem

Dzielnica Belem, znajdująca się u ujścia rzeki Tag, to kolebka dawnej świetności Portugalii. To stąd w 1497 r. Vasco da Gama wypłynął do Indii. Kiedy słynny żeglarz powrócił, król Manuel I, rozpoczął dla uczczenia jego triumfu budowę klasztoru Hieronimitów. Wzniesiony w stylu gotycko-manuelińskim klasztor jest najwspanialszym symbolem potęgi Portugalii w erze wielkich odkryć. Wewnętrzne ściany, filary, balkony, portale pokryte są gęstymi reliefami z motywami morskimi przedstawiającymi m.in. ryby, żółwie, korale, syreny, potwory morskie.

Belem - pięciopoziomowa wieża z ponad półwieczną historią. Pełniła funkcje więzienia z lochami, obronne, latarni morskiej u ujścia rzeki do oceanu Belem - pięciopoziomowa wieża z ponad półwieczną historią. Pełniła funkcje więzienia z lochami, obronne, latarni morskiej u ujścia rzeki do oceanu Fot. Shutterstock

Torre de Belem

Na brzegu rzeki wznosi się wieża obronna Torre de Belem z 1515 r. Kiedyś stała pośrodku nurtu, ale koryto się przesunęło. Z biegiem czasu wieża utraciła obronną rolę i pełniła funkcję więzienia, posterunku celnego, stacji telegraficznej oraz latarni morskiej. Dziś to atrakcja turystyczna wpisana na listę zabytków UNESCO, jedyna zachowana do dziś budowla wzniesiona całkowicie w stylu manuelińskim.

Lizbona, Alfama Lizbona, Alfama Fot. Shutterstock/fot. shutterstock

Dzielnica Alfama

Alfama to jedno z najbardziej intrygujących miejsc Lizbony. Najstarsza, oszczędzona przez żywioły dzielnica, najlepiej oddaje dawny klimat miasta. Arabska Alfama pełna jest krętych, bardzo wąskich uliczek, uroczych zaułków, kafejek i schodów. W oknach domów stoją kwiaty, a pranie suszy się na ulicy. Przy małych wystawionych na słońce stolikach staruszkowie grają w karty, a na obszernych podwórkach, wokół marmurowych fontann królują szydełkujące babcie.

azulejo, kafelki, lizbona, portugalia azulejo, kafelki, lizbona, portugalia Fot. Shutterstock

Azulejo

Część budynków Alfamy wyłożono portugalskimi malowanymi kafelkami azulejo. Warto odwiedzić ich muzeum na Rua da Madre de Deus 4. W jednej z sal namalowana na kafelkach panorama pokazuje, jak wyglądała Lizbona przed trzęsieniem ziemi.

lizbona, portugalia, zamek św. jerzego, alfama lizbona, portugalia, zamek św. jerzego, alfama Fot. Shutterstock

Zamek św. Jerzego

Nad Alfamą góruje Zamek św. Jerzego. Jego historia sięga VI w., gdy tą częścią Europy władali Wizygoci. Jednak to, co widzimy, to tylko rekonstrukcja z połowy ubiegłego wieku. Warto wejść na rozgrzane słońcem mury. To jeden z najznakomitszych punktów widokowych w jakie obfituje Lizbona.

W Lizbonie lekkie, niewielkie tramwaje pokonują wiele stromych zboczy W Lizbonie lekkie, niewielkie tramwaje pokonują wiele stromych zboczy Fot. Shutterstock

Dzielnica Bairro Alto

Bairro Alto, czyli Wysoka Dzielnica, nazwę zawdzięcza swemu położeniu na szczycie wzgórza, skąd rozciąga się piękny widok na Lizbonę. Warto spędzić w tej dzielnicy przynajmniej jeden dzień. Wąskie, brukowane uliczki wznoszą się i opadają pod dużym nachyleniem. Nocą tętnią życiem, gdyż Bairro Alto to także dzielnica klubów, knajp i przede wszystkim fado, które słychać w każdym zaułku. Do dzielnicy prowadzą trzy windy szynowe będące w istocie krótkimi tramwajami. Najpopularniejszy jest wagonik wspinający się po ulicy Bica zamontowany pod koniec XIX w.

chiado, portugalia, lizbona chiado, portugalia, lizbona Fot. Shutterstock

Dzielnica Chiado

Dzielnica Chiado to rejon eleganckich sklepów i stylowych kawiarni. Niemal każda uliczka kryje maleńką księgarnię albo antykwariat, w których kupić można albumy poświęcone Lizbonie, tomiki poezji czy XIX-wieczne pocztówki. W obwieszonych starymi fotografiami kawiarniach, a szczególnie w kultowej nieprzerwanie od dwóch wieków Cafe do Brasileira tłoczą się artyści i poeci. Wejścia do knajpki strzeże wykuty w brązie Fernando Pessoa, najsłynniejszy wieszcz Portugalii.

fontanna, rossio, lizbona, portugalia fontanna, rossio, lizbona, portugalia Fot. Shutterstock

Dzielnica Baixa

Baixa, najstarsza handlowa część Lizbony po trzęsieniu ziemi została całkowicie odbudowana. Różni się od reszty miasta. Przypomina szachownicę -  jest płaska, a jej ulice są szerokie i pocięte przez przecznice pod kątem prostym. Przy ulicach rozmieszczono klasycystyczne budynki, o najnowocześniejszej ówcześnie, antysejsmicznej konstrukcji. Baxia to właściwie centrum Lizbony. Na głównych placach Praça do Comércio i Praça Rossio skupia się życie towarzyskie Lizbończyków.

 

Na zdjęciu: fontanna na placu Rossio

Plac handlowy, Portugalia, Lizbona Plac handlowy, Portugalia, Lizbona Fot. Shutterstock

Plac Handlowy

Praça do Comércio, czyli Plac Handlowy to dawne serce miasta połączone z rzeką Tag, którą dopływały towary i wieści ze świata. Inna nazwa tego miejsca to Terreiro do Paço, czyli Terytorium Pałacu. W miejscu placu stał kiedyś pałac królewski, zniszczony w czasie trzęsienia ziemi w 1755 roku. Plac robi wrażenie przede wszystkim ze względu na ogromną przestrzeń, jaką zajmuje. Od Praça do Comércio aż do Praça Rossio ciągnie się Rua Augusta - deptak pełen sklepów.

Lizbona Lizbona Fot. Sutterstock

Punkty widokowe

Będąc w Lizbonie najlepiej odwiedzić wszystkie znajdujące się w mieście punkty widokowe, tzw. miradouros. Taras widokowy Miradouro Santa Luzia oferuje doskonały widok na rzekę Tag i Alfamę. Przy okazji odwiedzić można sąsiadujący z tarasem kościół Santa Luzia, na którego południowej ścianie widnieje dekoracja z płytek azulejos, przedstawiająca Plac Comercio przed trzęsieniem ziemi. Z Castelo Sâo Jorge, czyli Zameku św. Jerzego, poza morzem błyszczących w słońcu czerwonych dachów, widać figurę Chrystusa będącą miniaturą tej w Rio de Janeiro oraz Most 25 Kwietnia wzorowany na słynnym Golden Gate w San Francisco. Z Miradouro de São Pedro de Alcântara podziwiać można centrum Lizbony i położony na przeciwległym wzgórzu Zamek św. Jerzego. Miradouro das Portas do Sol, czyli rozległy, dwupoziomowy taras widokowy Bramy Słońca pozwala nam spojrzeć na południowy brzeg rzeki i Alfamę. Z Senhora do Monte zobaczyć można zachwycający widok prawie całego miasta. Do punktów widokowych można się dostać tramwajem, busem lub pieszo. Niezwykłe widoki gwarantowane są także podczas przejażdżki windami.

Katedra Se, Lizbona, Portugalia Katedra Se, Lizbona, Portugalia Fot. Shutterstock

Kościoły

W Lizbonie znajduje się wiele ciekawych i unikatowych obiektów sakralnych. Poza wspomnianym wcześniej Klasztorem Hieronimitów warto odwiedzić m.in. Katedrę Sé de Lisboa, będącą jednocześnie najstarszym kościołem w Lizbonie. Na uwagę zasługuje też majestatyczny kościół São Vicente de Fora, czyli kościół św. Wincentego na Zewnątrz, który nie należał dawniej do granic Lizbony, a także Kościół św. Antoniego.

 

Na zdjęciu: kościół Se

Lizbona - miasto nad rzeką Tag. Położone na siedmiu wzgórzach zachwyca o każdej porze roku Lizbona - miasto nad rzeką Tag. Położone na siedmiu wzgórzach zachwyca o każdej porze roku Fot. Shutterstock

Kościół Santa Engrácia

Przede wszystkim nie można jednak ominąć Kościoła Santa Engrácia. To jedyny kościół Lizbony, który figuruje w Księdze Rekordów Guinessa. Jego budowę rozpoczęto w XVII w., a ukończono dopiero 350 lat później, w roku 1966. Kopuła budynku jest charakterystycznym elementem Lizbony, jednym z najbardziej popularnych punktów orientacyjnych. Na jej szczyt można dostać się windą. Santa Engrácia pełni funkcje Panteonu Narodowego, gdzie znajdują się grobowce wybitnych Portugalczyków.

muzeum powozów, lizbona, portugalia muzeum powozów, lizbona, portugalia Fot. Shutterstock

Muzea

W Lizbonie nie brakuje także ciekawych muzeów. W Muzeum Calouste?a Gulbenkiana znajduje się jedna z największych prywatnych kolekcji sztuki. Zgromadzono tu antyczne działa sztuki egipskiej, grecko-rzymskiej, islamskiej i orientalnej, a także dzieła nowożytnych twórców europejskich (m.in. Rubensa, Rembrandta) od średniowiecza do początku XX wieku. Szczególnie warto odwiedzić Muzeum Miasta, w którym przedstawiony został rozwój Lizbony od czasów prehistorycznych do współczesności. Ciekawą atrakcją jest także Muzeum Powozów, posiadające kolekcję pojazdów konnych wyglądających jak z bajek oraz wspomniane wcześniej Muzeum Sztuki Ceramicznej. W Domu Fado i Muzeum Gitary Portugalskiej znajdziemy wszystko, co dotyczy tej przesycającej miasto muzyki.

lizbona, aquarium, oceanarium, portugalia lizbona, aquarium, oceanarium, portugalia Fot. Shutterstock

Oceanarium

W Lizbonie znajduje się także jedyne w swoim rodzaju Oceanarium. Za grubą szybą, na wyciągniecie ręki, pływa 25 tysięcy morskich stworzeń z całego świata. Są tu także rekiny i wyjątkowe ryby takie jak dziwaczny samogłów. Wystawa zwierząt morskich podzielona jest na cztery mniejsze akwaria, w których znajduje się fauna i flora Oceanu Atlantyckiego, Spokojnego, Indyjskiego oraz Antarktydy. Szyby oceanarium są tak skonstruowane, że zwiedzający mają wrażenie, iż spacerują po morskim dnie. Na chętnych czeka tu atrakcja w postaci Nocy z Rekinami, czyli spania w oceanarium.

Transport

Choć Lizbona leży na siedmiu wzgórzach, najlepiej zwiedzać ją piechotą. Wszystkie historyczne dzielnice, poza Belem, leżą obok siebie w centrum, zajmując ok. 6 km kw. Jedną z największych atrakcji miasta i jednocześnie obowiązkowym punktem programu każdego turysty powinna być jednak podróż żółtym tramwajem po stromych uliczkach Lizbony. Jednowagonowe electricos są najbardziej charakterystycznym elementem tego miasta, tak jak piętrowe autobusy są wizytówką Londynu, a gondole - Wenecji. Tramwaje niemal rozpychają się w wąskich uliczkach. Z dużym pędem zjeżdżają z góry. Przejażdżka przez najciekawsze punkty Lizbony trwa około półtorej godziny. Na dłuższych, typowo turystycznych liniach chętni dostają słuchawki, przez które podawane są najważniejsze informacje o mieście.

fado, muzeum fado, portugalia, lizbona fado, muzeum fado, portugalia, lizbona Fot. Shutterstock

Fado

Niezależnie od pokolenia wszyscy kochają tu fado - przejmującą, portugalską muzykę. Fado wzrusza i sprzyja integracji. Mówi o miłości, zdradzie, namiętności, bólu. Małe, rozsiane po całym mieście knajpki pełne są Portugalczyków zasłuchanych w tragiczne romanse wyśpiewywane przez dość leciwe szansonistki. Kręte uliczki starówki kryją rodzinne knajpki, w których podają najlepsze wino i grają najlepsze fado.

Lizbona, dorsze Lizbona, dorsze Fot. Shutterstock/fot. shutterstock

Kuchnia

Lizbona to raj dla wielbicieli ryb. Dorsza można tu jeść podobno przez cały rok i każdego dnia przyrządzone inaczej. Popularnością cieszą się również słodkie, grillowane sardynki, różnego rodzaju gulasze rybne lub warzywne. Typowo portugalską potrawą jest Caldeirada - kompozycja kilkunastu rzadko spotykanych w kuchni gatunków ryb i małży. Portugalczycy słyną też z zamiłowania do zup. Najbardziej popularna zupa to caldo verde, przypominająca w smaku kapuśniak.

Lizbona

Można zwiedzić Lizbonę w weekend, a można też spędzić tu miesiąc i wciąż odkrywać nowe zakamarki. Jednak każdy, kto przyjedzie tu nawet na chwilę, szybko się przekona, że to miasto wciąga.

 

Znajdź LOT do Lizbony

Kościół św. Wincenta, Lizbona, Portugalia Kościół św. Wincenta, Lizbona, Portugalia Fot. Shutterstock

Znajdź NOCLEG

Znajdź NOCLEG w Lizbonie

 

Na zdjęciu: Górujący nad miastem kościół São Vicente de Fora, czyli kościół św. Wincentego na Zewnątrz.  Budowla nie należała kiedyś do granic Lizbony.

Więcej o: