Wielka Brytania. Londyn w pigułce

Londyn to wspaniałe zabytki, muzea, a także niepowtarzalny klimat, jaki panuje na ulicach, w pubach. Gdyby chciało się zwiedzać Londyn przez cały weekend, to i tak nie zobaczyłoby się wszystkich atrakcji. Co wybrać koniecznie?
Tysiące Irlandczyków pielgrzymują do sądów w Wielkiej Brytanii, by w ciągu krótkiej rozprawy ogłosić bankructwo i uwolnić się od milionowych długów. Tysiące Irlandczyków pielgrzymują do sądów w Wielkiej Brytanii, by w ciągu krótkiej rozprawy ogłosić bankructwo i uwolnić się od milionowych długów. Fot. Shutterstock

Londyn

Londyn nie ma tylu zabytków co Rzym czy Paryż. Powodem tego stanu rzeczy jest wielki pożar z 1666 r., który niemal całkowicie zniszczył miasto. Później były niemieckie naloty podczas II wojny światowej, które zniszczyły większość tego, co zostało odbudowane. Prawdziwym cudem jest więc ocalenie Opactwa Westminster, Tower i monumentalnej katedry św. Pawła oraz sporej części wiktoriańskiej zabudowy.

 

Dzisiejszy Londyn jest niezwykłą mieszanką XIX-wiecznej zabudowy i wspaniałych przykładów współczesnej architektury. Przenikające się światy tradycyjnej wiktoriańskiej Anglii i nowoczesnej metropolii najlepiej widać w City. Będąc w Londynie na pewno wypada zobaczyć symbole tego miasta, czyli Pałac Buckingham, Opactwo Westminsterskie, Pałac Westminsterski, Tower of London i Tower Bridge.

pałac buckingham, londyn, wielka brytania pałac buckingham, londyn, wielka brytania Fot. Shutterstock

Pałac Buckingham

Pałac Buckingham, czyli rezydencja brytyjskich monarchów, jest najważniejszym punktem w mieście. Przed pałacem stoi okazały pomnik królowej Wiktorii, pierwszej, która zamieszkała w pałacu. To największy na świecie pałac królewski, wciąż pełniący swą pierwotną funkcje. W dni, kiedy królowa jest w pałacu, powiewa nad nim sztandar królewski. W czasie wakacji królowej w sierpniu i wrześniu można zwiedzać komnaty Pałacu Buckingham.

opactwo westminsterskie, londyn opactwo westminsterskie, londyn Fot. Shutterstock

Opactwo Westminsterskie

Położone nad Tamizą Opactwo Westminsterskie to jedna z najważniejszych budowli gotyckich w kraju, jej historia sięga ponad 700 lat. Jest miejscem koronacji królów Anglii począwszy od XI wieku. W kościele i klasztorach Westminsteru pochowanych jest ponad 3 tys. osób - m.in. głowy państwa, znani pisarze. Opactwo gości ponad milion zwiedzających rocznie, a także tysiące osób, które codziennie przybywają tu na mszę. 29 kwietnia 2011 roku odbędzie się tu ślub księcia Williama. To miejsce ściśle związane z historią Anglii.

pałac westminsterski, parlament, londyn, wielka brytania pałac westminsterski, parlament, londyn, wielka brytania Fot. Shutterstock

Pałac Westminsterski

Przy okazji zobaczyć trzeba znajdujący się obok Pałac Westminsterski, czyli siedzibę brytyjskiego Parlamentu ze słynnym Big Benem. Należy jednak pamiętać, że obcokrajowcy nie są wpuszczani na zegarową wieżę.

tower, londyn tower, londyn Tower of London, Londyn Anglia / Shutterstock

Tower of London

Londyńska Tower, otoczona grubymi na blisko cztery metry murami, to oficjalnie Pałac i Twierdza Jej Królewskiej Mości oraz jedno z najpopularniejszych miejsc w Wielkiej Brytanii. W swej historii budynek był fortecą, więzieniem, pałacem, a nawet służył jako Zoo. Dziś wewnątrz budowli znajduje się muzeum, przechowujące broń, zbroje, niezwykle wartościowe insygnia koronacyjne, obrazy i biżuterię. Tower of London, jest strzeżona przez ubranych w dawne stroje oficerów wojskowych, którzy pilnują biżuterii, występują jako przewodnicy i pozują do zdjęć. Warto skorzystać z darmowej trasy objazdowej. Wycieczka wyjeżdża, co pół godziny z bramy głównej.

Tower Bridge, most zwodzony w Londynie. Tower Bridge, most zwodzony w Londynie.

Tower Bridge

Nieopodal Tower of London znajduje się drugi po Big Benie największy symbol Londynu - słynny Tower Bridge - most zwodzony na Tamizie. Charakterystycznym elementem mostu są dwie wieże, połączone u góry dwoma pomostami. Ma 244 metrów długości i harmonizuje ze stylem zamku. Od początku swojego istnienia uznawany był za arcydzieło ówczesnej inżynierii.

British Museum w Londynie, czyli Muzeum Brytyjskie, jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej odwiedza rocznie 5,842,138 osób. British Museum w Londynie, czyli Muzeum Brytyjskie, jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej odwiedza rocznie 5,842,138 osób. Fot. Shutterstock

British Museum

Warto zajrzeć do British Museum, gdzie znajduje się kolosalna kolekcja wykopalisk z czasów egipskich, greckich, rzymskich i celtyckich ze wszystkich stron świata. Znajdują się tu m.in. liczące tysiące lat kamienne posągi, mumie ludzi i zwierząt oraz lśniące ozdoby. Wstęp jest darmowy. Opłata może być pobrana wyłącznie za obejrzenie ekspozycji specjalnych.

muzeum natural history, muzeum historii naturalnej, londyn, anglia, wielka brytania muzeum natural history, muzeum historii naturalnej, londyn, anglia, wielka brytania Fot. Shutterstock

Natural History Museum i Science Museum

Dzieci zachwycone będą wizytą w Natural History Museum i w Science Museum. Znajdziemy tu ryczące dinozaury, ogromne wieloryby, szkielety prehistorycznych zwierząt, najstarszą lokomotywę świata, resztki Apollo 10, a także wzbudzający absolutny zachwyt symulator lotów kosmicznych, umożliwiający wirtualną podróż na Marsa.

london eye, londyn london eye, londyn Fot. Shutterstock

London Eye

Południowym brzegiem Tamizy dojdziemy w pobliże mostu Westminster, gdzie stoi jedna z największych i najmłodszych atrakcji turystycznych - London Eye, przypominający gigantyczny diabelski młyn. W owalnych wagonikach wynoszonych na wysokość 135 m można podziwiać panoramę miasta. Przyjemność ta jest dość droga (12,5 funta), ale dostarcza niezapomnianych wrażeń.

londyn, Oxford Street londyn, Oxford Street Fot. Shutterstock

Sklepy

Londyn to miasto sklepów. Znajdziemy tu najróżniejsze butiki, zarówno tych bardzo drogich marek, jak i tych tańszych, cieszących się powodzeniem na świecie. Przez cały rok, a szczególnie w okresie wyprzedaży, ulice Regent Street i Oxford Street pełne są ludzi ze wszystkich krajów świata. Mieszczą się tu największe domy towarowe m.in. Selfridges, z największym w Europie działem perfumeryjnym. Na okazje można zapolować na Covent Garden, gdzie sklepy czynne są także w niedziele. Można tu znaleźć garderobę skórzaną oraz tanie ubrania od hindusów. Oryginalnych rzeczy, a także przedmiotów vintage najlepiej szukać na weekendowych targach Portobello Road, Camden Town i Soho. Sklepy otwarte są długo, w ich okolicy kwitnie nocne życie.

harrods, sklep, zakupy, londyn, anglia harrods, sklep, zakupy, londyn, anglia Fot. Shutterstock

Harrods

Będąc na zakupach w Londynie trzeba też odwiedzić słynny, ekskluzywny dom towarowy Harrods, który jest także symbolem miasta. Ceny są tu horrendalne, ale już sama architektura budynku warta jest obejrzenia.

londyn, gabinet figur woskowych madame tussaud londyn, gabinet figur woskowych madame tussaud CC/Wikimedia/Cezary p

Gabinet Figur Woskowych Madame Tussaud

Ogromną atrakcją dla dzieci i dorosłych może być Gabinet Figur Woskowych Madame Tussaud. Choć wstęp kosztuje sporo, a na wejście trzeba czekać w wielometrowej kolejce, warto się tam wybrać. Perfekcyjnie wykonane postacie najsławniejszych muzyków, polityków i celebrytów wyglądają jak żywe. W pomieszczeniu Britney Spears i Kylie Minogue można sprawdzić swoje umiejętności wokalne. Elektryczny juror oceni, czy należy nam się figura woskowa.

Tate Modern, brytyjskie muzeum międzynarodowej sztuki nowoczesnej w Londynie zwiedza rocznie 5,061,172 osób. Tate Modern, brytyjskie muzeum międzynarodowej sztuki nowoczesnej w Londynie zwiedza rocznie 5,061,172 osób. Fot. Shutterstock

Tate Modern

Warto przespacerować się południowym brzegiem Tamizy. Znajdują się tu tuziny mniejszych i większych galerii sztuki w tym jedno z najważniejszych muzeów sztuki nowoczesnej w Europie - Tate Modern. Można tam pójść choćby po to, aby zobaczyć, jak monumentalny przemysłowy budynek przekształcony został w nowoczesną galerię. W przystępny sposób przedstawiane są tutaj dzieła przedstawicieli tak nietypowych gatunków jak kubizm, surrealizm, futuryzm, pop-art. Do grona galerii Tate oprócz Tate Modern należą także Tate Britain, Tate Liverpool i Tate St Ives. W galerii Britain, którą zwiedzić szczególnie warto, wystawiane są wyjątkowe arcydzieła sztuki brytyjskiej.

park, park st. james, londyn, anglia, wielka brytania park, park st. james, londyn, anglia, wielka brytania Fot. Shutterstock

Parki

Popołudniową porą najlepiej odpocząć w jednym z londyńskich parków. Do wyboru mamy St. James's Park, najstarszy w Londynie lub osławiony Hyde Park, w którym można podobno wygłaszać najbardziej nawet niepochlebne opinie, byle tylko nie mówić źle o królowej. Możemy zrelaksować się ponadto w Regent's Park lub pojechać do Kew Gardens, pięknego ogrodu botanicznego na południu Londynu.

Pub w Londynie Pub w Londynie Fot. Shutterstock

Puby

Będąc w Londynie trzeba wstąpić gdzieś na szklankę ale - typowego angielskiego piwa. Tylko gdzie? W samym Londynie jest kilkanaście tysięcy pubów. Można wpaść do dzielnicy Mayflower. W tutejszych pubach większość gości sączy piwo na stojąco, m.in. w urządzonym w stylu wiktorińskim, ponad 400-letnim pubie Princess Louise. Znane i legendarne puby, odwiedzane przez liczne grupy turystów, to także The George Inn, Ye Olde Mitre, The Anchor, Jerusalem Tavern, The Churchill's Arms, Sherlock Holmes z pamiątkami po słynnym detektywie, Jack Straw's Castle, Red Lion i wiele innych. Pojemność kufli to z reguły angielska miara jednego pinta, czyli trochę więcej niż 0.5 l.

londyn, wielka brytania, autobus londyn, wielka brytania, autobus Londyn

Jak sie poruszać

Stolicę Anglii można zwiedzać na wiele sposobów. Najwygodniej, ale i najdrożej poruszać się metrem, które ma w Londynie aż 12 linii. Turyści chętnie wybierają przejażdżki piętrowym autobusem nr. 10 z otwartym górnym pokładem. Przewodnik opowiada w nim zgromadzonym o mijanych właśnie zabytkach. Jeśli jest się większą grupą można też wynająć czarną taksówkę. Ich kierowcy bardzo dobrze znają miasto. Najlepiej jednak ograniczyć korzystanie ze środków lokomocji do minimum i wyruszyć na zwiedzanie Londynu piechotą. Tylko w ten sposób można poznać miasto dokładnie.

Trafalgar Square

Znajdź LOT do Londynu

Na zdjęciu Trafalgar Square uznawany za serce centralnego Londynu. Gromadzą się tu mieszkańcy miasta i turyści. Na Trafalgar Square widać najlepiej, że Wielka Brytania skupia wszystkie narodowości i rasy świata.

tamiza, katedra św. piotra, londyn, wielka brytania tamiza, katedra św. piotra, londyn, wielka brytania Fot. Shutterstock

Nad Tamizą

Znajdź NOCLEG w Londynie

Na zdjęciu północny brzeg Tamizy. W tle Katedra Świętego Pawła położona w dzielnicy The City. W środku znajduje się kilka galerii, do których warto zajrzeć. Z kopuły katedry rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Tamizę.

Więcej o: