Cypr. Wyspa słońca

Warto odwiedzić Cypr wczesną wiosną. Wyspa się zieleni, na drzewach dojrzewają pomarańcze. W niektórych miejscach łatwiej spotkać kota niż człowieka, jest cicho i spokojnie. Ciepło, ale wciąż jeszcze rześko.

Cypr

Dzisiejsze nadmorskie miasta Cypru rozwinęły się głównie dzięki turystyce. Wzdłuż rozległego, słonecznego wybrzeża ciągną się liczne hotele dostosowane do wymagań najbardziej wymagających turystów. Choć większość plaż pokrywają kamienie lub brunatny piasek, entuzjaści opalania czują się tu jak w raju. Cypr to idealne miejsce dla osób spragnionych odpoczynku.

cypr, góry troodos, cypr samochód cypr, góry troodos, cypr samochód Fot. Shutterstock

Cypr

Hotelowo-plażowy wypoczynek w sezonie to najpopularniejsza oferta Cypru. Ale nie jedyna. Wystarczy odjechać kilka kilometrów od wybrzeża ku położonym w głębi wyspy górom. Zamiast rzędów hoteli zobaczymy Cypr autentyczny - wiejski, tradycyjny i nieco leniwy. Kamienno-drewniane wioski, czerwone dachy, na ulicach gliniane donice z kwiatami i koty wylegujące się na murkach. Od kilku lat rozwija się w tym rejonie agroturystyka. Na przybyszów czekają pensjonaty w odrestaurowanych domach z kamiennymi dziedzińcami i zielonymi ogrodami.

W Górach Troodos W Górach Troodos Fot. Shutterstock

Góry Troodos

Cyprem zachwyceni będą amatorzy pieszych wędrówek i jazdy na rowerze. W Górach Troodos można wędrować różnej długości szlakami, biegnącymi przez wonne lasy sosnowe i wodospady oraz z wysokości podziwiać panoramę wyspy. Po drodze spotkać można bizantyjskie klasztory, kościoły wtulone w doliny, a także malownicze górskie wioski. Szlaków rowerowych jest jeszcze więcej niż pieszych.

 

Miasteczka górskie zapraszają na degustację wytwarzanych domowymi sposobami smakołyków i trunków. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się wycieczki od winnicy do winnicy. W Omodos można podpatrzeć i posłuchać jak powstaje tradycyjne wino. W Agros zaś kryje się wytwórnia słodyczy i wytwórnia likieru różanego. Zwiedzając je można próbować wszystkiego, czego dusza zapragnie, a na koniec ląduje się w sklepiku, wypełnionym po brzegi tymi specjałami.

lafkara, cypr lafkara, cypr Fot. Shutterstock

Lefkara

Wielbiciele rękodzieła powinni się udać do leżącej na stokach gór Troodos wioski Lefkara. Wewnątrz znajdują się wąskie uliczki, domki z kolorowymi okiennicami, a przed każdym sklepem siedzą haftujące kobiety. Lefkara słynie bowiem z koronek. Mieszkanki miasteczka z chęcią prezentują swój fach turystom i oczywiście cenią swoją pracę. Za średniej wielkości obrus trzeba zapłacić ok. 200 euro.

Cypr wakacje - mozaiki z Pafos / Shutterstock Cypr wakacje - mozaiki z Pafos / Shutterstock Shutterstock

Pafos

Oprócz wybrzeża, gór i klimatycznych wiosek atrakcją Cypru są zabytki związane z kulturą grecką i rzymską. Niektórzy entuzjaści zwiedzania i poszukiwacze przygód mogą czuć niedosyt, gdyż jest ich niewiele. Największe skarby znajdują się w Pafos, portowym miasteczku w zachodniej części wyspy. W 1962 r. miejscowy rolnik znalazł tu misternie zdobione posadzki otoczone resztkami fundamentów. Odkryte mozaiki zostały zadaszone, a zwiedzanie ich ułatwiają drewniane pomosty zawieszone między poszczególnymi partiami. Powstały nowoczesne obszerne komnaty z antycznymi podłogami. Znane są m.in. jako domy Dionizosa, Orfeusza, Tezeusza czy Czterech Pór Roku. Co ciekawe, przy pracach archeologicznych towarzyszyła polska ekipa.

cypr, kourion cypr, kourion Fot. Shuttersock

Kourion

W okolicy Limassol zachowało się starożytne miasto Kourion, jedno z najbardziej interesujących stanowisk archeologicznych na Cyprze. Kourion położone jest na wzgórzu, na krawędzi urwiska z widokiem na lazurowe morze - to jedna z bardziej eksponowanych widokówek Cypru, ale na żywo rzeczywiście zapiera dech. Ukośne promienie słońca oświetlają antyczny teatr, ruiny domów i rozległą agorę, wokół której stoi kilka korynckich kolumn i wspaniałe kapitele.

Cypr wakacje - monastyr w Kykkos / Shutterstock Cypr wakacje - monastyr w Kykkos / Shutterstock Shutterstock

Klasztory bizantyjskie

W górach zachowały się wykute w skałach klasztory z X-XII wieku, a także bizantyjskie kościoły i klasztory. Warto zobaczyć klasztor Kykkos najsłynniejszy i najbogatszy na Cyprze. Monastyr założony został w 1100 roku. Jego największą chlubą jest pokryta 24-karatowym złotem, zdobiona srebrem i perłami ikona Madonny namalowana przez św. Łukasza.

 

cypr, plaża afrodyty cypr, plaża afrodyty Fot. Shutterstock

Plaża Afrodyty

Miejscem tłumnie odwiedzanym przez turystów jest także słynna plaża Afrodyty znajdująca się w okolicach Pafos. Zgodnie z legendą, grecka bogini piękna, miłości, kwiatów, pożądania i płodności wynurzyła się tu z morskiej piany. Turystki wierzą, że opływając wokół wystającą z tej wody skałę zapewnią sobie wieczną miłość i urodę. W tym samym celu przemierzają plażę w poszukiwaniu kamyczków w kształcie serca.

Cypr Cypr Fot. Shutterstock

Agia Napa

Większość turystów wybierających się na Cypr trafia do jednego z głównych kurortów. W Agia Napa powinni znaleźć się ci, którym zależy na pięknych plażach i dobrej zabawie. To właśnie gównie tu znajdują się nieliczne na wyspie piaszczyste plaże - w tym słynna Nissi Beach. Niegdyś Agia Napa była małą rybacką wioską, dziś jest wielkim ośrodkiem turystycznym. W sezonie tętni życiem, pełno tu dyskotek i barów. Poza sezonem to senne nadmorskie miasteczko.

larnaca, cypr,hala sultantekke larnaca, cypr,hala sultantekke Fot. Shutterstock

Larnaka

Niesamowicie popularny kurort Larnaka z długimi piaszczystymi plażami jest zlokalizowany na wschodnim wybrzeżu. Miasto zaliczane jest do najstarszych na wyspie dlatego można tu obejrzeć kilka zabytków m.in. położony u wybrzeża słonego jeziora meczet Hala Sultantekke. Porośnięte palmami promenady nadbrzeżne z licznymi kawiarenkami, tawernami, restauracjami i sklepami koncentrują turystyczne życie.

cypr cypr Fot. Shutterstock

Limassol

Limassol stanowi świetną bazę wypadową do wycieczek w głąb wyspy. Położone jest pomiędzy dwoma starożytnymi państwami - miastami Amathous oraz Kourion. W sąsiedztwie Limassol położone są tak zwane "winne wioski", które stanowią prawdziwe centrum winiarskie wyspy oraz ciekawy zamek Kolossi. Ponadto to drugie co do wielkości miasto Cypru i tętniący życiem kurort.

cypr cypr Fot. Shutterstock

Cypr

Bez względu na to, co zdecydujemy się zobaczyć i jak spędzimy czas na Cyprze, możemy być pewni, że pobyt tutaj świetnie zregeneruje nasze siły po długiej, szarej zimie. Marzec i kwiecień to przyroda w pełnym rozkwicie. Migdałowce obsypują się drobnymi kwiatami, jeszcze zanim rozwiną się liście. Potem pojawiają się cyklameny - białe cypryjskie i różowe, zwane perskimi. W kwietniu powietrze przesyca oszałamiający, słodkawy zapach drzew pomarańczowych, które jednocześnie kwitną i owocują. Podobnie intensywnie pachną białe kwiatki jaśminowców. Na gałęziach widać niedojrzałe jeszcze figi, morele, brzoskwinie. Jest pięknie.

 

Znajdź LOT na Cypr

Znajdź WYCIECZKĘ

Znajdź NOCLEG

Więcej o: