Włochy. Modny Mediolan

Mediolan to jedno z najbogatszych miast Europy, stolica mody, kultury i sztuki. Dzięki tanim połączeniom lotniczym coraz więcej osób ma okazje go poznać. Mediolan jest teraz na topie.
mediolan, włochy mediolan, włochy Fot. Shutterstock

Mediolan

Mediolan to idealne miasto na weekendowy wypad. Spodoba się tu wielbicielom sztuki i zabytków, a przede wszystkim fanom zakupów.

Sklep Versace w Mediolanie Sklep Versace w Mediolanie Fot. Shutterstock

Zakupy

Mediolan to jedna z trzech światowych stolic mody. Swoje kolekcje prezentują tu najwięksi projektanci, a na ulicach roi się od elegancko ubranych mieszkańców miasta. To raj dla zakupoholików. Znajduje się tu całe mnóstwo ekskluzywnych butików, ale nie brakuje także wyjątkowych outletów, wyprzedających końcówki firmowych kolekcji. Zajmują one nawet całe wnętrza eleganckich kamienic i ich dziedzińce. Pod adresem Via Montenapoleone 26 mieści się istniejący od 1989 roku outlet D Magazine. Cieszy się on taką popularnością wśród turystów i miejscowych, że właściciele otworzyli jego filię w okolicy Porta Genova. Sukienki, bluzki, kurtki wiszą tu posegregowane według nazwisk projektantów. Można trafić na prawdziwe okazje. Ci z grubszym portfelem udają się do tzw. Złotego Trójkąta ulic, który tworzą Via Montenapoleone, Via Della Spiega oraz Via Sant'Andrea. Tu znajdują się butiki większości światowej sławy projektantów (takich jak: Armani, Fendi, Prada, Ermenegildo Zegna). To również główna scena słynnego festiwalu mody.

mediolan, galeria wiktora emanuela II, włochy, zakupy mediolan, galeria wiktora emanuela II, włochy, zakupy Fot. Shutterstock

Galeria Wiktora Emanuela II

Najpopularniejszym miejscem, odwiedzanym nawet przez tych, którzy nie mają zamiaru robić zakupów jest jednak Galeria Wiktora Emanuela II (Galeria Vittorio Emanuele II). XIX-wieczny gmach to fragment ulicy przykryty szklaną kopułą. Wspaniały pasaż to jeden z symbolów Mediolanu. W środku znajdują się dziesiątki ekskluzywnych sklepów i restauracji. Większość klientów to międzynarodowy tłum turystów.

mediolan, katedra doumo, włochy mediolan, katedra doumo, włochy Fot. Shutterstock

Katedra Doumo

Mediolan nie posiada zabytków w takich ilościach jak inne znane miasta włoskie, ale te, które są, mają ogromną wartość i klasę. Na Piazza del Duomo wznosi się w niebo jedna z najwspanialszych gotyckich katedr świata - Narodzin św. Marii (St. Maria Nascente di Milano). Ogromna budowla jest drugą co do wielkości świątynią we Włoszech. Jej budowę zaczęto pod koniec XIV wieku, a ostatnie z ponad 2200 rzeźb zdobiących fasadę ustawiono 400 lat później. Uważano ją za symbol całej Italii. To w Duomo w 1805 Napoleon Bonaparte koronował się na króla Lombardii. Fasada katedry wykonana z białego marmuru odbija słońce niczym tafla szkła. Niesamowite szczegóły budowli podziwiać można na katedralnym tarasie. Z góry rozpościera się ponadto wspaniały widok na cały Mediolan.

santa maria della grazie, ostatnia wieczerza, mediolan, włochy santa maria della grazie, ostatnia wieczerza, mediolan, włochy Fot. Shutterstock

Santa Maria della Grazie i Ostatnia Wieczerza

Na mediolańskiej top liście figuruje także kościół Santa Maria della Grazie usytuowany w północno-zachodnim Mediolanie. Sam kościół przynajmniej z zewnątrz nie robi takiego wrażenia jak Doumo. Wewnątrz znajduje się jednak prawdziwy skarb - fresk "Ostatnia Wieczerza" autorstwa Leonardo da Vinci. Właściwie to cud, że dzieło przetrwało do naszych czasów. Leonardo zastosował bowiem nieco inną, nowatorską technikę, własnego pomysłu, a dodatkowo malował podobno na niedostatecznie wyschniętej ścianie. Malowidło, praktycznie od chwili powstania, zaczęło zanikać. Zajmująca całą ścianę kościelnego refektarza "Ostatnia wieczerza" cieszy się jednak takim zainteresowaniem, że zwiedzanie trzeba zamówić z wyprzedzeniem telefonicznie. Aby je chronić wprowadzono bardzo restrykcyjne reguły dla zwiedzających. Wchodzi się w grupach po dwadzieścia pięć osób, a wizyta trwa jeden kwadrans. Temperatura i wilgotność powietrza oraz natężenie światła są ściśle monitorowane. Fotografowanie dzieła jest surowo zakazane. Sama bazylika Santa Maria della Grazie początkowo została wzniesiona w stylu gotyckim a później rozbudowywano ją w renesansie. Stanowi więc ciekawe połączenie tych dwóch stylów.

castello sforzesco, zamek sforzów, mediolan, włochy castello sforzesco, zamek sforzów, mediolan, włochy Fot. Shutterstock

Zamek Sforzów

Kolejny ważny punkt na mapie Mediolanu to Castello Sforzesco. Majestatyczny zamek z czerwonej cegły zwieńczony wieżami i fortyfikacjami ma bardzo bogatą historię. Zbudowany został w połowie XIV wieku przez rodzinę Viscontich. W 1447 r. zburzyli go jednak rozwścieczeni mieszkańcy Mediolanu, zbuntowani przeciw tyranii Viscontich. Odbudował go Franceso Sforza, który postanowił stworzyć z niego symbol miasta. Po zniszczeniach jakich budowla doznała w czasie II wojny światowej odrestaurowano ją i teraz mieści się tu m.in. Museo d'Arte Antica i Pinacoteca del Castello z wspaniałą kolekcją sztuki oraz Muzeum Egipskie z wystawą sarkofagów i mumii. Warto się tu wybrać chociaż po to, by odpocząć na świeżym powietrzu. Tyły budynku otacza bowiem Parco Sempione, największy park w Mediolanie.

la scala, opera, mediolan, włochy la scala, opera, mediolan, włochy Fot. Shutterstock

La Scala

Słynna La Scala, czyli jeden z najsłynniejszych operowych teatrów świata wygląda z zewnątrz dość niepozornie. Turyści stają na Piazza Scala i pytają - gdzie ta piękna opera? Za dnia La Scala nie różni się niczym od innych budowli stojących obok, błyszczy dopiero wieczorem. Zjeżdżają się tu wtedy luksusowe samochody, z których wysypuje się elegancka publiczność. Wewnątrz La Scali panuje przepych, bogato zdobione sale przywodzą na myśl zamkowe komnaty. Bilety na przedstawienia są niestety drogie, a ich kupno graniczy z cudem. Nawet jeśli nie uda się dostać na spektakl, warto jednak zajrzeć do teatralnego muzeum, w którym znajduje się piękna kolekcja rzeźb, oryginałów partytur, obrazów i ceramiki związanych z historią La Scali.

mediolan, naviglio, kanały, włochy mediolan, naviglio, kanały, włochy Fot. Shutterstock

Dzielnica Naviglio

Z centrum Mediolanu warto przejechać metrem do południowo-zachodniej części miasta. Ze stacji Genova spacerkiem dotrzeć można do dzielnicy Naviglio. Znajduje się tam sieć kanałów, którymi kiedyś przypływały do Mediolanu barki z solą i węglem, a wpływały z wyrobami rzemieślniczymi i tkaninami. Dziś wzdłuż kilku kanałów, a także na barkach, zlokalizowanych jest mnóstwo pubów, barów, kawiarni i restauracji otwartych do ostatniego klienta. Cała dzielnica nocą tętni życiem. Osoby, które szukają zabawy, muzyki i nowych znajomości powinny swoje kroki kierować właśnie tutaj. Do Naviglio powinni się udać także wielbiciele antyków i staroci. W każdą ostatnią niedzielę miesiąca odbywa się tu wielki targ, na którym nabyć można prawdziwe perełki. W kamienicach nad kanałami usytuowane są również małe galerie i sklepy ze starociami.

San Siro San Siro Fot. Shutterstock

Stadion San Siro

Fani piłki nożnej podczas pobytu w Mediolanie chętnie odwiedzą stadion San Siro, na którym grają zespoły AC Milan i InterMediolan. To jeden z największych stadionów piłkarskich na świecie. Oficjalnie nosi nazwę Stadion Gieseppe Meazzy. Może pomieścić ponad 85 tysięcy widzów. Na terenie stadionu znajduje się także muzeum obu klubów. W towarzystwie przewodnika zwiedza się cały obiekt, łącznie z trybunami, lożami vipów a czasem nawet szatniami Interu oraz Milanu.

tramwaj, mediolan, włochy tramwaj, mediolan, włochy Fot. Shutterstock

Transport

Tramwaje w Mediolanie, podobnie jak w Lizbonie są nieodłączną częścią krajobrazu miasta. Po centrum poruszają się najczęściej te stare, rozklekotane w kolorach żółtym lub pomarańczowym. Są stopniowo wycofywane z użytku, a szkoda, bo niezwykle urozmaicają zwiedzanie miasta i zdecydowanie dodają mu kolorytu. W Mediolanie mimo dogodnego transportu tramwajowego można się także poruszać pieszo. Wszędzie jest blisko. Chociaż to drugie co do wielkości po Rzymie miasto, większość atrakcji skupia się w jego ścisłym centrum. Poza centrum Mediolan wygląda jak większość bogatych i nowoczesnych miast.

Mediolan Mediolan shutterstock
Więcej o: