Madera - wiosna na zamówienie

Zima nie daje za wygraną, a my coraz bardziej tęsknimy za wiosną. Nie pozostaje nam nic innego jak spakować walizki i lecieć na Maderę. ?
Madera Madera Fot. Shutterstock

Madera - Wyspa Wiecznej Wiosny

Madera nazywana jest Wyspą Wiecznej Wiosny, Wyspą Kwiatów lub Zieloną Perłą Atlantyku. Już same te nazwy zachęcają do jej odwiedzin. Bujna roślinność i majestatyczne, wulkaniczne skały tworzą wyjątkowe krajobrazy.

 

Dzięki uprzywilejowanemu położeniu geograficznemu na Maderze utrzymuje się łagodny klimat. Temperatura nawet zimą nie spada poniżej 17 stopni Celsjusza. Sezon turystyczny trwa więc okrągły rok, co przyciąga masę turystów z szarych, pogrążonych w zimie rejonów świata. Jak mówią miejscowi, na Maderze tak naprawdę słońce jest zawsze, czasem tylko trzeba go poszukać. Kiedy bowiem północ spowijają gęste chmury, południe tonie w ciepłych promieniach. I odwrotnie. Właśnie taki klimat sprawia, że zieleń jest tu niewiarygodnie soczysta, a kwiaty aromatyczne.

Cabo Girao, madera, portugalia Cabo Girao, madera, portugalia Fot. Shutterstock

Madera - jeden z najwyższych na świecie wulkanów

Madera to w rzeczywistości jeden z najwyższych na świecie wulkanów. Powstała w wyniku serii podwodnych erupcji. Erozje ukształtowały wyspę tworząc górskie granie, wąwozy oraz wysokie klify. Kiedy portugalscy żeglarze zawinęli tu w 1418 roku z trudem przedzierali się przez gęste zarośla. Bezludną wówczas wyspę nazwali Madeira, co w języku portugalskim znaczy drewno. Do dziś dużą część wyspy zajmują wielkie drzewa wawrzynu, w górach lasy eukaliptusowe, a na wybrzeżach tropikalna strefa zieleni. Na wyspie rosną także wrzosy, mimozy, rzadkie gatunki fiołków i orchidei, w tym jedyna na świecie orchidea bagienna.

funhal, madera funhal, madera Fot. Shutterstock

Madera - Funchal

Najbardziej komercyjną i zaludnioną częścią wyspy jest południowe wybrzeże, gdzie leży jej stolica Funchal. Z jednej strony obmywa ją ocean, a z drugiej bezpiecznie otaczają góry liczące ok. 1000m n.p.m. Miasto słynie z pięknych rezydencji i ogrodów. Tutaj usytuowały się najlepsze hotele, restauracje oraz sklepy. Specyficzny klimat tworzą jednak przede wszystkim zabytkowe budowle i brukowane, strome uliczki. Spacery po starówce w pobliżu klasztoru Santa Clara, fortecy Sao Lourenco z XVI wieku czy dwóch zabytkowych fortów Pico i Sao Tiago z pewnością zainteresują wielbicieli zwiedzania. Funchal nazywana jest często "małą Lizboną".

monte, madera monte, madera Fot. Shutterstock

Madera - Wzgórze Monte

Nad Funchal góruje wzgórze Monte (560 m n.p.m.), z którego rozpościera się piękny widok na miasto. Na szczycie, na który można wjechać kolejką linową, stoi klasztor Nossa Seniora de Monte. Dla niektórych turystów największą atrakcją jest jednak zjazd z Monte do Funchal wiklinowymi saniami kierowanymi przez dwóch mężczyzn. Sanie suną po stromych uliczkach z zawrotną prędkością, a pasażerowie wrzeszczą i piszczą. Mężczyźni w tradycyjnych strojach popychają lub hamują sanie butami ze specjalnymi podeszwami. Ten szalony środek lokomocji stosowany jest w Funchal od połowy XIX wieku.

madera, ptaszek, kwiaty, portugalia madera, ptaszek, kwiaty, portugalia Fot. Shutterstock

Madera - Ogród Botaniczny Monte

Porównanie Madery do wielkiego ogrodu nie jest przesadą. Aby się o tym przekonać, wystarczy odwiedzić Pałacowe Ogrody Monte, które zostały uznane przez UNESCO za światowe dziedzictwo kultury. Zachwycają bogactwem roślin pochodzących z całego świata. Zobaczyć można tu różne rodzaje palm, sekwoi, drzew laurowych, oliwek. Wszędzie kwitną orchidee, azalie i strelicje, które stały się symbolem Madery. Kwiaty rosną także dziko, przy drogach, w miejscach gdzie można by się ich najmniej spodziewać. Szczyt kwietnego sezonu trwa od marca do maja - a jego prawdziwą kulminacją jest Festiwal Kwiatów w Funchal, który odbywa się w pierwszy weekend kwietnia. Ulice toną wtedy w kwiatach, defilują parady wielkich, kwietnych platform. W uroczystościach biorą udział i mieszkańcy i turyści. Kolorowa zabawa trwa od rana do nocy.

Mercado dos Lavradores, bazar, madera, portugalia Mercado dos Lavradores, bazar, madera, portugalia Fot. Shutterstock

Madera - Mercado dos Lavradores

Aby zobaczyć inne naturalne bogactwa Madery trzeba odwiedzić targ miejski Mercado dos Lavradores, czyli Targ Rolników w Funchal. To niezwykle malownicze, trzypoziomowe centrum handlu egzotycznymi owocami, warzywami, wyrobami z wikliny i rybami, które są podstawą menu mieszkańców wyspy. Obfitość kolorów i intensywność zapachów przyprawiają o zawrót głowy...

lewady, madera, portugalia lewady, madera, portugalia Fot. Shatterstock

Madera - Lewady

Madera to jednak przede wszystkim raj dla tych, którzy lubią turystykę górską. Najlepszym sposobem, aby dotrzeć do wnętrza wyspy i cieszyć się jej dziewiczym krajobrazem jest podążanie ścieżkami wzdłuż lewad. Są to kanały irygacyjne doprowadzające wodę z wyższych partii gór do położonych niżej upraw: plantacji winogron, bananów, gai oliwnych. Lewady budowane od początku kolonizacji wyspy w XV wieku oplatają całą wyspę, będąc dla turystów znakomitymi szlakami wędrownymi. Są trasy krótkie i proste, ale też bardzo trudne i długie. Łącznie mają długość 1400 kilometrów. Na ich drodze spotkać można zielone wąwozy, spadające do oceanu wodospady i inne zachwycające niespodzianki. Zdaniem wielu turystów to właśnie lewady są główną atrakcją Madery.

Lomba de Risco, Madera, Portugalia Lomba de Risco, Madera, Portugalia Fot. Shutterstock

Madera - Góry

Centralną część wyspy na północ od Funchal pokrywają egzotyczne i dzikie góry z lasami eukaliptusowymi i pozbawionymi roślinności skalnymi turniami. Choć Madera ma tylko trzy szczyty wznoszące się powyżej 1800 metrów, to szlaki poprowadzone w ich pobliżu są niezwykle widokowe. Pico Ruivo (1861 m) i Pico do Areeiro (1818 m) szczególnie urodziwie wyglądają o wschodzie słońca.

madera, plaża, portugalia madera, plaża, portugalia Fot. Shutterstock

Madera, plaże

Miłośnicy plaż i opalania nie będą Maderą zachwyceni. Nie ma tu naturalnych plaż, ewentualnie ciemne i kamieniste skrawki terenu pomiędzy skałami. Do oceanu najczęściej trudno się dostać, ponieważ wyspa prawie wszędzie stromo schodzi do morza. Turyści spragnieni wylegiwania się na słońcu muszą pojechać do Calheta, gdzie przygotowano piaszczystą, sztuczną plażę. Mogą także popłynąć na sąsiednią wysepkę Porto Santo posiadającą aż ośmiokilometrową plażę.

madera, portugalia madera, portugalia Fot. Shutterstock

Madera, klify

Domeną północnego wybrzeża wyspy są klify. W rejonie Porto Moniz i Sao Vincente, ciągną się nieprzerwanie przez kilkadziesiąt kilometrów.

madera, portugalia madera, portugalia Fot. Shutterstock

Madera - Cabo Girao

Najpopularniejszy klif Cabo Girao jest drugim, po grenlandzkim, najwyższym na świecie klifem, mierzącym 580 metrów wysokości. Klif wygląda imponująco już oglądany z dołu. Widok z góry zapiera jednak dech w piersiach. U stóp kolosa rozpościera się bezkresny ocean, a na zachód na horyzoncie widać przytulone do urwistych zboczy małe wioski. To właśnie stojąc na szczycie Cabo Girao wiele osób zakochuje się w Maderze.

Curral das Freiras, madera, portugalia Curral das Freiras, madera, portugalia Fot. Shutterstock

Madera - Curral das Freiras

Warto wypożyczyć samochód i ostrożnie objechać Maderę jej krętymi, stromymi i wąskimi drogami. W ten sposób dotrze się do skarbów ukrytych wewnątrz wyspy. Miejscem takim jest Curral das Freiras, czyli Dolina Zakonnic. Na pozór senna i odosobniona dolina tętni życiem i zachwyca malowniczym położeniem w otoczeniu wysokich szczytów. Kilka wieków temu bezbronne zakonnice uciekające przed nieprzyjacielem znalazły tu schronienie i założyły tu klasztor. Stąd nazwa regionu. Powstałe miasteczko łączy ze światem tunel prowadzący do Funchal oraz kręta górska droga. Mieszkańcy żyją tu w swojej odrębnej społeczności.

porto moniz, madera, portugalia porto moniz, madera, portugalia Fot. Shutterstock

Madera - Porto Moniz

Miejscowości nadmorskie łączy wijąca się po zielonych zboczach trasa oplatająca wyspę. Co kilka kilometrów mija się miejsca warte obejrzenia. Zalicza się do nich na pewno Camara de Lobos, niewielka rybacka miejscowość, gdzie na kamienistej plaży rozwiesza się do suszenia dorsze, a w licznych, klimatycznych knajpkach popija się ponchę - mocny alkohol na bazie tutejszego rumu. Ponadto Cypel Ponta do Pargo, zwieńczony latarnią morską stojącą na krawędzi wspaniałych, prawie 300-metrowych klifów, i wreszcie Ponto Moniz, przypominające z góry planszę do zabawy dla dzieci, z utrzymanymi w idealnym porządku uliczkami i największą atrakcją - uformowanymi pośród skał wulkanicznych basenami - piscinas naturais. Kąpiąc się w ich krystalicznie czystej wodzie na własnej skórze poczuć można siłę atlantyckich fal.

madera, portugalia madera, portugalia Fot. Shutterstock

Madera - Santana i Sao Vincente

Warto dotrzeć także do położonej na północnym wybrzeżu Santany, gdzie znajdują się tradycyjne domki, budowane z kamienia, ze spiczastymi dachami pokrytymi strzechą, a także do malowniczej wioski Sao Vicente, gdzie w multimedialnym Centrum Wulkanizmu można zobaczyć jak powstała wyspa.

ławeczki, madera, portugalia ławeczki, madera, portugalia Fot. Shutterstock

Madera - co warto zjeść?

Objechanie Madery samochodem zajmuje około 5 dni. Kolejne kilka warto poświęcić na spacery wzdłuż lewad i odkrywanie licznych ogrodów botanicznych. Na pożegnanie wypada spróbować najlepszego towaru eksportowego wyspy - słodkiego i mocnego wina madera oraz specjałów kuchni - ryby espada i tzw. "espetady", czyli ponad metrowego szaszłyka z wołowiny grillowany z ananasem.

Więcej o: