Bruksela, Praga, Dublin, czyli europejskie stolice piwa

Tylko w Europie napijemy się piw warzonych przez mnichów, wykąpiemy się w wannie pełnej złocistego trunku i zaszalejemy na festynach z procentami w roli głównej.
Belgia - belgijskie piwo Belgia - belgijskie piwo Fot. Shutterstock

Belgia

Do najwytrawniejszych piwoszy na świecie zalicza się przede wszystkim Belgów. Piwo to w Belgii coś więcej niż tylko napój. To przede wszystkim tradycja. Warzenie piwa zostało wyniesione do poziomu niemal sztuki. Sto lat temu w kraju działało 3000 browarów! Każde miasto czy większe miasteczko strzegło swojego przepisu i sekretu produkcji, dlatego też istniały niezliczone rodzaje piwa, a każdy gatunek miał i ma do tej pory swój własny, typowy kufel. Dziś Belgia ma 120 browarów produkujących kilkaset rodzajów złocistego trunku. Wśród małych browarów można znaleźć prawdziwe perły piwnego smaku. Piwa belgijskie często posiadają niepowtarzalny aromat, poprzez zawarte w nich naturalne dodatki owoców czy przypraw.

piwo, belgia piwo, belgia Wikimedia/CC/Robin Vanspauwen/Bram Weyens

Belgia

Belgowie nie tylko potrafią warzyć piwo, ale także sprzedać je jako produkt turystyczny. Na piwne pielgrzymki po browarach ciągną tu miłośnicy złotego napoju z całego świata. W Brukseli odwiedzić można nie tylko Muzeum Belgijskich Browarów wystawiające eksponaty związane z historią browarnictwa od XVIII wieku, ale także browar Cantillon posiadający wciąż funkcjonujące zabytkowe maszyny służące do produkcji szlachetnego trunku. Belgia to ponadto ojczyzna piw klasztornych (trapistów). Na świecie istnieje jedynie siedem gatunków tego piwa, z czego aż sześć jest produkowanych w Belgii. Spośród nich tylko Westmalle i Chimay można kupić w sklepach i pubach. Zdobycie pozostałych odmian to już wyzwanie.

piwo, znak, student crossing, bar, pub piwo, znak, student crossing, bar, pub Fot. Shutterstock

Belgia

Miłośnicy piwa powinni rozpocząć swoją podróż po Belgii w niezwykle malowniczej Brugii. Najlepiej w pubie Brugs Beertje, gdzie spróbować można kilkaset rodzajów piwa z całego regionu. Warto też wypić piwo w słynnym lokalu Delirium Tremens w Brukseli. Pub ten szczyci się posiadaniem ponad 2000 gatunków piwa, a w 2004 roku trafił do księgi rekordów Guinnessa, za posiadanie w sprzedaży 2004 gatunków piw. Nie można też zapomnieć o Leuven, które jest miastem studentów, a co za tym idzie także i piwa. Przez wiele lat uważane było zresztą za światową stolicę piwa. Znajduje się tu jeden z największych browarów w Europie - Stella Artois.

Piwo, Czechy, Praga Piwo, Czechy, Praga Fot. Shutterstock

Czechy

Czesi są bezkonkurencyjni w ilości pitego piwa. Wypijają 156,9 litra procentowego napoju na głowę rocznie! Większość browarów należy dziś do dużych koncernów. Do największych graczy należą Pilsner Urquell, Gambrinus, Budvar i Bernard. Wciąż istnieją jednak lokalne browary z długą tradycją warzenia piwa. Osoby zainteresowane historią piwa powinny odwiedzić kilka znanych piwiarni w Pradze. U Świętego Tomasza piwo warzone było już od XIV wieku przez augustiańskich mnichów. Najsłynniejszą jednak gospodą w Pradze jest U Fleku. Każdego dnia sprzedaje się tutaj średnio około dwóch tysięcy kufli ciemnego piwa. Piwiarnia ma wspaniały klimat i wystrój. Kolorowe witraże w oknach oraz ściany pokryte ciemnym drewnem, malowidłami i starymi recepturami warzenia piwa. Turyści mogą też odkrywać historię czeskiego piwa, a doskonałym miejscem do tego jest Klášterní pivovar Strahov. To jedyny czeski minibrowar, w którego stałej ofercie nie znajdziemy piwa typu pilzneńskiego i chociażby już ten fakt świadczy o jego wyjątkowości.

Czechy, stary browar Czechy, stary browar Fot. Shutterstock

Czechy

Kolejnym czeskim miastem piwem płynącym jest Brno. Tutejszy szlak piwny cieszy się wielkim zainteresowaniem. W walce o turystów biorą też jednak udział browary z mniejszych miast. Konkurując z tymi wielkimi próbują przyciągnąć smakoszy piwa na wszelkie sposoby. Browar Chodover w miejscowości Chodova Plana oferuje swoim klientom lecznice kąpiele w piwie. To największe na świecie piwne SPA. Chętni wylegują się w wannach wypełnionych złocistym trunkiem, popijając przy tym z kufla. Chętnych jest tak wielu, że miejsca rezerwować trzeba nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Irlandzkie piwo Guinness Irlandzkie piwo Guinness Fot. Shutterstock

Irlandia - Dublin

Irlandia z pewnością należy do krajów o ogromnej tradycji w produkcji i spożyciu piwa. Kraj ten słynie przede wszystkim z Guinnesa, który zaczęto tu produkować ponad 250 lat temu. Ciemny, prawie czarny napój o ciężkim, słodko-gorzkawym smaku najlepiej pije się w irlandzkim pubie. Zamawiając guinnessa, zawsze dostaje się nieco ponad pół litra. Już samo nalewanie tego piwa to sztuka, gdyż musi na nim powstać śnieżnobiała pianka. Irlandczycy wierzą, że piwo ich piwo nie tuczy i działa jak afrodyzjak. Piwosze powinni odwiedzić w Dublinie tradycyjne puby w dzielnicy Temple Bar. Najstarszą piwowarską tradycję tego miasta kontynuuje The Porterhouse, gdzie piwo warzone jest starymi, tradycyjnymi metodami. Jedną z najpopularniejszych atrakcji stolicy Irlandii jest Muzeum Guinnessa, mieszczące się w charakterystycznym budynku w kształcie pinty.

Niemcy - Monachium

Każdy szanujący się piwosz powinien co najmniej raz w życiu odwiedzić Monachium. Najlepiej jeśli zrobi to na przełomie września i października kiedy odbywa się tu Oktoberfest - największe na świecie święto piwa. Każdy z browarów rozstawia wówczas swój namiot, a przy drewnianych stołach zasiadają tysiące gości. Strumieniami leją się znane na całym świecie bawarskie piwa takie jak: Paulaner, Löwenbraü, Höfbrauhaus, Spatenbrau, Kaltenberg i wiele innych.

Niemcy - Monachium

Oktoberfest to jednak nie wszystko. Monachium słynie też ze urokliwych ogródków piwnych zlokalizowanych na placach, w parkach i przed znanymi piwiarniami. W poszukiwaniu piwnych wrażeń trzeba się udać do firmowej piwiarni Höfbrauhaus. To ogromne królestwo piwa z dębowymi stołami, niepowtarzalnym wnętrzem i bawarską orkiestrą. Wybór trunków jest ogromny. Każdego dnia serwuje się tu około 10 000 litrów piwa! Warto zobaczyć ponadto największy na świecie browar piw pszenicznych Erdinger Weißbräu oraz Muzeum Piwa i Festynu Oktoberfest mieszczące się w jednej z najstarszych kamienic miejskich.

Amsterdam Amsterdam Fot. Shutterstock

Holandia, Amsterdam

Holendrzy także należą do ogromnych fanów piwa. Holandia po II wojnie światowej straciła ogromną ilość lokalnych browarów, ale nie w wyniku działań wojennych lecz w wyniku ekspansji Heinekena, który wykupił ogromna cześć tej branży. Z biegiem lat powstało jednak sporo małych lokalnych browarów, dzięki czemu kraj posiada dziś ciekawą ofertę dla fanów piwa. Szczególnie warto zajrzeć do pubu Wildeman w Amsterdamie, w którego ofercie jest aż 200 gatunków piwa! Innym ważnym miejscem jest Beiaard oraz Arendsnet, gdzie znajdziemy największy wybór lokalnych piw.

kopenhaga, dania kopenhaga, dania Fot. Shutterstock

Dania, Kopenhaga

Piwo to z pewnością narodowy trunek duński. Dania kojarzy się przede wszystkim ze słynnymi markami, które się tu produkuje. Mało kto wie jednak, że to właśnie tutaj przypada najwięcej w Europie mini-browarów na mieszkańca. Z roku na rok powstaje ich coraz więcej. Na uwagę zasługuje złoty Porse Guld z Thisted Bryghus produkujący piwo według średniowiecznej receptury w oparciu o bagienny mirt rosnący na jutlandzkich wrzosowiskach. Warto zwiedzić też browar w Aalborgaarden, który wybudowano w 1570 roku. Można poczuć się jak Wikingowie kosztując tamtejszego piwa jęczmiennego, które warzone jest w klasycznych drewnianych kadziach.

Więcej o: