Francja. 8 powodów, dla których warto odwiedzić Paryż

Chyba każdy słyszał o Paryżu, a prawie każdy marzy, aby go odwiedzić. My zachęcamy, bo naprawdę warto!
paryż, panorama paryż, panorama Fot. Shutterstock

Widok z wieży Eiffla

Warto pojechać to Paryża chociażby po to, by stanąć na szczycie wieży Eiffla. Widok robi wrażenie o każdej porze. W ciągu dnia można obejrzeć panoramę miasta. Przy dobrej przejrzystości powietrza widać tereny odległe nawet o 72 km. Ogromny urok ma też jednak panorama wieczorna, kiedy Paryż mieni się milionami światełek. Warto być na szczycie kiedy słońce zachodzi za obrzeżem miasta. Schodami można wejść na drugi poziom wieży. Aby dostać się wyżej należy skorzystać z windy. Wcześniej trzeba odstać swoje w kolejce. Jednak być w Paryżu i nie wjechać na wieżę Eiffla to chyba największy turystyczny grzech.

paryż, luwr paryż, luwr Fot. Shutterstock

Wspaniałe muzea

Paryż to mekka dla osób interesujących się sztuką. A nawet jeśli ktoś nie lubi muzeów, to w Paryżu zmieni swoje nastawienie. Wystarczy, że odwiedzi Luwr. Zwiedzanie tego muzeum to wielka wycieczka na wiele godzin, spotkanie ze sztuką najwyższej klasy. Zgromadzono tu tysiące rzeźb i obrazów, a wśród nich takie dzieła jak Mona Lisa Leonarda da Vinci czy rzeźba Wenus z Milo. Zapoznanie się z ogromną ekspozycją nie jest jednak możliwe nawet podczas długiej wizyty. Zwiedzanie Luwru warto rozłożyć na kilka dni. Dzieci i studenci do 26 roku życia wchodzą za darmo. Kolejne światowej sławy muzeum paryskie to trzypoziomowe D'Orsay. Przed budynkiem dawnego dworca kolejowego stoi nieustanna kolejka. Nigdzie indziej na świecie nie zobaczymy w jednym miejscu tylu wspaniałych płócien impresjonistów. Ekspozycja obejmuje dzieła m.in. Moneta, van Gogha, Renoira. Ponadto m.in. kolekcje rzeźb i fotografii. W Paryżu znajdziemy także bardziej nietypowe muzea. Na przykład Muzeum Kanałów Paryskich, Muzeum Magii, Muzeum Erotyki, Muzeum Powietrza i Przestrzeni oraz wiele innych.

Paryż wycieczki, Montmartre Paryż wycieczki, Montmartre Fot. Shutterstock

Atmosfera Montmartre

Montmartre jest zdaniem niektórych najbardziej malowniczą dzielnicą Paryża. Na wzgórzu z bazyliką Sacré Coeur na szczycie, panuje zupełnie inna atmosfera niż w pozostałych częściach miasta. Od czasów Picassa jest to miejsce, w którym spotykają się, tworzą i sprzedają swoje dzieła malarze. Sercem Montmartre jest Place du Tertre. Pełno tu przytulnych, typowo francuskich kawiarenek, sklepików z pamiątkami oraz restauracji idealnych na romantyczne randki. Artyści ze sztalugami malują portrety turystów, plac tętni życiem za dnia i w nocy. Ponadto widok Paryża ze szczytu Montmartre pozostaje w pamięci na całe życie.

Paryż wycieczki, Katedra Notre Dame Paryż wycieczki, Katedra Notre Dame Fot. Shutterstock

Niezwykłe katedry

Katedra Notre-Dame to obowiązkowy punkt wycieczki do Paryża. Arcydzieło gotyku zachwyca ozdobami rzeźbionymi w kamieniu. Surowe wnętrze katedry wypełniają barwami piękne witraże, a dwupoziomowa kaplica jest świadectwem kunsztu średniowiecznych mistrzów. Warto wdrapać się na wieżę katedry i podziwiać miasto z góry. Kolejna zachwycająca budowla sakralna Paryża to wznosząca się na wzgórzu Montmartre Bazylika Sacré-Coeu. Z zewnątrz błyszczy bielą granitu i przytłacza wielkim rozmiarem. Wewnątrz bogata jest w dekoracje malarskie i mozaikowe. Oba te miejsca z pewnością trzeba zobaczyć podczas wizyty w Paryżu. Budzą podziw i szacunek.

Urok paryskich uliczek

Aby poczuć Paryż najlepiej przemierzać go pieszo. Można oczywiście wsiąść w jeden z turystycznych, czerwonych autobusów, albo przepłynąć się barką po Sekwanie. W ten sposób nie zasmakujemy jednak uroku paryskich uliczek. Roznosi się po nich echo prowadzonych po francusku rozmów, mieszkańcy niespiesznie piją kawę w maleńkich, uroczych kafejkach. Obok Luwru, Wieży Eiffla czy katedry Notre Dame jest też przecież Paryż mniej znany, miasto samych Paryżan. Dopiero odkrywanie takich zakamarków sprawia, że Paryż staje się nam bliski. Warto przejść się tam gdzie spędzają wolny czas właśnie mieszkańcy miasta - do parków takich jak Parc des Buttes Chaumont, do Lasku Bolońskiego, nad kanał Saint-Martin, na pchli targ Saint-Quen oraz do mniej znanych dzielnic miasta.

francja, kuchnia, jedzenie, ślimaki francja, kuchnia, jedzenie, ślimaki Fot. Shutterstock

Kuchnia

Kuchnia francuska jest kolebką sztuki kulinarnej i rajem dla kucharzy. Najczęściej kojarzona jest z żabimi udkami, ślimakami, bagietką, serami i winem, ale to nie jedyne francuskie specjały. Współczesna sztuka kulinarna, czyli "nouvelle cuisine" preferuje zdrowe i krótko przyrządzane dania podane w sposób elegancki. Porcje są skromne, ale za to najwyższej jakości. Francuzi kultywują spożywanie posiłków i ciągle je doskonalą. Najważniejszym posiłkiem dnia jest obfita kolacja. Na śniadanie je się tu zwykle skromnego Crossianta lub bagietkę z masłem, dżemem, a do pije się małą kawę, herbatę, sok lub czekoladę na gorąco. Takie śniadanie, choć skromne, w Paryżu smakuje najlepiej. Będąc w Paryżu trzeba też spróbować pieczonych kasztanów. Można się zasugerować kultowym serialem ?Stawka większa niż życie? i udać się w ich poszukiwaniu na plac Pigalle. Nie tylko tam, ale też wielu punktach miasta spotkać można stoiska z kasztanami, które sprzedawane są w papierowych torebkach. Najlepiej smakują zimą, bo świetnie rozgrzewają. W paryskich restauracjach nie brakuje też dań z dodatkiem kasztanów.

paryż, ulica, w okolicach opery paryż, ulica, w okolicach opery Fot. Shutterstock

Sklepy

Stolica Francji uchodzi za europejską stolicę mody. Jeśli więc kochasz zakupy, musisz odwiedzić Paryż. Sklepy są tak liczne i tak imponujące, że nawet gdy nie ma się w planach zakupów, warto chociaż obejrzeć wyjątkowe wystawy. Najsłynniejszym zakupowym zagłębiem Paryża są Pola Elizejskie, gdzie część sklepów otwarta jest nawet do późnych godzin nocnych. Znajdziemy tu słynne sieciówki, a także droższe, markowe sklepy. Warto odwiedzić też ogromną, luksusową Galerię Lafayette, idealne miejsce na przegląd dokonań projektantów oraz kupno markowych kosmetyków. Na zakupy przy Avenue Montaigne, wzdłuż której znajdziemy butiki i sklepy najbardziej znanych i największych projektantów mody, stać tylko nie licznych. Coś markowego, w znacznie niższych cenach znaleźć można jednak w sklepach zwanych Depots-Ventes z przecenionymi ciuchami z poprzednich sezonów lub lekko używanymi, noszonymi przez modelki podczas pokazów. Na paryskich sklepach szukać należy napisów soldes, czyli wyprzedaże i dégriffé, co oznacza obniżki na metki znanych projektantów. Warto także odwiedzić paryskie pchle targi i bfocantes czyli tzw. second handy. Co roku, na zlecenie władz Paryża przygotowywany jest przewodnik po paryskich sklepach i butikach - Paris Shopping Book.

Disneyland Disneyland shutterstock

Disneyland

W 1992 roku Francuzi stwierdzili, że powstający pod miastem Disneyland Paris to amerykański zamach na ich dziedzictwo narodowe. Dziś liczą tylko zyski, bo nie ma wątpliwości, że atrakcja się udała. Co roku miliony ludzi zjeżdżają pod Paryż, aby zwiedzić pięć wspaniałych krain żywcem wykrojonych z baśni i filmów wytwórni Disneya. Pobyt tutaj to szczyt dziecięcych marzeń, dlatego rodzice dwoją się i troją, by po zwiedzeniu najważniejszych paryskich zakątków zajechać jeszcze tutaj. W zamku Śpiącej Królewny, labiryncie Alicji z Krainy Czarów, na Dzikim Zachodzie czy w statku piratów z Karaibów możemy zapomnieć o prawdziwym świecie. Warto jednak mieć się na baczności. Tony zabawek, notesików i T-shirtów wodzą na pokuszenie. Ale jak tu pamiętać o oszczędnościach w tak bajkowym otoczeniu?

paryż paryż Fot. Shutterstock

Paryż

Paryż to miasto popularne od wieków, nazywane kulturalną stolicą Europy. Jest tłem wielu filmów, w mieście rozgrywa się akcja wielu powieści, tworzyli tu i tworzą najwięksi artyści. Sława ta sprawia, że oczekiwania turystów są ogromne, a ich wyobrażenia o mieście mają niewiele wspólnego z tym, co zastają na miejscu. Jadąc po raz pierwszy do Paryża najlepiej wiec zapomnieć o wszystkim, co się słyszało i poznać miasto na swój własny sposób.

 

Znajdź TANI LOT do Paryża

Znajdź TANI NOCLEG w Paryżu

Więcej o: