Najtańsze miejsca na podróż

Podróżowanie wcale nie musi być drogie. Wystarczy wybrać odpowiedni kierunek. Lonely Planet proponuje kraje, które można zwiedzić ze skromnym budżetem.
bangladesz bangladesz Fot. Shutterstock

Bangladesz

Według Lonely Planet w czołówce najtańszych miejsc na świecie znajduje się Bangladesz. Ten niewielki kraj odwiedza coraz więcej turystów, mimo że boryka się on z takim problemami jak: przeludnienie, głód czy bezrobocie i klęski żywiołowe. To właśnie na terenie Bangladeszu rośnie największy na świecie las namorzynowy. Żyją w nim niezwykłe gatunki zwierząt, w tym tygrys bengalski, którego można podglądać w Parku Narodowym Sundarbans. Wzdłuż wybrzeża kraju ciągnie się ponadto najdłuższa na świecie, nieprzerwana plaża o długości 120 km. Oprócz obiektów naturalnych, interesujące są liczne klasztory i meczety będące świadectwem wpływów islamu, hinduizmu oraz buddyzmu. W Bangladeszu wspaniały posiłek można zjeść za mniej niż jednego dolara, a nocleg w średniej klasy hotelu kosztuje mniej niż 10 dolarów. Życzliwi i przyjaźni mieszkańcy chętnie goszczą turystów.

Nikaragua Nikaragua Fot. Shutterstock

Nikaragua

Nikaragua w Ameryce Środkowej to miejsce, gdzie za 15 dolarów można przeżyć dzień w średnim standardzie. Za taką cenę można poleżeć w hamaku na dziewiczych Corn Island, wspiąć się na wulkan Isla de Ometepe albo zwiedzić kolonialne osady Leon i Granada, a nocą bawić się przy muzyce na żywo pijąc bardzo tanie drinki.

Ukraina

W porównaniu z innymi europejskimi państwami, Ukrainę można zwiedzić z niewielkim budżetem. Między Kijowem a Lwowem można się przemieszczać za mniej niż 10 dolarów. W dużych miastach ceny są coraz wyższe, ale relaks w krymskich kurortach lub pobyt w ukraińskich Karpatach wciąż może być bardzo tani. Przy odrobinie sprytu Ukrainę da się zjechać wzdłuż i wszerz wydając naprawdę mało.

Nepal Nepal Fot. Shutterstock

Nepal

Nepal jest bardzo pięknym i bardzo biednym krajem położonym u stóp Himalajów. Jego mieszkańcy zaskakują jednak pogodą ducha, otwartością i sympatią okazywaną turystom. Chętnie prezentują pieczołowicie kultywowane tradycje swoich przodków sprawiając przy tym wrażenie jakby ich czas zatrzymał się w miejscu. Majestatyczne szczyty górskie są jednak największą atrakcją Nepalu. To raj dla miłośników gór i natury. Posiłki i noclegi są tu bardzo tanie. Dzienny budżet może nie przekraczać nawet 10 dolarów.

syria syria Fot. Shutterstock

Syria

Syria jest jak wielobarwna mozaika. Jest tu pustynia, są góry, błękitne morze i piaszczyste plaże, a także starożytne miasta i miasteczka pełne interesujących zabytków. Na ulicach można się zajadać niedrogimi a pysznymi kebabami i felafelami. Stare miasto w Damaszku i Aleppo można oglądać całkowicie za darmo. Syria to doskonałe miejsce dla tych, którym znudził się wypoczynek w znanych i obleganych rejonach świata.

Namibia, pustynia Namibia, pustynia Fot. Shutterstock

Namibia

Namibia w Południowej Afryce nazywana jest królestwem pustyń. To na jej terenie znajduje się najstarsza pustynia świata oraz najwyższe wydmy. To świetne miejsce dla podróżujących z plecakiem. Za podziwianie Cape Cross Seal Reserve - największej na świecie kolonii uchatek i Wybrzeża Szkieletowego zapłacimy jedynie 3 dolary.

Azja Czekoladowe Wzgórza, Filipiny.
Pasmo charakterystycznych wzgórz przypominających kopce, ciągnie się na filipińskiej wyspie Bohol. Te niezwykłe góry porastają trawy, których kolor w czasie pory suchej zmienia się na brązowy, stąd ich nazwa. Czekoladowe Wzgórza liczą w sumie ok. 1,5 tys. pagórków, a ich wysokość zwykle nie przekracza 100 m.
Azja Czekoladowe Wzgórza, Filipiny. Pasmo charakterystycznych wzgórz przypominających kopce, ciągnie się na filipińskiej wyspie Bohol. Te niezwykłe góry porastają trawy, których kolor w czasie pory suchej zmienia się na brązowy, stąd ich nazwa. Czekoladowe Wzgórza liczą w sumie ok. 1,5 tys. pagórków, a ich wysokość zwykle nie przekracza 100 m. Shutterstock

Filipiny

Wśród tysiąca wysp, ogromnych raf i rozciągających się po horyzont kaskadowych pól ryżowych każdy znajdzie coś dla siebie. Filipiny to raj dla nurków i trekkingowców, a także dla leniuchów lubiących piękne plaże z białym piaskiem. Za mniej niż 20 dolarów dziennie można tu spędzić dzień pełen wrażeń zakończony pysznym filipińskim posiłkiem.

 

Na zdjęciu: Niezwykłe wzniesienia na wyspie Bohol na Filipinach zwane Czekoladowymi Wzgórzami

Argentyna

Choć ceny w Buenos Aires nie należą do niskich, to we wszystkich innych regionach Argentyny jest o połowę taniej - przekonują autorzy zestawienia Lonley Planet. Wielkim atutem tego kraju jest przede wszystkim bogactwo i różnorodność natury i krajobrazów. Są tu tropikalne puszcze, jeziora, imponujące szczyty górskie, monumentalne lodowce oraz piaszczyste plaże. Ponadto świetnej jakości jedzenie, wino, zakwaterowanie i transport - wszystko w rozsądnej cenie. Dzienny budżet nie powinien przekroczyć 30 dolarów.

 

Na zdjęciu: Wodospady Iguaçu

Więcej o: