Hiszpania. Barcelona - kilka powodów, dla których warto ją odwiedzić

Barcelona przez cały rok gości tysiące turystów. Ściągają z całego świata skuszeni niezwykłym klimatem tego miasta. Dlaczego serce Katalonii pochłania bez reszty? Poznajcie kilka powodów, dla których warto odwiedzić Barcelonę.
Barcelona Barcelona Barcelona /Fot. Shutterstock

Barcelona - niezwykłe budowle Barcelony

Barcelona - niezwykłe budowle Barcelony

Zwiedzanie Barcelony to niezwykła podróż szlakiem zadziwiających budowli Gaudiego. Przede wszystkim dzięki niemu katalońska stolica uważana jest za jedno z najbardziej kolorowych i ciekawych architektonicznie miast w Europie. Niektórzy nazywali artystę szaleńcem, inni Dantem architektury. Nie ma jednak wątpliwości, że zmienił w bajkę to niegdyś nudne mieszczańskie miasto. Budowle, które po sobie zostawił wyglądają jak na pograniczu rzeczywistości.

Barcelona, Sagrada Familia, Świątynia Pokutna Świętej Rodziny, hiszpania Barcelona, Sagrada Familia, Świątynia Pokutna Świętej Rodziny, hiszpania Fot. Shutterstock

Barcelona - niezwykłe budowle Barcelony

Projektował domy przypominające kwiaty, ogrody jak z filmów science fiction i przede wszystkim katedrę Sagrada Familia. Chciał stworzyć dzieło jedyne w swoim rodzaju. Katedrę drzewo, olbrzymią alegorię z trzema fasadami. Udało mu się jednak ukończyć tylko jedną z nich. Kontynuacje swojego działa powierzył kolejnym pokoleniom. Choć dziś katedra nadal przypomina plac budowy, to jest najwspanialszym symbolem miasta i na pewno warto ją zobaczyć na żywo. Robi ogromne wrażenie.

Barcelona - Casa Mila Barcelona - Casa Mila Barcelona hotel/Fot. Shutterstock

Barcelona - niezwykłe budowle Barcelony

Do najciekawszych domów zaprojektowanych przez Gaudiego należą też bez wątpienia: niebiesko-zielonkawy Casa Batlló ze smoczym wykończeniem dachu i Casa Milá z pofalowaną fasadą i dachem najeżonym kominami zwanymi "straszakami na wiedźmy".

Barcelona - Park Guell Barcelona - Park Guell Barcelona zdjęcia/Fot. Shutterstock

Barcelona - magiczne parki Barcelony

Barcelona - magiczne parki Barcelony

Miłośnicy spędzania czasu wśród zieleni mają w Barcelonie z czego wybierać. Największe wrażenie robi stworzony przez Gaudiego bajkowy Park Güell ze słynną mozaikową, 152-metrową ławką. Baśniowy ogród jest kolejnym nieukończonym dziełem architekta. Zachwyca malowniczymi ścieżkami, bogactwem flory i fauny oraz wymyślnymi formami architektonicznymi. Pierwotnie miało to być miasto-ogród stąd znajdujące się tu kolorowe, niezwykle fotogeniczne budowle. Innym ciekawym parkiem jest Parc de la Ciutadella, znajdujący się w pobliżu centrum miasta. Za największą atrakcję parku uważa się gigantyczną kaskadę, zbudowaną w 1888r. Do parku prowadzi szeroka aleja rozpoczynająca się ceglanym łukiem triumfalnym, a na jego terenie mieści się Muzeum Zoologiczne, zoo, pomnik Walta Disneya, kamienny mamut i wiele innych ciekawych rzeźb i obiektów.

Barcelona zdjęcia - Barcelona, La Rambla Barcelona zdjęcia - Barcelona, La Rambla Barcelona zdjęcia/Fot. Shutterstock

Barcelona - szalona ulica Ramblas

Barcelona - szalona ulica Ramblas

Półtorakilometrowa, wysadzana platanami promenada to serce i salon miasta. Można tu spotkać najdziwniejszych mimów, obejrzeć szalone przedstawienia w wykonaniu najróżniejszych, prawdziwych lub nieprawdziwych artystów, a także kupić najciekawsze pamiątki. Wzdłuż ulicy ciągną się restauracje, sklepy i najbardziej okazałe kamienice w mieście. Las Ramblas nigdy nie śpi, w nocy robi się tu jeszcze bardziej tłoczno niż za dnia.

oceanarium, barcelona, hiszpania oceanarium, barcelona, hiszpania CC/Wikimedia/Paul Hermans

Barcelona - interesujące oceanarium

Barcelona  - interesujące oceanarium

L'Aquarium de Barcelona jest największym i najważniejszym akwarium na świecie z okazami fauny i flory z Morza Śródziemnego. Budynek oceanarium składa się z dwóch poziomów. Na dolnym znajduje się 21 akwariów, w których zostały odtworzone warunki środowiska różnych akwenów. Największym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się 80-metrowy tunel z ruchomym chodnikiem w środku. Przechodząc przez niego można obserwować ponad 4 tysiące ryb, w tym dużych rekinów.

Barcelona zdjęcia - Dzielnica Gotycka Barcelona zdjęcia - Dzielnica Gotycka Barcelona zdjęcia/Fot. Shutterstock

Barcelona - Dzielnica Gotycka

Barcelona - Dzielnica Gotycka

Barrio Gotico, czyli Dzielnica Gotycka to najstarsza część Barcelony. Położona miedzy katedrą a ratuszem, otoczona fragmentami obwarowań z czasów rzymskich, stanowi jedną z bardziej fascynujących części miasta. Jej historia sięga początków średniowiecza. Posiada swój klimat całkiem różny od reszty miasta. Są tu wąskie, ciasnawe uliczki, gazowe latarnie, przysadziste domy z małymi oknami, charakterystyczne portale i łączniki między budynkami oraz gotycka katedra św. Eulawii w pełni oddająca charakter epoki.

Barcelona, Magiczna fontanna Barcelona, Magiczna fontanna Fot. Shutterstock

Barcelona - magiczna fontanna

Barcelona - magiczna fontanna

W samym centrum miasta, w pobliżu malowniczego Parku Montjjuic znajduje się jedna z ulubionych atrakcji turystów - Magiczna Fontanna. Co wieczór gromadzą się wokół niej tłumy. Każdy chce obejrzeć słynne widowisko, podczas którego fontanna wyrzuca z siebie strumienie, przybierające różne formy w rytm muzyki. Woda podświetlana jest do tego zmieniającymi się barwnymi światłami, co w nocy wygląda naprawdę bajecznie. Spektakle odbywają się co pół godziny.

Stadion Camp Nou w Barcelonie Stadion Camp Nou w Barcelonie Barcelona zdjęcia/Fot. Shutterstock

Barcelona - piłkarskie atrakcje

Barcelona - piłkarskie atrakcje

Barcelona to także mekka dla fanów piłki nożnej. Znajduje się tu Camp Nou, stadion drużyny piłkarskiej FC Barcelona i zarazem największy stadion w Europie - na trybunach może zasiąść prawie 100 000 kibiców. Można go zwiedzić na dwa sposoby: wybrać się na mecz FC Barcelona, o czym marzy wielu kibiców lub obejrzeć stadion poza czasem piłkarskich rozgrywek. Ceny biletów na mecz zaczynają się od 30 €, a bilet na zwiedzanie kosztuje ok 15 € i oprócz wejścia na stadion zawiera wstęp do muzeum FC Barcelona, a także małego kina 3D, gdzie można zobaczyć krótką prezentację na temat piłki nożnej.

barcelona, muzeum picassa, hiszpania barcelona, muzeum picassa, hiszpania Fot. Shutterstock

Barcelona - wspaniałe muzea

Barcelona - wspaniałe muzea

W Barcelonie znajdują się muzea, w których można zobaczyć dzieła hiszpańskiej oraz światowej sztuki powstałe w przeciągu ostatniego tysiąclecia, a także muzea, które przybliżą turystom wiedzę na temat Katalonii oraz jej historii. Najpopularniejszym muzeum w Barcelonie jest wspaniałe Muzeum Picassa ulokowane w pięciu średniowiecznych pałacach w dzielnicy Barrio Gotico. Stała ekspozycja podzielona jest na kilkanaście okresów z artystycznej działalności malarza. Można tu obejrzeć ponad 3000 tysiące jego prac.

 

Innym fascynującym muzeum w Barcelonie jest Muzeum Sztuki Katalońskiej zlokalizowane na wzgórzu Montjuïc. Mieści się w nim imponująca kolekcja sztuki romańskiej, gotyckiego malarstwa i rzeźby. Warto też wstąpić do Muzeum Erotycznego, gdzie obejrzeć można m.in. pornograficzną sztukę afrykańskich plemion, hinduskie malowidła, rzeźby indyjskie, tajskie fallusy, chińskie porcelanowe figurki i ilustracje do Kamasutry. Zebrane są tu również erotyczne dzieła Picassa i Miro.

paella, hiszpania, jedzenie, kuchnia, danie paella, hiszpania, jedzenie, kuchnia, danie Fot. Shutterstock

Barcelona - wyśmienita kuchnia

Barcelona - wyśmienita kuchnia

W Barcelonie króluje kuchnia katalońska. Odzwierciedla dawny, śródziemnomorski sposób przyrządzania potraw, w którym wykorzystuje się aromatyczne górskie zioła, oliwę, morskie ryby oraz skorupiaki, dziczyznę, drób i inne mięso. Miejscowe specjalności to arros negre - owoce morza i warzywa z ryżem i sosem z mątwy, paella - potrawa na bazie żółtego ryżu z warzywami, mięsem lub owocami morza, kurczak z migdałami, grillowana cukinia i szpinak z orzeszkami pinii, a także pan con tomate, czyli chleb z pomidorami i oliwą, ekstraklasa w kategorii minimal food. Na deser koniecznie trzeba zjeść crema catalana, czyli krem budyniowy. W Barcelonie z całą pewnością nie brakuje też restauracji i barów, w których skosztować można potraw wielu innych kuchni.

Dyskoteka Dyskoteka Fot. Shutterstock

Barcelona - dobra zabawa

Barcelona  - dobra zabawa

Nocna rozrywka w Barcelonie jest uznawana za jedną z najlepszych na świecie. Miasto słynie z ogromnej ilości miejsc, w których mogą się spotkać ludzie z różnych stron świata, o różnej orientacji seksualnej i wyznaniu. Życie nocne zaczyna się o północy, a kluby są dosłownie wszędzie. Wieczór rozpoczyna się zwykle w jakiejś kafejce lub barze. Chociaż, w lokalach królują elektroniczne dźwięki, to jest też wiele latynoskich klubów z salsą, merengue, sambą i innymi podobnymi rytmami. Barcelonę przez cały rok odwiedzają wielcy wykonawcy i dj'e.

Plaża w Barcelonie Plaża w Barcelonie Hiszpania pogoda/Fot. Shutterstock

Barcelona - słońce

Barcelona  - słońce

Barcelona położona jest w malowniczym, słonecznym regionie Costa Brava. Po wyczerpującym dniu zwiedzania można więc spędzić czas na plaży. Barcelońskie plaże oferują nie tylko morze i piasek, ale także liczne rozrywki, takie jak boiska do gry w siatkówkę plażową oraz place zabaw dla dzieci. Z powodu dużej liczby plażowiczów nie należą jednak do najczystszych, a w weekendy, szczególnie w upalne dni, trudno znaleźć na nich choć trochę wolnego miejsca. Niektórym to jednak nie przeszkadza, szczególnie tym stęsknionym za słońcem.

Barcelona, city break Barcelona, city break Fot. Shutterstock

Barcelona - miasto, które jest natchnieniem

Barcelona  - miasto, które jest natchnieniem

Barcelona. Żadne miasto nie pojawia się w bestsellerowych powieściach tak często jak Barcelona. W ostatnich latach furorę zrobiła książka Carlosa Ruiza Zafona - "Cień wiatru", w której tłem wydarzeń jest dawna Barcelona. Powstały przewodniki, z którymi odnaleźć można kluczowe miejsca z powieści, przejść się tymi samymi uliczkami, którymi chodzą bohaterowie. W hicie kinowym Woddy'ego Allena "Vicky Cristina Barcelona", pokazano zaś najbardziej urokliwe i zarazem niesamowite pod względem architektonicznym zakątki miasta. Coś musi być w tej Barcelonie skoro lgną do niego, pisarze, artyści, zakochani. Najlepiej przekonać się o tym samemu!

Barcelona tanie loty

Barcelona zdjęcia - targ La Boqueria Barcelona zdjęcia - targ La Boqueria Barcelona zdjęcia/Fot. Shutterstock
Więcej o: