Meksyk. Najciekawsze miejsca

Meksyk to rozległy, fascynujący kraj. Niektóre miejsca warto jednak zobaczyć szczególnie. Oto nasze propozycje.
Palenque, Meksyk Palenque, Meksyk Fot. Shutterstock

Palenqué

Palenqué to miejscowość położona w stanie Chiapas w Meksyku, i nazwa stanowiska archelogicznego, starożytnego miasta Majów położonego nieopodal. Ruiny tego miasta Majów są zdaniem wielu podróżników najciekawsze. Otacza je gęsty las tropikalny, przez co starożytne budowle wyłaniają się wprost z dżungli. Wśród ruin największą sensacją jest tzw. Świątynia Inskrypcji. Zwiedzanie Palenqué to prawdziwa przygoda. Wspinaczka po kamiennych schodach na szczyty świątyń, wędrówka ścieżkami prowadzącymi ku ukrytym wśród zielonych liści budynkom.

Tulum, Meksyk Tulum, Meksyk Tulum/Fot. Shutterstock

Tulum

Tulum to jedyne miasto, jakie Majowie wybudowali nad wodą i które służyło im przez długie lata jako port. Woda przy brzegu ma niezwykły, turkusowy kolor. Przepiękna nadmorska sceneria świetnie komponuje się z ruinami. Plaże w okolicach Tulum są urocze i spokojne. Można tu odpocząć, spędzić romantyczny weekend we dwoje, spać całą noc w wynajętym hamaku. Turyści stroniący od znajdującego się niedaleko, gwarnego Cancun przyjeżdżają właśnie tutaj.

Guanajuato, meksyk Guanajuato, meksyk Fot. Shutterstock

Guanajuato

Leżące w środkowym Meksyku Guanajuato to jedno z najpiękniejszych miast Meksyku. Figuruje na liście UNESCO i rozkochuje w sobie wszystkich przyjezdnych. Szczególnie ciekawa jest jego środkowa część. To labirynt malowniczych ryneczków i wąskich, krętych uliczek biegnących między kolorowymi domami. Spacerując po Guanajuato, należy odłożyć mapę, zgubić się i podziwiać wspaniałą hiszpańską architekturę z końca epoki kolonialnej.

Hierve el Agua, meksyk Hierve el Agua, meksyk Fot. Shutterstock

Hierve el Agua

Hierve el Agua to jedna z meksykańskich atrakcji zaprojektowanych przez matkę naturę. Ze skał wysoko w górach wydobywa się woda tak silnie zmineralizowana, że krystalizujące się sole tworzą wokół źródeł niesamowite krajobrazy. Powstają wapienne baseny o fantazyjnych kształtach i ogromne "skamieniałe" wodospady. Widoki sa niesamowite, ale osoby z lękiem wysokości powinny się trzymać z dala od krawędzi. W tym spektakularnym, górskim otoczeniu można się wykąpać i odpocząć, co jest wyjątkowo wskazane po emocjonującej i nieco przerażającej podróży samochodem po wysokich górach.

San Cristóbal, meksyk, kościół San Cristóbal, meksyk, kościół Fot. Shutterstock

San Cristóbal de Las Casas

San Cristóbal uchodzi za jedno z najładniejszych miasteczek w całym Meksyku. Położone jest w górach, na wysokości 2100 m n.p.m. Wyjątkowy klimat tworzą kolonialne kościoły, zabytkowe bramy, pałace i hacjendy, będące pozostałością po hiszpańskim panowaniu. Niemal wszystkie ulice przecinają się pod kątem prostym, a środek miasta wyznacza plac 31 del Marzo, tak zwane zócalo. Najbardziej charakterystycznym budynkiem w miasteczku jest katedra przy Plaza del Marzo. Dzięki intensywnym kolorom fasady w słońcu wygląda wyjątkowo.

San Cristobal de las Casas, meksyk San Cristobal de las Casas, meksyk Fot. Shutterstock

San Cristóbal de Las Casas

San Cristóbal de Las Casas, kręte uliczki biegnące między kolorowymi domami...

meksyk, pamiątki, bazar meksyk, pamiątki, bazar Fot. Shutterstock

San Cristóbal de Las Casas

Urokliwym miejscem w San Cristóbal jest także rynek. Na niewielkich stoiskach Indianki oferują tradycyjne wyroby. Można kupić kolorowe ubrania, koce, chusty, ceramikę, biżuterię. Pomiędzy kupującymi kręcą się sprzedawcy jedzenia. Za kilka peso można zjeść gorące tacos, tortillę lub wypić atole.

Kanion Sumidero , meksyk Kanion Sumidero , meksyk Fot. Shutterstock

Kanion Sumidero

Kanion Sumidero położony jest nad rzeką Alto Grijalva i w najwyższym miejscu ma ok. 1 km. W jego rejonie żyje wiele zwierząt m.in krokodyle i jaszczurki, liczne sępy i pelikany. Przejazd łodzią przez kanion to wielkie przeżycie. Jest Gigantyczny, majestatyczny i fascynujący. Sympatyczne jest także samo miasteczko Chiapa de Corzo, stanowiące punkt wypadowy do kanionu Sumidero.

San Miguel de Allende, meksyk San Miguel de Allende, meksyk Fot. Shutterstock

San Miguel de Allende

San Miguel de Allende to kolejne kolonialne miasto z klimatem. Tutaj niegdyś krzyżowały się drogi, którymi transportowano srebro i złoto do stolicy, a z powrotem przywożono europejskie towary. Dziś pełno tu sklepów z wyrobami rzemiosła, skupiających się w uliczkach wokół rynku. Można w nich kupić wyjątkowe, ręcznie robione przedmioty, w tym delikatnie tkane obrusy i wyroby z mosiądzu. Na głównym rynku wznosi się neogotycka Parroquia zaprojektowana w XIX wieku przez kamieniarza samouka, czerpiącego natchnienie z pocztówek z francuskimi kościołami. W mieście znajduje się szkoła kucharska Sazon, organizująca dla turystów kursy gotowania meksykańskich potraw.

San Miguel de Allende, meksyk, bar San Miguel de Allende, meksyk, bar Fot. Shutterstock

San Miguel de Allende

Tradycyjny bar w San Miguel de Allende.

Chichen-Itza Chichen-Itza Fot. Shutterstock

Chichen-Itza

Miasto Majów Chitzen Itza położone jest na półwyspie Yukatan około 80 km od stolicy stanu Yukatan - Meridy. Centralnym punktem w Chitzen Itza jest piramida El Castillo. Budowla ta jest wizytówką Meksyku znaną na całym świecie. To wyjątkowo ciekawa piramida. Wewnątrz zewnętrznej konstrukcji znajduje się bowiem mniejsza, do której można wejść. Na szczycie piramidy znajduje się typowa świątynia Majów, z której rozprzestrzenia się piękny widok na otaczającą miasto dżunglę. Na terenie Chitzen Itza znajdują się także inne fascynujące budowle np. obserwatorium astronomiczne, budowla nazwana grupą Tysiąca Kolumn, czy też dużych rozmiarów boisko do gry w pelotę. W 2007 roku obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Chihuahua, pociąg, meksyk, kanion Chihuahua, pociąg, meksyk, kanion Fot. Shutterstock

Trasa Chihuahua-Pacific

Najbardziej widowiskowa linia kolejowa świata łączy wybrzeże Pacyfiku z górzystym interiorem na północy. Pociąg Chihuahua-Pacific pokonuje trasę geologicznych cudów natury w 16 godzin. Z okien pociągu można obserwować ogromne kaniony i wąwozy w Sierra Madre Zachodniej, znane jako Barranca del Cobre - Miedziany Kanion. Pociąg przejeżdża przez mosty nad ogromnymi przepaściami, mija stuletnie osady. Warto zrobić przystanek w jednym z malowniczych miasteczek na trasie. Każde gwarantuje niezwykłe widoki, bazę noclegową i możliwość wyjątkowych wycieczek.

Teotihuacan, Meksyk Teotihuacan, Meksyk Fot. shutterstock

Teotihuacan

Położony na północny wschód od miasta Meksyk Teotihuacan to inaczej "miejsce, w którym ludzie stają się bogami". Prekolumbijskie centrum religijne powstawało od II w. p.n.e. do II w naszej ery. W większości zrekonstruowany kompleks wygląda bardzo majestatycznie. Do najsłynniejszych budowli należą Piramida Słońca i Księżyca. Z obu roztacza się wspaniały widok. Choć wejście na szczyt wymaga sporo wysiłku, to zdecydowanie warto to zrobić.

oaxaca, meksyk oaxaca, meksyk Fot. Shutterstock

Oaxaca

Południowy stan Oaxaca to 94 tys. km kw. suchego, półpustynnego obszaru porośniętego kaktusami i agawami. Mieszka tu kilkaset tysięcy Indian - spadkobierców prehiszpańskich kultur Zapoteków i Mixteków. Stolica stanu, miasto Oaxaca zachowało kolonialny koloryt, jego sercem jest wysadzany drzewami plac nad którym góruje potężna bryła katedry. Oaxaca to meksykańska stolica czekolady i mescalu, kuzyna tequili. Wizyta zarówno w fabryce słodkości jak i destylarni wysokoprocentowego trunku to bardzo ciekawe doświadczenie. Będąc tu można ponadto spróbować lokalnego przysmaku - chapulines, czyli prażonych świerszczy polnych z dodatkiem chili i soku z limonki.

Więcej o: